Bylinky, liečivky či liečivé rastliny sú rastliny, ktoré majú na ľudský organizmus priaznivý vplyv. Či už pijete bylinkový čaj, kupujete si v lekárni doplnky výživy s bylinkami alebo používate bylinné tinktúry očakávate, že vám pomôžu.
Bylinky sú predsa prírodné takže musia byť bezpečné, nie? ….. nie, nemusia. Nech už užívate bylinky v akejkoľvek forme v organizme majú silné účinky. Aj keď produkty z byliniek nie sú na predpis a môžete si ich kúpiť bez neho mali by ste ich užívať s rozvahou. Niektoré bylinky, alebo doplnky výživy s bylinkami môžu znížiť alebo zvýšiť účinnosť liekov, ktoré užívate či zhoršiť prejavy ochorenia, ktorým trpíte. Zvýšený krvný tlak, zvýšenie krvácavosti či problémy s obličkami sú ďalšie komplikácie, ktoré vám neuvážené užívanie byliniek môže spôsobiť. Ako to teda s tými bylinkami naozaj je?
Ľubovník bodkovaný
Obľúbená bylinka, ktorá sa často užíva pri depresii, úzkosti a problémoch so spánkom má aj vedľajšie účinky. Jeho užívanie môže spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť, závraty alebo sucho v ústach.
Ľubovník znižuje účinok niektorých liekov na srdce, antidepresív a dokonca aj antikoncepčných tabletiek. Taktiež znižuje účinnosť niektorých chemoterapií.
Kava Kava
alebo po latinsky Piper methysticum je rastlinka, ktorá pomáha v boji s nespavosťou či proti úzkosti. Môže však spôsobiť aj poškodenie pečene (hepatitídu). Ak máte problém s pečeňou alebo obličkami produktom s touto rastlinou sa radšej vyhnite.
Nebezpečná môže byť ak ju užívate v kombinácii s alkoholom alebo ďalšími doplnkami, ktoré zvyšujú ospalosť. Ak užívate lieky (aj voľnopredajné) na zlepšenie spánku tejto rastline sa radšej vyhnite.
Ginko biloba
Ginko biloba má na organizmus hneď viacero kladných účinkov. Zlepšuje pamäť, prekrvuje mozog, zlepšuje krvný obeh a pomáha aj pri niektorých duševných problémoch.
Problém, ktorý ginko môže spôsobiť je riedenie krvi čím zvyšuje krvácanie pri poranení. Ak už užívate lieky na riedenie krvi užívaním prípravkov s Ginko biloba sa ich účinok zvyšuje, čo nie je dobré. Vyhnúť by ste sa mu mali ak užívate lieky ako aspirín, warfarín, a pod.
Arnika (arnica)
sa často používa vo forme tinktúr, krémov a gélov na hojenie modrín, zmierňuje opuchy a používa sa aj na uvoľnenie svalov po športe. Vnútorne ju môžu ľudia užívať pri zápche, na zvýšenie obranyschopnosti organizmu či na podporu funkcie pečene.
Pri jej použití si ale dajte pozor. Príliš silný koncentrát aplikovaný na pokožku môže spôsobiť popáleniny kože. Vnútorné užívanie môže zvýšiť krvný tlak, zrýchliť tep srdca a byť dôvodom dýchavičnosti. V nadmerných dávkach, alebo pri problémoch s pečeňou môže spôsobiť poškodenie pečene alebo kómu.
Zázvor
Zázvor zmierňuje nevoľnosti (pomáha predchádzať im), ktorými trpíte pri cestovaní alebo chemoterapii, posilňuje imunitný systém, zlepšuje trávenie, zmierňuje bolesti kĺbov a veľa ďalšieho.
Aj keď má zázvor na organizmus mnoho priaznivých účinkov nepreháňajte to s ním. Môže spôsobiť problémy s krvným tlakom, tepom, zrážanlivosťou krvi či hladinou cukru v krvi. Ak trpíte cukrovkou, alebo užívate lieky na riedenie krvi poraďte sa ohľadom užívanie zázvoru s lekárom.
Malým deťom sa zázvor neodporúča vôbec.
Aloe vera
Aloe vera sa užíva na zlepšenie hojenia rán a popálenín vo forme obkladov, mastí a krémov. Vnútorne sa užíva na zlepšenie trávenia, detoxikáciu organizmu, zníženie hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Využíva sa v kozmetickom priemysle na hydratáciu pokožky, v boji s celulitídou či na aknóznu pleť.
Vnútorné užívanie Aloe vera môže byť ale dôvodom abnormálneho tepu srdca, môže spôsobiť problémy s obličkami a znížiť hladinu cukru v krvi, čo môže byť problém ak máte cukrovku.
Ženšen
Ženšen sa užíva hlavne na spomalenie starnutia organizmu, okrem toho posilňuje aj imunitu, dodáva vitalitu, zvyšuje libido a mal by zlepšovať aj potenciu.
Ženšenu by ste sa mali vyhnúť ak užívate lieky na riedenie krvi nakoľko znižuje ich účinnosť. Problémy môže spôsobiť aj ľuďom s cukrovkou, znižuje hladinu cukru.
Čierna rasca
Po rasci, alebo doplnkoch s touto rastlinou siahajú ženy hlavne na zmiernenie príznakov menopauzy ako návaly horúčavy či nočné potenie alebo pri bolestivej menštruácii a PMS (predmenštruačný syndróm).
Rasci by sa ale mali vyhnúť ľudia, ktorí majú problémy s pečeňou – zvyšuje riziko zápalu alebo zlyhania pečene. Vyhnúť by sa jej mali aj ženy s rakovinou prsníka.
Cesnak
Ľudia užívajú cesnak na krvný tlak. Kým niekto verí že znižuje vysoký krvný tlak, ďalší veria, že ho vyrovnáva. Vedeckými štúdiami sa potvrdilo, že cesnak môže mierne znížiť hladinu zlého cholesterolu a aj zmierniť príznaky nachladnutia.
Aj keď je cesnak pre väčšinu ľudí neškodný riedi krv. Ľudia, ktorí užívajú lieky na srdce alebo riedenie krvi by mali byť s konzumáciou cesnaku opatrní.
Žihľava dvojdomá
Žihľava je u nás jednou z najpoužívanejších liečivých byliniek. Pomáha pri alergiách, artritíde, pri obličkových a močových kameňoch a infekciách močových ciest.
Napriek množstvu priaznivých účinkov na ľudský organizmus žihľava zadržiava vodu v organizme. Ak máte problém so zadržiavaním tekutín (pre problémy so srdcom alebo obličkami) alebo ak užívate diuretiká užívaniu tejto bylinky sa radšej vyhnite.
Šalvia červenokorenná (danshen)
Medzi doplnkami výživy sa môžete stretnúť aj s koreňom šalvie červenokorennej (danshen). Podporuje krvný obeh, priaznivo vplýva na srdce, podporuje funkciu pečene a udržiava krvný tlak a cholesterol v optimálnych hladinách. Aj keď sa v tradičnej čínskej medicíne používa už stáročia môže vám uškodiť.
Šalvia riedi krv čo môže zvýšiť krvácanie ak užívate lieky na zníženie zrážanlivosti krvi. Ak užívate blokátory vápnikových kanálov znižuje krvný tlak. Danshen zvyšuje účinok digoxínu, ktorý sa často užíva na rôzne srdcové choroby. Kombinácia tohto lieku a koreňa šalvie vedie k arytmii (nepravidelný tep srdca).
Sladké drievko
Sladké drievko často ľudia užívajú ak majú kašeľ, bronchitídu, žalúdočné vredy alebo ak trpia infekciou a bolesťou hrdla.
Ľudia, ktorí užívajú warfarín by sa mu ale mali vyhnúť. Sladké drievko znižuje hladiny warfarínu v organizme. Okrem toho zvyšuje účinok digoxínu. Ak máte problémy s krvným tlakom a srdcom užívanie sladkého drievka konzultujte s lekárom. Vyššie dávky môžu spôsobiť ťažkosti ľuďom s chorobami obličiek.
Ako správne užívať bylinky
Liečivé bylinky priaznivo vplývajú na ľudský organizmus, o tom niet najmenších pochybnosti. Ak netrpíte žiadnymi závažnými ochoreniami a neužívate dlhodobo lieky môžete ich užívať.
Bylinky alebo doplnky stravy s bylinkami vám môžu pomôcť v boji s chorobami, zmierniť príznaky ochorení alebo ich môžete užívať ako podpornú liečbou konkrétneho zdravotného problému. O ich užívaní sa ale informujte u svojho lekára. Kombinácia byliniek a liekov môže v konečnom výsledku urobiť viac škody než osohu.
Či už užívate čaj z byliniek alebo ste si zaobstarali výživový doplnok neužívajte ho dlhodobo. Po cca 2 týždňoch užívania (ak nie je uvedené inak) si dajte pár dní až týždeň prestávku a pokračujte v užívaní.
Neprekračujte odporúčané dávkovanie výživových doplnkov. Aj keď nejde o lieky na predpis majú na organizmus účinok a môžete sa nimi predávkovať.
Pokiaľ si bylinky pripravujete vo forme čajov nechajte ich dostatočnú dobu lúhovať. Pripravte si vždy len toľko čaju koľko vypijete. Nepripravujte si čaj na celý deň. Určite sa vyhnite prihrievaniu bylinných čajov. Pri ďalšom zohrievaní sa z bylinky okrem účinných látok začnú uvoľňovať aj zdraviu škodlivé látky.
ZDROJ
webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-herbs-supplements-avoid
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/in-depth/herbal-supplements/art-20046488
nccih.nih.gov/health/tips/tips-how-herbs-can-interact-with-medicines
[…] bylinky: bazalka, tymian, petržlen alebo […]
[…] boli bylinky pre viacerých ľudí jedinou možnosťou, ako si uľaviť od rôznych zdravotných problémov a […]