16.9 C
Bratislava
pondelok, 9 septembra, 2024

Fakty a mýty: Alergia

Alergia alebo alergické ochorenie je stav spôsobený precitlivenosťou imunitného systému na inak neškodné látky, ktoré sa bežne nachádzajú okolo nás. Existuje množstvo typov alergií a samozrejme aj alergénov, ktoré alergickú reakciu v organizme spúšťajú. V závislosti od toho poznáme alergie respiračných ciest, kožné alergie, potravinové alergie, alergia ne chlad, bodnutie hmyzom, alergia na kovy, …

V súčasnosti sú alergie na vzostupe a sú štvrtým najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením na svete. Za posledných 20 – 30 rokov počet nových prípadov alergií stúpa hlavne v priemyselne rozvinutých krajinách. Len na Slovensku trpí nejakým druhom alergie takmer polovica obyvateľov. Počet nových prípadov v rozvojových krajinách je oveľa nižší a pribúdajú pomalšie.

Symptómy podobné alergickým ochoreniam boli opísané už počas Julio-Claudiánskej dynastie (od r. 27 p.n.l až po r. 68 n.l).  Nejde teda o nové ochorenie, ale o ochorenie, ktoré za posledné roky zaznamenalo veľký nárast. Aj keď súčasná medicína už o alergiách vie veľa stále sa nájdu mýty, ktorým ľudia veria. Ako to teda s alergiami naozaj je?

Fakty a mýty

Alergia je to isté ako prechladnutie (chrípka)

Nie. Rozdielov medzi alergiou a chrípkou či prechladnutím je niekoľko. Chrípku dostanete po infikovaní sa vírusom, alergiu po vystavený sa alergénu (spúšťaču). Alergia trvá tak dlho ako dlho je organizmus vystavený alergénu, chrípka behom týždňa ustúpi. Výtok z nosa je pri chrípke hustejší žltej až zelenej farby. Pri alergii je výtok z nosa redší až vodnatý.

Pri alergii necítite symptómy, ktoré sú pre chrípku typické ako bolesť tela, kĺbov a horúčka.

Alergia

Alergia je neškodná choroba

Nie. Alergia, či už ide o miernu alebo závažnú ovplyvňuje život pacienta. Len senná nádcha (najčastejší druh alergie) môže znížiť kvalitu spánku, čo sa prejaví únavou, neschopnosťou sústrediť sa, ospalosťou,… Alergie na bodnutie hmyzom, potravinové alebo alergie na lieky zas môžu viesť k anafylaxii čo je život ohrozujúci stav.

Vôňa kvetov môže spustiť alergickú reakciu

Tento mýtus vznikol asi na základe peľovej alergie. Pravdou je, že len u málo ľudí s peľovou alergiou sa prejaví alergia aj pri kytici rezaných kvetov. Spúšťačom alergie na peľ je peľ zo stromov a tráv, nie peľ z kvetov, ktoré kúpite v kvetinárstve. Kvety produkujú lepkavé a pomerne veľké peľové zrniečka, ktoré sa vzduchom nešíria. Sú vytvorené tak aby sa prilepili na telo hmyzu, ktorí ich opelí a preniesol ich tak na iný kvet. Problémom pri peľovej alergii sú pele, ktoré sa šíria vzduchom.

Pokiaľ osobe, ktorá trpí peľovou alergiou kupujete kvety bude najlepšie ak sa jej priamo opýtate, či jej kytica nespôsobí zdravotné problémy.

V súčasnosti nie je problém zohnať aj kytice zo živých kvetov, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Stačí sa len informovať v kvetinárstve.

Ak vás voňavé kvety nútia kýchať nemusí ísť hneď o alergiu. Vôňa kvetov, ktorú vdýchnete môže len podráždiť sliznicu čo vás prinúti kýchnuť.

Alergia

Púšť alebo pláž sú miesta, kde sa môžem z alergie vyliečiť

Nie. Z alergie sa nevyliečite aj keď z nej môžete „vyrásť“. Je to síce zriedkavejšie ale stáva sa to. Pláž alebo púšť sú miesta, kde je alergénov menej to ale neznamená, že sa z alergie vyliečite. Len ju nemá čo vo vašom organizme spustiť.

Ak sa chystáte na dovolenku k moru v domnení, že si oddýchnete aj od alergie nemali by ste zabúdať na pele tráv, ktoré rastú v blízkostí pláží alebo na pele, ktoré sa môžu dostať vzduchom poriadne ďaleko (peľ ambrózie je možné nájsť aj viac ako 400 km od miesta jej výskytu. Peľ tejto rastliny sa radí medzi silné spúšťače alergie). Rovnako vás na dovolenke môže prekvapiť aj alergia na slnko.

Alergie vznikajú len v detskom veku

Nie. Ak si myslíte, že dosiahnutím dospelosti sa u vás žiadna alergia neobjaví mýlite sa. Existuje viacero štúdií, ktoré potvrdili výskyt potravinových alergií práve v dospelom veku.  

Potravinová alergia a intolerancia na potraviny sú rovnaké ochorenia

Nie, nie sú. Pri potravinovej alergii zohráva dôležitú úlohu prehnaná reakcia imunitného systému, konkrétne imunoglobulínu E. Príznaky alergie sa po vystavený alergénu objavia veľmi rýchlo. Pri potravinovej intolerancii reakcia imunitného systému chýba a príznaky sa objavia až po nejakej dobe. Potravinová alergia môže byť v niektorých prípadoch aj život ohrozujúci stav. Intolerancia je síce nepríjemná ale o život pri nej nejde.

Rozpoznať, či máte alergiu alebo intoleranciu na potraviny nechajte v rukách lekárov.

Alergie sú na celý život

Nie, aspoň nie vždy. Niektoré alergie môžu jednoducho zmiznúť. Často to ale závisí od alergénu. Väčšina detí s alergie na vajíčka, mlieko, sóju či pšenicu vyrastie ale alergie na arašidy, orechy, ryby alebo mäkkýše sú zväčša na celý život.

Alergia. Test

Dážď je pre ľudí s peľovou alergiou dobrou správou

Áno. Dážď môže znížiť koncentráciu peľu v ovzduší. Ak trpíte alergiou na peľ choďte von vždy po silnejšom daždi. Množstvo peľu je nižšie aj počas chladných a vlhkých dňoch.

Najvyššie koncentrácie peľu v ovzduší sú medi 10:00 až 16:00 v horúcich, suchých a veterných dňoch.

Alergia na plesne sa prejavuje len v interiéri

Nie. Symptómy alergie na plesne sa môžu prejaviť kedykoľvek a kdekoľvek, kde je pleseň a tú nájdete naozaj všade, nie len v interiéri (zhnité drevo v lese, rozkladajúce sa listy na záhrade,…).

Krátkosrsté plemená psov a mačiek sú pre alergikov vhodné

Nie. Chlpy a srsť zvierat nie sú hlavnými spúšťačmi alergie ale sú to látky, ktoré sa v srsti môžu zachytiť (peľ, prach,…). Ak máte alergiu na zvieratá môže za ňu špecifický proteín, ktorý produkuje koža zvieraťa a do ovzdušia sa uvoľňuje vo forme lupín. Môže sa nachádzať aj v slinách, výkaloch alebo moči zvieraťa.

Vždy keď sa pes alebo mačka otrie o nábytok, človeka, ak sa otrasie dostanú sa tieto lupiny do ovzdušia. Krátkosrsté zvieratá majú menej srsti takže aj menej chlpov, ktoré môžu vypadnúť a rozšíriť do ovzdušia alergén. Aj keď sú krátkosrsté plemená pre alergikov vhodnejšie stále môžu alergiu spustiť.

Ak sa nedokážete aj napriek alergii so svojim domácim miláčikom rozlúčiť môžete riziko alergickej reakcie minimalizovať

  • Obmedzte kontakt so zvieratkom – nedovoľte mu spať vo vašej posteli,…
  • Po pohladení si umyte ruky
  • Poriadne a často vysávajte koberce, sedačky, podlahy, …. znížite tak množstvo alergénov v byte. Vhodné je použiť vysávače pre alergikov, ktoré majú kvalitné filtre. Na zníženie alergénov vo vzduchu použite čističku vzduchu s HEPA filtrom.
  • Zvieratko udržujte čisté, pravidelne ho kúpte a češte.

Alergia na zvieratá

Alergia v zime zmizne

Zimné obdobie je pre alergikov najlepším obdobím v roku. Faktom je, že v zime je počet alergénov minimálny, to ale neznamená, že ste sa alergie zbavili. Jednoducho ju nemá čo spustiť. Niektoré druhy alergie sa ale môžu prejavovať aj v zime. Alergény ako spóry plesní, roztoče či alergia na chlad sa môžu prejaviť aj v tomto období.

Vystavenie sa alergénu môže alergiu zmierniť

Nie, Aj keď je táto teória značne rozšírená nezakladá sa na pravde. V skutočnosti sa môže stať pravý opak. Ak máte napríklad doma zvieratko môžete sa časom stať naň alergickým.

Znížiť riziko vzniku alergie môžete u detí ak ich včas vystavíte alergénu, teda ak im zaobstaráte zvieratko (alebo im aspoň dovolíte vonku nejaké pohladiť), ak s nimi chodíte von aj počas peľovej sezóny, …

ZDROJ

allergyfree.co.in/en-gb/allergies-decoded/myths-and-facts

everydayhealth.com/allergies/myths-about-allergies

webmd.com/allergies/ss/slideshow-allergy-myths-facts

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-allergies#11.-Flowers-cause-hay-fever

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY