26.1 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Detoxikácia organizmu v 5 dôležitých krokoch

Práve obdobie prechodu zimy a jari je obdobím kedy najviac potrebujeme, aby bola naša imunita posilnená. Jedným zo spôsobov, ako sa ubrániť jarným virózam, či jarnej únave je pustiť sa do dôkladnej detoxikácie organizmu. Týmto spôsobom sa naviac môžeme zbaviť aj niekoľkých prebytočných kíl, ktoré sme v zime nabrali.

1. Prečistite črevá

Naše telo sa musí denne vysporiadať s množstvom látok, ktoré sú pre nás možnou hrozbou. Organizmus sa snaží rôznymi cestami zbaviť odpadov, ktoré sa označujú ako toxíny. Medzi tie patria chemikálie, potravinárske prísady, pesticídy a mnohé ďalšie látky, ktoré nie sú pre telo prirodzené. Vzhľadom k veľkému množstvo škodlivých látok naše telo na svoju úlohu často nestačí a dochádza k zanášaniu organizmu. Jedným z príznakov je nadúvanie a zápcha, ktorá vedie k dlhšej prítomnosti nebezpečných toxínov v tele.

2. Myslite na prevenciu obličiek a močových ciest

Obličky

slúžia ako čistička krvi. Odvádzajú z nej škodlivé látky a naopak tie podstatné vracajú späť do obehu. Ak sú však preťažované, nemôžu svoju úlohu plniť dostatočne. Táto záťaž sa odzrkadľuje v moči, ktorý býva vplyvom záťaže zakalený. Pri močových cestách sa navyše môžeme stretnúť so zápalom, ktorému do kariet nahráva oslabená obranyschopnosť, nevhodné stravovacie návyky či pomalý metabolizmus. Veľmi priaznivé účinky na prevenciu problémov s močovými cestami majú brusnice. Tie si môžeme dopriať v podobe džúsu alebo ako doplnok stravy.

3. Uľahčite pečeni

Pečeň

čistí náš organizmus. Jej zanášanie toxínmi bráni kvalitnému tráveniu a správnej funkcii pri očiste tela. Počas detoxikácie je teda vhodné vyvarovať sa alkoholu, kofeínu, ťažkým jedlám, ostrému koreniu a bielej múke. Vo svojom jedálničku by sme mali dať prednosť ovociu, zelenine a rôznym bylinným čajom.

4. Hýbte sa a relaxujte

Pohyb je dôležitou súčasťou posilňovania obranyschopnosti a napomáha aj lepšiemu odvádzaniu škodlivín z tela. Pri pravidelnom športe, sa efektívnejšie spaľuje tuk a taktiež aj naše črevá fungujú lepšie. Toxíny sú navyše vyplavované v pote, ktorý sa pri pohybe z tela vylučuje. Pri športe je teda dôležité dbať na dostatočný prísun tekutín.

Počas očistnej kúry by sme si tiež mali urobiť čas aj sami na seba a relaxovať. Uniknúť každodennému stresu, ktorý môže byť spúšťačom najrôznejších chorôb a dopriať si dostatočný a ničím nerušený spánok.

5. Doplňte vitamíny a minerály

K detoxikácii organizmu patrí okrem pravidelného pitného režimu tiež zabezpečenie odporúčaných dávok vitamínov a minerálov. Tie totiž prispievajú k správnemu fungovaniu nášho tela a posilňujú našu imunitu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY