1.1 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Obličky – fascinujúce biofiltre

Obličky

sú párový orgán. Sú uložené oproti sebe po bokoch chrbtice, čiastočne chránené rebrami. Pravá oblička je o niečo menšia a nižšie uložená, pretože sa delí o priestor s pečeňou.

Tvarom pripomínajú fazuľu veľkosti päste. Obličku chráni tukový vankúšik. Na hornej časti každej obličky nasadá nadoblička, ktorá patrí k žľazám s vnútorným vylučovaním. Na vnútornej strane obličiek sa nachádza obličková brána – kde vstupujú cievy a vystupujú močové cesty.

V priereze sú u obličky 2 vrstvy: kôra a dreň. Kôra zo zrnitou štruktúrou obsahuje Malpighiho telieska a stočené kanáliky. Vnútorná dreň je usporiadaná do tvaru pyramíd, v ktorej sú kanáliky. Vo vnútri každej obličky sa nachádza vyše 1 milión nefrónov – voľným okom neviditeľných filtrov, ktoré čistia krv.

Obličky majú v našom tele nenahraditeľnú úlohu. Obličky fungujú ako filtre, ich úlohou je filtrovať odpadové látky z krvi a odvádzať ich močovodom do močového mechúra, odtiaľ tento tekutý odpad vyteká v podobe moču močovou rúrou z tela von. Obličky ako výkonné mini stroje každú hodinu filtrujú všetku krv v tele.

Okrem toho majú za úlohu:

  • udržiavanie stálosti vnútorného prostredia – homeostázu
  • regulujú množstvo tekutín v tele, okrem vody vylučujú aj iné nepotrebné látky, ako soli (sodík, draslík, fosfor, horčík a ich zlúčeniny)
  • regulujú krvný tlak
  • aktivujú vitamín D, ktorý je dôležitý pre správnu stavbu našich kostí a zubov
  • udržujú v tele správny pomer minerálov

Pri akútnom zlyhaní obličky prestanú pracovať a vykonávať svoje činnosti – čím sa v našom tele začnú hromadiť odpadové látky. Obličky môžu náhle zlyhať po závažnom zápale, po ťažkej operácii, alebo v akútnych prípadoch po úraze, či havárii.

Zápal obličiek predstavuje osobitný druh zápalu, pri ktorom mikróby nevnikajú priamo do obličiek, ale pôsobia na ne z iného miesta v tele. Mikróby vyplavujú do krvi škodlivé produkty, vytvorí sa zápal. Krvinky a krvné bielkoviny preniknú do moču a vznikajú opuchy. Prudký zápal obličiek sa môže začať infekciou, napríklad angínou. Organizmus je oslabený, čím sa zníži odolnosť celého organizmu, aj obličiek, kde vzplanie infekcia – prejavujúca sa slabosťou, bolesťou hlavy, nechuťou do jedla, opuchmi – prevažne dolných končatín a v tvári – vznikne výzor „bábiky“. Moč je kalný, s prímesou krvi. Pri vyšetrení sa zvyčajne zistí aj zvýšený krvný tlak. Liečba zápalu spočíva v diéte, telesnom pokoji, i podávaní antibiotík. Ak sa zápal poriadne neprelieči, môže prejsť do chronickej formy.

O chronickom zlyhaní obličiek hovoríme vtedy, ak k ich poškodeniu dochádza s postupujúcim časom. Medzi dve najbežnejšie príčiny, ktoré spôsobujú tieto ochorenia obličiek patrí cukrovka a neliečený vysoký krvný tlak. Títo „tichí zabijaci“ sú okrem iného zodpovední za poškodzovanie ciev v tele. Poškodené cievy tak nevedia filtrovať a teda čistiť krv. Ich filtračná kapacita sa bez liečby postupne znižuje až na nulu. V tele sa začne hromadiť nadmerné množstvo tekutín, čím sa krvný tlak zvyšuje ešte viac. Vzniká tak nebezpečné zacyklenie, ktoré bez liečby vyústi v obličkové zlyhanie. Nahromadia sa aj odpadové látky, ktoré pôsobia toxicky na jednotlivé tkanivá a orgány.

Choroby obličiek sa väčšinou na začiatku výrazne neprejavujú, až neskôr prichádzajú nejasné a nešpecifické prejavypoškodených obličiek:

  • vyčerpanosť
  • zvracanie, nevoľnosť
  • opuchy, najmä v okolí členkov
  • kŕče svalov na nohách
  • bledá, suchá pokožka
  • znížené množstvo moču
  • prítomnosť krvi v moči
  • nepríjemná chuť v ústach a zápach z úst pripomínajúci moč
  • problémy s dýchaním

Nanešťastie, u niektorých ľudí sa príznaky objavia až v štádiu, kedy sú obličky nezvratne poškodené. Je to preto, že obličky majú dobre vyvinutú schopnosť prispôsobiť sa zmeneným podmienkam. Samozrejme tak ako všetko ostatné, aj obličky majú svoje hranice únosnosti. Po ich pomyselnom prekročení nasleduje už len dialýza alebo transplantácia.

Dialýza je metóda čistenia krvi, kedy sa odstraňujú nežiaduce látky z krvi pacienta. Procedúra nelieči choré obličky, skôr sa jedná o  bezprostredne život zachraňujúci zákrok, bez ktorého by človek s nefunkčnými obličkami zomrel. Dialýza sa vykonáva buď ako: hemodialýza alebo peritoneálna dialýza.

Pri mimotelovej eliminačnej liečbe – hemodialýze sa pacient napojí na „umelú obličku“- prístroj, ktorý jeho krv prečistí od jedovatých látok a vráti mu späť očistenú krv. Liečba dialýzou trvá spravidla 4 až 5 hodín a vykonáva sa 2, alebo 3x týždenne v dialyzačnom stredisku.

Pri peritoneálnej dialýze sa krv čistí nie mimotelovo, ale v jeho vnútri. Táto metóda sa teda môže uskutočňovať dvoma spôsobmi:

CAPD (nepretržitá ambulantná peritoneálna dialýza) – ako filter sa používa pobrušnica. Do brušnej dutiny pacienta sa chirurgicky zavedie katéter, ktorým sa do nej napustí špeciálny roztok. Cez pobrušnicu sa tak späť do roztoku dostanú z krvi prebytočné látky, roztok sa vypustí a celý cyklus sa opakuje. Procedúra sa vykonáva doma, 4x denne a každá takáto procedúra trvá cca 4 až 6 hodín.

APD (automatizovaná peritoneálna dialýza) využíva k napúšťaniu a vypúšťaniu dialyzačného roztoku z brušnej dutiny prístroj – cyklovač, ktorý takto sám zabezpečuje čistenie krvi a odbremeňuje pacienta. Ďalšia z výhod je, že pacient je na prístroj napojený v noci, a cez deň nie je až tak pohybovo obmedzovaný.

Transplantácia obličiek

Ak obličky zlyhajú, je čas na transplantáciu. Úspešná transplantácia je najdokonalejší spôsob náhrady funkcie obličiek, umožňuje najlepšiu kvalitu života a je to tiež najlacnejšia metóda náhrady funkcie obličiek. Transplantácia však nie je vhodná pre všetkých pacientov. Obličky môžu pochádzať od mŕtveho, alebo živého darcu. Keďže oblička vie fungovať aj sólo, často krát chorému daruje jednu z vlastných obličiek zdravý darca – najčastejšie blízky príbuzný, manžel, či manželka. V tomto prípade, je dôležité, aby sa darcova krv a tkanivá zhodovali čo najviac s krvou a tkanivami príjemcu. Aj preto je nájdenie vhodného darcu ako beh na dlhé trate. K 31. decembru 2010 bolo na čakacej listine na Slovensku 369 pacientov, ktorí potrebovali transplantáciu obličky.

Zaujímavosti a fakty

  • Priemerná oblička váži 150 až 200 gramov, je 12 centimetrov dlhá a v najhrubšej časti má hrúbku približne 3 centimetre.
  • Ak by sme natiahli všetky stočené filtre obličiek, dosiahli by sme dĺžku neuveriteľných 105 km.
  • V každej obličke sa týchto filtrov nachádza vyše 1 milión.
  • Dospelý človek má približne 4-6 litrov krvi.
  • Obličky toto množstvo prefiltrujú každý deň 400x.
  • Za 1 minútu pretečie obličkami približne 20 – 25 percent minútového objemu srdca, čo je asi 1 až 1,5 litrov krvi, za 1 deň je to 1 700 – 2 000 litrov krvi.
  • Denne sa vytvorí asi 150 litrov „primárneho“ moču, ktorý sa ďalej vstrebáva a iba 1 percento sa z organizmu vylúči v podobe „definitívneho“ moču – v objeme asi 1,5 litra.
  • Život človeka nie je možný bez obličiek. Na strane druhej, ak zlyhá jedna oblička, vie ju tá druhá dostatočne nahradiť a plniť všetky úlohy organizmu za obe obličky.
  • Chronickým ochorením obličiek trpí asi jeden človek z desiatich.
  • Častejšie sú postihnuté ženy vo vyššom veku. V skutočnosti asi polovica ľudí vo veku 75 rokov má určitý stupeň chronického ochorenia obličiek. Vo väčšine týchto prípadov sa ale ochorenie nerozvinie do kritického štádia, pokiaľ sa nepridruží iný problém, ktorý by ochorenie v rozvoji „podporil“.
  • Podľa štatistík zdravotníckych zariadení bolo koncom roka 2012 na území SR evidovaných 3131 pacientov liečených hemodialýzou a 107 pacientov liečených peritoneálnou dialýzou.

Obličkové kamene

Nalievanie vody

Ďalším ochorením obličiek je tzv. obličková kolika, obličkové kamene. Tie sa prejavujú bolesťou, ktorá je spôsobená uviaznutím močového kamienka v močovode. Týmto ochorením sú častejšie postihnutí muži. Kamene vznikajú vrstvením soli na kryštalické jadro. K najčastejším príčinám urolitiázy – obličkovým kameňom patria:

  • nadmerný príjem vápnika a živočíšnych bielkovín v strave
  • nedostatočný pitný režim
  • sedavé zamestnanie
  • vysoký príjem minerálov vo vode

Silné bolesti zvyčajne znamenajú, že sa kameň uvoľnil z obličiek a uviazol v močovode – moč potom nevyteká von. Silná bolesť si vyžaduje okamžitý zásah lekára – kamienky sa vyberajú operačne, alebo sa rozbíjajú ultrazvukom na malé kúsky, ktoré sa sami vyplavia z organizmu.

Prevencia obličkových kameňov

Ako najlepšia prevencia je zvýšiť príjem tekutín, najmä čistej vody, nekonzumujte mliečne výrobky, ani iné potraviny bohaté na vápnik, denne si doprajte pohár teplej vody s citrónom a medom. Na pitný režim nezabúdajte najmä večer, keďže látky tvoriace kamene sa vyplavujú predovšetkým v noci. Na prepláchnutie obličiek pomôže aj čaj zo zmesi zlatobyľu a žihľavy.

Potrebné je aj znížiť príjem soli, kávy, kofeínových nápojov, alkoholu, ale aj sladkostí. Dôležité je aj prestať fajčiť – keďže fajčenie sťahuje močovody.

Na záver

Jedno staré príslovie hovorí: „Chladná hlava, teplé nohy – a lekár nás nedohoní!“ Teplo je pre obličky zárukou zdravia a pohody, preto im ho doprajte v hojnej miere. Okrem tepla potrebujú obličky dostatok tekutín, preto nikdy nečakajte na smäd a nezabudnite na fakt, že choré obličky nebolia..

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY