3.9 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Draslík

Draslík je dôležitý minerálny prvok (alkalický kov), ktorý odborníci na výživu nazývajú makroprvkom, pretože je potrebný pri elektrochemických dejoch v organizme vo veľkých množstvách. Bol objavený pred vyše 100 rokmi, ale o jeho nenahraditeľnosti sa vie pomerne krátky čas. V tele dospelých mužov sa nachádza 150g draslíka a v tele žien 100g.

Úlohy draslíka

  • zohráva dôležitú úlohu pri transfere vzruchov v nervoch a svaloch, pri udržovaní normálnej nervovej dráždivosti, v procese bunkovej látkovej výmeny, pri enzýmových reakciách a syntéze svalových bielkovín z aminokyselín v krvi,
  • hrá dôležitú úlohu pri prevencii srdcových infarktov – upokojuje a stabilizuje krvný obeh a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čím pôsobí aj proti mozgovým príhodám,
  • pôsobí priam na cievy a rozťahuje ich dôsledkom čoho klesá krvný tlak,
  • uplatňuje sa pri trávení sacharidov, pri prenose glykogénu, stimuluje vylučovanie inzulínu,
  • podieľa sa na zachovávaní rovnováhy pH v tele, ovplyvňuje osmotický tlak vo vnútrobunkovej tekutine a hospodárenie s vodou,
  • vo väčšom množstve pôsobí diureticky – pomáha z tela odstraňovať škodlivé látky,
  • je dôležitý pre správny rast, udržiava pokožku zdravú, stimuluje činnosť obličiek pri zbavovaní sa toxicity,
  • zbavuje únavy a podráždenosti.

Jeho výborným zdrojom je sušené mlieko, no nájdeme ho aj v bežnom mlieku a mliečnych výrobkoch, rybách, mäse, banánoch, sušených marhuliach, strukovinách (sóji, fazuliach) a zelenine (zemiakoch, petržlene, mangolde, špenáte). Tvorí súčasť energetických tyčiniek a niektorých športových nápojov.

Odporúčaný príjem draslíka: u dospelých 2-4g, u športovcov 4-6g, u dojčiat 0.65g, deti do veku 14 rokov 1-3g.

Príznaky nedostatku draslíka: mravčenie v končatinách, svalová slabosť, nepravidelný tep, hukot v ušiach, vracanie, nevoľnosť.

Dôvodov nedostatočného zásobovania draslíkom môže byť viacero. Takto organizmus reaguje na nesprávnu výživu, alkoholizmus alebo anorexiu. K strate draslíka dochádza aj pri športe (potení), pobyte v saune, ťažkej fyzickej práci, zvracaní a hnačkách. Pri jeho nedostatku stúpa krvný tlak, srdcová činnosť sa stáva nepravidelnou, objavuje ospalosť a svalové kŕče. Pri nadbytku je tlak naopak nízky, človek pociťuje brnenie v končatinách, pocity slabosti, niekedy sa objavuje i zvracanie alebo hnačky. Rovnako ako nedostatok i nadbytok draslíku môže vážne ohroziť rytmus nášho srdca, až jeho zástavu.

Upozornenie

  • zeleninu varte v pare, vtedy dochádza len k nepatrným stratám draslíka v strave (10%); varením vo vode sú straty väčšie (až 50%)
  • preháňadlá a diuretiká odvádzajú draslík z čriev, preto je vhodné pri ich užívaní dbať o dostatok draslíka v strave

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY