5.3 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024

Fakty a mýty: Opaľovacie krémy

Blíži sa leto, čas dovoleniek a hlavne opaľovania. Nastal najvyšší čas obzrieť sa po vhodnom opaľovacom kréme. V súčasnosti poskytujú opaľovacie krémy oveľa vyššiu ochranu pred UVA a UVB žiarením. Aj keď sa o ich účinkoch vie už dosť veľa, stále sa môžete stretnúť s mylnými názormi na ne. Ako to teda s opaľovacími krémami naozaj je?

UVA verzus UVB svetlo

Slnečné lúče obsahujú UVA a aj UVB lúče. Oba typy pôsobia na pokožku.

UVA – má dlhšiu vlnovú dĺžku a prenikne do hlbšej vrstvy pokožky (dermis). Spôsobuje predčasné starnutie pokožky, tvorbu vrások, pigmentových škvŕn a v pokožke oslabuje imunitný systém.

UVB – má kratšiu vlnovú dĺžku a toto žiarenie spôsobuje tak známe spálenie pokožky, ktoré môže viesť aj k jej trvalému poškodeniu. Práve tento typ žiarenia narúša DNA a bunky, čím zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože (bunky a DNA poškodzuje každé UV žiarenie, UVB ale najviac).

V opaľovacích krémoch môžete nájsť ochranu pred oboma typmi lúčov.

Fakty a mýty

Opaľovací krém netreba používať stále

Väčšina ľudí verí tomu, že opaľovací krém je vhodné použiť len keď sa opaľujete, teda, keď je celé telo vystavené slnečným lúčom.

Pravdou je, že tento krém by ste mali používať stále, bez ohľadu na to, koľko pokožky slnečným lúčom vystavíte. Vhodné je ak si krém nanesiete na pokožku aj keď je pod mrakom. Nezabúdajte ani na pravidelné krémovanie rúk, dlaní a tváre.

Opaľovací krém blokuje tvorbu vitamínu D

Aby v organizme vznikol vitamín D je potrebné vystaviť pokožku UV žiareniu. Používanie opaľovacích krémov blokuje tvorbu tohto vitamínu.

Je pravdou že krémy na opaľovanie zabraňujú tvorbe vitamínu D. Krém sa ale na pokožke postupne rozkladá a jeho ochrana sa znižuje. Denne stačí 5 až 30 minút slnenia sa aby ste získali potrebné množstvo vitamínu D. Predpokladá sa, že sa nebudete natierať krémom vždy keď uvidíte slnečné lúče, takže potrebnú dávku vitamínu získate. Navyše, UV žiarenie môže preniknúť aj cez oblečenie, tvorbe vitamínu D tak nič nebráni.

Opaľovacie krémy sú lepšie než oblečenie

Ľudia veria, že ak sú natretí opaľovacím krémom sú pred lúčmi lepšie chránení než keby boli oblečení.

Nie, nie je to pravda. Ani ten najlepší a najkvalitnejší krém na opaľovanie vás neochráni pred slnkom lepšie než oblečenie. Krémy sa na pokožke do pár hodín rozložia a strácajú účinnosť. Odevom sa to nestane.

Stačí sa natrieť opaľovacím krémom raz za deň

Mnoho ľudí verí, že sa stačí natrieť krémom raz a jeho ochranný účinok vydrží celý deň.

Chyba. Opaľovacie krémy sa na svetle rozkladajú a celkom rýchlo strácajú svoju účinnosť. V závislosti od typu a druhu krému by ste sa mali natierať každé 2 až 4 hodiny.

Vodoodolný opaľovací krém

Niektoré opaľovacie krémy môžu obsahovať aj oznam, že sú odolné voči vode, potu alebo vhodné na športovanie.

Neverte všetkému čo na obaloch výrobkov uvidíte. Neexistuje opaľovací krém, ktorý by bol na 100% odolný voči vode. Vždy keď sa pôjdete okúpať natrite sa krémom znova. Aby si krém zachoval aspoň aký-taký účinok aj počas plávania je dobré ak sa natriete aspoň 15 minút predtým ako pôjdete do vody.

Ako dlho je účinný opaľovací krém

Ak vám zostal opaľovací krém z predchádzajúcej sezóny radšej ho vyhoďte a kúpte si nový. Aktívne látky v kréme sa časom rozkladajú a strácajú svoju účinnosť. Aj keď má prípravok stále rovnakú konzistenciu, farbu a aj vôňu jeho účinok je veľmi nízky až žiadny.

Make-up ako ochrana pred UV žiarením

Pravdou je, že make-up vám môže poskytnúť malú ochranu pred UV žiarením. Táto ochrana je ale veľmi malá a určite by ste nemali make-up používať miesto opaľovacieho krému. Môžete ho ale používať ako dodatočnú vrstvu ochrany pred slnečnými lúčmi.

Opálenie v soláriu poskytne ochranné opálenie

Ak pred dovolenkou chodíte do solária aby ste sa rýchlo opálili a získali tak ochranu pred slnečnými lúčmi na dovolenke nerobíte dobre. Soláriá používajú na opálenie UVA žiarenie. Opálenie je len dočasné a pokožku pred slnečnými lúčmi, ktoré obsahujú UVA a aj UVB žiarenie chráni minimálne. Navyše, spálenie pokožky UVB žiarením a riziko vzniku rakoviny kože vám bude hroziť stále.

ZDROJ

medicalnewstoday.com/articles/318290#Twelve-myths-about-sunscreen
laroche-posay.sk/article/ochrana-pred-uva-a-uvb-ziarenim
zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/520440-slnite-sa-rada-aky-je-rozdiel-medzi-uva-uvb-a-uvc-ziarenim/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY