8.5 C
Bratislava
utorok, 16 apríla, 2024

Kyselina hyalurónová – tajomstvo mladej pleti odhalené

Kyselina hyalurónová, alebo glykozaminoglykán je prirodzene sa vyskytujúca látka v ľudskom organizme. Kým sme mladí naše telo si ju dokáže vytvoriť samé v dostatočnom množstve. Starnutím jej produkcia klesá. Nedostatok kyseliny hyalurónovej sa začne prejavovať na koži. Suchšia pleť, prvé vrásky, nižšia elasticita pleti. Aké sú účinky kyseliny hyalurónovej na pleť? Prečo niektoré kozmetické produkty s hyalurónom vás zbavia vrások takmer hneď a niektorým to trvá dlhšie?

Čo je kyselina hyalurónová

Hyalurón, HA alebo glykozaminoglykán sú názvy pre kyselinu hyalurónovú. Z technického hľadiska ide o polysacharid, teda veľkú molekulu zloženú z množstva menších molekúl jednoduchých sacharidov.

Kyselina hyalurónová je biely prášok, ktorý sa pri styku s vodou zmení na gél. Získava sa z dvoch zdrojov. Prvým zdrojom sú živočíšne tkanivá. Prvá kyselina hyalurónová použitá na kozmetiku sa získavala extrahovaním z kohútích hrebienkov. Doteraz je to hlavný zdroj hyalurónu. Druhým zdrojom je bakteriálna fermentácia.

História hyalurónu

Môže sa vám zdať, že hyalurón bol objavený len nedávno. Pravdou je, že ho poznáme od roku 1934. Nemecký biochemik Karl Meyer a jeho kolega John Palmer objavili v očnom sklovci hovädzieho dobytka polysacharid s extrémne vysokou molekulovou hmotnosťou. Molekulu nazvali kyselina hyalurónová. Neskôr (druhá polovica 20. storočia) vedci objavili túto molekulu aj v iných tkanivách organizmu. Kyselinu hyalurónovú obsahujú aj

  • kosti
  • šľachy
  • chrupavky
  • väzy
  • pery
  • koža

V začiatkoch sa kyselina hyalurónová používala len na liečbu pohybového ústrojenstva (kĺbov) a v očnej chirurgii. Neskôr si našla uplatnenie v estetickej medicíne a zaujala kozmetický priemysel. Estetickou medicínou ale využitie kyseliny hyalurónovej nekončí.

Celkovo sa podieľa na množstve pochodov a procesov v ľudskom organizme.

  • Podieľa sa na lubrikácii kĺbov. Vďaka nej sa môžu kĺby hladko hýbať.
  • Pomáha držať pokope gélovité spojivové tkanivo
  • Pomáha regulovať správanie buniek počas embryonálneho vývoja
  • Zlepšuje hojenie rán a popálenín
  • Podieľa sa na regenerácii buniek a tkanív
  • Pomáha prenášať signály medzi bunkami

Fakty o hyaluróne

Kyselinu hyalurónovú je schopná produkovať takmer každá bunka v ľudskom organizme.

Vekom tvorba hyalurónu klesá. Za poklesom tvorby stoja aj enviromentálne faktory – fajčenie, znečistené prostredie, stres, …

Celkovo je v ľudskom organizme cca 15 g kyseliny hyalurónovej. Najviac, takmer 50% z celkového množstva sa nachádza práve v koži.

Kyselina hyalurónová dokáže po naviazaní vody svoj objem zväčšiť 1000 násobne. Práve táto jej vlastnosť upútala pozornosť kozmetického priemyslu.

Molekuly hyalurónu sa s hospodárením vody riadia podľa potrieb organizmu. Vodu môžu absorbovať (naviazať), udržiavať ju alebo ju uvoľniť. Táto schopnosť robí z hyalurónu výbornú zásobáreň vody.

Ako funguje kyselina hyalurónová

Molekuly kyseliny hyalurónovej preniknú do pokožky a naviažu vodu. Naviazaním vody zväčšia svoj objem viac ako 1000 násobne. Kyselina tak slúži ako prírodný a vysoko účinný zvlhčovač. Výsledným efektom je plnšia a hydratovanejšia pleť.

Hyalurón dokáže čerpať vodu zo vzduchu. Preto má najväčšie uplatnenie v kozmetických produktoch určených na omladenie pokožky, ale aj liečbu akné, zápalov, či na zlepšenie stavu problematickej alebo suchej pleti. Je aj hlavnou zložkou takmer všetkých anti-aging produktov (kozmetika proti starnutiu).

Kyselina hyalurónová a pleť

Takmer v každom kozmetickom produkte s anti-aging účinkom nájdete kyselinu hyalurónovú. Stará sa predovšetkým o hydratáciu pleti a udržuje ju tak nie len zdravšiu, odolnejšiu ale aj mladšiu a sviežejšiu. Zároveň je dôležitá aj pre ďalšie zložky v pokožke ako kolagén či elastínové vlákna. Zabezpečuje ich výživu, dodáva im potrebnú vodu, podporuje ich regeneráciu a znižuje riziko ich rozpadu.

Suchá pleť

Suchá pleť nie je len estetickým problémom. Koža má na povrchu kožnú bariéru, ktorá, ak je pokožka dostatočne hydratovaná chráni kožu pred vonkajšími vplyvmi a patogénmi. Ak je pleť suchá táto bariéra je slabá alebo porušená. Suchá pleť je tak náchylnejšia na výskyt akné, infekcie, podráždenia, ekzémy a ďalšie kožné problémy.

Krémy, séra alebo pleťové vody s kyselinou hyalurónovou dodajú pleti zlvhčovadlo, ktoré udrží pokožku hydratovanú následne sa začne obnovovať kožná bariéra a problémy s pokožkou sa začnú zlepšovať.

Omladenie pleti

Vekom tvorba hyalurónu klesá. Organizmus už nie je schopný produkovať množstvo tejto látky. To čo vytvorí presunie do, pre život dôležitejších systémom ako pohybový systém alebo oči. Nedostatok tejto látky si môžete všimnúť práve na pleti. Je suchšia, začínajú sa tvoriť prvé vrásky,…

Molekuly kyseliny hyalurónovej preniknú do pokožky, vyplnia medzibunkový priestor, naviažu na seba molekuly vody a zväčšia svoj objem. Výsledkom je hladšia pokožka, zjemnenie vrások (prípadne ich vyhladenie), pružná a sviežejšia pleť. Pleť celkovo omladne. A to všetko len vďaka hydratácii.

Ako vybrať produkt so správnou kyselinou hyalurónovou?

Veľkosť molekúl hyalurónu – na veľkosti záleží

Výhody hyalurónu na pokožku súvisia s jeho molekulovou hmotnosťou a koncentráciou. Molekulová hmotnosť (alebo veľkosť molekuly) sa meria v jednotkách atómovej hmotnosti – dalton (Da).

Určite ste sa stretli už s pojmom nízkomolekulová či vysokomolekulová kyselina hyalurónová a rozmýšľali, ktorá je pre pleť lepšia. Podľa veľkosti molekúl sa kyselina hyalurónová delí do viacerých skupín (záleží to od výrobcu kozmetiky). Všeobecne ale platí:

  • Za vysokomolekulovú sa považuje hyalurón s molekulami nad 1000 kDa.
  • Nízkomolekulová kyselina hyalurónová má molekuly v rozmedzí 100 až 400 kDa.
  • Existuje aj ultranízka kyselina hyalurónová, ktorej veľkosť molekúl sa pohybuje pod 50 kDa. Tento typ ale môže na pleť pôsobiť negatívne.

Vybrať si produkt s vhodnou veľkosťou molekúl môže byť náročnejšie. Stačí si len zapamätať, že čím je molekula väčšia tým ťažšie prenikne do pokožky. Veľké molekuly hyalurónu (vysokomolekulová) zostanú len na povrchu pokožky. Ich účinok sa síce prejaví ale je krátkodobý a pokojne sa môže stať, že si ho pri najbližšom umývaní tváre zmyjete. Ak hľadáte produkt, ktorý by mal účinok dlhšie obzrite sa po kozmetike s menšími molekulami HA.

Podľa viacerých štúdií je pre pokožku najprospešnejšia kyselina hyalurónová s molekulami o veľkosti od 50 do 1000 kDa.  Najúčinnejšia sa ukázala byť veľkosť molekúl 130 kDa. Po mesiaci používania krému s hyalurónom s molekulami veľkosti 130 kDa a 50 kDa bola pleť o 20% pružnejšia. Po dvoch mesiacoch sa výraznejšie zmiernila aj hĺbka vrások a pleť bola o poznanie jemnejšia.

Samozrejme, že účinkovali aj ostatné produkty s inými veľkosťami molekúl, ale ich účinok bol pomalší.

Koncentrácia – viac nemusí znamenať lepší účinok

Koncentrácia kyseliny hyalurónovej sa zvyčajne pohybuje do 2%. Vyššia koncentrácia môže spôsobiť zápal pokožky. Ak má produkt menšiu koncentráciu na účinky si môžete počkať dlhší čas alebo budú tak slabé, že ich ani nezbadáte.

V ponuke ale nájdete aj kozmetiku s menšou koncentráciou hyalurónu. Tieto prípravky sú vhodné na liečbu akné alebo zjednotenie tónu pleti.

Typy kyseliny hyalurónovej

V kozmetických produktoch sa môžete stretnúť s tromi typmi kyseliny hyalurónovej.

Hydrolizovaná kyselina hyalurónová – ide o molekuly kyseliny hyalurónovej, ktoré boli hydrolízou rozložené na menšie molekuly. Stále ale ide o pomerne veľké molekuly, ktoré zostávajú na povrchu kože, prípadne preniknú len do jej najvrchnejších častí. Účinok hydrolizovanej kyseliny hyalurónovej je krátkodobý.

Produkty s týmto typom kyseliny halaurónovej sú vhodné pre ľudí s mastnou alebo zmiešanou pleťou. Pleť získa dostatok vlhkosti bez toho aby sa nadmerne hydratovala.

Hyaluronát sodný – jedna z foriem solí kyseliny haylurónovej (môžete sa stretnúť aj s hyaluronátom draselným), ktorá sa často v hydratačných kozmetických produktoch objavuje. Hyaluronát sodný má vyšší hydratačný účinok ako kyselina hyalurónová. Má nižšiu hmotnosť molekúl ako kyselina hyalurónová takže prenikne hlbšie do pokožky. Hyaluronát sodný má vyšší hydratačný účinok ako kyselina hyalurónová.

Produkty s hyaluronátom sodným sú vhodné pre ľudí s normálnou alebo mierne suchou pleťou, ktorí nepotrebujú pleť silne hydratovať. Keďže neobsahuje zložku, ktorá by zvýšila jeho priľnavosť môžete sa z plnšej, sviežejšej a hladšej pleti tešiť pár hodín.

V zložení kozmetických produktov ho môžete nájsť pod rôznymi názvami

  • hyaluronát sodný
  • sodná soľ kyseliny hyalurónovej
  • hyalurón sodný

Acetylovaná kyselina hyalurónová (acetylovaný hyaluronát sodný) – túto zložku nájdete prevažne v exkluzívnych anti-aging produktoch. Ide o vysokoaktívnu zložku, ktorá dokáže preniknúť do pokožky hlbšie než ostatné formy kyseliny hyalurónovej. Je to vďaka acetylovej skupine, ktorá zaistí lepšiu priľnavosť acetylovanej kyseliny hyalurónovej čím sa zníži odparovanie vody z pokožky. Pleť tak obsahuje dostatok vlhkosti po celý deň. Účinok tejto zložky sa dostaví celkom rýchlo a vydrží celých 12 hodín.

Výsledky štúdií dokázali, že hydratácia pokožky dve hodiny po aplikácii prípravku s acetylovanou kyselinou hyalurónovou bola 103,4%. Hydratácia pokožky bežnou kyselinou hyalurónovou bola po dvoch hodinách od aplikácie prípravku len 65,3%

Kozmetika s acetylovanou kyselinou hyalurónovou sú vhodné pre ľudí so suchou pokožkou, pre tých, ktorí žijú v suchom prostredí ale sú vhodné aj keď hľadáte vhodný hydratačný produkt na zimu.

Ako kupovať kozmetiku s kyselinou hyalurónovou

Najlepšie a najrýchlejšie účinky kyseliny hyalurónovej sa dostavia ak použijete produkt s rôznymi veľkosťami molekúl.

Väčšie molekuly hyalurónu zostanú na povrchu pokožky, hydratujú ju a vyhladia. Výsledok môžete vidieť behom pár minút až hodín. Keďže sa ale voda z povrchu kože odparuje rýchlejšie (transepidermálna strata vody) účinok sa pomerne rýchlo vytratí.

Menšie molekuly preniknú do pokožky hlbšie. Tu naviažu na seba vodu, zväčšia svoj objem a pleť vypnú. Výsledok ich účinku zbadáte až po niekoľkých dňoch či týždňoch pravidelného používania. Z hladšej pleti bez vrások (alebo s jemnejšími vráskami) sa môžete tešiť dlhšiu dobu. Pleť je hydratovaná v hlbších vrstvách a bude trvať dlhšie než sa voda z pokožky vyparí.

Zamerajte sa aj na koncentráciu hyalurónu v produkte. Koncentrácia by sa mala pohybovať od 1 do 2%. Začať môžete s produktom, ktorý obsahuje menej HA.

Pri výbere kozmetiky sa zamerajte aj na jej ďalšie zloženie. Kozmetika by mala obsahovať látky, ktoré zabránia vyparovaniu vody z povrchu pokožky tzv oklúzory. Medzi oklúzory patria

  • rôzne maslá (bambucké, kakaové,…)
  • oleje (napr. avokádový)
  • včelí vosk
  • lanolín, kyseliny stearové

Pri výbere produktov s oklúzormi buďte ale opatrní a berte ohľad na svoju pleť a aj prostredie, v ktorom sa pohybujete.  Ak sa zdržiavate v suchom prostredí alebo ak máte suchú pleť môže sa stať, že kyselina hyalurónová bude vodu čerpať z vašej pokožky miesto zo vzduchu. Výsledkom môže byť vyššia dehydratácia pokožky. Vyskúšajte viac kozmetiky s hyalurónom a vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Dobré je ak produkt obsahuje aj ďalšie doplnkové látky ako napríklad

  • vitamín C – antioxidant, ktorý je vhodný aj na suchšiu pleť. Chráni pokožku pred vplyvom vonkajšieho prostredia.
  • vitamín B5 – zvyšuje účinky hyalurónu, zjemňuje pleť a zmierňuje viditeľnosť vrások.

Čomu sa vyhnúť

Prezrite si zloženie hydratačného kozmetického produktu. Ak obsahuje alkohol môže sa stať, že miesto hydratovania bude pleť sušiť. Produkt tak nemusí vôbec účinkovať, nakoľko obsahuje dve zložky, ktoré pôsobia navzájom opačne.

Vyhnite sa aj kozmetike s pridanou arómou. Práve tá môže pleť podráždiť alebo spôsobiť vyrážky.

Nežiaduce účinky kyseliny hyalurónovej

Samotná kyselina hyalurónová nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Je to látka, ktorú si organizmus vytvára sám takže by nemala spôsobovať žiadne alergie, ekzémy, začervenanie pleti, …

Pokiaľ predsa len máte po použití krému s hyalurónom problémy s pokožkou skúste krém s nižšou koncentráciou hyalurónu.

Čím menšia molekula hyalurónu tým lepší a trvácnejší účinok – platí to ale len do určitej veľkosti molekuly. Hyalurón s hmotnosťou menšou ako 50 kDa (ultranízka kyselina hyalurónová) môže spôsobiť zápaly v koži. Nespôsobuje ich ani tak hyalurón ako látky, ktoré spolu s ním môžu preniknúť do hlbších vrstiev kože. Na povrchu pokožky je množstvo nečistôt a baktérií (dobrých aj zlých). Tie sa môžu spolu s malými molekulami hyalurónu dostať do pokožky. Následne sa spustí imunitný systém, ktorý sa bude snažiť zničiť patogén a zápal je na svete.

Kyselina hyalurónová – na každý typ pleti

Kyselina hyalurónová sa dobre znáša s každým typom pleti. Dokonca ju môžete bezpečne použiť aj ak máte citlivú pleť alebo pleť náchylnú na akné.

Nemusíte sa jej obávať ani keď máte mastnú pleť. Práve naopak.  V snahe zbaviť sa nadbytočného mazu môže neraz dôjsť až k dehydratácii pleti. Tu vám produkty s kyselinou hyalurónovou môžu výrazne pomôcť pleť hydratovať bez toho aby sa produkcia kožného mazu zvýšila.

Ako aplikovať kozmetiku s kyselinou hyalurónovou

Kozmetické prípravky na zvlhčenie pleti s hyalurónom by ste mali nanášať na vyčistenú pleť.

Molekuly hyalurónu hneď ako sa dostanú na pokožku a začnú do nej prenikať začnú viazať vodu (zo vzduchu a aj z pokožky). Z toho dôvodu je dobré aplikovať produkty s hyalurónom na mierne vlhkú pokožku. Molekuly HA tak nebudú na seba viazať vodu z pokožky.

Kozmetiku s kyselinou hyalurónovou aplikujte na pleť až po aplikovaní a vstrebaní aktívnych látok (ak používate aj produkty určené na starostlivosť o pleť s inými účinnými látkami).

2% koncentrácia hyalurónu v kozmetike je postačujúca na účinnú hydratáciu

Ak je po aplikácii pleť podráždená vyberte si kozmetiku s väčšími molekulami HA alebo nižšou koncentráciou. Problém podráždenia môže byť aj v kombinácii viacerých aktívnych látok. Ak používate aj ďalšie produkty ( napr. vitamínové séra) ich aplikáciu rozdeľte. Napríklad ráno naneste na pleť kys. hyalurónovú a večer aplikujte vitamínové sérum.

Kyselina hyalurónová do pier

Hyalurón v kozmetických produktoch pleť osvieži a omladí. Nie je to ale jediný spôsob ako pleť s pomocou tejto látky omladiť. Kyselina hyalurónová v injekčnej forme sa používa aj na zväčšenie a hydratovanie pier, odstránenie nosovo-ústnej ryhy, odstránenie vrások alebo na vyplnenie objemu tváre.

Ďalšie využitie kyseliny hyalurónovej

Kyselina hyalurónová sa nevyužíva len v produktoch určených na starostlivosť o pleť. V medicíne je je uplatnenie celkom široké.

Osteoartróza

  • hyaluronát sodný sa bežne nachádza v chrupavke a kĺbovej tekutine. Ak jeho hladina klesne dochádza k osteoartritíde. Injekcie s hyaluronátom sodným zmierňujú bolesť kĺbov.

Zrak

  • kyselina hyalurónová sa bežne nachádza v očnom sklovci. Sodná soľ kyseliny (hyaluronát sodný) sa tak úspešne využíva pri operáciách, kde je jeho hlavnou úlohou ochrana oka. Používa sa pri zákrokoch ako operácia glaukómu, sivého zákalu alebo transplantácii rohovky.

Syndróm suchého oka

  • protizápalové a hydratačné účinky hyaluronátu sodného sa využívajú aj pri liečbe „suchého oka“. Nájdete ho v kvapkách, ktoré poznáte aj pod názvom „umelé slzy“. Zmierňuje suchosť, pálenie a svrbenie.

Nádcha

  • po nosovom spreji siahneme vždy keď máme nádchu alebo upchatý nos. Hlavnou účinnou látkou v tomto spreji je práve hyaluronát sodný.

Hojenie rán

  • ukázalo sa, že kys. hyalurónová reguluje zápal v rane, zároveň podporuje tvorbu nových krvných ciev v rane, zmierňuje bolesť a má aj antibakteriálne účinky.

Reflux pažeráka

  • pri refluxe dochádza k poškodeniu sliznice pažeráka. Doplnky s kyselinou hyalurónovou zrýchľujú hojenie sliznice.

Pevné kosti

  • štúdie na zvieratách preukázali, že doplnky s kyselinou hyalurónovou môžu spomaliť stratu kostnej hmoty u zvierat s osteopéniou. Zároveň zvyšuje aktivitu buniek zodpovedných za stavbu kostného tkaniva.

ZDROJ

nayaglow.com/blogs/news/hyaluronic-acid-explained

everydayhealth.com/skin-beauty/hyaluronic-acid-definition-benefits-and-the-best-serums

healthline.com/health/beauty-skin-care/hyaluronic-acid#science-says

personalcaremagazine.com/story/14483/hyaluronic-acid-history-and-future-potential

relatablesci.com/the-types-of-hyaluronic-acid-is-sodium-hyaluronate-different-than-hyaluronic-acid/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY