23.8 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Spoznávame masáže.. časť I.

Použitie dotyku rúk na vyvolanie fyzickej a duševnej pohody je jednou z najstarších foriem prírodnej liečby. Pri masáži sa používajú najrôznejšie dotyky, tlaky, trenie a hladkanie, ktoré dokážu stimulovať či uvoľňovať svaly, zlepšovať krvný a lymfatický obeh. V prvej časti cyklu o masážach si predstavíme okrem klasickej aj medovú detoxikačnú a čokoládovú masáž.

Klasická masáž

Klasická masáž má korene v starovekom Grécku, Egypte a dnešnej Indii. V súčasnosti je najčastejšie používaným druhom, pretože sa využíva predovšetkým ako masáž liečebná a na doliečenie prekonaných ochorení. Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Ak je vykonávaná pomaly – uvoľňuje, ak je vykonávaná rýchlo – tonizuje, dráždi. Masážne hmaty udržiavajú svaly v dobrej kondícii, z kĺbov pomáhajú odvádzať usadené soli, ale môžu napríklad aj podporovať črevnú peristaltiku.

Medová detoxikačná masáž

Je špecifický druh masáže majúci pôvod v ruskom ľudovom liečiteľstve. Pri tejto masáži sa využíva pravý včelí med, ktorý sa nanáša na chrbát a pumpovacími hmatmi vmasírováva do tela. Med vplyvom napätia a podtlaku začne vyťahovať z tela človeka naakumulované škodlivé látky (toxíny). Masáž pôsobí do hĺbky tkanív a spúšťa prirodzené ozdravné procesy. Med okrem toho sám o sebe dodá telu aj užitočné látky akými sú: voda, uhľohydráty, hroznový cukor, zložené bielkoviny, organické kyseliny, ale aj stopové prvky: meď, vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, sodík a síru a vitamíny: B1, B2, B3, B5, B6, B8, a B9.

Čokoládová masáž

O zdravotných benefitoch čokolády vie ľudstvo velmi dlho – prvé historické zmienky sú ńam známe už z čias dávnych Mayov. Hlavná zložka čokolády – kakao ochraňuje náš organizmus pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, podporuje krvný obeh, zabraňuje krvným zrazeninám, zlepšuje elasticitu ciev. Čokoládová masáž navodzuje intenzívnu príjemnú stimuláciu zmyslov, bunkovú obnovu, hydratuje a zjemňuje pokožku. Zmyselná vôňa kakaa podporuje tvorbu hormónov šťastia a preto sa po masáži človek cíti ako vymenený.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY