18.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Ako na bolesť chrbta

Bolesť chrbta môže mať mnoho príčin. Aj keď nie je vždy jasné čo bolesť spôsobilo zväčša sa tento stav zlepší časom sám. Bolesť krížov, či inej časti chrbtice je jednou z najčastejších príčin vyhľadania lekára. Je to aj hlavná príčina invalidity na svete. Našťastie existuje viacero opatrení, ktoré pomôžu predchádzať bolestiam chrbta, prípadne zmierniť bolesti hlavne u ľudí mladších ako 60 rokov.

Najčastejšie sa bolesť objavuje v dolnej časti chrbtice (drieková oblasť). Bolesť krížov pozná na vlastnej koži takmer každý človek. Celkovo bolesť chrbta aspoň raz v živote pocíti viac ako 75% ľudí, z toho viac ako polovica aj viackrát do roka. 90% všetkých prípadov bolesti chrbta sa zlepší bez chirurgického zákroku. Jednoduchá domáca liečba, správne držanie tela či zníženie hmotnosti vás bolesti chrbta môžu zbaviť v priebehu niekoľkých týždňov.

Príčiny bolesti chrbta

Bolesť chrbta môže mať mnoho dôvodov. Môže ísť o problém s

  • väzy a svaly – časté dvíhanie ťažkých bremien či náhly nezvyčajný pohyb môžu chrbtové svaly a väzy namáhať. Opakovaná záťaž chrbta vedie k bolestivým svalovým kŕčom.
  • Medzistavcové platničky – platnička je tvorená rôsolovitým jadrom a väzivovým prstencom (obal jadra) a slúžia ako pružný tlmič medzi stavcami. Vydutá alebo prasknutá platnička sa môže prejaviť bolesťou chrbta, nie je to ale tak vždy. To, že máte problém s platničkou sa môže zistiť aj náhodne pri röntgene, CT alebo MRI, ktoré sa vykonávajú z iných dôvodov.
  • Nervy – vysunutá alebo vytečená platnička môže tlačiť na nerv. Ďalší problém, ktorý sa môže prejavovať bolesťou chrbta a jeho príčina je v nerve je ischias, alebo zápal sedacieho nervu.
  • Stavce – problémy so stavcami a bolesti chrbta môže spôsobiť artritída alebo osteoporóza.

Bolesť chrbta

Rizikové faktory

Bolesť chrbta sa netýka len starších ľudí. Čoraz častejšie sa objavuje aj u detí a dospievajúcich. Najčastejšie sa bolesti chrbtice začínajú okolo 30 – 40 roka života. Existuje niekoľko faktorov, ktoré riziko rozvoja bolesti chrbta zvyšujú

  • Málo pohybu – sedavý spôsob života a minimálna fyzická aktivita spôsobujú ochabnutie svalov chrbta a brucha, čo môže viesť k bolesti chrbta.
  • Vysoká fyzická aktivita – aj nadmerná a namáhavá fyzická aktivita (cvičenie, dvíhanie bremien,…) môže bolesť chrbta spôsobiť.
  • Nadváha – obezita súvisí s chronickými bolesťami chrbta, vrátane známej bolesti krížov. Čím vyššia hmotnosť tým viac sa chrbtica namáha a opotrebováva.
  • Fajčenie – viaceré štúdie objavili súvislosť medzi fajčením a bolesťou chrbta. Fajčenie spôsobuje v organizme zápaly, ktoré bránia telu v samoliečbe. Fajčiari častejšie kašlú čo môže spôsobiť problémy s platničkami (hernia disku).
  • Nesprávne dvíhanie ťažkých bremien – dvíhanie ťažších predmetov cez chrbát (zohnete sa v páse a zdvíhate predmet) je častým dôvodom bolesti chrbta.
  • Psychika – ľudia s depresiami a úzkosťou sa na bolesť chrbta sťažujú častejšie. Dôvodom môže byť stres, ktorý spôsobuje napnutie svalov.

Príznaky

Bolesť chrbta sa môže prejavovať rôzne. Od bolesti svalov až po pocit pálenia či bodania. Samotná bolesť môže vystreľovať až do nohy. Bežné činnosti ako chôdza, státie či zohýbanie môžu bolesť ešte zhoršiť. Aj to, ako a kde vás chrbát bolí pomôže lekárovi určiť dôvod bolesti.

Kedy navštíviť lekára

Lekára vyhľadajte

  • ak bolesť neustupuje ani po pár týždňoch (napriek domácej liečbe)
  • pokiaľ bolesť neustupuje ani po odpočinku
  • keď sa bolesť šíri do jednej alebo oboch nôh (obzvlášť ak siaha pod koleno)
  • ak cítite slabosť, mravčenie alebo necitlivosť v jednej alebo oboch nohách
  • ak bolesť súvisí s nevysvetliteľnou stratou hmotnosti (nedržíte diétu)
  • keď vám bolesť chrbta bráni v bežných činnostiach
  • bolesť sa zhoršuje, prípadne je horšia pri kašlaní, kýchaní či veľkej potrebe
  • ak máte problém vyrovnať sa

Lekára vyhľadajte hneď ak bolesť chrbta

  • bola spôsobená úrazom (pád, úder do chrbta,….)
  • je doprevádzaná horúčkou
  • spôsobuje problémy s močovým mechúrom alebo črevom

Bolesť chrbta môže mať rôznu intenzitu

Mierna bolesť – chrbát vás nebolí stále, Bolesť prichádza a odchádza a aj keď je nepríjemná neobmedzuje vás pri bežných činnostiach,

Stredná bolesť – bolesť je prítomná stále. Máte problém sa pre bolesti chrbta sústrediť či spať. Zvládnete vstať z postele, obliecť sa, umyť.

Silná bolesť –  chrbát vás stále bolí a nedokážete sa preto na nič sústrediť. Nemôžete spať a máte problém pohnúť sa, vstať z postele, obliecť sa alebo umyť.

 

Liečba

Lekár posúdi váš zdravotný stav. Ako sa môžete pohybovať, sedieť či stáť. Prezrie chrbát a môže vykonať aj ďalšie vyšetrenia, ktoré mu pomôžu určiť presnú diagnózu. Môžete absolvovať

  • röntgen – môžu odhaliť problém s artritídou, či zlomeniny
  • CT, MRI – odhalia problém s platničkami, svalmi, šľachami, nervami, krvnými cievami,…
  • Krvné testy – zistí sa, či bolesť nespôsobuje infekcia
  • EMG – elektromyografia meria elektrické impulzy, ktoré vysielajú nervy. Tento test môže odhaliť tlak na nervy spôsobený vysunutou platničkou alebo zúženie miechového kanála (spinálna stenóza).

Lieky od bolesti vám pomôžu zmierniť bolesť chrbta, neriešia však problém pre ktorý bolesť vznikla. S ich pomocou sa ale budete môcť aspoň vyspať. Ďalšie lieky vám môže lekár predpísať či odporučiť v závislosti od typu bolesti. Môže ísť o rôzne krémy, masti či náplasti na zmiernenie bolesti.

V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť steroidné injekcie. Odporúčajú sa hlavne ak bolesť chrbta zasiahla aj nerv (ischias).

Fyzioterapia

Prvé čo by ste mali pri chronických bolestiach chrbta vyskúšať je fyzioterapia. Lekár alebo terapeut vám prispôsobí a odporučí cvičenia špecifické pre váš zdravotný stav. Okrem toho môže súbor cvičení obsahovať aj testovanie hraníc tolerancie bolesti, cviky na naťahovanie a ohybnosť, trénovanie držania tela, posilňovanie jadra,… Vďaka tejto terapii sa posilnia svaly chrbta a brucha a zlepší sa držanie tela, čo by malo zabrániť opätovnej bolesti chrbta.

Vhodné sú aj masáže, pri ktorých vám masér rozhýbe kĺby a svaly.

chirurgickej liečbe sa pristupuje zvyčajne u pacientov, u ktorých predchádzajúca liečba nezabrala.

Bolesť chrbta – domáca liečba

Teplé alebo studené obklady – studené (ľadové) obklady môžu zmierniť zápal, ktorý bolesť chrbta spôsobuje. Teplé zápaly sú vhodné keď zápal ustúpi.

Cvičenie – posilňovanie brušných a chrbtových svalov, naťahovanie svalov a zlepšenie flexibility vám môže od bolesti uľaviť.

Vyskúšať môžete aj cvičenie jogy alebo akupunktúru.

Bolesť chrbta. Akupunktúra

Ako predchádzať bolesti chrbta

Predchádzať bolesti chrbta môžete ak budete dodržiavať pár zásad.

Státie – nehrbte sa. Ak stojíte dlho dajte jednu nohu na nízku podložku, zmiernite tak záťaž chrbtice.

Sedenie – vyberte si stoličku s oporou pre dolnú časť chrbta a s opierkami na ruky. Ak medzi chrbát (oblasť drieku) a stoličku dáte zrolovaný uterák zachováte tak prirodzenú krivku chrbtice.

Dvíhanie bremien – pri dvíhaní ťažších predmetov zo zeme si čupnite. Chyťte predmet a zdvihnite ho. Chrbát držte rovno, neohýbajte ho. Takto budú predmet dvíhať vaše nohy, nie chrbát.

Nosenie kabelky – kabelka ale aj batoh či aktovka na jednom ramene zaťažuje chrbticu. Navyše, môže spôsobiť aj vykrivenie chrbtice. Dajte prednosť batohom a vakom, ktoré nosíte na chrbte. Ak máte ťažší batoh vymeňte ho za kufrík na kolieskach.

Tréning – dvíhanie činiek, tréning, … nepreháňajte to. Aj príliš veľa cvičenia môže byť dôvodom bolesti krížov. Hlavne ak celý týždeň pracujete v kancelárii a cez víkend sa snažíte dobehnúť fyzickú aktivitu z celého týždňa.

ZDROJ

hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/back-pain/7-ways-to-treat-chronic-back-pain-without-surgery

webmd.com/back-pain/ss/slideshow-low-back-pain-overview

mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906

Obrázky: unsplash.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY