25.5 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024

Fakty a mýty: Doplnky výživy

Vitamíny, minerály, probiotiká a rôzne doplnky výživy sa tešia dnes veľkej obľube. Ľudia nechcú byť chorí a v snahe podporiť alebo si udržať zdravie siahajú o vitamínoch, mineráloch a ďalších doplnkoch stravy. Naozaj ich potrebujeme aj keď sme zdraví?

To, že vitamín D zlepšuje imunitu, je dôležitý pre tvorbu kostnej hmoty, a že ho máme v tele málo po pandémii COVID-19 vieme všetci. Zinok zmierňuje prechladnutie a skupina vitamínov B zas môže zmierňovať stres. O vplyve vitamínov na organizmus vieme veľa. Ako to ale je naozaj s užívaním vitamínov, minerálov a ďalších živín vo forme doplnkov stravy?

Len v USA viac ako polovica obyvateľstva užíva nejaký doplnok výživy. Každý tretí užíva multivitamíny. Túžba byť zdravý v kombinácii s reklamou sú výbornou zárukou toho ako predať akýkoľvek doplnok výživy. V roku 2016 sa celosvetový obrat ohľadom doplnkov výživy odhadoval na viac ako 132 miliárd dolárov. Odhaduje sa, že v tomto roku to bude viac ako 220 miliárd.

Ide len o premyslený marketingový ťah alebo by sme mali vitamíny užívať aj vo forme doplnkov stravy? Všeobecne platí, že ak ste zdraví a máte vyváženú stravu nepotrebujete užívať žiadne doplnky výživy. Aké sú mýty a fakty o užívaní vitamínov a doplnkov výživy?

Fakty a mýty

Čím viac vitamínov tým lepšie

Nemusí to platiť vždy. Vitamíny sú pre organizmus dôležité ale rovnako dôležité je aj udržať rovnováhu v tele. Príliš veľa vitamínov ale aj iných látok môže túto rovnováhu narušiť.

Veľa vitamínu C zabraňuje vstrebávaniu medi. Veľa fosforu bráni vstrebávaniu vápnika a s veľkými množstvami vitamínov A, D a K si organizmus nedokáže poradiť (stávajú sa pre organizmus toxické). Veľké množstvo vitamínu D spôsobuje hyperkalcémiu (hromadenie vápnika v tele) čo oslabuje srdce, obličky a kosti.

Užívanie doplnkov výživy s liekmi na predpis je v poriadku

Nie. Aj keď si vitamíny a doplnky výživy môžete kúpiť bez predpisu môžu reagovať s liekmi, ktoré vám predpísal lekár. Účinnosť lieku na predpis môžu tieto doplnky zvýšiť alebo znížiť. Ak vám lekár predpíše lieky na predpis informujte ho o doplnkoch výživy, ktoré užívate.

Časť ľudí pravidelne užíva aj rôzne prípravky z byliniek (čaje, tinktúry, kvapky,…). Aj v tomto prípade si dajte pozor. Bylinky môžu interagovať s liekmi a miesto toho aby vám pomohli vám môžu viac ublížiť.

Môžu multivitamíny a doplnky výživy nahradiť zlé stravovanie

Užívať multivitamíny by ste mali len ak chcete doplniť stravu, nie ak ju chcete nahradiť. Či by ste ale mohli nahradiť pestrú stravu multivitamínmi je otázne. Niektorí odborníci sú presvedčení, že doplnky stravy nefungujú, niektoré štúdie zas potvrdzujú, že môžu chrániť organizmus pred predčasnou smrťou. Tak či tak pravdou je, že práve v strave sú všetky živiny namiešané tak aby ich ľudský organizmu strávil a využil. Vitamíny a minerály dokázala príroda zabaliť do ideálnych kombinácií a pomerov tak aby prospievali nášmu zdraviu.

Možno užívate vitamín B, lebo ste čítali, že zvyšuje energiu. Pravdou je, že skupina vitamínov B vám energiu nedodá. Organizmus potrebuje tento vitamín na to, aby premenil stravu na energiu. Ak ste nič nejedli nemá čo premieňať a vitamín B zostáva nevyužitý.

Vitamínmi sa nedá predávkovať

Dá. Vitamínmi sa dá predávkovať. Ak máte pestrú stravu bohatú na vitamíny a užívate aj doplnky výživy môžete sa nimi predávkovať. Všetkého veľa škodí a platí to aj pri vitamínoch. Veľa vitamínu A vplýva negatívne na pečeň a u tehotných žien vedie k vrodeným chybám plodu. Nadbytok vitamínu B6 môže poškodiť nervy a priveľa známeho antioxidantu vitamínu C spôsobí jeho zmenu na prooxidant (látku, ktorá poškodzuje bunky).

Užívanie doplnkov výživy nie je potrebné

Ani tento mýtus sa nezakladá na pravde. Doplnky výživy sú vhodné pre rôzne skupiny ľudí. Napríklad ak máte alergiu na mlieko a mliečne výrobky dopĺňanie vápnika a vitamínu D je pre vás vhodné. Vegáni sa môžu riziku nedostatku vitamínu B12 vyhnúť jeho užívaním vo forme vitamínov. Pokiaľ držíte redukčnú diétu a obmedzujete príjem kalórií potrebné vitamíny môžete doplniť multivitamínmi.

Vitamín C ma ochráni pred prechladnutím

Vitamín C vás pred prechladnutím neochráni. Viaceré štúdie ale potvrdili, že tento vitamín znižuje závažnosť príznakov a skracuje dobu ochorenia. Ak začnete užívať vitamín C ako doplnok výživy počas prechladnutia tieto účinky neočakávajte. Mali by ste ho užívať skôr ako ochoriete.

Vitamín D chráni pred rakovinou

Vitamín D vplýva na množstvo procesov v organizme ale pred rakovinou vás neochráni. Zaujímavým zistením ale je fakt, že vitamín D je spájaný so zníženým výskytom pokročilej rakoviny. Je potrebné urobiť ďalšie štúdie a výskumy aby sa toto tvrdenie potvrdilo.

Probiotiká a prebiotiká pomôžu s každou chorobou

V poslednej dobe sú probiotiká a prebiotiká veľmi populárne. Či a ako naozaj účinkujú sa stále presne nevie. O črevnom mikrobióme sa stále toho veľa nevie.

Probiotiká – obsahujú mikroorganizmy

Prebiotiká – obsahujú zložky, ktoré podporujú črevné baktérie

Probiotiká môžu byť účinné na zmiernenie rôznych problémov. Môžu zmierniť hnačku pri užívaní antibiotík, zmierniť niektoré symptómy dráždivého čreva a pomôcť pri niektorých ďalších problémoch. Okrem toho nie je dostatok dôkazov o tom, že by probiotiká a prebiotiká boli zdraviu prospešné.

O tom, že máte nedostatok vitamínov vám dá organizmus jasne vedieť. Pokiaľ máte pestrú stravu nedostatok vitamínov vám nehrozí. Užívanie doplnkov výživy preventívne by ste mali konzultovať s lekárom. Ak držíte prísnu redukčnú diétu, vylúčili ste zo stravy živočíšne produkty alebo máte alergiu na niektorú potravinu môžete chýbajúce vitamíny doplniť výživovými doplnkami.

ZDROJ

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-vitamins-and-supplements#5.-Vitamin-C-prevents-a-coldh

henryford.com/blog/2016/03/8-myths-about-vitamin-supplementsh

insider.com/vitamins-myths-facts-do-the-work-2017-7

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY