1 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Bylinky na cholesterol

Vysoký cholesterol je problém, ktorým trpí mnoho ľudí ako u nás tak aj v zahraničí. Upraviť hladinu zlého cholesterolu môžete liekmi ale liečbu môžete podporiť aj bylinkami a úpravou stravy. Skôr ako sa rozhodnete na liečbu cholesterolu použiť bylinky konzultujte svoje rozhodnutie s lekárom. Bylinky môžu ovplyvniť účinnosť liekov a váš lekár vám môže najlepšie poradiť.

Ako znížiť hladinu cholesterolu bez liekov

CholeFsterol je pre organizmus veľmi dôležitý. Je základnou zložkou membrán buniek, potrebujeme ho na tvorbu vitamínu D, žlčových kyselín a aj steroidných hormónov.

  • Cholesterol s nízkou hustotou (LDL) alebo aj zlý cholesterol prispieva k vzniku rôznych kardiovaskulárnych ochorení
  • Cholesterol s vysokou hustotou (HDL) alebo aj dobrý cholesterol je pre organizmus prospešný. Okrem vyššie spomínaných účinkov odstraňuje aj zlý cholesterol.

Zlá životospráva, nedostatok pohybu a nevhodná strava sú príčinou, prečo sa čoraz častejšie stretávame s vysokým cholesterolom.  Ten je zodpovedný za množstvo ochorení, ktoré súvisia hlavne s kardiovaskulárnym systémom.  To, že máte vysoký cholesterol neviete, necítite to. Jeho hodnota sa dá zistiť len rozborom krvi pri preventívnej prehliadke u lekára. Ak vám vyšli vysoké hodnoty cholesterolu môže vám lekár predpísať lieky. Jeho hladinu ale môžete znížiť úpravou stravy a aj s pomocou byliniek.

Bylinky na cholesterol. Senovka grécka
Bylinky na cholesterol. Senovka grécka

Bylinky na vysoký cholesterol

Senovka grécka

Senovka grécka je 60 až 90 cm vysoká rastlina, ktorá má biele kvety a struky so zlatohnedými semenami. Používa sa v čínskej medicíne na liečbu kožných ochorení. Táto rastlinka toho ale dokáže viac. Má antibakteriálne, antidiabetické a aj protinádorové účinky. Podporuje tvorbu materského mlieka, zmierňuje zápaly, zvyšuje výkonnosť a znižuje hladinu cukru v krvi.

Existujú štúdie, v ktorých sa potvrdil znížený cholesterol u ľudí po 3 mesiacoch pravidelného užívania doplnkov výživy s obsahom senovky gréckej.  Výskumy sa zatiaľ uskutočnili len na ľuďoch ,ktorí mali cukrovku ale výsledky sú sľubné.

Artičoky

Artičoky nájdete pomerne bežne v stredomorskej strave. Ak vás trápi vysoká hladina cholesterolu mali by ste ich zaradiť aj do svojho jedálnička.  Výskumy naznačujú, že artičoky môžu znižovať hladinu tukov, cholesterolu a triglyceridov. Táto rastlina vám môže pomôcť aj s problémami s trávením.

Ľanové semienka

Ľanové semienka obsahujú množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú znižovať riziko ochorení srdca. Výsledky štúdií vplyvu ľanových semienok na cholesterol sú zmiešané. Preukázalo sa ale, že u ľudí s vysokou hladinou cholesterolu a u žien po menopauze môžu hladinu zlého cholesterolu znížiť.

Rebríček obyčajný

Bylinka, ktorá sa u nás bežne vyskytuje a aj sa často používa na liečbu mnohých zdravotných problémov. Podporuje činnosť dýchacieho systému, priaznivo vplýva na funkčnosť obličiek a močových ciest. Podieľa sa aj na metabolizme tukov a znižovaní cholesterolu.

Aj keď sa výsledky ohľadom znižovania cholesterolu vykonali len na zvieratách predpokladá sa, že môže rovnako účinkovať aj u ľudí.

Bylinky na cholesterol. Rebríček
Bylinky na cholesterol. Rebríček

Čakanka obyčajná

Známa bylinka, ktorá rastie aj u nás. Bylinka s modrým kvietkom podporuje trávenie a metabolizmus, je vhodná na podporu detoxikácie organizmu a používa sa aj pri problémoch s obličkovými kameňmi. Čakanka sa používa pri množstve zdravotných problémov a rovnako dobre vám pomôže aj s vysokou hladinou cholesterolu. Najúčinnejší je koreň rastliny, ktorý môžete na trhu nájsť aj pod názvom cigória (cigorka).

Pestrec mariánsky

Výživové doplnky stravy s pestrecom mariánskym sa často používajú na podporu detoxikácie organizmu, regeneráciu pečene, zlepšenie trávenia a aj na podporu chudnutia. Taktiež sa užíva na zmiernenie následkov chemoterapie a aj na zníženie cholesterolu a cukru v krvi. Účinkov pestreca mariánskeho na organizmus je viac.

Najúčinnejšou zložkou v tejto bylinke je silymarín. Ide o silný antioxidant, ktorý má na ľudský organizmus množstvo priaznivých účinkov.

Bazalka

Bazalka je rastlinka s jemne korenistou horkastou chuťou. Môže sa konzumovať surová ale častejšie sa využíva v kuchyni. Potvrdilo sa, že vyššia dávka bazalky vedie k zníženiu hladiny celkového cholesterolu a aj LDL cholesterolu. Pod pojmom vyššie dávky sa rozumie cca 1 g denne.

Zníženie cholesterolu užívaním bazalky je ale krátkodobé a či by užívanie bazalky dlhodobo malo trvalý účinok na zníženie cholesterolu nie je známe.

Bylinky na cholesterol. Bazalka
Bylinky na cholesterol. Bazalka

 Cesnak

Cesnak sa používa bežne v kuchyni ale už stáročia sa používa aj ako liečivo na množstvo chorôb v ľudovom liečiteľstve. Niektoré štúdie naznačujú, že cesnak môže znížiť krvný tlak, zníži hladinu cholesterolu a spomaliť aterosklerózu. Ak vám surový cesnak nie je veľmi po chuti môžete si v lekárni zakúpiť doplnky výživy s cesnakom.

Zázvor

Zázvorový čaj

je obľúbeným nápojom v chladných mesiacoch roka. Zahreje vás, pomôže vám ako prevencia proti chrípke a prechladnutiu a môže aj znižovať cholesterol. Už nízke dávky zázvoru (menej ako 2 g denne) viedli k zníženiu triglyceridov a zlého cholesterolu.

Takže, ak hľadáte účinný čaj na cholesterol pokojne si dajte zázvorový. V zimných mesiacoch vás navyše ochráni pred chrípkou a pomôže vám aj s trávením.

Škorica

Aj keď sa škorica spája s vianočnými sviatkami mali by ste ju zaradiť do jedálnička počas celého roka, hlavne ak vás trápi vysoký cholesterol. Ako liečivo sa používala v tradičných medicínach už pred stáročiam na podporu trávenia, boj s hubovými ochoreniami, upokojenie podráždeného žalúdka či na liečbu žalúdočných vredov. Podľa štúdií môže znižovať aj hladinu cholesterolu a glukózy v krvi pacientov s diabetom.

Bylinky na cholesterol. Škorica
Bylinky na cholesterol. Škorica

Srvátkový proteín

Srvátkový proteín sa nachádza v mliečnych výrobkoch ale nájdete ho aj vo forme prášku, ktorý môžete zmiešať s vodou alebo pridať do jedla. Viaceré štúdie naznačujú, že srvátkový proteín môže znižovať celkový a aj LDL cholesterol.

Guggul

Guggul, myrhovník alebo odborne Commiphora mukul je malý strom, krík, ktorý sa už cca 2000 rokov používa v tradičnej ajurvédskej medicíne. Na liečbu sa používa živica, ktorá znižuje hladinu celkového a aj LDL cholesterolu. Podľa niektorých tvrdení u ľudí, ktorí užívali guggul 9 mesiacov došlo k poklesu hladiny cholesterolu rovnako ako keby užívali lieky.

Aj keď vedecké štúdie účinok guggul nevyvrátili a ani nepotvrdili môžete ho po porade s lekárom skúsiť. Doplnky výživy s guggulom sa používajú aj na zníženie hmotnosti, znižovanie zápalu kĺbov, podporu metabolizmu tukov a na zabránenie kôrnateniu ciev.

Ďalšie bylinky na cholesterol

Znížiť hladinu cholesterolu vám môžu pomôcť aj ďalšie bylinky či koreniny. Medzi bežne používané patria kurkuma, rozmarín alebo hloh. Ak beriete pravidelne lieky, alebo máte nejaké iné ochorenie konzultujte zavedenie byliniek na cholesterol do jedálnička s lekárom. Niektoré bylinky môžu ovplyvňovať účinnosť liekov (znižovať alebo zvyšovať) a preto by ste ich nemali užívať svojvoľne.

Z byliniek si môžete uvariť čaj na zníženie cholesterolu, pridať ich do jedálnička (zamiešať do jedla) alebo si zakúpiť v lekárni výživové doplnky s obsahom konkrétnych byliniek. Pokiaľ ale chcete znížiť cholesterol na normálne hodnoty mali by ste zmeniť aj svoj jedálniček a zvýšiť fyzickú aktivitu.

ZDROJ:

medicalnewstoday.com/articles/herbs-to-help-lower-cholesterol-quickly

webmd.com/cholesterol-management/high-cholesterol-alternative-therapies

zahradkar.pluska.sk/uzitkova-zahrada/ak-vam-zistili-vysoky-cholesterol-mozno-ste-mali-zacat-pouzivat-tieto-bylinky-korenia

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY