12.1 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Fakty a mýty: Inkontinencia (samovoľný únik moču)

Inkontinencia alebo aj samovoľný únik moču je problém, ktorý trápi takmer štvrtinu populácie. Aj keď si väčšina ľudí myslí, že sa tento problém týka len starších ľudí nie je to pravda. Samovoľným únikom moču môžu trpieť ako mladí tak aj ľudia v staršom veku. O akých ďalších mýtoch ohľadom inkontinencie ste počuli?

K samovoľnému úniku moču môže dôjsť z rôznych príčin. Najčastejšou príčinou je narušenie základných funkcií močového mechúra a močovej trubice a zvierača a svalov, ktoré ovládajú vyprázdňovanie mechúra. Ďalšími príčinami môžu byť poruchy mozgu, nádory, zväčšená prostata, skleróza multiplex, infekcie močových ciest a veľa iných.

Fakty a mýty

Inkontinencia je bežná

Áno. Samovoľným únikom moču z času na čas trpí až tretina mužov a približne polovica žien. Pozor, nejde o pravidelný samovoľný únik moču ale o občasný. Častejšie inkontinencia trápi tehotné ženy, ženy po pôrode alebo menopauze.

Samovoľný únik moču trápi len starších ľudí

Nie. Únik moču môže mať mnoho príčin, obezita, fajčenie, pocit úzkosti, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba alebo aj poškodenie nervov z cukrovky. Tehotenstvo u žien alebo problémy s prostatou u mužov sú ďalšie dôvody, kedy k samovoľnému úniku moču môže prísť. Vplyv na inkontinenciu majú aj ďalšie faktory. Napríklad mladé športovkyne pri cvičení môžu vyvíjať tlak na močový mechúr, čo môže viesť k úniku moču.

Inkontinencia je u každého rovnaká

Nie, nie je. Existuje niekoľko typov inkontinencie. Kým niekto môže mať stresovú inkontinenciu (k úniku moču dochádza pri kašli, kýchaní, alebo behaní) ďalší môže mať urgentnú inkontinenciu alias hyperaktívny močový mechúr (náhle a silné nutkanie ísť na malú). Ďalšie rozdiely môžu byť v množstve moču. U niekoho to môže byť pár kvapiek a v ďalšom prípade zas môže dôjsť k úniku oveľa väčšieho množstva.

Samovoľný únik moču nie je závažný zdravotný problém

Ľudia, ktorých inkontinencia trápi majú často aj ďalšie zdravotné a aj sociálne problémy. Depresia, sociálna izolácia ale aj problémy so spánkom, ktoré sú časté pri hyperaktívnom močovom mechúre. Častý nutkanie na močenie núti ženy vstať niekoľkokrát počas noci, čo znižuje kvalitu spánku a zvyšuje riziko úrazu (hlavne u starších osôb).

Ďalším problémom môže byť aj zamestnanie. Práca pri montážnej linke, kedy si nemôžete odbehnúť na WC kedykoľvek nie je práve vhodné zamestnanie. Spodná bielizeň a zdravotné pomôcky môžu zachytiť moč a zabrániť presiaknutiu, problém ale môže byť zápach.

Inkontinencia. Únik moču

Únik moču je spôsobený malým močovým mechúrom

Nie. Ľudia s inkontinenciou nemajú menší močový mechúr ako je bežné. Problém je skôr v tom, že mechúr, sval sa nedokáže natiahnuť do takej veľkosti aby mohol zadržať bežné množstvo moču.

Piť menej vody môže zastaviť únik moču

Pitný režim by ste určite mali dodržiavať. Pitie menšieho množstva vody môže mať za následok silný moč, čo môže byť dôvodom ďalších problémov (napríklad obličkové kamene). Organizmus udržuje hydratovaný ale ak trpíte inkontinenciou vyhnite sa kofeínu, alkoholu a ďalším nápojom, ktoré majú močopudné účinky. Medzi ďalšie nápoje, ktoré vám môžu spôsobiť tzv hyperaktívny močový mechúr patria aj šumivé nápoje ako limonády, šumivé vína alebo šampanské. Vyhnite sa tiež pitiu vody pred spaním.

Cvičenie môže pomôcť s inkontinenciou

Áno, ale nie hocijaké cvičenie. Dôležité je posilňovať svaly panvového dna. Posilniť ich môžete Kegelovými cvikmi, pri ktorých sa napínajú a uvoľňujú svaly, ktoré uvoľňujú alebo zastavujú močenia.

Inkontinencia je trvalá

Nie. Inkontinencia sama o sebe nie je choroba ale príznak iného zdravotného problému. Ak je napríklad príznakom infekcie močových ciest stačí vyliečiť infekciu a samovoľný únik moču zmizne. Existuje ale aj rôzne cvičenia, zmeny jedálničku, úprava pitného režimu, lieky ale aj chirurgické zákroky, ktoré problém s únikom moču môžu vyriešiť.

Fajčenie spôsobuje inkontinenciu

Áno, aj keď to nemusí byť jediná príčina úniku moču. Fajčenie vás núti kašľať, čo vytvára tlak na močový mechúr. V tomto prípade hovoríme o stresovej inkontinencii.

Inkontinencia. Citrusy

Čo všetko vás prinúti ísť na malú

Káva, alkohol či šumivé nápoje sú často dôvodom prečo musíte utekať na malú. Okrem nápojov vo vás môžu toto nutkanie vyvolať aj niektoré potraviny.

  • Citrusy – citróny, limetky, pomaranče, grapefruit, … kyslé ovocie je častým dôvodom, že vám treba ísť močiť. Je jedno či zjete ovocie alebo vypijete šťavu, účinkujú rovnako. Platí to aj pre ananás, ktorý má na organizmus v tomto smere rovnaké účinky.
  • Brusnice – veľa ľudí siahne po brusniciach preto lebo pomáhajú predchádzať infekciám močových ciest. Aj keď vám s infekciou pomôžu sú kyslé a ak trpíte inkontinenciou môžu ju zhoršiť.
  • Syry – syry s plesňou môžu u niektorých ľudí samovoľný únik moču ešte zhoršiť.

Potravín, ktoré vplývajú na močový mechúr je viacero. Patria medzi ne aj čokoláda, ktorá obsahuje kofeín (siahnite radšej po bielej čokoláde), koreniny, paradajky, surová cibuľa,… Zistiť, ktorá z nich pôsobí na váš močový mechúr môžete len množstvom pokusov a omylov. Ak si myslíte, že niektorá potravina dráždi váš mechúr vynechajte ju na pár dní z jedálnička a na vlastnej koži zistíte, či je za tým ona.

ZDROJ

webmd.com/urinary-incontinence-oab/ss/slideshow-incontinence-myths-facts

urmc.rochester.edu/news/publications/health-matters/myth-buster-get-the-facts-on-urinary-incontinence

medicine.unimelb.edu.au/about/mobile-learning-unit/news/7-myths-about-urinary-incontinence-explained

Obrázky: pixabay.com, freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY