13.5 C
Bratislava
pondelok, 16 septembra, 2024

Fakty a mýty: Tráviaci systém

Tráviaci systém je tvorený viacerými orgánmi, ktoré sa starajú o spracovanie potravy. Tento systém má na starosti všetko, od prijímania potravy cez jej spracovanie až po vylúčenie. Na zdravom tráviacom systéme naozaj záleží. Len vďaka nemu môžeme z potravín získať živiny potrebné pre správny chod celého tela. Dokonca dokáže ovplyvniť našu náladu a emócie.

Rozmýšľali ste niekedy čo je pre tráviaci systém dobré a čo mu škodí? V záplave informácii o rôznych diétach a zaručene správnom stravovaní je naozaj ťažké zistiť čo naozaj zdravé je. Jeden deň sa dozviete, že je dobré sa vyhýbať múke lebo obsahuje lepok, druhý deň zas zistíte, že by ste do svojho jedálnička mali zaradiť celozrnné pečivo. Ako to teda s tráviacim systémom a stravovaním naozaj je?  Aké fakty a mýty ste ohľadom tráviaceho systému počuli aj vy?

Fakty a mýty

S vareným jedlom si tráviaci systém poradí ľahšie než so surovým

Záleží to od toho čo jete. Princíp trávenia spočíva v rozložení veľkých molekúl na malé a využití nutričného obsahu v potrave (bielkoviny, minerály, vitamíny,…).

Tráviaci systém si poradí ako so surovým tak aj s vareným jedlom. Varenie môže u niektorých jedál zjednodušiť prístup k živinám (napríklad lykopén v paradajkách je pre organizmus dostupnejší ak paradajka prejde tepelnou úpravou).

Pri iných surovinách zas varenie môže živiny zničiť (šaláty, ovocie,…).

Korenené a pikantné jedlá spôsobujú žalúdočné vredy

Nie. Pokojne si môžete dať čili papričky alebo dochutiť jedlo korením. Pravdou je, že pikantné jedlo môže u niektorých citlivejších ľudí byť dôvodom bolesti žalúdka ale vredy nespôsobí.

Vredy vo výstelke žalúdka vznikajú v dôsledku infekcie baktériou Helicobacter pylori alebo pri dlhodobom užívaní liekov proti bolesti (ibuprofen, aspirín,…). Konzumácia pikantných jedál môže bolesti vredov zhoršiť ale vredy nespôsobí.

Tráviaci systém

Pri jedení pite vodu

Ak chcete aby vám lepšie trávilo nemusíte pri každom jedle mať vodu. Dôležité je aby bol váš organizmus dostatočne hydratovaný počas celého dňa. Popíjanie vody počas jedenia vplyv na trávenie nemá.

Pokiaľ vás trápi pálenie záhy skúste sa pitiu vody počas jedenia vyhnúť. Vaše príznaky sa môžu zmierniť.

Pitie vody počas jedenia vám ale môže pomôcť obmedziť príjem jedla a tak schudnúť. Okrem stravy sa bude žalúdok zapĺňať aj vodou. Pre lepší výsledok si môžete dať pohár vody tesne pred jedlom.

Neprehĺtajte žuvačku, organizmus ju trávi dlhé roky

Mýtus, ktorý sa niekedy môže ešte rozšíriť aj o tvrdenie, že žuvačka môže zalepiť črevá. Nie je to pravda. Žuvačka vám nezalepí črevá ani sa neprilepí na stenu žalúdka. Tráviaci systém ju rozloží a behom pár dní vylúči stolicou ako akúkoľvek inú potravinu.

Konzumácia orechov spôsobí divertikulitídu

V minulosti lekári verili, že konzumácia orechov alebo malých semienok môže spôsobiť divertikulitídu (zápal hrubého čreva). Verilo sa, že malé kúsky týchto surovín upchajú vačky v hrubom čreve a spôsobia zápal. Súčasné výskumy ale potvrdili opak. Orechy aj semienka obsahujú množstvo vlákniny, ktorá je pre udržanie zdravého tráviaceho systému potrebná.

Najväčšiu plynatosť spôsobuje fazuľa

Nie. Mliečne výrobky spôsobujú väčšiu plynatosť než fazuľa alebo akákoľvek iná potravina, hlavne v staršom veku. Schopnosť organizmu tráviť a absorbovať laktózu sa vekom zhoršuje čo má za následok aj zvýšenú plynatosť.

Ak mám intoleranciu laktózy nemôžem si dať mlieko (mliečne výrobky)

Nie. Úroveň intolerancie laktózy je u každého človeka iná. Kým niekto netoleruje laktózu vôbec, niekto menšie množstvo laktózy znáša pomerne dobre. Niekto si môže dať jogurt, syr alebo zmrzlinu bez problémov, ale čisté mlieko mu môže spôsobiť zdravotné problémy.

Zistiť, ktoré mliečne produkty a v akom množstve vám robia zle najlepšie zistíte len skúšaním.

Tráviaci systém

Pri hnačke vláknina nepomáha

Vláknina sa často odporúča ak máte problém so zápchou. Môžete si ju ale dať aj keď máte problém s hnačkou. Vláknina funguje pri oboch problémoch. Rozpustná vláknina absorbuje vodu v čreve čím spevňuje stolicu a zmierňuje hnačku.

Škvŕkanie v žalúdku znamená, že som hladný

Škvŕkanie môže mať viac príčin. Môže to značiť, že ste hladní ale môže to byť aj znakom pohybu posledného jedla v žalúdku. Škvŕkanie môže byť aj znakom pohybu plynu v črevách.

Tráviaci systém, črevá treba detoxikovať

Nie. Črevá ani zvyšok tráviaceho systému detoxikáciu nepotrebujú. Organizmus očistu čriev zvládne sám. Urobiť si občas bezmäsitý deň nie je na škodu, ale rôzne detoxikačné nápoje, čaje či smoothies na zlepšenie trávenia nepotrebujete

Fajčenie zmierňuje pálenie záhy

Nie. Práve naopak. Nikotín môže uvoľniť sval v hornej časti žalúdka, ktorý zabraňuje kyseline dostať sa do pažeráka. Ak je tento sval uvoľnení kyselina sa môže dostať do pažeráka a spustiť pálenie záhy.

Keby som mal rakovinu hrubého čreva mal by som nejaké príznaky

Nie. Rakovina hrubého čreva je často v skorých štádiách bez príznakov. Prvé príznaky si všimnete až keď je rakovina v neskorom štádiu. Nepodceňujte preventívne prehliadky, testy a vyšetrenia (kolonoskopia), ktoré rakovinu hrubého čreva dokážu odhaliť zavčasu.

Syndróm dráždivého čreva je o strave

Niektoré potraviny môžu spustiť príznaky syndrómu dráždivého čreva. Niekedy ale stačí ak jete (čokoľvek) a príznaky pocítite (nadúvanie, bolesť, hnačka, zápcha). Neraz môže byť spúšťačom syndrómu dráždivého čreva aj stres alebo pocit úzkosti.

ZDROJ

naturallyyours.in/blogs/blog/myths-and-facts-about-your-digestive-system

webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-digestive-myths

everydayhealth.com/digestive-health-pictures/the-biggest-digestive-myths-debunked.aspx

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY