11.5 C
Bratislava
utorok, 8 októbra, 2024

Nádorové markery pomáhajú odhaliť rakovinu

Nádorové onkologické ochorenia

sú na vzostupe na celom svete. Nesprávny životný štýl, nevhodná strava a mnoho ďalších faktorov sa podpisuje na zdraví ľudí na celom svete. Rozvojové aj vyspelé krajiny bojujú s narastajúcim počtom onkologických ochorení. Preto sa tomuto druhu ochorenia venuje zvýšená pozornosť. Jedným z faktorov poukazujúcich na začiatok onkologického ochorenia sú markery.

Markery sú látky, ktoré slúžia ako ukazovateľ biologického stavu človeka. Jedným z druhov markerov sú onkomarkery. Môžete ich poznať aj pod inými názvami – onkomarkery, tumorové markery, alebo nádorové markery – ide stále o to isté. Prítomnosť nádorových (tumorových) markerov v ľudskom organizme je ukazovateľom existencie zhubného novotvaru. Jedná sa vlastne o proteínové molekuly, ktoré sa vyskytnú v organizme pri vzniku a vývoji malígneho procesu. Onkomarkery sú v podstate produktom nádorových buniek, ktoré ich vypúšťajú do krvi. Práve v krvi, moči a iných telových tekutinách sa ich prítomnosť ukáže. Rozborom týchto tekutín sa dozvieme o prítomnosti nádorového ochorenia v našom organizme.

Nádorové markery nie sú len znakom onkologického ochorenia

Zvýšená hladina nádorových markerov

môže byť predzvesťou závažného ochorenia – rakoviny. Nemusí, ale ísť zákonite práve o onkologické ochorenie. Prítomnosť nádorových markerov môže v organizme ovplyvniť aj vážne zápalové ochorenie, liečba, fyziologické zmeny v organizme, alebo tehotenstvo. Istú hladinu týchto látok ľudia mávajú bežne, bez toho aby mali rakovinové ochorenie. Až ich zvýšená hladina poukáže na vážnejšie zmeny v tele človeka. Preto sa v niektorých prípadoch robí rozbor krvi, moču opakovane, alebo lekár pošle pacienta na ďalšie vyšetrenia – sono, CT, magnetická rezonancia, laboratórne vyšetrenia vzorky tkaniva,…

V zásade platí – pokiaľ sú nádorové markery zvýšené prechodne ide o fyziologické ochorenie. Ak je hladina markerov zvýšená trvalo, alebo má stúpajúcu tendenciu ide s najväčšou pravdepodobnosťou o onkologické ochorenie.

Nepredvídateľné nádorové markery

Onkomarkery sú zatiaľ z oblasti medicíny zahalené rúškom tajomstva, stále sú pod drobnohľadom vedcov a lekárov.  Niektoré typy nádorov produkujú konkrétne nádorové markery (podľa toho sa dá zistiť s čím má pacient problémy, kde približne v jeho organizme hľadať zhubný novotvar, alebo iné ochorenie). V krvi sa ale môže zvýšiť hodnota jedného druhu onkomarkerov a pritom môže pacient trpieť viacerými nádorovými ochoreniami. Hladina tumorových markerov sa môže zvýšiť aj pri niektorých nezhubných ochoreniach a naopak, u niektorých onkologických pacientoch sa hladina markerov vôbec nezvýši, alebo sa zvýši až po pár týždňoch od vzniku nádoru.

Nájsť presnú príčinu zvýšenia nádorových markerov v organizme môže byť náročné a dlhé. Zvýšenie jedného druhu markeru môže mať na svedomí viacero príčin.

Rozdelenie markerov

Podľa výskytu delíme markery na:

  • Celulárne tumorové markery – nachádzajú sa v nádorových bunkách, ale môžeme ich nájsť aj na povrchu týchto buniek. Sú znakom tvorby zhubného nádoru. Pomocou nich sa najlepšie zistí či ide o zhubný, alebo nezhubný nádor.
  • Humorálne tumorové markery – tieto markery sú v krvi, moči a iných telových tekutinách. Práve zvýšené hladiny humorálnych tumorových markerov nemusia značiť rakovinové ohorenie. Vyskytujú sa aj u tehotných žien (onkofetálne nádorové markery sa nachádzajú v bunkách rastúceho plodu) a pri rôznych fyziologických stavoch (najčastejšie ide o silné zápaly). Tak či tak, ich zvýšenej hodnote treba venovať pozornosť – ich hladina nie je vyššia bez príčiny.

Napríklad nádorový marker PSA je znakom nádorového ochorenia prostaty, ale objavuje sa aj pri nezhubnom zväčšení prostaty. Presnú diagnózu určia ďalšie testy. Ďalší marker CA 15–3 môže poukazovať na rakovinu prsníka, ale jeho hladina môže byť zvýšená aj vďaka cirhóze, hepatitíde, pľúcnym chorobám alebo tehotenstvu a s predpokladaným onkologickým ochorením nemusí mať vôbec nič spoločné.

Ideálny marker

Samotná zvýšená hladina markeru neurčuje diagnózu. Aby sa z nádorového markeru dalo zistiť čo najviac o ochorení pacienta mal by aspoň odhadovať či ide o nádor zhubný, či nezhubný, miesto výskytu nádoru, jeho štádium, efekt na liečbu a prognózu. Tiež by mal byť istý pomer medzi hladinou nádorových markerov a veľkosťou nádoru a mal by byť vytváraný u všetkých pacientov s rovnakým typom nádoru. Do dnešnej doby sa takýto marker nepodarilo objaviť.

Zvýšená hladina nádorových markerov

Ak vám v testoch vyšli vyššie hladiny onkomarkerov nemusíte sa hneď obávať najhoršieho. Najvhodnejšia je pravidelná kontrola daného markeru a sledovanie či jeho hodnota, klesá, stúpa alebo je stabilná. Pokiaľ je stabilná alebo klesá ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nejaký zápal, ale môže sa aj stať, že vo vašom organizme je hodnota daného markeru vyššia prirodzene (je ale nutné to overiť ďalšími vyšetreniami).  Ak hodnota nádorového markeru stúpa mal by vás lekár poslať na ďalšie vyšetrenia, ktoré by vyvrátili, alebo potvrdili onkologické ochorenie.

Nádorové markery sú z hľadiska lekárov stále otázkou diskusií. Niektoré druhy sú jednoznačným znakom rakovinového ochorenia (PSA – tento marker je typický pri rakovine prostaty), iné markery sú len sprievodným znakom iného nezhubného nádoru. Isté je, že sa týmto látkam venuje v poslednom desaťročí zvýšená pozornosť a sú objektom skúmania a testovania. Hlavná pozornosť sa im venuje keď je potvrdené zhubné nádorové ochorenie pacienta.

Rakovina a hladina nádorových markerov

Hodnota markerov v organizme hrá dôležitú úlohu pri boji s rakovinou. Vďaka nim sa dá pozorovať úspešnosť liečby, stav pacienta a ďalší vývoj choroby, prípadne jej návrat. Onkologickým pacientom sa hladina nádorových markerov sleduje pravidelne.

Hodnota onkomarkerov sa zmeria pred terapiou a následne pár týždňov (3-4 týždne) po začiatku terapie. Ani v tomto prípade sa ale nedá presne zistiť či bola liečba úspešná a nádor sa zmenšil, zmizol, alebo naopak narástol. Zvýšená hladina nádorových markerov môže byť znakom, že nádor rastie a nepodarilo sa ho zničiť, ale môže to byť aj znakom, že sa nádor rozpadá a do krvného riečišta sa uvoľňujú jeho zbytky. Až ďalšie rozbory a vyšetrenia dajú jasnejšiu odpoveď ako dopadla terapia.

Frekvencia vyšetrovania nádorových markerov

Pacientom, pri ktorých sa potvrdilo rakovinové ochorenie sa kontroluje hladina nádorových markerov každé 3–4 mesiace počas troch rokov od objavenia (vzniku) ochorenia. Ak sú výsledky priaznivé obmedzí sa počet testov na onkomarkery na 1–2 krát ročne. Frekvencia testov na markery záleží od rozvoja ochorenia. Ak je podozrenie zo zväčšovania nádoru môžu sa hodnoty markerov vyšetrovať aj každý mesiac.

Pokiaľ sa počas terapie počet nádorových markerov zvýši o 25% pôvodnej hodnoty ide o progresiu – choroba postupuje, nedarí sa ju zastaviť. Ak je hodnota nádorových markerov nižšia o viac ako 50% jedná sa o zmiernenie, alebo o úplné vymiznutie nádoru.

Markery sa v ľudskom organizme bežne vyskytujú, pokiaľ je ich hodnota v norme je všetko v poriadku. Ak sa ich hladina zvýši je treba sa mať na pozore.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

5 KOMENTÁRE

  1. Dobrý deň, potrebovala by som vysvetliť značku minerálu KMOC a jej referenčné medze. Ďakujem pekne.

    • Dobrý deň,

      skratka KMOC sa používa na označenie pre kyselinu močovú.

      Referenčné medze sú nasledovné:
      ženy, 0mes-1mes, 101 – 303 µmol/l
      ženy, 1mes-15mes, 190 – 363 µmol/l
      ženy, 15rok-150rok, 155 – 357 µmol/l

      muži, 0mes-1mes, 131 – 340 µmol/l
      muži, 1mes-15mes, 190 – 444 µmol/l
      muži, 15rok-150rok, 208 – 428 µmol/l

  2. Dobrý deň, manžel má zväčšenú prostatu, nasadili mu teraz aj lieky, dnes som s ním bola na kontrolné vyšetrenie v NsP Nové Zámky – urol.odd., kde bol 3 dni aj hospitalizovaný nakoľko mal po infarkte /9.10.2019/ krv v moči. Aké sú hodnoty onkomarkerov u prostaty? Ďakujem za odpoveď

    • Moj manzel ma pred operaciou zvacsenej prostaty urobeny odber krvi s vysledkom onkomarkerov 11,42 prosim VS odpovedte mi,co moze byt za takymto cislom onkomarkerov,momentalne ma vyvod z mocovej trubice,nakolko nemoci.ma zvacsenu prostatu a lievi sa liekom Adatam

  3. Dobrý deň, poprosila by som vysvetliť co to znamená, keď je zvýšené b2m. A tiež ak sú zvecsene a aj podhranicne uzliny. Dakujem

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY