13.5 C
Bratislava
pondelok, 16 septembra, 2024

Zápal sedacieho nervu alias ischias. Ako na bolesti chrbta?

Bolesti chrbta pozná každý z nás. Pokiaľ ale bolesť z dolnej časti chrbta prechádza až do dolných končatín môže ísť o zdravotné problémy so sedacím nervom, ktoré poznáme pod názvom ischias alebo zápal sedacieho nervu. Čo je ischias, ako sa prejavuje zápal sedacieho nervu a ako sa zbaviť bolesti vám prezradíme teraz.

Ischias verzus zápal sedacieho nervu

Pre ischias sú typické bolesti, ktoré sú spôsobené akýmkoľvek podráždeným, pricviknutím, zápalom alebo poškodením sedacieho nervu. Nie vždy tak ide o zápal nervu. Pomenovanie „zápal sedacieho nervu“ sa ale udomácnilo a bežne sa používa pre označenie akýchkoľvek problémov so sedacím nervom. Môžete sa stretnúť aj s pojmami ako houser, lumbago, blokáda bedrovej chrbtice, …

Ischias sám o sebe nie je chorobou ale prejavom jedného z množstva možných zdravotných problémov. Odstránením problému sa odstráni aj bolesť.

Predpokladá sa, že zápal sedacieho nervu či ischias postihne aspoň raz za život minimálne 70% populácie. Najčastejšie ho dostávajú ľudia vo veku 30 až 50 rokov.

Sedací nerv

Sedací nerv (nervus ischiadicus) sa nachádza na oboch stranách v dolnej časti chrbtice. Je najdlhším a aj najhrubším miechovým nervom v ľudskom organizme. Jeho hrúbka je približne rovnaká ako hrúbka malíčku na ruke (cca 1 cm). Prechádza od spodnej časti chrbtice cez zadok do zadnej časti stehien až po koleno. V kolene sa nerv rozvetvuje a prechádza nižšie do nôh.

Zápal sedacieho nervu príznaky

Ischias sa prejavuje typickými príznakmi, ktoré sa tak jednoducho (ako pri iných chorobách) nedajú ignorovať. Bolesť, ktorá je pre ischias typická môže byť mierna ale môže byť aj tak silná, že máte problém vstať, sedieť či spať.

  • Bolesť najčastejšie začína v dolnej časti chrbtice alebo bedre a vystreľuje do pravej alebo ľavej nohy (v závislosti od toho ktorý nerv je postihnutý)
  • Môže sa ale objaviť aj v oboch nohách (zriedkavejšie).
  • Bolesť sa môže zhoršovať keď sedíte, kašlete, kýchate alebo sa hýbete.
  • Pocit mravčenia alebo brnenia v prstoch na nohách alebo chodidlách.
  • Slabosť alebo necitlivosť v nohách pozdĺž nervu. V závažných prípadoch môže dôjsť k strate citu v nohe.
  • Oslabenie svalov v nohe, podlamovanie kolien, problém zmeniť polohu
  • Inkontinencia teda neschopnosť ovládať močový mechúr a črevá.
  • Poruchy sexuálnych funkcií

Bolesť sa šíri od dolnej časti chrbtice cez zadok, zadnú stranu stehna, lýtko až po chodidlo. V závislosti od veľkosti a miesta poškodenia nervu sa môže líšiť aj miesto bolesti. Mnoho ľudí s ischiasom si mylne myslí, že majú problém s nohou a nie so sedacím nervom. Bolesť v zadnej časti stehna alebo kolena sú často spôsobené práve ischiasom.

Príčiny ischiasu

Ako sme už vyššie spomínali ischias je symptómom, ktorý upozorňuje na iné zdravotné problémy, ktoré súvisia so sedacím nervom.

Hernia disku – vysunutá platnička

Chrbtica

sa skladá zo stavcov, medzi ktorými sú platničky. Platničky zabezpečujú pružnosť a tlmia nárazy stavcov pri pohybe. Ak sa platnička vysunie môže tlačiť na sedací nerv a spôsobovať tak bolesti.

Hernia disku je príčinou až 90% ischiasu. Takmer štvrtina z ľudí postihnutých vysunutou platničkou máva bolesti až 6 týždňov.

Spinálna stenóza

Zúženie miechy

v dolnej časti chrbta čím je na sedací nerv vyvíjaný tlak. K zúženiu miechového kanálu môže dôjsť vekom. Najčastejšie ňou trpia ľudia nad 60 rokov. Zúženie miechy môže byť aj vrodené alebo spôsobené úrazom.

Spondylolistéza

Posunutie jedného stavca voči druhému

. Posunutím stavcov môže dôjsť k stlačeniu sedacieho nervu alebo k zúženiu miechového kanála. Obe verzie sa môžu prejaviť ischiasom.

K posunutiu stavcom môže dôjsť pri úraze, poškodení kostí, väzov alebo svalov.

Nádory chrbtice

Nádor

môže rásť vo vnútri alebo pozdĺž miechy či sedacieho nervu. Ako nádor rastie tlačí na nerv. Ak nádor rastie v mieche alebo pozdĺž nej môže tlačiť aj na iné nervy a spôsobiť ďalšie problémy.

Infekcie, zranenia

Infekcie, zápaly svalov alebo zranenia

v oblasti dolnej časti chrbtice a sedacieho svalu ho môžu podráždiť alebo stlačiť. Zápal sedacieho nervu môžu spôsobiť aj akútne infekčné ochorenia ako je napríklad tuberkulóza chrbtice.

Sakroiliitída

Sakroilitiitída je zápal sakroiliálnych kĺbov (miesto kde sa chrbtica spája s panvou). Tento zápal môže spôsobiť bolesti dolnej časti chrbta, zadku ale aj nôh. Bolesť sa zhoršuje pri státí alebo chodení po schodoch.

Piriformisov syndróm

Piriformis

(hruškovitý sval) je sval, o ktorom bežný človek ani netuší. Tento sval spája spodnú časť chrbtice s hornou časťou stehennej kosti a nachádza sa hneď pod sedacím svalom. Kŕč v tomto svale vyvíja tlak na sedací nerv čo sa prejavuje typickými príznakmi ischiasu. Piriformisov syndróm je bežnejší u žien. Často sa vyskytuje pri dlhodobom sedení na tvrdej podložke. Bolesť sa zhoršuje chôdzou do schodov alebo pri predklone z vystretými nohami.

  • Piriformisov syndróm môže u mužov vyvolať aj príliš hrubá peňaženka, ktorú nosia v zadnom vrecku nohavíc. Tlak, ktorý na sval vytvára peňaženka môže spôsobiť kŕč a ten zas tlačí na  sedací nerv.

Syndróm Cauda equina

Medzistavcová platnička môže zatlačiť na nervy v dolnej časti miechy tak, že spôsobí stratu kontroly nad močovým mechúrom alebo črevom. Môže spôsobovať aj zníženie libida a ak sa nelieči môže viesť k ochrnutiu. Toto zriedkavé ale závažné ochorenie sa vyvíja pomaly, takže by ste mali lekára navštíviť hneď ako zbadáte prvé príznaky medzi ktoré patrí

  • Inkontinencia – neschopnosť ovládať močový mechúr a/alebo črevo
  • Bolesť a/alebo necitlivosť v jednej alebo oboch dolných končatinách
  • Strata citu (postupná alebo náhla) v dolnej časti tela (oblasť medzi nohami, zadok, stehná, lýtka,…)

Príčina vzniku zápalu sedacieho nervu môže byť aj v

  • prechladnutie či ofúknutie chrbtice
  • choroby orgánov v panve (zápaly močových ciest, pohlavných orgánov)
  • poruchách metabolizmu (diabetes)
  • autoimunitné ochorenia

Bolesti sedacieho nervu sa môžu prejaviť aj u ľudí, ktorí netrpia žiadnymi problémami s chrbticou. Dochádza k nim pri nadmernom preťažený chrbtice alebo neprimeranom pohybe.

Ischias a tehotenstvo

Aj tehotné ženy môžu dostať zriedka ischias. Rastúci plod a zväčšujúca sa maternica môžu tlačiť na sedací nerv čo sa prejaví typickými bolesťami. Bolesti chrbta, ktoré pociťuje množstvo tehotných žien so zápalom sedacieho nervu vôbec nesúvisia.

Rizikové faktory

Riziko vzniku problémov s chrbticou môže byť v niektorých prípadoch vyššie.

Pohlavie – muži trpia bolesťami chrbtice a aj ischiasom častejšie než ženy. Ide hlavne o preťažovanie chrbtice v profesiách kde je potrebná mužská sila.

Sedavé zamestnanie (spôsob života) – sedavé zamestnanie ale aj práca, ktorá sa vykonáva v jednej polohe môže spôsobiť preťaženie chrbtice. Problémy s ischiatickým nervom môže ale spôsobiť aj prudký pohyb,

Poloha tela – zlé držanie tela, zlá poloha počas spánku alebo nevhodný matrac na spanie

Obezita, nadváha – chrbtica obéznych ľudí je dlhodobo nadmerne zaťažovaná.

Vibrácie – vibrácie o frekvencii 5Hz môžu spôsobovať poškodenie platničiek. Zdrojom týchto vibrácií sú napríklad aj nákladné automobily či iné ťažké stroje, ktoré sa používajú hlavne v stavebníctve.

Diagnostika

Aj keď je ischias bolestivý nie je životu nebezpečný. K lekárovi by ste ale mali rozhodne ísť ak

  • pokiaľ bolesti pretrvávajú dlhšiu dobu (viac ako 4 – 5 týždňov) stupňujú sa alebo nemôžete pre ne v noci spať.
  • Ak máte horúčku.
  • Ak máte v moči krv, máte problém s ovládaním močového mechúra alebo čriev

Ako prvé sa bude musieť lekár oboznámiť s vašou anamnézou. Či ste v poslednej dobe nemali úraz, kde cítite bolesť, pri akých aktivitách sa bolesť stupňuje a pri akých ustupuje. Následne asi budete musieť vykonať pár strečingových cvikov.

Lekár vás môže poslať aj na ďalšie vyšetrenia ako napríklad röntgen, magnetická rezonancia, CT alebo elektromyogram.

Na základe týchto vyšetrení bude lekár schopný odhaliť príčinu ischiasu a nastaviť vhodnú liečbu.

Liečba ischiasu

Bolesti vo väčšine prípadov v priebehu pár dní až týždňov zmiznú bez toho aby spôsobili trvalé poškodenie.

  • Liečba akútneho ischiasu – ak vás bolesti prekvapia náhle ale dajú sa zvládať môžete užiť voľnopredajné lieky proti bolesti. Pomôcť zmierniť bolesť vám môže aj chôdza alebo ľahký strečing. Výborne sa osvedčili aj studené a teplé obklady na boľavé miesto. Obklady striedajte.
  • Liečba chronického ischiasu – ak bolesti pretrvávajú pár týždňov, alebo sa stupňujú mali by ste vyhľadať lekára. Po diagnostikovaní vám pravdepodobne odporučí fyzioterapiu a lieky od bolesti (na predpis)

Chirurgický zákrok

K chirurgickému zákroku sa pristupuje ak bolesť neustupuje ani po liečbe. V závislosti od príčiny ischiasu môžete podstúpiť

  • Laminektómiu – rozšírenie miechy, čím sa zníži tlak vyvíjaný na sedací nerv
  • Diskektómii – čiastočné alebo úplné odstránenie vysunutej platničky, ktorá tlačí na sedací nerv.

Po operácii sa budete musieť šetriť a pravdepodobne vám lekár odporučí rehabilitácie. Pomôcť v zotavovaní vám môžu aj kúpele.

Prevencia

Prevencia je najlepší spôsob ako sa bolestiam chrbta vyhnúť a znížiť riziko ischiasu. Predísť ischiasu môžete jednoduchými krokmi, ktoré pridáte do svojho životného štýlu.

Pohyb – pravidelné cvičenie, cvičenie s vlastnou váhou, joga, plávanie alebo bicyklovanie. Pokiaľ máte aj iné zdravotné problémy postačí aj chôdza. Dôležité je hýbať sa.

Postoj – správne držanie tela a postoj sú pre zdravú chrbticu alfou a omegou. Ak dlho sedíte alebo pracujete v jednej polohe občas sa prejdite a povystierajte sa.

Spánok – zaobstarajte si dobrý matrac, ktorý poskytne vašej chrbtici dostatočnú oporu.

Dvíhanie ťažkých vecí – ak dvíhate ťažké veci dvíhajte ich tak, že si k nim čupnete. Nedvíhajte ich zo zeme tak, že ohnete chrbát.

Ako zmierniť bolesti ischiasu

Každý, kto už zápal sedacieho svalu mal vie aké je to bolestivé. Bolesť či už väčšia alebo menšia vás sprevádza na každom kroku a každým pohybom sa môže zvyšovať. Voľnopredajné lieky od bolesti nemusia vždy zabrať. Existuje ale pár spôsobov domácej liečby, ktoré by vám mohli pomôcť zmierniť bolesti zápalu sedacieho nervu.

Počkajte a uvidíte

Tento spôsob vám odporučí aj lekár. Zápal sedacieho nervu môže bolieť niekoľko dní až týždňov. Bolesť môže byť intenzívna, slabšia, bodavá, … u každého sa prejavuje v inej miere. Rovnako odlišne môže aj trvať. Takmer 90% prípadov bolesti ischiasu ustúpi behom 1 až 4 týždňov.

Hýbte sa, ale s mierou

Pokoj a odpočinok sú fajn, ale nie je dobré obmedziť pohyb úplne. Nečinnosť príznaky len zhoršuje. Postavte sa, prejdite sa, ak sa vám dá môžete sa aj trochu precvičiť. Všetko ale v rámci možností. Krátke ale častejšie prechádzky, strečing alebo joga vám môžu pomôcť zmierniť bolesť.

Obklady

Teplé alebo studené obklady

zmiernia bolesť. Najčastejšie sa odporúčajú studené obklady. Ak bolesti ale neustúpia do 72 hodín prejdite na teplé obklady. Dobré je tiež obklady striedať (raz teplý potom zas studený). Ak vám zaberie len jeden (teplý alebo studený) zostaňte pri ňom. Obklad si priložte len na cca 15 až 20 minút.

Akupunktúra

Tradičná čínska medicína

si získava čoraz väčšiu popularitu nie len u bežných ľudí ale aj lekárov. Existujú výskumy, ktoré účinnosť akupunktúry pri liečbe ischiasu potvrdzujú. V niektorých prípadoch môže dokonca zabrať lepšie než lieky.

Masáž

Masážou sa rozhýbe aj spodná časť chrbta a rozprúdi v tele krv, čo môže v organizme prebudiť samoozdravovacie procesy. Ak si vyhľadáte maséra, ktorý sa špecializuje na bolesti chrbta môže vám s ischiasom pomôcť a navrhnúť aj niektoré cviky.

Ischias: cviky

Do domácej liečby zápalu sedacieho nervu môžete pokojne zaradiť aj cviky. Úľavu od bolesti hlásila väčšina ľudí pri strečingu. Pokiaľ vám to bolesť dovolí môžete ich pár skúsiť, ale opatrne. Dobre urobíte ak cviky budete konzultovať aj so svojim lekárom.

Strečing pomáha zmierniť bolesti spôsobené svalovým napätím alebo tlakom na sedací nerv. Pomôže vám aj zlepšiť držanie tela. Cviky vykonávajte len v rozsahu kedy bolesť necítite. Hneď ako sa pri cviku bolesť ozve prestaňte.

 

  1. Natiahnutie bokov (na boku)

Ľahnite si na podlahu na bok s mierne pokrčenými nohami. Vrchnú nohu pokrčte v kolene smerom k hrudníku a koleno položte na podlahu. Vydržte v tejto polohe pár sekúnd a následne to zopakujte s druhou nohou.

  1. Natiahnutie chrbtice

Kľaknite si na zem tak aby ste položili zadok na päty. Kolená môžete dať od seba. Teraz položte hrudník na zem s rukami vystretými nad hlavu. Poriadne sa vystrite a natiahnite chrbát. Vydržte pár sekúnd.

  1. Natiahnutie bedrového kĺbu (vzadu)

Ľahnite si na chrbát na podlahu a pokrčte nohy tak aby boli chodidlá na podlahe. Zdvihnite kolená k hrudníku. Jednu nohu obopnite rukami a pritisnite ho k hrudníku. Druhú nohu vyrovnajte najviac ako môžete (položte ju vyrovnanú na zem). Vydržte pár sekúnd a urobte rovnaký cvik s druhou nohou.

Cvik môžete aj mierne obmeniť. Pritiahnite obe nohy k hrudníku a vydržte v tejto polohe cca 10 sekúnd. Následne sa uvoľnite a cvik zopakujte. Tento cvik môže pomôcť pri bolestiach, ktoré spôsobuje spondylolistéza (posunutie stavcov).

  1. Rotácia bedra

Ľahnite si na zem a pokrčte nohy ako v predchádzajúcom cviku. Dotknite sa kolenami podlahy na jednej strane. Pozor aby ste nedvíhali chodidlá ani lopatky zo zeme. Otáčajte len dolnú časť chrbtice. Zostaňte v tejto polohe pár sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy. Zopakujte cvik na druhú stranu.

  1. Kobra

Ľahnite si na zem na brucho a vystrite nohy. Pokrčte lakte tak aby ste dlane položili vedľa hrudníka. Teraz sa pokúste zdvihnúť hrudník čo najvyššie. Pomaly vyrovnávajte lakte pokiaľ môžete. Vydržte v tejto polohe pár sekúnd a znova si ľahnite. Tento cvik pomáha ak je pôvodcom ischiasu vysunutá platnička.

V každej polohe sa snažte vydržať cca 10 a viac sekúnd. Následne sa uvoľnite a cvik zopakujte. Každý cvik opakujte 3 až 6 krát.

ZDROJ

www.bioliek.sk/blog/zapal-sedacieho-nervu/

www.medicalnewstoday.com/articles/317920#stretches-for-pain-relief

www.medicalnewstoday.com/articles/7619#treatments

www.webmd.com/back-pain/ss/slideshow-visual-guide-to-sciatica

zdravoteka.sk/choroby/zapal-sedacieho-nervu/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY