14.7 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Najznámejšie čaje

Biely čaj

Perlou medzi čajmi je biely čaj. Je jedinečný spôsobom zbierania, spracovania, prípravou, ale aj chuťou a účinkami. Biely čaj je najjemnejší, pretože sa z čajovníka zbierajú ešte nerozvinuté biele pupence. Tie sa nerolujú, hneď sa nechajú zvädnúť a po dlhšej dobe zvädnutia sa ich pretriasaním dosiahne slabá fermentácia, ktorá sa urýchlene pozastaví parením alebo sušením bez prudkého zahrievania. Biely čaj sa pripravuje pri nižších teplotách a nezavinuje sa. Biely čaj má slabozelenú farbu a výhodou je, že nie je vôbec horký a má lahodnú chuť. Zo všetkých čajov obsahuje najmenej kofeínu, ale aj najviac antioxidantov. Má preto vynikajúce antibakteriálne a antivírusové schopnosti, spomaľuje starnutie buniek, pomáha pri rednutí kostí, posilňuje tepny a cievy, znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi, pomáha proti rakovine a má veľmi dobré revitalizačné účinky proti stresu a nervozite. Biely čaj je veľmi žiadaný aj ako prísada v kozmetike, kde sa v súčasnosti často používa, a to či už do krémov, parfumov, či pleťových masiek. Pri príprave bieleho čaju sa taktiež nepoužíva vriaca voda, lúhujeme ho podľa konkrétneho návodu na príbalovom letáku daného čaju. Vypiť môžete pár šálok denne, jeho popíjanie vám prinesie samé pozitívne výsledky. Veľmi chutný je tento čaj dochutený škoricou.

Žltý čaj

Žltý čaj je považovaný za drahú čínsku špecialitu. Vznikol veľmi originálnym spôsobom a jeho presný výrobný postup bol dlho utajovaný. Žltý čaj podobne ako zelený, či biely neprechádza. Rozdiel je aj v tom, že čajové listy sa nesušia rýchlo ako pri zelenom čaji, ale pomaly a v silných vrstvách pomerne dlhý čas, pričom sú zakryté ľanovou látkou, čím žltý čaj získava svoje mimoriadne vlastnosti. Taktiež bol týmto čajom nazývaný aj čaj, ktorý bol darovaný cisárovi ako daň (teda vždy tá najvyberanejšia odroda čaju z danej provincie. Nálev má svetlú, zlatožltú farbu a veľmi zaujímavú svojráznu chuť s medovo sladkastým nádychom. Ako žlté sú často predávané aj čaje, ktoré tento názov získali ako čaje cisárske, pretože žltá je tradičná cisárska farba. Žltý čaj má približne tie isté zdraviu prospešné účinky ako zelený čaj, obsahuje vysoké množstvo antioxidantov a protirakovinových látok, je prevenciou pred srdcovocievnymi ochoreniami, má regeneračné účinky. Môže sa avšak pochváliť väčším pozitívnym pôsobením na poškodenie pečene. Príprava je podobná ako pri zelenom, či bielom čaji. Rozdiel je len v tom, že tento čaj nemá dlhú trvanlivosť. Dochutiť sa môže jazmínom.

Oolong čaj

Čaj Oolong je podľa stupňa fermentácie niekde medzi čiernym a zeleným čajom. Niekedy sa nazýva aj modrozelený čaj. Oolong sa vyznačuje vysokým obsahom silíc, ktoré mu dodávajú výraznú arómu zemitej až orechovej chuti. Aj medzi znalcami čajov je oceňovaný práve pre svoju intenzívnu sladkú vôňu a delikátnu chuť. Štúdie dokazujú, že oolong znižuje hladinu tukov v krvi a ovplyvňuje obsah tukov v tkanivách – čo napomáha zníženiu hmotnosti. Pravidelná konzumácia oolong tiež chráni a posilňuje činnosť srdca, obehový, tráviaci a imunitný systém. Obsahuje vitamíny ako B2, C, E, saponín (antikarcinogénne a protizápalové účinky), alkaloidy(povzbudzujúce účinky), selén, zinok a triesloviny(dodávajú charakteristicky zvieravú chuť, znižujú riziko rakoviny). Oolongy zalievame vodou o teplote 80-95 stupňov, čím je čaj tmavší, viac fermentovaný, tým má byť voda teplejšia.

Čierny čaj

Čierny čaj sa od zeleného čaju odlišuje nie tým, že by pochádzal z inej rastliny ako z čajovníka, ale v spôsobe spracovania. Listy určené na čierny čaj sú plne okysličené zatiaľ čo listy na zelený čaj sú pred vysušením ľahko naparené. Čierne čaje najčastejšie pochádzajú z plantáží v Afrike, Indii, na Srí Lanke a v Indonézii, zatiaľ čo zelené čaje pochádzajú z krajín ďalekého Východu ako Čína a Japonsko. Čierny čaj je obľúbený hlavne v Európe, hlavne v Anglicku je veľmi populárny a tvorí neodmysliteľnú súčasť spoločenských rituálov. Čaj sa pripravuje vo vriacej vode a má sa lúhovať 2 až 3 minútky, maximálne však 5 minút. Dlhšie lúhovať sa neodporúča, nakoľko tým čaj tmavne, horkne a z čaju sa vytrácajú účinné látky. Odborníci kombináciu čierneho čaju s mliekom neodporúčajú, nakoľko mlieko brzdí vstrebávaniu katechínov ďalej do tela a v konečnom dôsledku teda bráni jeho pozitívnemu ovplyvňovaniu zdravotného stavu človeka. Čierny čaj pomáha proti preťaženým nervom, pomáha predchádzať infarktu a chorobám srdcovo – cievneho systému, podporuje trávenie, upokojuje črevá a žalúdok.

Puerh čaj

Čaj pu-ehr sa necháva odležať často aj po dobu niekoľkých rokov. Čím je pu-erh starší, tým býva viac cenený, pričom nezriedka sa predáva aj 15 až 20-ročný. Je považovaný za najstarší čaj na svete. Má výraznú silnú arómu zo zemitou chuťou a tmavo hnedú farbu. V Čínskej Tradičnej Medicíne ho označujú ako „zametač ľudského tela“ a podľa tejto medicíny má Pu-Erh výrazné liečivé schopnosti. Pije sa tam vyše 2000 rokov a používa sa ak je v tele narušená rovnováha jing a jang. Tento čaj je známy najmä tým, že pomáha veľmi účinne odbúravať nadbytočný tuk a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Výskumy v Číne ukazujú, že pri silnej nadváhe je možné zhodiť aj 9 kg za mesiac! Okrem toho posilňuje imunitný systém, prečisťuje krv, pečeň, pôsobí priaznivo na tráviaci trakt a podporuje vykašliavanie. Tento čaj neobsahuje takmer žiaden kofeín, takže je možné ho piť aj večer. Zalieva sa horúcou až vriacou vodou. Čaj je známy tým, že je možné zalievať ho až 3-4 krát. Pri ďalšom náleve sa čas lúhovania stále zvyšuje. Optimálna denná dávka sú 3 šálky.

Čaj Maté

Maté čaj má podobnú chuť ako niektoré druhy zelených čajov. Pripravuje sa máčaním však sušených lístkov a vetvičiek rastliny Cezmíny paraguajskej v horúcej vode, nie však vriacej. Juhoamerickí Indiáni poznali maté odpradávna, ale Európania sa s ním prvýkrát stretli až vďaka Krištofovi Kolumbovi. Zistil, že tento nápoj bol podávaný veľmi často na privítanie návštevníkov. A tí boli chuťou aj účinkami zeleného zlata Indiánov nadšení. Priviezli ho do Európy, kde sa čaj mate stal rýchlo obľúbeným nápojom. Maté má vďaka vysokému obsahu kofeínu povzbudzujúce účinky. Jeho unikátne viazanie kofeínu – mateín je výnimočným nástrojom pre vytrvalostné výkony. Zvyšuje bdelosť športovca, jeho výkon, bez škodlivých vedľajších účinkov, ktoré má kofeín. Štúdie, ktorých zatiaľ nie je veľa, ukazujú, že zmes alkaloidov obsiahnutom v maté má iné účinky, než väčšina rastlín, obsahujúca kofeín. Rozdiel je hlavne v tom, že ovplyvňuje tkanivo svalstva, nie centrálny nervový systém. Maté pomáha proti stresu, únave, znižuje krvný tlak, pomáha pri detoxikácii tela, vyplavuje škodliviny z tela.

Čaj Lapacho

Jedným z najzdravších čajov na svete je Lapacho, zrodený v tropických dažďových pralesoch a v čistučkom ovzduší. Čaj Lapacho získal svoje exotické pomenovanie od stromu, z ktorého pochádza, lepšie povedané z jeho kôry. Ten rastie v amazonských pralesoch Brazílie a teplých horských oblastiach Južnej Ameriky, najmä v severnej Argentíny, Paraguaji a Bolívii. Jeho výška je 30 metrov a môže dosiahnuť vek až 700 rokov. Nazývali ho aj „Božský strom“, či strom sily a energie. Lapacho má taktiež krásne a voňavé červené kvety, ktoré sú preňho typické. Už starí Inkovia poznali účinky kôry stromu z jeho vnútornej strany. Čaj z neho čistí pečeň a odvádza z tela toxické látky. Pomáha ničiť rôzne vírusy, baktérie, plesne, a tým posilňuje organizmus. Čaj obsahuje veľa železa, ktoré podporuje vytváranie červených krviniek, bojuje proti leukémii, pôsobí protizápalovo, dokonca sa používa aj ako ústna voda. Lapacho pôsobí aj na redukciu váhy, proti kožným ochoreniam a proti bolestiam hlavy a nervozite. Dôležitá je samozrejme správna príprava čaju. Pretože sa jedná o nastrúhanú kôru stromu, je dobré kopcovitú lyžičku čaju najprv povariť v 3 deci vody 5 až 10 minút a potom ešte asi 10 – 15 minút nechať lúhovať, aby prešli do roztoku všetky účinné látky. Čaj pijeme teplý, najlepšie nesladený, vypiť môžete aj 3 šálky denne medzi jedlom.

Čaj Rooibos

Čaj – nečaj sa mu hovorí preto, lebo ide o nápoj pripravovaný z rastliny Aspalathus Linearis a nie z čajovníka. Pochádza z Afriky a jeho názov znamená červený ker. Čaj je charakteristický sýtou hnedo hrdzavou farbou. Tento čaj neobsahuje kofeín. Čaj rooibos má priaznivé účinky na pleť. Okrem toho výborne vplýva na pečeň, znižuje hladinu cukru v krvi a pomáha pri zápche. Flavonoidy obsiahnuté v čaji rooibos pôsobia ako antioxidant. Pripisujú sa mu liečivé účinky pri ekzémoch, alergiách, neurózach, nespavosti, či bolestiach hlavy. Podľa japonských odborníkov má aj protizápalové účinky. Čaj sa pripravuje zaliatím vriacej vody, denne z neho môžete vypiť aj 6 šálok.

Ajurvédsky čaj

Na výrobu ajurvédskeho čaju sa používajú čisto prírodné produkty. Tento čaj obsahuje mnoho exotických korenín a byliniek, ktoré sú namiešané v zaujímavých kombináciách, preto je z neho možné vypiť viacero druhov. Medzi najčastejšie zložky ajurvédskeho čaju patria škorica, kardamón, zázvor, klinčeky, čierne korenie, vanilkové kúsky, kvety nevädze. Tieto čaje sú vynikajúce na zahriatie organizmu, posilnenie, vitalitu a pohodu. Ajurvéda ako taká je jednou z najstarších liečebných metód (cez 5000 rokov). Jej pôvod je zaznamenaný v Indii, kde je aj dodnes najužívanejšou metódou liečby. Ajurvéda v preklade znamená „veda o živote“. Každá živá bytosť je unikátna, jedinečná a preto aj prístup ajurvédy k posudzovaniu jednotlivca vždy vychádza z maximálneho poznania a porozumenia.

Jazmínový čaj

Tento čaj v sebe spája lístky zeleného čaju a kvety jazmínu. Pôvod jazmínu je v Iráne. Má krásnu sladkastú jazmínovú vôňu a lahodnú chuť. V Číne, kde sa v súčasnosti vyrába, je to veľmi vzácna a obľúbená kombinácia. Čaj má upokojujúce a relaxačné účinky, uvoľňuje nervové napätie, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje cirkuláciu krvi, pomáha pri trávení. Môže pôsobiť ako afrodiziakum.

Bylinkový čaj

Tento čaj nemá pôvod z rastliny čajovníka, ako už sám názov napovedá. Čaj sa pripravuje lúhovaním byliniek, či už z jej kvetov, listov, celou vňaťou, alebo koreňom. Bylinky je možné si vypestovať priamo na záhradke, či zozbierať z lúky, alebo si ich môžete zadovážiť priamo z lekárne vo forme sušených drog. Aj doba lúhovania a spôsob prípravy závisí od tej ktorej bylinky. Medzi najobľúbenejšie bylinkové čaje patrí čaj z harmančeka, mäty, bázy, žihľavy, medovky, alebo rôzne kombinácie. Taktiež majú tieto bylinky aj rôzne účinky na organizmus, či už pomáha pri nadváhe, s nespavosťou, nachladnutím, stresom i opuchnutými očami, liečia ženské problémy, detoxikujú.

Ovocný čaj

Ovocný čaj, vlastne ani nie je čaj v pravom slova zmysle. Jedná sa o súbor sušených komponentov, ako napríklad jabĺčko, hruška, čerešňa, ibištek, jarabina, šípky, ríbezle, maliny. Ovocné čaje vznikajú aromatizovaním, čo je vlastne pridávanie rôznych aromatických látok, čím vzniká nepreberné množstvo chutí. Ak si chcete spraviť domáci ovocný čaj odporúčame aj domáce ovocie, chemicky neošetrené. To následne umyjeme, nakrájame a vysušíme. Ideálne je nakombinovať viacero druhov ovocia, aj sladkého, aj kyslého a voňavého.. Zmes zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať 10 minút a čaj máme hotový. Do týchto čajov si môžete pridať med a šťavu z citróna.

Anglický čaj o piatej

Angličania sú veľkí milovníci čaju. Anglický čaj o piatej vznikol vo vyšších spoločenských vrstvách. Keďže bol medzi obedom a neskorou večerou dlhý časový odstup, vznikol zvyk podávať čaj o piatej. Čaj sa servíroval v pravom porceláne a bola to taká malá spoločenská udalosť. Tradične sa ku čaju podávalo rôzne čajové pečivo, koláčiky, sušienky alebo toasty s džemom. Dôvodom prečo pijú Angličania čaj s mliekom pramení z praktického dôvodu. Zo začiatku nebol na trhu dostupný kvalitný porcelán a hrozilo po naliatí horúceho čaju do šálky k popraskaniu glazúry. Preto naopak najskôr naliali do šálky mlieko a potom až čaj. Keď došlo k zdokonaleniu technológie výroby porcelánu Angličania sa priklonili k opačnému postupu a teda nalievali mlieko do čaju. Neskôr si zvyk pitia čaju o piatej osvojili aj široké vrstvy, keď pracujúcim často nahrádzal aj večeru. Dnes sa tento čaj o piatej nepije len o piatej.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY