16.9 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Zápcha

Pravidelné vyprázdňovanie je pre zdravie ľudského organizmu nesmierne dôležité. Fekálie nemajú pre telo žiadnu hodnotu, naopak, môžu ho poškodiť. Hromadia sa v nich hromadia jedy, ktoré môžu preniknúť do krvného obehu a rýchlo sa ním šíriť. Mať zápchu znamená, že sa v hrubom čreve človeka začne hromadiť odpad, ktorý ním neprechádza.

Ak týmto ochorením trpíte, potrebujete čo najrýchlejšie úľavu. Uvedený problém môže spôsobovať nevhodná strava – nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny a celozrnných potravín. V takomto prípade zmena stravovania spojená s dostatkom tekutín rieši podstatu tohto problému. Ak úprava stravy nevedie k zlepšeniu, je možné, že budete potrebovať osloviť lekára a nechať si skontrolovať činnosť svojej štítnej žľazy.

U niekoho zápchu spôsobuje nedostatok pohybu, úzkosť či stres.

Výživová terapia

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny

Čerstvé ovocie, zelenina, hrach, fazuľa, šošovica a celozrnné potraviny obsahujú veľa vlákniny. Ako sa vláknina pohybuje po hrubom čreve, absorbuje aj tekutinu a zmäkčuje odpadový materiál. To pomáha stolici prechádzať črevami rýchlejšie, svaly sa ľahšie sťahujú a vypudzujú ju von. Najviac vlákniny je v šupke, stonkách a listoch ovocia a rastlín, preto napr. jablká jedzte celé a nelúpajte ich.

Tmavozelená listová zelenina (špenát, brokolica) majú dvojnásobný účinok, pretože okrem vlákniny obsahujú aj veľa horčíka.

Voda

Vláknina sama o sebe nefunguje, pre svoju činnosť potrebuje práve vodu. Ak nepijete dostatok vody, stolica zostáva tvrdá a ťažko prechádza črevami.

Slivky

Slivky, hlavne sušené, fungujú ako mierne preháňadlo. Stimulujú svaly k práci, aby vytláčali odpad z hrubého čreva. 5 sliviek obsahuje asi 3g vlákniny, no keďže obdobne účinkuje aj slivková šťava, odborníci sa domnievajú, že tajomstvo sliviek nie je práve v spomínanej vláknine. Laxatívne účinky vyvoláva pravdepodobne kombinácia vlákniny s vysokým obsahom sorbitolu.

Šťavy

Vhodné šťavy pri tomto probléme: jablková, mrkvová, zelerová s cesnakom a cibuľou.

Káva a iné kofeínové horúce nápoje

Kofeín stimuluje pohyb čriev, a preto mnohým ľuďom pomáha práve šálka lahodnej kávy. Je známe, že od horúcich tekutín, sa naše črevá lepšie hýbu. Kofeínové nápoje možno za účelom riešenie zápchy používať iba krátkodobo, pretože nadbytok kofeínu vedie k iným zdravotným ťažkostiam.

Šaláty

Trocha chrumkavej vlákniny ako záverečný chod pomôže vytlačiť zvyšok potravy tráviacou sústavou. Ak si dáte ovocie hodinu po jedle, aj to môže byť užitočné.

Čomu sa máme v strave vyhýbať?

Priveľa kravského mlieka a mliečnych výrobkov – talianska štúdia na 65 deťoch trpiacich chronickou zápchou dokázala, že keď deti prešli z konzumácie kravského mlieka na sójové, zápcha prirodzene vymizla u 68% detí.

Biele potraviny – obsahujú veľmi málo vlákniny, ktorú črevá potrebujú pre správne fungovanie.

Alkohol – spomaľuje sťahy tráviacej sústavy a pôsobí ako diuretikum (odvodňuje). Pri zápche potrebujete viac tekutín, nie menej.

Masáž s aromaterapiou

Brucho a oblasť krížov treba masírovať éterickými olejmi z majoránu, rozmarínu (10 kvapiek) a čierneho koreňa (5 kvapiek).

Bylinná terapia

Výborný preháňací účinok má čaj zo strukov kasie úzkolistej (senny) a kôra krušiny americkej. Jemnejším preháňadlom je olej z ľanových semienok (lyžicu ráno, lyžicu večer), prípadne púpava. Jedzte listy alebo korene. Pridajte si ich do šalátu alebo v podobe čaju, ktorý sa pije 3x denne. Účinné preháňadlo je aj aloa turecká či brest červený.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY