20.6 C
Bratislava
streda, 18 septembra, 2024

Tendinitída alias zápal šliach

Zápal šliach, alebo tendinitída si väčšina z nás spája so športom. Golfový lakeť, skokanské koleno či plavecké rameno sú názvy pre zápaly šliach úzko spojené so športom. Vedeli ste ale, že taký tenisový lakeť môžete dostať aj z umývania okien či pri práci v záhrade?

Zápal šliach je jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára. Tomuto bolestivému stavu sa dá vyhnúť. Čo spôsobuje tendinitídu, ako liečiť zápal šliach a viete čo je tendinóza?

Čo sú šľachy

Šľachy sú časti spojivového tkaniva medzi svalmi a kosťami a sú tvorené vláknami kolagénu. Podobajú sa bielym povrazom a spájajú svaly s kosťami. V porovnaní s inými mäkkými tkanivami na báze kolagénu sú najmenej elastické.

Príčiny vzniku zápalu šliach

Zápal šliach môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. Bolesť, pálenie či znížená flexibilita, ktoré sú pre tendinitídu typické vám dajú jasne najavo, že máte problém so šľachou. K poškodeniu šľachy môže dôjsť

  • náhle úrazom, preťažením
  • pri opakovaných pohyboch

Tendinitída verzus tendinóza

Pri pojme zápal šliach sa môžete stretnúť s dvoma pojmami. Tendinitída a tendinóza. Aj keď sa oba pojmy týkajú problémov so šľachami je medzi nimi rozdiel.

Tendinitída – zápal šliach, ktorý má príčinu v mikrotrhlinách. K týmto mikroskopickým trhlinám v šľache často dochádza pri akútnom preťažení príliš veľkou ťažnou alebo náhlou silou.

Tendinóza (tendinopatia) – neliečená tendinitída môže prerásť do tendinózy. Tendinóza vzniká pri chronickom nadmernom zaťažovaní šľachy bez toho aby mala čas na zahojenie. V tomto prípade dochádza v šľache k degenerácii kolagénu, degeneratívnym zmenám šľachy a abnormálnemu rastu nových krvných ciev. Aj keď pri tendinóze zvyčajne nie je prítomný zápal môže sa objaviť.

Keďže ľudia majú tendenciu bolesť podceňovať a často ju riešia tabletkou od bolesti môže sa ľahko stať, že zápal šľachy rýchlo prejde do tendinózy.

Výskyt zápalu šliach

Zápal šliach môže vzniknúť kdekoľvek na tele, kde sa šľacha nachádza. Najčastejšie sú postihnuté oblasti ramien, lakťov, zápästí, kolien a päty. Možno to poznáte pod iným názvom

  • tenisový lakeť – bolesť lakťa na vonkajšej strane
  • golfový lakeť – bolesť lakťa na vnútornej strane
  • achillova šľacha – bolesť šliach na nohe (v zadnej časti členku a päty)
  • bežecké koleno – bolesť kolena na vonkajšej strane
  • skokanské koleno (tiež jumperovo koleno) – bolesť kolena vpredu
  • De Quervainov syndróm – zápal šliach na ruke, konkrétne v zadnej časti zápästia
  • plavecké rameno

Rizikové faktory

Šport

Problémy so šľachami sa najčastejšie týkajú športovcov. V snahe neustále sa zlepšovať a podávať lepší výkon sa ich šľachy preťažia. Zápal šliach môžete dostať aj pri iných činnostiach kde dochádza k opakovanému namáhaniu šliach.

Práca

Okrem športovcov zápalom šliach často trpia manuálne pracujúci ľudia, ktorí pri práci vykonávajú opakujúce sa pohyby (automechanici, upratovačky, robotníci pri páse, krajčírky, sekretárky, práca v záhrade, …). Neprirodzený opakujúci sa pohyb sa tiež často podpisuje pod vznik tendinitídy. Ide často o tanečníkov či baletky, ktoré takmer neustále stoja na špičkách.

Vek

Vekom

dochádza k znižovaniu produkcie kolagénu. Šľachy strácajú pružnosť čím sú náchylnejšie na zranenie.

Choroby

Choroby

ako dna, ochorenia obličiek, cukrovka a reumatoidná artritída môžu riziko zápalu šliach zvýšiť.

Zápal šliach: príznaky

Medzi charakteristické príznaky tendinitídy patrí bolesť v mieste šľachy a jej okolí ( miesto, kde sa šľacha spája s kosťou). Tupá bolesť sa môže objavovať alebo zhoršovať pri pohybe postihnutého miesta. Bolesť ale môže byť aj stála (chronická), náhla či ostrá (v závislosti od spôsobu poškodenia šľachy).

Ďalším príznakom zápalu môže byť

  • mierny opuch
  • začervenie
  • pocit pálenia

Zápal šliach: liečba

Tendinitída zvykne po pár dňoch domácej liečby ustúpiť aj sama. Čo ale neplatí o tendinóze.

Domáca liečba  tendinitídy by mala zahrňovať

  • odpočinok – nezaťažujte postihnuté miesto, vyhýbajte sa činnosti, ktorá zvyšuje bolesť či zapríčinila zápal. Ak konkrétnu činnosť musíte robiť doprajte si každých 15 minút prestávku.
  • Studené alebo ľadové obklady – prikladajte si studené obklady na postihnuté miesto. Znížite tak zápal
  • Lieky od bolesti – voľnopredajné lieky na bolesť a zápal vám môžu pomôcť uľaviť od bolesti.

Ak bolesť po užití lieku ustúpi neznamená to, že je zápal šliach vyliečený. Doprajte si pár dní odpočinok a postihnuté miesto nezaťažujte. Doba hojenia mikrotrhlín v šľache a zápalu môže trvať pár dní až niekoľko týždňov. V opačnom prípade si koledujete o vážne poškodenie šľachy.

 

Kedy navštíviť lekára

Ak vás bolesť obmedzuje, nepoľavuje alebo trvá dva-tri týždne mali by ste navštíviť lekára. Aby mohol lekár stanoviť presnú diagnózu zväčša stačí fyzické vyšetrenie, ale môže vás poslať aj na RTG či iné zobrazovacie vyšetrenie (aby vylúčil inú príčinu bolesti).

Liečba tendinitídy trvá pár dní až 6 týždňov.

Tendinóza

Neraz sa stane, že tendinóza je chybne diagnostikovaná ako tendinitída. Na prvý pohľad rozdiel nie je vidieť. Bolesť šľachy mnoho ľudí podceňuje. Dajú si tabletku, pár dní počkajú a hneď ako im je trochu lepšie zas šľachu namáhajú. Tá nemá čas sa zahojiť až sa vyvinie tendinóza.

Tendinóza je chronické poranenie šľachy. Ide o nezápalovú degeneráciu kolagénu v dôsledku preťaženia. Šľachy v tomto prípade majú miesto priamych kolagénových vlákien trhliny alebo dezorganizované kolagénové vlákna. Zároveň môžu vznikať aj nové cievy, ktoré ale na hojenie šľachy nemajú žiadny vplyv.

Znížená pevnosť šľachy a tvorba ciev spôsobujú ďalšie trhliny v kolagénových vláknach, dochádza k postupnému zhrubnutiu (až tvorbe hrčí) šľachy a obmedzeniu pohybu.

Tendinóza – príznaky

Zhrubnutie a zjazvenie šliach spôsobuje bolesť a stratu hybnosti kĺbu. Medzi ďalšie príznaky patrí

  • lokalizovaná bolesť, pálenie (bolesť môže spôsobiť aj jednoduché kliknutie myšou na PC)
  • opuch okolo šľachy
  • bolesť sa fyzickou aktivitou zhoršuje a trvá aj po aktivite
  • stuhnutosť kĺbu
  • obmedzený pohyb
  • bolesť trvá niekoľko mesiacov

Tendinóza – liečba

Domáca liečba

Lieky proti bolesti – pomôžu zmierniť bolesť. Bolesť môžete obmedziť aj vyhýbaním sa aktivitám, ktoré ju spôsobujú.

Odpočinok – nenamáhajte postihnuté miesto. Dajte šľache dostatok času aby sa zahojila.

Fyzická terapia

Po pár dňoch kľudu je potrebné kĺbom hýbať (jemne). Dôležité je zabrániť stuhnutiu kĺbov a zachovať ich flexibilitu.

Posilňovanie svalov okolo šľachy – svaly znížia námahu vynakladanú na šľachu.

Lekárske postupy

V závislosti od poranenia šľachy vám lekár môže odporučiť rôzne liečebné postupy.

Liečba suchou ihlou – prostredníctvom ihly, ktorou sa v šľache vytvárajú otvory sa stimulujú procesy, ktoré sa podieľajú na hojení šliach.

Liečba rázovými vlnami – táto terapia sa uplatňuje ak máte problém s vápenatejúcou tenditinídou (kalcifikujúca tendinitída). Rázová vlna rozkladá usadeniny vápnika, ktoré sa niekedy zvyknú tvoriť v šľache.

Kalcifikujúca tendinitída – doteraz sa presne nepodarilo zistiť príčinu vzniku ložiska vápnika v šľache. Predpokladá sa, že je za tým porucha imunity. Ložisko vápnika postupne rastie až začne spôsobovať pacientovi problémy. Za pár týždňov až mesiacov môže ložisko samovoľne zmiznúť. Ako ložisko zaniká, postihnuté miesto sa prekrvuje a v poškodenej šľache sa spúšťajú opravné procesy. Tie spôsobujú zápal a aj výraznú bolesť.

Ultrazvuk – cez malý rez na pokožke sa vloží špeciálne zariadenie, ktoré prostredníctvom ultrazvukových vĺn odstráni poškodené tkanivo.

Kortikosteroidy – injekcie, ktoré sa aplikujú okolo šľachy. Znižujú bolesť, zápal a opuch. Problém je, že kortikosteroidné injekcie môžu spôsobiť relaps. Oslabujú šľachu, môžu zhoršiť produkciu kolagénu a zvýšiť riziko pretrhnutia šľachy.

Plazma bohatá na krvné doštičky – pacientovi sa odoberie krv, z ktorej sa následne oddelia krvné doštičky. Tie sa potom injekciou aplikujú do oblasti okolo šľachy. Krvné doštičky podporujú regeneráciu a hojenie buniek.

Chirurgický zákrok – najčastejšie sa využíva ak došlo k odtrhnutiu šľachy od kosti, prípadne keď je potrebné odstrániť poškodené zdegenerované tkanivo. K chirurgickému zákroku sa pristupuje až v prípade, keď predchádzajúca liečba nezabrala (s výnimkou odtrhnutia šľachy).

Liečba tendinózy je naozaj dlhá, môže trvať 3 až 6 mesiacov niekedy aj dlhšie.

Podľa niektorých štúdií môže užívanie vitamínu C a kurkumínu podporovať tvorbu kolagénu čím sa hojenie šľachy môže urýchliť.

Neliečená tendinóza môže viesť k prasknutiu šliach.

Prevencia zápalu šliach

Predchádzať zápalom šliach môžete viacerými spôsobmi.

Zahrejte sa – pred každým cvičením či inou fyzickou aktivitou sa rozhýbte a zahrejte. Strečing by ste mali vykonávať pred ale aj po cvičení. Vďaka nemu sa šľachy roztiahnu čím predídete úrazu.

Poľavte – činnostiam, ktoré príliš zaťažujú vaše šľachy počas dlhej doby sa vyhnite. Ak počas činnosti pocítite bolesť prestaňte, dajte si pauzu. Veta „cvičenie je dobré keď bolí“ v prípade zranenia šľachy neplatí.

Kombinujte – ak vám jedna činnosť (cvik) spôsobuje konkrétnu bolesť robte niečo iné. Ak máte bolesť kolena pri behu nahraďte ho za bicyklovanie alebo plávanie. Pri práci, keď nemôžete činnosť zmeniť, si doprajte každých cca 30 minút prestávku.

Ergonómia na pracovisku –  upravte si stoličku, posuňte klávesnicu, … aj tieto drobnosti môžu pomôcť zmierniť záťaž na vaše šľachy na rukách a ramenách.

Bolesť šliach, ktorá neprechádza ani po pár dňoch rozhodne nepodceňujte. Aj obyčajný a pomerne bežný zápal šľachy sa môže behom pár mesiacov zmeniť na vážne degeneratívne poškodenie šľachy.

ZDROJ

medicalnewstoday.com/articles/175596#diagnosis

medicalnewstoday.com/articles/320558#causes

my.clevelandclinic.org/health/diseases/10919-tendinitis

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312643/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY