13.2 C
Bratislava
sobota, 12 októbra, 2024

Dysmenorea. Prečo menštruácia bolí?

Dysmenorea alebo bolestivá menštruácia je problémom, ktorý trápi viac ako polovicu žien. Intenzívna bolesť a silné kŕče sa často objavujú pár hodín pred začiatkom menštruácie, alebo súbežne s ňou. Čo je ich príčinou a ako bolesť zmierniť?

Menštruácia je proces kedy sa maternica zbavuje sliznice. Každá žena má menštruáciu v pravidelných cykloch približne raz za mesiac. Istý pocit nepohodlia počas menštruácie je bežný a normálny. Čo ale ak trpíte bolestivou menštruáciou či rovnakými bolesťami mimo cyklu?

Dysmenorea – bolestivá menštruácia

Bolestivou menštruáciou

, alebo odborne dysmenoreou trpí viac ako 50% žien.  Silná bolesť sa často objaví v prvých dňoch menštruácie a po jednom až troch dňoch sama odznie. V závislosti od toho čo bolesti spôsobuje delíme dysmenoreu na dva typy.

Primárna dysmenorea

Zväčša sa objavuje po prvej menštruácii a je to najčastejší typ bolestivej menštruácie. Príčinou bolestí je prostaglandín. Vekom môžu bolesti ustupovať, ale nemusí tomu tak byť u každej ženy. Pravdepodobnosť, že budete primárnou dysmenoreou trpieť sa zvyšuje ak ste často pod stresom, fajčíte alebo mávate dlhšiu a silnejšiu menštruáciu. Riziko bolestivej menštruácie je vyššie aj v prípade ak ste dostali prvú menštruáciu pred 11. rokom života.

Prostaglandíny – hormóny, ktoré spôsobujú sťahy maternice, čím jej pomáhajú zbaviť sa sliznice. Čím viac sa týchto hormónov v maternici nachádza tým silnejšie sú kŕče. Okrem kŕčov môžu spôsobovať aj bolesť a zápal. Aj keď sa prostaglandíny môžu nachádzať vo všetkých orgánoch najviac ich je vo výstelke maternice, odkiaľ sa vždy počas menštruácie uvoľňujú a sú tak dôvodom vzniku bolestivej menštruácie. Ako sa výstelka maternice odlupuje znižuje sa množstvo týchto hormónov a bolesť ustupuje.

Príliš vysoké hladiny prostagladínov môžu ovplyvniť aj pohyb čriev a spôsobovať hnačky alebo zvracanie.

Sekundárna dysmenorea

Príčina bolesti v tomto prípade pramení z iného zdravotného problému. Vekom sa môže bolesť zhoršovať a trvať dlhšiu dobu. Najčastejšími problémami, ktoré sekundárnu dysmenoreu spôsobujú sú

  • Endometrióza – časť sliznice maternice rastie mimo nej (endometriálny implantát). Napríklad na vaječníkoch, črevách alebo tkanivách v panve. Hormonálne zmeny, ktoré sa dejú počas menštruácie ovplyvňujú nie len tkanivo v maternici ale aj mimo nej. Endometriálny implantát normálne rastie, hrubne, rozpadá a krváca. Môže spôsobovať bolesť a kŕče ešte pred menštruáciou, opuchy, neplodnosť alebo krvácanie medzi menštruáciami.
  • Myómy – výrastky, alebo nádory (zväčša nezhubné), ktoré rastú v maternici alebo na nej. Ak sa tieto výrastky zväčšia môžu spôsobovať silné bolesti a aj silnú menštruáciu. Myómy sa môžu prejavovať aj silnými menštruačnými kŕčmi, častejším močením, bolesťou pri pohlavnom styku, opuchnutým či zväčšeným bruchom,…
  • Cysta vaječníka – vačky naplnené tekutinou na vaječníkoch môžu byť dôvodom bolestivej menštruácie ale aj bolesti počas ovulácie.
  • Zápalové ochorenia panvy – zápal maternice, krčku maternice, vajíčkovodov alebo vaječníkov môžu spôsobiť rôzne baktérie, vnútromaternicové teliesko,… Okrem bolestivej menštruácie sa zápal prejavuje aj bolesťou pri sexe, bolesťou spodnej časti brucha, zvýšeným alebo zapáchajúcim výtokom, únavou alebo horúčkou.

Dysmenorea – liečba

Voľnopredajné lieky od bolesti

vám môžu pomôcť zmierniť bolesti pri menštruácii. Dobrou voľbou môžu byť aj rôzne výživové doplnky, ktoré zoženiete v lekárni. Určite vám radi a ochotne poradia konkrétny doplnok, ktorý môže bolesti zmierniť. Niekedy môže pomôcť zmierniť bolesť aj joga.

Ak bolesť neustupuje, trvá dlho alebo sa objavuje aj mimo menštruácie mali by ste navštíviť svojho lekára – gynekológa, ktorý môže najlepšie odhaliť príčinu bolestí a odporučiť vám najvhodnejšiu liečbu.

ZDROJ

menstruacny-kalendar.sk/menstruacna-bolest-dysmenorea

healthline.com/health/why-do-periods-hurt#causes

healthline.com/health/endometriosis#symptoms

healthline.com/health/uterine-fibroids#symptoms

healthline.com/health/pelvic-inflammatory-disease-pid#tests

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY