Na výber je niekoľko foriem a spôsobov detoxikácie, od krátkodobých po viactýždňové – podľa stupňa zanesenia organizmu toxínmi. Veľmi nápomocná je aj rýchla hladovka, či črevná sprcha. Tá je prospešná pri detoxikácii organizmu, úprave telesnej hmotnosti, únave, migréne, strese, zápche, kožných chorobách a pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva. Okrem črevnej sprchy si môžete zvoliť detoxikáciu vo forme špeciálne pripravených tabletkových či práškových preparátov, detoxikácia riasami Chlorellou či Spirulinou, ryžové očistné kúry, ale najobľúbenejšie a považované aj za najzdravšie sú prostriedky priamo z prírody – detoxikácia ovocím a zeleninou.
Prospešné je urobiť si hoc i jeden detoxikačný deň, počas ktorého konzumujete iba ovocie a ovocné šťavy. Preto je vhodné si kúpiť výkonný odšťavovač. Odšťavovanie je výborný spôsob na získavanie vitamínov, minerálov a enzýmov a je oveľa jednoduchšie vypiť pohár mrkvovej šťavy ako pochrúmať pol kila surovej mrkvy.
Cviklovo-mrkvová očista
Obdeň striedavo pite nasledovné šťavy:
1. Šťava z mrkvy a z cvikly v pomere 1:1
2. Šťava z jedného citrónu, zmiešaná s trochou vody (asi 200ml), do ktorej pridáme lyžicu medu a lyžicu olivového oleja a zmixujeme. Šťavy sa pijú ráno nalačno 20 minút pred jedením.
Cvikla reguluje činnosť tráviacej sústavy, stimuluje a posilňuje činnosť čriev, podporuje funkciu pečene a obličiek. Obsahuje tiež látku zvanú betaín, ktorá zlepšuje metabolizmus tukov, odporúča sa preto aj pri odtučňovacích kúrach. Mrkva je bohatým zdrojom vitamínov A, C, B a betakaroténu. Nájdete v nej aj dosť železa, vápnika, draslíka a sodíka. Je vynikajúca na detoxikáciu pokožky, vďaka nej budete mať svieži a do bronzova tónovaný vzhľad pleti.
Jablková detoxikácia
sú veľmi zdravé, málo kalorické a obsahujú vlákninu, ktorá pomáha prečisťovať škodlivé látky z tela. Pektín zas spôsobuje nafúknutie žalúdka, čo má za následok zníženie hladu. Vďaka látkam, ktoré obsahujú sa zlepší vaše trávenie, zvýši sa spotreba kalórií a zníži sa vaša chuť na sladké. Odporúčaná je na 2 alebo 3 dni. Jablká s červenou šupkou obsahujú až 5 – krát viac antioxidantov ako zelené, teda ak to nie je z hygienických dôvodov nevyhnutné, šupku nikdy neodkrajujte. Jablká najskôr dôkladne umyte a vykrojte z nich jadrovník.
Hroznová kúra
obsahuje fosfor, vápnik, železo, či draslík, podporuje odvodňovanie tela, zlepšuje činnosť obličiek, pečene a žalúdka. Pri hroznovej kúre je optimálne rozdeliť si dva kilogramy hrozna na celý deň. Nesmiete jesť nič iné, iba dodržiavať pitný režim. Hrozno pôsobí aj na prečistenie pleti, zjemňuje ju a vyhladzuje vrásky, chráni pokožku a zbavuje ju odpadov.
Žltá tekvica hokaido
hokaido je jedna z potravín s najnižším obsahom tuku a sodíka, na druhej strane bohatá na betakarotén, vitamín E, draslík a vápnik. Preto je zvlášť vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Vzhľadom na obsah betakaroténu, vitamínu C a vlákniny sa s úspechom môže využívať aj v prevencii rakoviny. Pomáha pri problémoch so stolicou a žalúdočnými ťažkosťami.
Zázračná biela kapusta
Ľudia, ktorí jedia kapustu aspoň 2 – krát týždenne, majú o 40 – 60 % nižšie riziko rakoviny oproti tým, ktorí kapustu nejedia takmer vôbec. Kapusta je mimoriadne účinná najmä v prevencii rakoviny prsníka a hrubého čreva a je podporujúca pri detoxikácii pečene. Túto zeleninu by ste mali konzumovať či už surovú, alebo kyslú, alebo si ju môžete dať v tekutej forme pitia kapustovej šťavy. Na začiatok jej stačí vypiť aj 1 deci, prípadne ju môžete kombinovať s jablkovou, alebo mrkvovou šťavou. Šťavu treba vypiť okamžite po odšťavení, zvyšky neodkladajte!
Jednoduchá desaťdňová detoxikácia
Po dobu desiatich dní je potrebné jesť doobeda ovocie, poobede zeleninu, všetko v surovom stave, počas dňa tiež konzumovať oriešky a semiačka – samozrejme nesolené a nepražené. Doporučuje sa piť čistá voda s pridaním pár kryštálov himalájskej soli tak, aby voda nebola slaná, alebo aj minerálna voda. Voda inak patrí medzi najlacnejšie detoxikačné prostriedky. Keď dodržiavate pitný režim, odplaví sa vám z tela oveľa viac toxických látok (a rýchlejšie), ako za použití iného detoxikačného prípravku. Ideálne je piť nápoje, ktoré majú izbovú teplotu, určite však nie príliš studené, napríklad nesladený čaj (zelený alebo bylinkový). Pozor, káva síce tiež štartuje tráviaci systém, v prípade zdravotnej detoxikácie však rozhodne nie je vhodná!
Rada na záver
Samotný proces očisty organizmu by sa nemal končiť detoxikáciou, mal by ňou práve začať a naštartovať vás na nový – zdravší životný štýl. V prevencii proti chorobám (zápche) nám vie pomôcť šport, je potrebné aktívne sa hýbať – behať, plávať, či bicyklovať, pre starších ľudí sú vhodné aspoň rezkejšie prechádzky na čerstvom vzduchu. Treba dbať na dostatočný príjem tekutín a vymeniť varenú zeleninu za čerstvú, obmedziť výrobky z bielej múky, sladké a mastné jedlá. Po fyzickej stránke je príjemné dopriať nášmu telu rôzne masáže, saunovanie. Veď nenadarmo sa vraví, že v zdravom tele zdravý duch..