12.1 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Očkovanie – vycvičte si imunitný systém

O výhodách očkovania sa vie už veľa rokov. Povinné a aj odporúčané očkovanie vám môže zachrániť život, zabrániť rozvoju ochorenia prípadne zaistí miernejší priebeh choroby. Ide o jednoduchý, účinný a bezpečný spôsob ako sa chrániť pred chorobami ešte skôr než s nimi príde ľudský organizmus do styku. Ako fungujú očkovacie látky a akým chorobám môžeme vďaka ním predchádzať?

Imunitný systém – imunitná pamäť

Skôr ako sa začneme zaoberať účinkom vakcín načrieme trochu do fungovania imunitného systému. Hlavnou úlohou imunitného systému je obrana organizmu pred patogénmi. Bunky imunitného systému sú rozptýlené v organizme a ak natrafia na cudzorodú látku zničia ju. Okrem cudzích patogénov ničia aj poškodené alebo karcinogénne vlastné bunky. Úloha imunitného systému je tak pre naše zdravie veľmi, veľmi dôležitá. Bunky imunitného systému pri styku s patogénom začnú vytvárať protilátky, ktoré ho zničia. Imunita si zapamätá aký typ protilátky zničil patogén a pri ďalšom styku s rovnakým patogénom už vie ako ho zničiť. Z toho dôvodu niektoré infekcie vypuknú v organizme len raz a druhý krát už rovnaká choroba v organizme neprepukne.

Osýpky, mumps alebo rubeola sú choroby, ktoré máte v živote len raz (ak nie ste proti nim očkovaní). Imunitný systém sa pri ochorení naučí ako proti vírusu bojovať. Počas ochorenia sa vytvárajú aj pamäťové imunitné bunky, ktoré nám zabezpečujú dlhotrvajúcu ochranu. To, že ste napríklad mumps už prekonali neznamená, že s vírusom, ktorý ho spôsobuje neprídete nikdy v živote do styku. Prídete, ale vďaka imunitnej pamäti vie imunitný systém zničiť vírus ešte skôr než sa v organizme rozmnoží a ochorenie prepukne v plnej sile.

Očkovanie – vytrénujte svoju imunitu

Očkovanie v podstate trénuje imunitný systém. Očkovacia látka prinúti imunitu aby začala vytvárať protilátky rovnako ako keď príde do kontaktu s vírusom, bacilom alebo iným patogénom.

Vakcíny obsahujú oslabené alebo usmrtené patogény, ktoré pre ľudský organizmus nepredstavujú riziko rozvoja ochorenia ale prinútia imunitný systém reagovať. Ten si zapamätá aké protilátky použil na zničenie  konkrétneho patogénu a pri ďalšej príležitosti vie ako proti nemu bojovať. Ak váš imunitný systém funguje správne riziko prepuknutia choroby, proti ktorej ste očkovaní je minimálne až nulové.

Jedným očkovaním môžete získať ochranu na celé roky, desaťročia či celý život a ochrániť tým aj svoju rodinu či ostatných ľudí, ktorí sa pre iné zdravotné dôvody očkovať nemôžu.

Proti čomu sa môžete dať zaočkovať

Očkovaním sa môžete chrániť proti množstvu chorôb. Niektoré z očkovaní sú povinné, niektoré odporúčané a niektoré očkovania sú vhodné len ak sa chystáte vycestovať do krajín, kde sa ochorenie vyskytuje.

Povinné očkovanie na Slovensku

V Slovenskej republike sa deti očkujú proti desiatim infekčným ochoreniam, ktoré majú závažný priebeh a môžu vážne ohroziť zdravie dieťaťa.

Záškrt

  • Bakteriálna infekcia (baktéria Corynebacterium diphtheriae), ktorá sa môže prenášať kvapôčkami (kašľom, kýchaním infikovanej osoby) alebo kontaktom s predmetom, na ktorom sú baktérie.
  • Prejavuje sa zdurenými uzlinami v krku, bolesťou hrdla, horúčkou,… Vyznačuje sa aj neurologickými a srdcovými komplikáciami. Pri závažnom priebehu môže spôsobiť behom pár hodín udusenie.
  • Preočkovanie každých 10 až 15 rokov.

Tetanus

  • Infekčné ochorenie nervového systému. Spôsobuje ho toxín baktérie Clostridium. Tieto baktérie sa nachádzajú prevažne v hnojenej pôde ale aj v prachu, slinách či nehnojenej pôde. Do organizmu sa dostanú pri poranení pokožky.
  • Prejavuje sa kŕčmi žuvacieho svalstva čo znemožňuje pacientovi otvoriť ústa alebo prehltnúť. Kŕč sa rozšíri do šije a neskôr do trupu.
  • Preočkovanie každých 10 až 15 rokov. Úmrtnosť na tetan sa pohybuje medzi 10 až 20% prípadov. Ohrození sú hlavne starší ľudia.

Detská obrna

  • Infekčné ochorenie spôsobené polivírusom, ktorý sa nachádza v črevách a hrdle infikovanej osoby. Prenáša sa fekálno-orálnou cestou, kvapôčkami infikovanej osoby (kýchanie, kašlanie) ale aj kontaktom kontaminovaným jedlom a vodou.
  • Postihuje nervový systém. Väčšina ľudí toto ochorenie prekoná bez príznakov, prípadne majú príznaky podobné chrípke. Ak sa ale vírus dostane do CNS (centrálny nervový systém) spôsobí meningitídu a môže viesť k ochrnutiu svalov končatín. Ochorenie sa nedá vyliečiť.
  • Detská obrna bola najobávanejším ochorením 20. storočia. Očkovaním výskyt choroby klesá, stále sa s ním ale môžete stretnúť.

Čierny kašeľ

  • Infekčné ochorenie spôsobené baktériou Bordetella pertussis. Prenáša sa blízkym kontaktom kvapôčkami. Najviac ohrození čiernym kašľom sú Infikovanie touto baktériou môže byť pre malé bábätká smrteľné.
  • Postihuje dýchacie cesty, spôsobuje zápal priedušiek, pľúc, záchvaty kašľa, môže poškodiť mozog, obmedziť až zastaviť dýchanie a byť príčinou úmrtia. Kým nebola vyvinutá vakcína bol čierny kašeľ pomerne bežným ochorením, ktoré malo na svedomí množstvo úmrtí malých detí. V súčasnosti, vďaka očkovaniu sa toto ochorenie objavuje zriedkavo. U starších detí a dospelých ľudí má čierny kašeľ mierny priebeh. Ochorenie môžu šíriť bez toho aby vedeli, že ho majú. Očkovanie je pre deti povinné ale môžete sa dať preočkovať aj v dospelosti, hlavne ak prichádzate do styku s malými deťmi, ktoré by ste mohli infikovať.

Vírusová hepatitída B

  • Vírus hepatitídy B z čeľade Hepadnaviridae spôsobuje ochorenie pečene. Ochorenie sa prenáša krvou (napr. zdieľaním ihiel) alebo telesnými tekutinami (napr. sexuálnym stykom). Vírus sa môže preniesť aj z matky na dieťa počas tehotenstva alebo počas pôrodu dieťaťa.
  • Ak prejde ochorenie do chronického štádia spôsobuje cirhózu alebo rakovinu pečene. Imunitný systém dospelého človeka si s týmto vírusom v akútnej fáze dokáže poradiť až v 90% prípadov (boj s infekciou môže trvať aj cca 6 mesiacov). Vo zvyšných 10% prípadov prejde ochorenie do chronickej formy. U detí je tento pomer opačný, ich imunitný systém ešte nie je dostatočne vyvinutý. Bez očkovania sa z hepatitídy B dokáže vyliečiť cca 10% detí. U zvyšných 90% ochorenie prerastie do chronického štádia kedy dochádza k zjazveniu alebo rakovine pečene.

Pneumokokové invazívne ochorenia

  • Infekčné ochorenia vyvolané baktériami Streptococcus pneumoniae. Baktérie šíri infikovaná osoba vzduchom takže sa nimi nakaziť je pomerne ľahké.
  • Tieto baktérie môžu spôsobiť množstvo rôznych ochorení od infekcií dutín, cez zápal pľúc, infekcie krvného obehu až po meningitídu (zápal mozgových blán). V závažných prípadoch (zápal pľúc, meningititída) ide o život ohrozujúce ochorenie. Najviac ohrozené sú deti do 5 rokov a starší ľudia (65 a viac).

Hemofilové invazívne nákazy (Hib)

  • Infekcia, ktorej pôvodcom je baktéria Haemophilus influenzae typu b. Baktéria sa prenáša kvapôčkami (kašeľ, kýchanie) infikovanej osoby. Ochorenie môžu šíriť aj ľudia, ktorí nie sú chorí ale baktérie majú v hrdle alebo nose.
  • najviac ohrozené sú deti do 5 rokov, ktoré ešte nemajú dostatočne silný imunitný systém. Infikovanie baktériami spôsobuje hlavne zápal mozgových blán. Infikované ale môžu byť aj krv, kĺby či kosti. Závažnou komplikáciou, ktorú Hib spôsobuje je aj zápal hrtanovej príchlopky, ktorý bez rýchleho lekárskeho zásahu môže spôsobiť náhle udusenie. Až 30% infikovaných osôb má chronické následky (poškodenie sluchu, mozgu,…).

Mumps

  • vírusové ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkovou formou. Stačí ak infikovaná osoba zakašle, alebo si kýchne a môže vás infikovať.
  • Ochorenie sa prejavuje hlavne opuchnutými slinnými žľazami, horúčkou a bolesťami svalov a hlavy. Medzi časté komplikácie mumpsu patrí aj zápal nadsemenníkov a semenníkov, čo môže spôsobiť neplodnosť. U dospelých môže ochorenie spôsobiť zápal mozgových blán a/alebo pankreasu. Môže spôsobiť aj hluchotu.

Osýpky

  • Vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom, kašľom či kýchaním infikovanej osoby. Aj keď sa toto ochorenie často spája s deťmi môžu sa ním infikovať aj dospelí ľudia. Osýpky dostane až 90% ľudí, ktorí nemajú proti vírusu protilátky (nie sú imúnni).
  • Typická kožná vyrážka sa objaví až po pár dňoch od infikovania. Zo začiatku sa ochorenie prejavuje horúčkou, kašľom, nádchou. Vírus môže zriedkavo infikovať aj iné časti organizmu a môže spôsobiť zápal ucha, priedušiek, zápal pľúc, alebo zápal CNS (zápal mozgu) a môže spôsobiť smrť. Najhorší priebeh ochorenia je u detí do 3 rokov a dospelých. Ak sa vírusom infikujú tehotné ženy môžu predčasne porodiť, potratiť alebo má dieťa nízku pôrodnú hmotnosť.

Ružienka (rubeola)

  • Vírusové ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom.
  • Priebeh ochorenia je mierny, prejavuje sa zo začiatku zdurenými lymfatickými uzlinami, zvýšenou teplotou a neskôr svetloružovými vyrážkami, ktoré sa z tváre rozšíria na trup. Môže sa objaviť bolesť malých kĺbov, kašeľ alebo nádcha. Ružienka (rubeola) je veľkým nebezpečenstvom pre tehotné ženy. Rubeola, ktorú prekonala tehotná žena môže vážne poškodiť plod. Dieťa sa s veľkou pravdepodobnosťou narodí s poškodením sluchu, zraku, poškodením mozgu, srdcovou chybou alebo s kongenitálnym rubeolovým syndrómom (psychická porucha). Infikovanie vírusom v prvom trimestri tehotenstva môže spôsobiť potrat (v prvom mesiaci tehotenstva potratí až 50% žien) alebo porodenie mŕtveho plodu.

Povinným očkovaním sa darí znižovať výskyt ochorení, ktoré môžu u časti populácie mať závažný priebeh neraz končiaci smrťou. Aj keď deti niektoré ochorenia môžu zvládať „v pohode“ môžu infikovať osoby, pre ktoré môže rovnaké ochorenie končiť úmrtím.

TBC, kiahne – vyhladené choroby

Očkovaním sa podarilo niektorých ochorení zbaviť, prípadne ich výskyt obmedziť na úplné minimum. Patrí medzi ne napríklad tuberkulóza alebo pravé kiahne. Aj keď sa tuberkulóza ešte sem-tam vyskytne jej výskyt je tak malý, že sa povinné očkovanie v roku 2012 zrušilo. Toto ochorenie sa podarilo rokmi povinného očkovania minimalizovať. Kým v roku 1960 bolo na Slovensku hlásených takmer 8 000 infikovaných v roku 2014 to bolo len 7 ľudí.

Pravé kiahne (variola) bolo vysoko infekčné ochorenie, ktoré ročne postihlo milióny ľudí na celom svete. Vďaka očkovaniu sa podarilo toto ochorenie, na ktoré umrelo cca 300 miliónov ľudí vyhladiť. V roku 1980 boli kiahne oficiálne vyhlásené za vyhubené. Do roku 1980 bolo očkovanie proti kiahňam povinné. A ako sa zdá vakcína poskytuje ochranu aj proti opičím kiahňam, ktoré sa v súčasnosti rozširujú vo svete.

Očkovanie vytvára kolektívnu imunitu

Očkovaním sa získava kolektívna imunita. Zaočkované osoby sú pred ochorením chránené. A keďže je vďaka vakcinácií chorých ľudí čoraz menej vírusy a baktérie sa nemôžu prenášať tak ľahko ako pred objavením vakcín.

Existuje množstvo ďalších ochorení proti ktorým sa môžete dať zaočkovať. Tieto očkovania sa odporúčajú zväčša osobám, ktoré

  • prichádzajú v práci do styku s vírusmi a baktériami (vyššie nebezpečenstvo nákazy)
  • majú problémy s imunitou či iné závažnejšie ochorenie
  • cestujú do krajín, kde je riziko infikovania sa vyššie

Medzi choroby proti ktorým sa môžete dať zaočkovať patria

  • Rakovina krčku maternice
  • Vírusová hepatitída A
  • Chorela
  • COVID-19
  • Chrípka
  • Encefalitída
  • Rotavírus
  • Týfus
  • Žltá zimnica
  • Meningitída
  • Ebola

Funguje očkovanie proti chrípke?

Očkovanie proti chrípke funguje. Momentálne vám ale tieto vakcíny poskytnú ochranu len na 6 až 12 mesiacov. Prečo vakcína nechráni organizmus dlhšie? Problém je vo víruse chrípky, ktorý neustále mutuje (mení sa). Vakcína vám poskytne ochranu len proti konkrétnemu typu vírusu. Vďaka vakcíne imunitný systém vírus chrípky spozná, vyprodukuje účinné protilátky okamžite a ochorenie u vás neprepukne v plnej sile.

Pokiaľ ale vírus chrípky zmutuje imunitný systém ho zaregistruje ako nový typ vírusu a začne proti nemu vytvárať protilátky. Kým ale príde na to, ktoré sú účinné bude to pár dní trvať. Vy si to za ten čas odležíte v horúčkach s kašľom, nádchou a bolesťami hlavy a svalov v posteli.

ZDROJ

sfcdcp.org/infectious-diseases-a-to-z/vaccine-preventable-diseases

who.int/news-room/questions-and-answers/item/vaccines-and-immunization-what-is-vaccination

ockovaniechrani.sk/blogy/clanky/ochorenia-proti-ktorym-sa-na-slovensku-povinne-ockuje

webmd.com/children/vaccines/ss/slideshow-vaccine-preventable-diseases

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY