25.9 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Čo je to detoxikácia?

Každý deň prijímame do nášho tela veľa škodlivých až jedovatých látok – toxínov. Tieto látky nie sú prospešné pre náš organizmus a je preto potrebné ich vylúčiť z tela von. Naše telo je vybavené samočistiacim mechanizmom, ktoré nás prečisťuje od týchto látok, a to na viacerých úrovniach.

Jednu z hlavných úloh zohráva pečeň. Tu sú toxíny neutralizované, aby následne mohli odchádzať prirodzenou cestou z tela von. Taktiež sú to obličky, ktoré prečisťujú krv a škodlivé látky odchádzajú cez moč a ďalším bojovníkom pri vylučovaní toxínov je koža. Tá, ako náš najväčší orgán, nás zbavuje škodlivín cez pot. Pľúca sa starajú o odstraňovanie oxidu uhoľnatého. Lymfatický systém, ktorý prechádza do všetkých kútov nášho tela, odstraňuje telesný odpad a úzko súvisí s imunitným systémom. Črevá vylučujú toxíny vo forme stolice.

Medzi zdraviu škodlivé látky patria aj chemicky upravované potraviny (známa päťka bielych jedov: cukor, múka, soľ, tuky, mlieko), údeniny, či alkohol. Aj prostredie v ktorom žijeme má na nás svoj vplyv a hlavne ľudia žijúci v mestách a s uponáhľaným životným štýlom by si mali aj viackrát ročne spraviť celkovú detoxikáciu organizmu, ktorá slúži na vylúčenie usadených škodlivín.

Mnoho odborníkov zaoberajúcich sa zdravou výživou je presvedčených o tom, že človek nie je mäsožravec! To neznamená, že človek sa musí hneď stať vegetariánom, ale mal by mäso obmedziť a jeho základnými zložkami potravy by sa mali stať obilniny, ovocie, zelenina, bylinky, orechy a semená. Vyprážané, mastné a údené mäsové výrobky je vhodné nahradiť kuracím mäsom, rybami a morskými plodmi. Pokiaľ sa človek prejedá mäsom a v jeho jedálničku chýba vláknina či zelenina, ale aj voda, jeho hrubé črevo sa spomalí. Jedovaté látky, ktoré má vylúčiť sú v tele dlhšie než by mali byť, niektoré sa ani nevylúčia a pomaly upchávajú črevá, vzniká zápcha, nadúvanie a zapáchajúce plyny.

To, či potrebujete detoxikáciu zistíte, ak na viaceré z nasledujúcich otázok odpoviete áno:

  • Trpíte celkovou únavou, až depresiou, ste podráždení?
  • Ste často prechladený a mávate bolesti hlavy?
  • Trpíte na zápchu, nedostatočné vyprázdňovanie, nadúvanie, mávate hnačky a časté plyny?
  • Máte nadváhu a cítite sa bez energie?
  • Máte zhoršený stav pleti, akné, vyrážky, svrbenia na koži či ekzémy?
  • Vypadávajú vám vlasy?
  • Trpíte na zlý dych a máte biely povlak na jazyku?

Aj v prípade, ak netrpíte týmito ťažkosťami je vhodné si spraviť detoxikáciu organizmu preventívne, aspoň raz ročne.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY