16.4 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Obličkové kamene: Aké sú ich príznaky a ako na ich liečbu?

Obličky sú párový orgán, ktorého hlavnou úlohou je filtrovať krv. Organizmus sa takto zbavuje škodlivých a odpadových látok, ktoré sa následne odstránia z tela močom. Najčastejším zdravotným problémom, ktorým môžu obličky trpieť sú obličkové kamene. Týmito zdravotnými problémami trpí približne 10% dospelých ľudí. Aké sú príznaky či liečba obličkových kameňov?

Čo sú obličkové kamene

Urolitiáza je názov pre tvorbu pevných kryštálikov (konkrementov) kdekoľvek v močovom systéme. Ak dôjde k ich vzniku v obličkách hovoríme o obličkových kameňoch. V podstate ide o tvrdé usadeniny minerálov a solí.

K vzniku obličkových kameňov najčastejšie dochádza keď sa moč skoncentruje. Mineráli obsiahnuté v moči tak začnú kryštalizovať, na seba naviažu ďalšie látky až vzniká pevný kryštál. Pokiaľ nebude z tela vypudený bude sa zväčšovať.

Obličkové kamene môžu vyjsť močovým systémom. V závislosti od toho kde sa nachádzajú môžete pociťovať bolesti na rôznych miestach (slabiny, brucho alebo kríže). Ak sa obličkové kamene nedokážu dostať von môžu spôsobiť hromadenie močuobličkách, močovode, močovom mechúre alebo močovej trubici.

Príznaky obličkových kameňov

Ak sa obličkový kameň dostane do močových ciest môže ich zablokovať. Výsledkom môže byť opuch obličiek a kŕče močovodu. Medzi hlavné príznaky patria

  • ostrá bolesť v boku a chrbte pod rebrami
  • bolesť vyžarujúca do slabín a/alebo podbruška
  • pocit pálenia až bolesť pri močení
  • ružový až červený moč (farebný moč môže byť znakom, že obličkový kameň poškodil močové cesty)
  • zapáchajúci alebo zakalený moč
  • pocit nutnosti močiť, pričom je objem moču malý
  • nevoľnosť, zvracanie
  • horúčka a zimnica (znak infekcie)

Obličkové kamene. Bolesť

Obličkové kamene si ani nevšimnete. Začnú bolieť až keď sa začnú pohybovať v močovom systéme, spôsobia podráždenie alebo upchatie močových ciest. Tejto bolesti sa hovorí aj obličková kolika. Malé kamene môžete vymočiť bez toho aby ste o tom vedeli. Čím je ale obličkový kameň väčší tým väčšia je aj bolesť. Bolesť môže byť intenzívna ale môže aj kolísať (objaví sa a zmizne).

 

Príčiny vzniku obličkových kameňov

Problémy s obličkovými kameňmi môžete mať z rôznych príčin. Medzi tie najčastejšie patria

  • nedostatočný príjem tekutín – ak pijete málo vody, váš moč je koncentrovaný čo vytvára ideálne podmienky pre vznik kryštálikov.
  • Zvýšený príjem cukru alebo soli, diéty s vysokým obsahom bielkovín – podporujú tvorbu obličkových kameňov.
  • Obezita
  • Ochorenie tráviaceho traktu – zápalové ochorenie čriev, žalúdočný bypass či chronická hnačka môžu ovplyvniť trávenie. Ovplyvňujú vstrebávanie vápnika čím sa môžu zvýšiť látky podporujúce tvorbu kameňov.
  • Niektoré lieky a doplnky – vitamín C, niektoré doplnky výživy, laxatíva, lieky na liečbu depresie a migrény a aj ďalšie lieky môžu zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov.
  • Rodinná anamnéza – ak máte v rodine problémy s obličkovými kameňmi je u vás vyššie riziko, že potrápia aj vás.

Ľudia, ktorí už obličkové kamene mali majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich znova vytvoria.

Obličkové kamene: Diagnostika

Na stanovenie diagnózy budete musieť podstúpiť pár testov.

  • Rozbor krvi – odhalí koľko vápnika alebo kyseliny močovej máte v krvi.
  • Testovanie moču – ukáže sa či v moči nie je príliš veľa minerálov, ktoré môžu kryštalizovať a vytvárať kamene alebo sa preukáže málo látok, ktoré tvorbe kameňov zabraňujú.
  • Zobrazovacie vyšetrenie – ultrazvuk (sono), počítačová tomografia (CT alebo röntgenové snímky

Obličkové kamene: Liečba

Liečba závisí od veľkosti obličkového kameňa. Ak sú obličkové kamene malé pravdepodobne vám lekár odporučí piť veľa tekutín a hýbať sa. Obličkový kameň môže spontánne odísť – vyplaví sa močom. Na zmiernenie bolesti vám lekár odporučí vhodné lieky proti bolesti.

Na základe typu obličkového kameňa vám môže lekár predpísať aj lieky, ktoré môžu tvorbe kameňov predchádzať alebo už existujúci kameň rozpustiť. K tejto liečbe sa pristupuje len vtedy keď lekár vie o aký typ obličkového kameňa ide.

Pri zvýšenom prijme tekutín sa odporúča piť denne 2,5 až 3 litre vody v priebehu dňa. Najvhodnejšia je čistá voda ale môžete si dať aj ovocný, bylinkový alebo zelený čaj. S minerálnymi vodami buďte opatrnejší. Odporúčajú sa len nízko a stredne mineralizované.

Určite sa vyhnite alkoholu, káve a čiernemu čaju, ktoré organizmus odvodňujú a zaťažujú obličky. Nie sú vhodné ani silne mineralizované či ochutené minerálne vody.

Pri obličkových kameňoch do veľkosti 5 mm je až 50% šanca, že ich vymočíte. Pri väčších je táto šanca oveľa menšia (5%) a lekár vám môže odporučiť iné zákroky.

Extrakorporálna litotripsia – kameň sa rozdrví na menšie časti, ktoré sa môžu vylúčiť močom.

Perkutánna nefrolitomónia – pri celkovej anestézii sa do obličky zavedie nefroskop, ktorým sa kamene vytiahnu.

Ureteroskopia – ak je kameň zaseknutí v močovode alebo obličke zavedie sa ureteroskop (tenká hadička s kamerou) až ku kameňu a hneď sa vyberie alebo rozbije na menšie kúsky.

Operácia príštitných teliesok – príštitné telieska sa nachádzajú na okrajoch štítnej žľazy. Hyperaktivita teliesok môže zvyšovať hladinu vápnika v krvi čo môže viesť k tvorbe vápenatých obličkových kameňov.

Obličkové kamene. Operácia

Typy obličkových kameňov

Obličkové kamene môžu byť tvorené rôznymi kryštálmi. V závislosti od toho sa môže odvíjať aj liečba či prevencia pred vznikom ďalších kameňov.

Oxaláty – alebo aj vápenaté kamene. Najčastejší typ obličkových kameňov. Obličky odstraňujú nadbytok vápnika. Ak ho je vo vašom tele viac hromadí sa v obličkách ako odpadová látka, kde sa môže spájať s ďalšími látkami a vytvárať kameň.

  • Aby ste znížili riziko vzniku tohto typu obličkového kameňa vyhnite sa nadmernej konzumácii slaných čipsov, arašidov, čokolády, tučných jedál a niektorých typov zeleniny (špenát, kapusta, cvikla, zelená paprika,…). Vyhnite sa aj nadmernému užívaniu vitamínu C hlavne vo forme výživových doplnkov. Vitamín B6 tvorbu vápenatých kameňov znižuje.

Uráty – alebo kamene kyseliny močovej. Druhý najčastejší typ obličkových kameňov. Vyskytuje sa u ľudí s cukrovkou 2. typu, dnou, obezitou alebo aj pri nadmernej konzumácii živočíšnych bielkovín.

  • Pri tomto type obličkových kameňov sa odporúča znížiť príjem živočíšnych bielkovín a upraviť hmotnosť.

Struvitové (infekčné) kamene – vznikajú ako reakcia na infekciu močových ciest. Narastú pomerne rýchlo bez varovných príznakov. Liečbou infekcie antibiotikami sa dá predísť vzniku tohto typu obličkových kameňov.

Cystínové kamene – zriedkavý typ kameňov (len cca 0,2%), ktorý sa vytvára u ľudí trpiacich cystinúriou (dedičné ochorenie, kedy obličky vylučujú do moču vysoké množstvo cystínu).

  • Strava pri tomto type obličkových kameňov by nemala obsahovať nadbytok bielkovín, je potrebné vylúčiť alebo aspoň obmedziť konzumáciu rýb, vajíčok, aromatických syrov a červeného mäsa. Vhodné sú citrusové a jablkové šťavy a užívanie vyšších dávok vitamínu C.

Iné kamene – k vzniku obličkových kameňov môže zriedkavo dôjsť aj z iných príčin.

Obličkové kamene. Vajíčka

Fázy spontánneho odchodu obličkových kameňov

Obličkové kamene môžu prirodzene vyjsť močovým systémom s obličiek von. Tento proces môže pozostávať zo štyroch etáp.

  • Po vytvorení kameňa sa oblička snaží vytlačiť ho von. Prejaviť sa to môže silnejšími bolesťami chrbta alebo boku.
  • V ďalšej fáze sa kameň dostane do močovodu (trubica, ktorá spája obličky s močovým mechúrom). V závislosti od veľkosti kameňa môžete cítiť bolesť a intenzívny tlak.
  • Hneď ako sa kameň dostane do močového mechúra bolesť ustúpi. V tejto fáze môžete pociťovať častejšiu potrebu ísť na WC. Niekedy môže kameň upchať otvor močovej trubice, čo vedie k zablokovaniu toku moču.
  • Poslednou fázou je keď sa kameň dostane do močovej trubice. Aby obličkový kameň prešiel trubicou von je dobré ak pri močení poriadne tlačíte.

Spontánny odchod malého obličkového kameňa môže trvať niekoľko dní až 2 týždne. Väčším kameňom môže trvať prechod aj tri týždne. Ak obličkový kameň nevyjde sám do cca 4 týždňov zvyčajne sa pristupuje k ďalšej liečbe.

ZDROJ

mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/symptoms-causes/syc-20355755

/blog.mercy.com/kidney-stones-definition-prevention

kidney.org/atoz/content/kidneystones

healthline.com/health/kidney-stones

bezkamenov.sk/ake-typy-mocovych-kame

Obrázky: unsplash.com, freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY