10.5 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

ZÁPAL MOČOVÝCH CIEST – ako mu predchádzať?

Časté chodenie „na malú“, pocit rezania alebo pálenia pri močení, zakalený moč či samovoľný únik moču? Aj týmito príznakmi sa môže prejaviť zápal močových ciest. Aké sú ďalšie príznaky infekcie močových ciest? Ako zápalu predchádzať a ako prebieha jeho liečba?

Výskyt

Zápal močových ciest je druhým najčastejším zápalovým ochorením u nás, hneď za zápalom dýchacích ciest. Zápal zvyčajne spôsobujú baktérie, ktoré preniknú do močových ciest. U novorodencov sa zápal močových ciest 3 až 5 krát častejšie objaví u chlapcov než u dievčat.  V staršom veku sa ale pomer mení a v dospelosti infekciami močových ciest trpia viac ženy (cca 8 krát častejšie než muži). Predpokladá sa, že až 50% žien prekoná zápal močových ciest aspoň raz za život.

Dôvodom, prečo ženy majú zápal častejšie ako muži je krátka močová rúra.  Baktérie môžu jednoduchšie a rýchlejšie prejsť do močových ciest, spôsobiť infekciu a zápal.

Ľudský organizmus sa prieniku baktérií do močových ciest vie prirodzene brániť. Močové cesty sú sterilné a samotný moč pôsobí ako dezinfekcia, ktorá by mala všetky baktérie zničiť. Nedodržiavanie pitného režimu, tesná spodná bielizeň alebo nedostatočná hygiena môžu k premnoženiu baktérií v močovej rúre a vzniku zápalu prispievať.

Zápal močových ciest – kde sa zápal môže vyskytnúť

Zápal močových ciest je zápal v ktorejkoľvek časti močového systému.

  • Močová trubica (močová rúra)
  • Močový mechúr
  • Močovody
  • Obličky

Najčastejšie sa lekári stretávajú so zápalmi dolných ciest (močová trubica a močový mechúr). Ak sa zápal rozšíri do obličiek môže to mať pre organizmus vážne následky.

Rozdelenie zápalov močových ciest

V závislosti od toho, ktorá časť močového systému je zapálená rozdeľujeme zápal močových ciest:

U žien:

  • Uretritída (zápal močovej trubici)
  • Cystitída ( zápal močového mechúra)
  • Pyelonefritída (zápal obličiek)

U mužov:

  • Prostatitída (zápal v prostate)
  • Epididymitída (zápal v nadsemenníku)

Aj u mužov môže zápal prejsť až do obličiek (pyelonefritída).

Zápal močových ciest: príznaky

Pre každý typ zápalu sú charakteristické konkrétne symptómy, ktoré sa môžu niekedy prekrývať.

Uretritída

Infekcia v močovej trubici sa najčastejšie prejavuje

  • pocitom pálenia alebo rezania pri močení
  • pocit svrbenia v močovej trubici
  • výtokom.

Najčastejším dôvodom zápalu sú chlamýdie, ktoré sa môžu prenášať aj pohlavným stykom.

Cystitída

Infekcia v močovom mechúre sa často prejavuje

  • pocit tlaku a bolesť v podbrušku
  • časté nutkanie na močenie
  • bolesť pri močení
  • zakalený alebo krvavý moč

Aj keď je nutkanie na močenie časté, obsah moču je malý, niekedy len pár ml (objem močového mechúra je cca 0,5l). V dôsledku zápalu mechúra je elasticita svalových vlákien menšia. Zároveň, rozpínanie svalových vlákien v mechúre spôsobuje bolesť. Z toho dôvodu sa bolesť môže objaviť nie len počas močenia ale aj tesne pred alebo aj po močení.

Uretritída a aj cystitída sa horúčkami neprejavujú. Zriedkavo sa môže objaviť zvýšená teplota, ktorá ale nepresiahne viac ako 38°C.

Prostatitída

Zápal prostaty sa prejavuje

  • bolesť pri močení
  • bolesť v dolnej časti brucha, chrbta alebo v konečníku
  • náhle a časté močenie
  • horúčka
  • zimnica

Epididymitída

Zápal nadsemenníkov sa môže prejaviť

  • bolesť a opuch nadsemenníkov
  • pocit pálenia a bolesť pri močení
  • časté nutkanie na močenie
  • hnisavý výtok z močovej trubice
  • zvýšená teplota až horúčka

Pyelonefritída

Ak sa zápal rozšíril do obličiek môže sa prejavovať

  • bolesťou v oblasti postihnutej obličky (obličiek), bolesťou chrbta alebo boku
  • zimnica
  • triaška
  • vysoká horúčka okolo 39°C neraz aj okolo 40°C
  • nevoľnosť, zvracanie (pocit na zvracanie)
  • hnačka

Príčiny vzniku zápalu močových ciest

Zápal močových ciest je často spôsobený baktériami E.coli. Tieto baktérie sa bežne vyskytujú v hrubom čreve a nespôsobujú tam žiadne problémy. Konečník je ale blízko močovej trubice a môže sa stať, že sa tieto baktérie dostanú do močových ciest. Najskôr infikujú močovú trubicu a následne môžu prejsť až do močového mechúra. Neliečená infekcia môže byť dôvodom jej rozšírenia až do obličiek.

Zápal môžu spôsobiť aj iné baktérie, kvasinky alebo aj vírusy. Ide skôr o výnimočné prípady ale stávajú sa.

Patogény môžu do močových ciest prenikať nie len z konečníka ale aj pri pohlavnom styku. Zápaly močových ciest môžu spôsobiť aj pohlavne prenosné infekcie, ako herpes, chlamýdie, kvapavka, mykoplazmy, …

Rizikové faktory

U niektorých žien je riziko opakovaných infekcií močových ciest vyššie. Medzi rizikové faktory patria:

  • Sexuálna aktivita – keďže infekcie močových ciest môžu spôsobiť aj pohlavne prenosné infekcie je riziko vzniku zápalu vyššie u sexuálne aktívnych žien.
  • Antikoncepcia – niektoré typy antikoncepcie môžu riziko vzniku zápalu zvýšiť. Nejde o antikoncepčné tabletky, ktoré vám predpíše gynekológ ale o rôzne spermicídne gély.
  • Menopauza – estrogén zvyšuje ochranu organizmu voči infekciám. Jeho poklesom (menopauza) je organizmus zraniteľnejší voči infekciám.
  • Abnormality močových ciest – abnormality močového systému, ktoré znemožňujú alebo zhoršujú močenie. Moč zostáva v trubici alebo močovom mechúre čím sa vytvárajú vhodné podmienky pre množenie baktérií a rozvoj zápalu.
  • Obličkové kamene, zväčšená prostata – môžu brániť vo vyprázdnení močového mechúra.
  • Imunitný systémcukrovka, oslabená imunita či iné problémy s imunitným systémom spôsobujú, že organizmus nemá dostatočnú ochranu pred patogénmi.

Zápal močových ciest: diagnostika

Ak spozorujete príznaky, ktoré by naznačovali, že máte zápal močových ciest mali by ste čo najskôr navštíviť svojho všeobecného lekára. Ten na základe vyšetrenia vzorky moču vám môže nastaviť antibiotickú liečbu.

V niektorých prípadoch môže zaslať moč na rozbor aby sa zistilo aký patogén zápal spôsobil. Vďaka tomu je možné predpísať konkrétne antibiotiká, ktoré si s daným patogénom najlepšie poradia.

Zápal močových ciest: liečba

Už všeobecný lekár by vám mal pri potvrdený zápalu močových ciest predpísať antibiotiká. Tie môže na základe ďalších rozborov (krv, laboratórne vyšetrenie moču) zmeniť. Na zápal močového mechúra a močovej trubice zvyčajne antibiotická liečba postačuje.

Ak sa v moči objavia bielkoviny znamená to, že sa infekcia dostala aj do obličiek. Nasledovať budú krvné testy a aj sono obličiek. Táto liečba už ale patrí do rúk urológa rovnako ako liečba chronického zápalu močových ciest.

Liečba chronického zápalu močových ciest

Neliečený zápal močového mechúra alebo močovej trubice môže prerásť do chronického zápalu alebo zápalu obličiek. O chronickom zápale hovoríme vtedy ak sa zápal opakuje dvakrát do pol roka alebo trikrát do roka.

Pri opakovaných zápaloch môže lekár nasadiť dlhodobú antibiotickú liečbu. Pacient užíva nižšie dávky antibiotík ale dlhšiu dobu.

Pomôcť môže aj imunomodulačná liečba (podpora imunitného systému). Používajú sa v nej lieky, ktoré obsahujú mŕtve baktérie spôsobujúce zápal močových ciest. Liečbou dochádza k stimulácii imunitného systému.

Domáca liečba zápalu močových ciest

Nezabúdajte, že domáca liečba má len doplnkový charakter a nemali by ste ňou nahrádzať liečbu, ktorú vám odporučí lekár. Môžete po nej ale siahnuť hneď ako pocítite prvé príznaky infekcie močových ciest. Ak domáca liečba nezaberie ani po cca 24 hodinách mali by ste navštíviť lekára.

Brusnice

Brusnice obsahujú okrem množstvo vitamínov a živín s protizápalovým účinkom aj látku tanín, ktorá zabraňuje baktériám prichytiť sa na steny močových ciest a spôsobiť zápal. Baktérie, ktoré sa do močových ciest dostali sa močom z tela odstránia. Siahnuť môžete po brusniciach, brusnicovej šťave alebo výživových doplnkoch s obsahom brusníc.

Bylinky

Z byliniek má najlepšie protizápalové účinky žihľava. Žihľavový čaj sa na zápaly mechúra používal už v ľudovom liečiteľstve. Dobré sú aj čaje z medvedice lekárskej alebo zemežlča lekárskeho, ktoré nájdete aj vo väčšine urologických čajov.

Ako predchádzať zápalu močových ciest

Zápalu močových ciest môžete predchádzať. Stačí dodržiavať pár jednoduchých pravidiel, ktorými zabránite, alebo aspoň znížite riziko vzniku infekcií.

  1. Nezadržiavajte moč. Choďte na záchod vždy keď pocítite potrebu. Zadržiavaný moč je ideálnym miestom pre množenie baktérií.
  2. Na záchode dodržujte správny spôsob hygieny. Po vyprázdnení sa utierajte spredu dozadu. Znížite riziko prenosu baktérií z konečníka do močovej trubice.
  3. Dodržujte pitný režim.
  4. V oblasti intímnej hygieny sa vyhnite parfumovanej kozmetike. Nie sú vhodné ani parfumované gély, vložky, tampóny či toaletný papier. Tieto produkty môžu obsahovať látky, ktoré môžu spôsobovať podráždenie pokožky alebo sliznice. Vyberte si radšej neparfumované produkty.
  5. Po pohlavnom styku by ste sa mali ísť vymočiť. Vypudíte tak všetky baktérie, ktoré sa mohli dostať do močovej trubice. Ak nemáte potrebu ísť „ísť na malú“ vypite pohár vody, za chvíľu by sa nutkanie ísť močiť malo objaviť. Dať si sprchu je tiež dobrý nápad.
  6. Spodná bielizeň – vyhnite sa tesnej bielizni (napr. tangá). Dajte prednosť pohodlnej bavlnenej bielizni.
  7. Probiotiká – pravidelným užívaním probiotík znížite riziko vzniku infekcie všeobecne, nie len v močových cestách.
  8. Vyhnite sa bazénom, kúpaliskám a plavárňam (hlavne ak trpíte opakovanými zápalmi) – chlórová voda ničí sliznicu, ktorá ako prvá bráni prieniku patogénov do močových ciest.
  9. Sprcha miesto vane – uprednostnite sprchovanie pred kúpeľom.

Pri prvých príznakoch zápalu močových ciest navštívte lekára. Nečakajte a nespoliehajte sa na to, že všetko prejde. Zápal sa môže rozšíriť na obličky a spôsobiť naozaj vážne zdravotné problémy, ktoré samé od seba prejsť nemusia.

ZDROJE

mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447

lekar.sk/clanok/priznaky-zapalu-mocovych-ciest

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3749018

ssvpl.sk/rady-lekara/zapal-mocovych-ciest-ako-vas-bude-liecit-vas-vseobecny-lekar

urocentrum.sk/blog/9-tipov-urologa-ako-predchadzat-zapalom-mocovych-ciest

webmd.com/women/guide/your-guide-urinary-tract-infections

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY