27.1 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

Fakty a mýty: Detox

Detox alebo detoxikácia organizmu znie ako dobrý nápad. Očistiť telo od toxínov a škodlivých látok sa pokúša množstvo ľudí na celom svete. Pijú ovocné a zeleninové šťavy, konzumujú zeleninové šaláty alebo dokonca držia hladovku. Jarný detox očistí organizmus, dodá vám energiu, pomôže vám schudnúť a hlavne, urobíte veľa pre svoje zdravie. …. koľko podobných mýtov o detoxe ste počuli vy?

Existuje množstvo detoxikačných kúr, diét a doplnkov stravy, ktoré tvrdia, že zbavia váš organizmus toxínov. Okrem toho vám sľubujú zníženie hmotnosti, vyriešenie problémov s chronickým zápalom či lepšie trávenie. Naozaj to potrebujete? Myslíte si, že vás organizmus je plný toxínov? Aké mýty a polopravdy ohľadom detoxikácie organizmu existujú a ktorým veríte?

Fakty a mýty

Telo potrebuje pomoc pri detoxikácii

Nie. Ľudský organizmus nepotrebuje žiadne detoxikačné diéty či doplnky stravy. Je na to vybavený od prírody. Toxíny sa do ľudského organizmu môžu dostať dvoma spôsobmi. Endotoxíny sú toxíny, ktoré vytvára organizmus ako vedľajší produkt (močoviny, výkaly alebo kyseliny mliečna). Exotoxíny sú toxíny, ktoré sa do tela dostanú zvonka (chemikálie z kozmetiky alebo prostriedkov na čistenie, znečisťujúce látky vo vzduchu či pesticídy v potravinách. Organizmus sa týchto látok dokáže zbaviť vďaka pečeni. Pečeň je orgán, ktorý je stvorený práve na detoxikáciu. Ak máte zdravú pečeň a zbytočne ju nezaťažujete nezdravým jedlom detox nepotrebujete. Kým je tento orgán zdravý postará sa o všetky toxíny v tele. Pokiaľ ho ale preťažíte zlyhá a v tomto prípade vám žiadny detox nepomôže.

Detox obnovuje zdravie

Vyprážané jedlá, sladené nápoje či alkohol pečeň zaťažujú. Väčšina z týchto nezdravých jedál sa premení na tuk, ktorý zostáva v pečeni a dochádza k stukovateniu pečene. Pozor na stravu by ste si mali dávať počas celého roka, nie len na jar keď sa snažíte zbaviť organizmus toxínov. Detoxikačná kúra na jeden až pár dní akurát zníži záťaž na pečeň, ale nezbaví vás toxínov. To zvládne len pečeň.

Miesto detoxu sa zamerajte na zdravšiu stravu. Ovocie, zelenina, celozrnné pečivo a príjem chudých bielkovín vám poskytne rovnaké zdravotné výhody ako detox. Pokiaľ máte problémy s trávením môže byť narušená činnosť tráviaceho systému, ak máte problém s dýchaním pravdepodobne ide o infekciu. V týchto prípadoch navštívte lekára a nespoliehajte sa na detox.

Detox
https://www.freepik.com/

Detox, alebo detoxikačná diéta je bezpečná

Záleží to od toho akú diétu držíte. Detoxikačné diéty sú rôzne a niektoré sú naozaj prísne. Často ide o pôst počas ktorého by ste nemali nič jesť, prípadne je povolená len zelenina alebo ovocie či pitie bylinkových čajov. Takéto prísne diéty môžu nepriaznivo vplývať na organizmus. Môžu viesť k nerovnováhe elektrolytov a nedostatku živín a spôsobiť problémy s trávením a únavu. Nezabúdajte, že aj bylinky môžu škodiť, napriek tomu, že ide o prírodný produkt.

Mám v tele toxíny, zbavím sa ich len detoxom

Keby ste mali v tele veľa toxínov, škodlivých a jedovatých látok pravdepodobne by ste už boli mŕtvi. Detoxikácia je proces, pri ktorom sa z organizmu odstraňujú toxíny. V lekárskom slovníku ide o látky ako alkohol, drogy alebo jedy, ktoré je potrebné z tela odstrániť napríklad vypumpovaním žalúdka alebo podaním protilátok. V tomto prípade je ale ohrozený váš život, lebo máte v tele veľa toxínov a váš organizmus si s takýmto množstvom nedokáže poradiť.

Toxíny sa do organizmu dostávajú zvonka (znečistený vzduch, jedlo,…). Telo ale má dosť mechanizmov aby sa takýchto toxínov zbavilo. Črevá, obličky a pečeň zachytia a odstránia toxíny z organizmu. Odpadové látky sa vylučujú močom a stolicou. Hnačka, kŕče či zvýšená činnosť čriev sú reakciou organizmu na čokoľvek, čo črevá podráždilo. Vykašľaním hlienu sa zas zbavuje škodlivých látok dýchací systém.  Váš organizmus sa snaží dostať všetko, čo do neho nepatrí čo najskôr von. Najväčšiu prácu má ale pečeň. Tá odstraňuje všetky patogény, toxíny a škodlivé látky z krvi, premieňa amoniak na močovinu, podieľa sa na metabolizme medi, zinku, neutralizuje škodlivé kovy (olovo, kadmium, ortuť) a je potrebná aj pri spracovaní liekov, ktoré sú často pre organizmus príliš toxické.

Telo potrebuje pomoc pri detoxikácii

Faktom je, že prirodzený proces odstraňovania toxínov z organizmu viac menej nedokážete ovplyvniť. Môžete sa len zamerať na zdravšie stravovanie a zbytočne nepreťažovať orgány, ktoré sú za detox tela zodpovedné. Z tohto hľadiska sa pomoc pri detoxe zíde vždy. Schopnosť organizmu odstraňovať toxíny z tela je ovplyvnená životným štýlom (stravou, fyzickou aktivitou, zvykmi,…). Zamerajte sa na zdravší životný štýl a váš organizmus sa postará o zvyšok.

Toxíny sa dajú vypotiť

Nie, nedajú. Pot tvorí väčšinou voda a trochu soli, žiadne škodlivé látky v ňom nenájdete. Potenie je spôsob akým sa telo ochladzuje, nie je to spôsob, ktorým sa zbavuje toxínov.

Detox
Pixabay.com

Detox je dobrý na chudnutie

Nie, ani toto nie je pravda. Ak pri detoxikačnej diéte zhodíte pár kíl ide predovšetkým o vodu, ktorú organizmus zadržiaval. Nezabúdajte, že pri detoxe sa dodržuje istá diéta, teda váš organizmus nedostáva toľko energie z jedla ako pred detoxom a práve to je základ chudnutia. Hneď ale ako sa vrátite k predchádzajúcemu spôsobu stravovania vaše kilá sa vám vrátia.

Toxíny sa dajú odstrániť lokálne

Určite ste už počuli o odplavovaní toxínov cez chodidlá, tvár alebo inú časť pokožky. Nie, nie je to pravda. Vyčistením pleti môžete vyčistiť kožu a aj kožné póry od nečistôt ale toxíny cez kožu nevytiahnete. Koža je ale vytvorená tak aby nepustila toxíny do a ani z organizmu, vytvára bariéru a chráni organy pred vonkajšími faktormi od baktérií a vírusov až po ťažké kovy a chemikálie.

Detox pečene môže podporiť detoxikáciu organizmu

Keďže je pečeň hlavným detoxikačným orgánom v tele môže sa zdať logické detoxikovať ju. Ak je tento orgán poškodený nemôže robiť svoju prácu v plnom rozsahu. Bohužiaľ, zatiaľ neexistuje žiadny detox, ktorý by mohol poškodenú pečeň napraviť. Poškodenú pečeň ale je možné liečiť. Očkovanie proti hepatitíde ju môže chrániť pred touto infekciou, liečba hepatitídy je tiež účinná. Ak sú problémy s pečeňou spôsobené alkoholom stačí prestať piť. Pečeň sa dokáže regenerovať, takže ak zastavíte jej poškodzovanie začne sa uzdravovať.

Na odstraňovaní toxínov z tela sa podieľa viac orgánov a systémov než len pečeň, črevá a obličky. Imunitný systém tvoria bunky, ktoré rozpoznávajú cudzie látky v tele, zachytia ich a odstránia. Dýchací systém je tiež vybavený na zbavenie sa škodlivých látok. Chĺpky v nose zachytia nečistoty a menšie častice, ktoré sa dostanú do pľúc sa zas vylúčia hlienom.

Ľudské telo sa vie veľmi dobre brániť pred škodlivými látkami. Či ich už zjete alebo vdýchnete organizmus vie ako ich odstrániť. Ak poskytnete telu to čo potrebuje na udržanie tohto samočistiaceho systému nepotrebujete detox.

ZDROJ:

mdanderson.org/cancerwise/the-facts-behind-4-detox-myths-should-you-detox-your-body.h00-159385890.html

askthescientists.com/detox-myths/

hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/detoxing-your-liver-fact-versus-fiction

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY