Tehotenstvo trvá 9 mesiacov
– ale tých kalendárnych. Lekári používajú na stanovenie dĺžky tehotenstva lunárne mesiace.
Jeden lunárny mesiac má 28 dní, takže tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov – 40 týždňov. Počas tohto obdobia sa dieťa mení a organizmus matky s ním drží krok.
Ak chcete vedieť kedy vás prvý krát kopne, kedy ho budete môcť vidieť na ultrazvuku, či vás počuje, či sa mu sníva.. čítajte ďalej a dozviete sa viac..
Prvý trimester tehotenstva
Počas tohto obdobia by ste mali podstúpiť prvé gynekologické vyšetrenie (najčastejšie medzi 8 až 12–tym týždňom tehotenstva). Gynekológ zmeria váš krvný tlak, urobí sa rozbor krvi a moču, zmeria veľkosť maternice, rozmery panvy a zhodnotí priestrannosť pôrodných ciest. Ďalej zistí, kde sa plod uhniezdil, vypočíta sa začiatok tehotenstva, termín pôrodu a následne vám vystaví tehotenskú knižku.
Vplyvom hormonálnych zmien sa môžu u vás objaviť:
- únava,
- nevoľnosť,
- zvracanie,
- časté močenie,
- zväčšené a citlivé poprsie.
To všetko môže v prvom trimestri naberať na intenzite. Váš organizmus si zvyká na zmeny, ktoré sa v ňom dejú.
Na vyšetrenia chodia tehotné ženy raz za 4 týždne až do 32. týždňa tehotenstva. Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva celkovo 3x – v 10., 20. a 30. týždni. Zo začiatku tehotenstva sa vykonáva cez pošvu, ale od 8. týždňa tehotenstva je plod viditeľný ultrazvukovým vyšetrením aj cez brušnú stenu.
Tehotenstvo – 1. týždeň
Prvý týždeň tehotenstva sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie – v podstate nie ste ešte tehotná, ale toto menštruačné obdobie sa už počíta do jeho dĺžky.
Tehotenstvo – 2. týždeň
Koncom druhého týždňa dochádza najčastejšie k ovulácii. Dozreté vajíčko je pripravené na oplodnenie. Ak k jeho oplodneniu nedôjde do 24 – roch hodín vajíčko odumrie a začne sa spúšťať menštruácia. Ak k jeho oplodneniu dôjde (v širšej časti vajíčkovodu) vznikne oplodnená bunka – zygota.
Vajíčko a aj spermia majú po 23 chromozómov. Ich spojením vznikne zygota, ktorá má 46 chromozómov a nesie tak genetickú informáciu od oboch rodičov (od každého polovicu)
Tehotenstvo – 3. týždeň
Do piatich až siedmych dní od oplodnenia sa zygota premiestni do maternice a uhniezdi sa v jej sliznici. Počas tejto doby dochádza k deleniu buniek. 20 hodín po počatí sa zygota rozdelí na dve bunky, po 3 dňoch má už 16 buniek. Zo zygoty vzniká blastocysta, ktorá má už niekoľko stoviek buniek.
Tehotenstvo – 4. týždeň
Blastocysta sa po uhniezdení (môže trvať aj 13 dní kým sa poriadne uhniezdi) rozdelí vo vnútri na dve časti (dve bunkové vrstvy). Z jednej časti vznikne placenta, pupočník a ochranné blany, z druhej, vnútornej časti sa začne vyvíjať embryo. Dieťa je veľké asi ako zrniečko maku. V tomto čase už gynekológ pomocou ultrazvukového vaginálneho vyšetrenia môže tehotenstvo potvrdiť. Uhniezdenie zygoty môže byť sprevádzané miernym krvácaním, alebo výtokom s obsahom krvi, ktoré si tehotné ženy často mýlia s menštruáciou – to je jeden z dôvodov, prečo sa ku gynekológovi dostanú neskôr – až keď im mešká ďalšia menštruácia.
Tehotenstvo – 5. týždeň
Dieťa má už tri týždne a je veľké asi ako zrnko z pomaranča. Začína sa vyvíjať nervová sústava (mozog a miecha) a aj ďalšie orgány a sústavy (obličky, tráviaca sústava, svaly…) . Koncom týždňa už začína pracovať aj srdiečko.
Tehotenstvo – 6. týždeň
Teraz už hovoríme o embryu (je veľké ako hrášok). Jeho srdce už bije, začínajú sa vyvíjať končatiny a celé je pokryté tenkou vrstvou priehľadnej kože. Aj keď stále vyzerá ako ohnutý palec, či žubrienka má už svoj vlastný krvný obeh a začína sa vyvíjať hlavička.
Tehotenstvo – 7. týždeň
Embryo má teraz približne 8 až 10 mm. Jeho srdce bije rýchlosťou 150 úderov za minútu. Na hlavičke sa začínajú formovať základy pre nozdry, uši, oči, pery a jazyk. Obličky, pečeň, črevá a pohlavné orgány sú už takmer vyvinuté. Sú badateľné končatiny – ruky aj nohy
Tehotenstvo – 8. týždeň
Embryo má veľkosť maliny (asi 1,5 cm). Základy všetkých orgánov sú už vytvorené a tento týždeň sa začínajú vyvíjať základy sluchu, zraku a rovnováhy. Končatiny sa predlžujú a začínajú sa vytvárať prvé kĺby. Plod sa môže pohybovať, čím vám môže spôsobiť tzv. ranné nevoľnosti, ale tieto pohyby ešte nebudete cítiť. Môžu sa u vás objaviť aj problémy s trávením, zápchou a spánkom.
Tehotenstvo – 9. týždeň
Veľkosť embrya je 2 až 3 cm. Na končatinách sa začínajú vyvíjať prsty. Zreteľný je vidieť jeho nos, začínajú vznikať očné zrenice, sietnica a očný nerv začína byť funkčný. Tiež sa začína tvoriť pupočník, ktorý zvyšok tehotenstva zaistí spojenie medzi matkou a dieťaťom, zaistí jeho výživu a aj prísun kyslíka Začína sa tvoriť bránica – základ dýchacieho svalu.
Tehotenstvo – 10. týždeň
V tomto týždni už hovoríme o plode (nie o embryu). Má asi 3,5cm a váži okolo 5g. Pokračuje vývoj pupočníka, v ďasnách vznikajú zárodky zubov a jeho srdce je už úplne vyvinuté (má až 180 úderov za minútu). Mozog plodu je už aktívny, na hlavičke sa začínajú vytvárať ušnice. Začína reagovať na podnety – ak je vyrušené alebo sa mu niečo nepáči pohne sa. Nakoľko je ešte stále malé jeho pohyby neucítite.
Tehotenstvo – 11. týždeň
Plod rýchlo rastie – teraz má asi 5cm a váži cca 8g, začína sa vyvíjať jeho chuť a tvoria sa kĺby (zápästia, členky, kolená..). Prsty na rukách aj nohách sa oddeľujú. Plod až do tohto obdobia bol vystavený značnému riziku – mohol byť poškodený infekciami, medikamentmi, vplyvmi z vonkajšieho prostredia (nikotín, alkohol…) mohli sa u neho rozvinúť rôzne vývojové vady. Od tohto týždňa je toto riziko značne nižšie.
Tehotenstvo – 12. týždeň
Orgány, sústavy, kosti
(zatiaľ len chrupavky) aj svaly dieťaťa sa už vyvinuli. Teraz plod potrebuje už len čas na to aby všetky orgány dostatočne narástli a dozreli. Začínajú sa prejavovať prvé reflexy – vie otvoriť ústa, zívať, prehĺtať, cmúľať si palec zatínať pästičky. O jeho výživu sa už stará placenta (miesto žltého telieska, ktoré plod vyživovalo doteraz). Tvorí sa očná dúhovka, hlasivky, chuťové bunky, nechty na prstoch a aj vlasové korienky.
Druhý trimester tehotenstva
Trvá od 13. (14.) do cca 26.-28. týždňa tehotenstva. Rastúce bruško matky si už všíma aj okolie. Ak ste doteraz nepovedali nič svojmu zamestnávateľovi o tehotenstve, mali by ste tak urobiť. Ak je vaše zamestnanie fyzicky náročnejšie budete potrebovať ho zmierniť, mať častejšie prestávky…
Tzv. ranná nevoľnosť v tomto období zvyčajne ustúpi, ale pridružia sa iné symptómy – častejšie močenie, problémy s trávením, silnejší vaginálny výtok, opuchy členkov, lýtok, kŕčové žily, strie a môžu sa u vás objaviť nezvyčajné chute. Ide o prejav deficitu živín, ktoré si váš organizmus takto pýta.
V tomto trimestri podstúpite podrobné ultrazvukové vyšetrenie a vykoná sa biochemický vyhľadávací test. Na základe jeho výsledkov sa vykoná amniocentéza (odber plodovej vody). Ak sú výsledky prvého testu priaznivé, k amniocentéze nedochádza. Výsledky biochemického testu ale môžu byť negatívne ovplyvnené aj nesprávnym stanovením veku plodu.
Tehotenstvo – 13. týždeň
Plod má už cca 8cm a jeho hmotnosť je asi 25g. Z chrupaviek sa začínajú tvoriť kosti. V tomto období už má vyvinutý aj reprodukčný systém, ale stále sa nedá zistiť jeho pohlavie (je ešte stále veľmi maličké). Črevá sa dostávajú z pupočníku do brušnej dutiny plodu. Uši a aj oči už sú takmer na správnom mieste. Oči aj keď sú už ich základy vyvinuté sú stále zavreté. Začína sa vytvárať žlč, inzulín v pankrease a začínajú pracovať aj obličky. Od tohto obdobia sa môžete so svojim dieťaťom rozprávať. Nepočuje vás, ale vníma vibrácie, ktoré zvuk spôsobuje.
13. týždeň je koncom prvého a začiatkom druhého trimestra. Môžete sa stretnúť aj s údajom, že spadá ešte do prvého trimestra. Nie každá žena ale otehotnie dva týždne po menštruácii, niektoré otehotnejú aj o pár dní skôr, či neskôr.
Tehotenstvo – 14. týždeň
Dieťa má už asi 9 cm a 35g. Plynulo hýbe nohami aj rukami – kĺby sú už vyvinuté a dieťa sa učí ako ich ovládať. Krk je už väčší a jasnejšie oddeľuje hlavičku od tela. Začínajú sa vytvárať vaječníkové folikuly (u dievčat), alebo prostata (u chlapcov). Tráviaci systém je už plne vyvinutý – dieťa začína prehĺtať plodovú vodu, ktorú prechodom cez jeho tráviacu sústavu vylúči formou moču zas do plodovej vody. Svaly na tvári už môže používať. Môže sa usmievať, mračiť, robiť rôzne grimasy. Plodu môže v tomto období narásť jemné ochlpenie (na celom tele). Neobávajte sa, je to len do doby kým si vytvorí vlastný tuk – chĺpky hneď potom vypadnú. Ochlpenie len udržuje plod v teple do doby, kým túto úlohu neprevezme tuk.
Tehotenstvo – 15. týždeň
Dieťa priberá a rastie jedna radosť – má už 10cm a jeho hmotnosť sa blíži k 50g. Môžu mu začať rásť prvé vlasy, začína mu rásť aj obočie a mihálnice. Tiež môže hýbať očami a začína počuť. Na to aby si zvuk plne uvedomil musí sa v jeho mozgu ešte vyvinúť centrum sluchu.
Tehotenstvo – 16. týždeň
Dieťa už má cca 12 cm a váži 80 g. V tomto týždni už môžete vďaka sonografickému vyšetreniu zistiť jeho pohlavie. Imunitný systém plodu začína vytvárať prvé protilátky, jeho kosti sa viac a viac spevňujú a svaly reagujú na signály z mozgu. Plod sa hýbe viac a často – vy to môžete cítiť ako jemné chvenie. Sací reflex sa vyvíja a palec v ústach mu v tom len pomáha. Plod už vie ako sať a prehĺtať – to je to čo bude po pôrode potrebovať na to aby mohlo žiť a rásť. Jeho pokožka je stále tenká a priehľadná.
Tehotenstvo – 17. týždeň
Na prstoch dieťaťa sa začínajú vytvárať rôzne ryhy – vznikajú odtlačky prstov. Tvorí a ukladá sa aj tuk, ktorý bude po pôrode slúžiť ako zdroj energie a zahrievať ho. Srdce mu bije rýchlosťou od 140 do 150 úderov za minútu a od teraz ho už riadi mozog plodu. Dieťa vás už počuje, vníma tlkot srdca, pohyb vašich čriev a aj váš hlas. Učí sa dýchať, zlepšuje sa v prehĺtaní a saní.
Tehotenstvo – 18. týždeň
Dieťa výrazne podrástlo, má už asi 13 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 150 g. V jeho pľúcach sa začínajú tvoriť pľúcne vaky. Zmysly dieťaťa sa viac a viac zdokonaľujú. Počuje vás (reaguje na hudbu, hlas, zvuk z vonku), aj cez zavreté viečka vníma jasné svetlo a tmu, vie zívať a dokonca sa mu môže aj čkať. Ak práve nespí určite sa hýbe a vy to môžete cítiť ako chvenie. Vďaka svalom a krku sa môže vyrovnať. V jeho črevách sa môže začať tvoriť stolica.
Tehotenstvo – 19. týždeň
13 až 15cm dlhé a asi 200g vážiace dieťa začína v tomto období kopať, meniť polohy, hýbať rukami aj nohami a počúva vás. Je to jediný zmysel, ktorým vás môže vnímať tak sa mu prihovárajte. Jeho kožu začína pokrývať syrovitý mastný povlak (vernix caseosa). Chráni jemnú pokožku dieťaťa pred plodovou vodou. Vďaka tomuto mazu nebude pri narodení dieťa veľmi vrásčité.
Tehotenstvo – 20. týždeň
Plod už má 15cm a váži cca 250g. Vyvíjajú sa mu zmysly, dozrieva jeho nervová sústava, rozozná hlas matky a aj jeho pokožka je hrubšia. Pokiaľ sa doteraz nedalo zistiť pohlavie plodu teraz to už bude jednoduché. Aj keď plod rastie stále má dostatok miesta na svoje akrobatické kúsky a vy jeho pohyby cítite len jemne.
Tehotenstvo – 21. týždeň
Plod má približne 16cm a váži asi 300g. Stále naberá tuk, zlepšuje si hmat, cmúľa si palec, skúša ako mu fungujú kĺby a ako sa môže hýbať. Vytvorili sa mu už chuťové poháriky, rastú mu vlasy aj nechty. Stáva sa, že má vyplazený jazyk – predpokladá sa, že je to preto, lebo zisťuje akú chuť má plodová voda.
Zistilo sa, že chuť plodovej vody závisí od toho čo zje matka. Po narodení dieťa dáva prednosť jedlám, ktoré majú chuť podobnú chuti plodovej vody. Ak chcete aby vaše dieťa malo rado brokolicu, začnite ju jesť už v tehotenstve.
Tehotenstvo – 22. týždeň
Plod má už 20 cm a váži asi 350 g. Jeho očná dúhovka sa zafarbuje. Učí sa chytať, ak budete na ultrazvuku a budete mať šťastie možno uvidíte ako si chytá uši, nos, pupočníkovú šnúru, … rozvíja svoj zmysel – hmat. Začína sa dostávať do režimu spánku a bdenia. Aj keď o tom možno pochybujete, ale čas spánku plodu sa nemusí zhodovať s tým vašim. Kým vy chcete v noci spať, dieťa môže v maternici byť hore a skúmať čo všetko už dokáže.
Tehotenstvo – 23. týždeň
Plod už má 22cm a váži 450g. Stále prehĺta plodovú vodu, močí, saje, učí sa dýchať aj napriek tomu, že ešte nemá dostatočne vyvinuté pľúca.
Tehotenstvo – 24. týždeň
V prípade predčasného pôrodu je tento týždeň rozhodujúci. Od tohto obdobia je plod schopný prežiť mimo maternice – viabilita plodu. Takže ak by došlo k predčasnému pôrodu sú šance na jeho prežitie vyššie. V pľúcach dieťaťa sa začína vytvárať látka, ktorá zabraňuje kolapsu a zlepeniu pľúc pri výdychu. Rast kostí, svalov a pribúdanie tuku má na svedomí nárast hmotnosti plodu na asi 550 g. Nakoľko ešte plod nemá pigment vlasy, mihálnice a celé ochlpenie sú biele. Jeho pohyby už môžete cítiť zreteľnejšie.
Tehotenstvo – 25. týždeň
Dieťa už má zabehaný svoj režim spánku a bdenie, ktorý sa nemusí zhodovať s tým vašim (čo je jedna z drobných chybičiek tehotenstva). Váži asi 700 g a je dlhé cca 22 cm. Pľúca stále nie sú plne vyvinuté. Sluch je ale vyvinutý dobre, plod reaguje pohybom na známe zvuky a dotyky.
Tehotenstvo – 26. týždeň
Od temena po zadoček má plod dĺžku 23cm a váži 900g. Teraz už saje všetko čo nájde, aj palec na nohe, hýbe sa, naťahuje, niekedy sa môže zdať, že tancuje.. V tomto týždni za začínajú otvárať plodu oči. Už sa pozerá, ale ešte sa nedá zistiť akú farbu budú mať jeho oči – má málo pigmentu. Reaguje na známe zvuky a aj na dotyky – pohybom, alebo zvýšením tepovej frekvencie.
Sací reflex je teraz značne intenzívny. Narodili sa deti, ktoré mali na palci mozoľ z častého sania v maternici.
Tehotenstvo – 27. týždeň
Teraz má dieťa 24cm a viac než 1kg. Ak nespí tak si isto cmúľa palec, alebo skúma čo so svojim telíčkom dokáže. Jasne cítite jeho kopy a aj pohyby. Jeho tep môže počuť aj váš partner – ak priloží ucho k vášmu bruchu. Dieťa už dokáže rozoznať váš hlas a hlas partnera. Dieťa reaguje na svetlo. Stačí ak si priložíte na brucho baterku, jej jas prejde cez brušné steny – dieťa sa môže otočiť za svetlom alebo preč od neho.
Tehotenstvo – 28. týždeň
Končí sa druhý trimester a prechádzate do posledného – tretieho trimestra. Dieťa ďalej priberá, rozvíja svoje zmysli a vytvárajú sa mozgové závity. Mozog plodu sa vyvíja až do pôrodu a nasledujúce tri roky jeho života. Začína mu byť tesnejšie.
Tretí trimester tehotenstva
Druhý trimester sa zdal byť pohodovým obdobím, ktoré však s rastúcim bruškom odchádza. V poslednom období tehotenstva sa budete cítiť unavená, budete mať opuchnuté nohy a bolesti chrbta, ktoré nie a nie prejsť. S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať kŕčové žily a aj hemoroidy. V závislosti od polohy dieťaťa môže sa objaviť ostrá bolesť v dolnej časti chrbta – ide o tlak spôsobený na ischiatickom nerve. Okrem ostrej bolesti môžete cítiť brnenie, alebo znecitlivenie, ktoré začína v oblasti zadku a ide smerom k nohám. Hneď ako dieťa zmení polohu bolesť zmizne. Môžu sa objaviť aj mierne kontrakcie – Braxton-Hicksove kontrakcie. Maternica sa len pripravuje na pôrod.
Počas tretieho trimestra budete na kontroly chodiť častejšie – každé tri alebo dva týždne. Po 36. týždni budete na prehliadky chodiť každý týždeň. Ak sa stane, že po termíne pôrodu neporodíte, budete u gynekológa asi dva krát týždenne. Ide len o orientačný počet kontrol, váš lekár stanoví intenzitu prehliadok podľa vášho stavu.
Na začiatku tohto obdobia by ste si už mali so zamestnávateľom naplánovať termín odchodu na materskú.
Tehotenstvo – 29. týždeň
Plod má teraz 26cm a asi 1,25kg. Mozog rastie pomerne rýchlo a vytláča mäkké kosti na povrch hlavičky. Mozog už riadi dýchanie, telesnú teplotu a aj tep srdca. Jeho zmysly sa zlepšujú – vie rozoznať prirodzené svetlo od umelého, rozoznať hlasy a aj sníva (aktivita mozgových vĺn a rýchly pohyb očí počas spánku) a práve počas snívania sa najčastejšie usmieva. Pod povrchom kože sa ukladá biely tuk – ten je zdrojom energie. Hnedý, tuk, ktorý má plod, reguluje jeho telesnú teplotu.
Začnite počítať kopy plodu – ak ste doteraz nevenovali väčšiu pozornosť pohybom plodu začnite s tým teraz. Dieťa reaguje už na všetky podnety (zvuk, pohyb, svetlo, aj na to čo ste zjedli) takže jeho „kopy“ budete cítiť častejšie a intenzívnejšie. Ideálny počet kopov je 10 za hodinu. Ak ich je menej plod asi nie je úplne v pohode – niečo zjedzte, dajte si džús, je pravdepodobné že mu chýba energia. Lekára by ste mali vyhľadať ak je počet pohybov menší než 10 za dve hodiny. Počet pohybov merajte dva krát denne (ráno a večer). Môže sa stať, že dieťa bude práve spať ale to vyriešite jednoducho. Ľahnite si do postele – vaše dieťa sa hneď zobudí – tento „zlozvyk“ (zobudiť sa, keď si vy chcete odpočinúť) im vydrží ešte veľmi dlhú dobu aj po narodení.
Tehotenstvo – 30. týždeň
Jemné ochlpenie plodu sa stráca. Jeho pokožka je vďaka tuku menej vráskavá, hladšia a vyrovnanejšia. Ultrazvukom sa zistí poloha a veľkosť plodu, objem plodovej vody a uloženie placenty. Ak je plod v správnej polohe, zostane v nej tak až do pôrodu. V jeho kostnej dreni sa už začínajú vytvárať červené krvinky (doteraz sa vytvárali len v pečeni).
Tehotenstvo – 31. týždeň
Dieťa spí dlhší čas, ak ho chcete zobudiť dajte si niečo sladké (ale nie veľa). Striedajú sa u neho fázy spánku (málo, alebo takmer žiadny pohyb) a bdenia (pohyb). Teraz má takmer 28cm a váži viac ako 1,5kg. Počas bdenia má plod stále otvorené oči. Tie majú modrú, alebo sivú farbu. Tá sa pár týždňov po pôrode vplyvom svetla zmení. Nervový systém už kontroluje teplotu tela dieťaťa a kostná dreň už úplne prebrala od pečene funkciu tvorby krviniek.
Tehotenstvo – 32. týždeň
Plod má takmer 30cm a asi 1,8kg. Jeho pokožka už začína ružovieť. Jeho orgány sú takmer úplne vyvinuté – okrem pľúc, tie ešte potrebujú pár dní. Pokiaľ ešte nie je v správnej polohe, neobávajte sa – stále má dosť času sa do nej dostať. Aj keď mu je priestor stále tesnejší, dieťa vie ako na to. Väčšiu časť dňa prespí, preto sa nemusíte obávať ak necítite pohyby. Ak ich zacítite, nezabudnite ich počítať.
Tehotenstvo – 33. týždeň
Viac ako 30cm a 2kg vážiace dieťa už nemá veľa miesta na aktívny pohyb. Môžete skôr cítiť ako sa otáča a hýbe. Jeho kosti pevnejú, okrem tých na hlavičke. Tie zostávajú až do pôrodu pohyblivé a mäkšie – zjednoduší sa tak prechod pôrodnými cestami, ale mozog zostane dostatočne chránený. Dieťa získava od vás dôležité protilátky, jeho imunitný systém sa zosilňuje. Cez steny maximálne roztiahnutej maternice preniká dnu svetlo. Plod tak môže rozlišovať striedanie dňa a noci.
Tehotenstvo – 34. týždeň
32cm a asi 2,2kg – to sú miery plodu v tomto období. Jeho pľúca práve dozreli. Aj jeho imunitný systém by si už vedel poradiť s niektorými infekciami. Kosti sú ešte stále mäkké, na ich spevnenie bude potrebovať dieťa veľa vápniku. Pokiaľ čakáte chlapca, teraz mu zostúpia semenníky. Ak dieťa ešte nie je v správnej polohe, môže vám lekár navrhnúť jeho otočenie vonkajšími hmatmi. V tomto období sa môže stať, že začnete horšie vidieť (rozmazane). Je to spôsobené vplyvom hormónov a po pôrode bude zas všetko v poriadku. Môže to byť ale aj jedným zo sprievodných znakov preeklampsie – rozhodne o tom povedzte lekárovi, ktorý na základe ďalších vyšetrení (rozbor moču, meranie krvného tlaku..) zistí presný dôvod.
Tehotenstvo – 35. týždeň
Dieťa má asi 33cm a váži 2,5kg. Ak by sa narodilo teraz, žiadne vážne problémy mu nehrozia – jeho pľúca sú už vyvinuté a môže dýchať. Stále sa ale spevňujú jeho kosti. V maternici má už málo miesta a ako sa hýbe môžete vidieť otlačok jeho ruky či nohy na bruchu. Miesto kopov budete skôr cítiť ako sa dieťa prevaľuje, pretáča, hýbe – na kopanie a búchanie má už málo priestoru.
Tehotenstvo – 36. týždeň
Od temena po zadoček má dieťa asi 34cm (v celej dĺžke môže mať cca 45cm). Jeho hmotnosť je okolo 2,75kg. Od tohto momentu začína rásť pomalšie, ale veľmi sa netešte, do pôrodu môže pribrať ešte asi 1 kg. Kosti postupne tvrdnú, okrem tých na hlavičke. Tie zostávajú mäkké až do pôrodu. Jemné chĺpky už na väčšine tela nemá. Podkožný tuk prebral funkciu regulovania tepla. Pokiaľ ste tak neurobili, skôr mali by ste začať rozmýšľať nad nástupom na materskú dovolenku.
Tehotenstvo – 37. týždeň
Ste v poslednom mesiaci tehotenstva. Dieťa má už takmer 3kg, ružovú pokožku a je pekne bacuľaté. Stále ale naberá tuk a spevňuje kosti.
Tehotenstvo – 38. týždeň
V tomto týždni je už dieťa donosené, všetky jeho orgány majú správnu veľkosť a dozreli. Aj pľúca sú pripravené na prvý nádych. Od tohto obdobia môže prísť kedykoľvek na svet.
V črevách dieťaťa je smolka – zeleno-čierna stolica – plodová voda, žlč a odpadové látky, ktoré vyprodukoval tráviaci systém, sa ukladajú v jeho črevách. Občas sa stane, že sa dieťa pri pôrode pokaká. Môže, ale nemusí to byť znakom stresu novorodenca (aj keď je pôrod prirodzená vec, môže byť príchod na svet pre dieťa miernym stresom).
Tehotenstvo – 39. týždeň
Dieťa má asi 36cm a váži približne 3,3kg. Pokožka dieťaťa je teraz biela. Je to preto, lebo tuk pokryl krvné cievy. Do mesiaca po narodení sa objaví pigment. Nechty na prstoch sú už dlhšie než prsty. Hlava dieťaťa by už mala byť v panve. Všetko je pripravené na pôrod.
Tehotenstvo – 40. týždeň
Čas na pôrod. Dieťa má cca 3,5kg a meria asi 38cm (od temena po zadok). Len malé percento detí (asi 5%) sa narodí v stanovenom termíne. Dieťa sa môže na svet pýtať o jeden, dva týždne skôr, alebo jeden, dva týždne neskôr. Kosti dieťaťa sú už pevné, spevneli aj kosti na hlave, ale stále sa môžu hýbať.
Ak tehotenstvo trvá dlhšie – prenášate, na kontrolu budete chodiť asi 2x do týždňa. Na konci 41. a začiatkom 42. týždňa sa zvyčajne pristupuje k vyvolania pôrodu. Podávajú sa lieky na vyvolanie kontrakcií.
Tehotenstvo by nemalo trvať dlhšie než 42 týždňov. Placenta starne a stráca schopnosť zásobovať plod živinami a kyslíkom. Riziko úmrtia – zadusenia plodu je v tomto období vysoké.