3.9 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Fakty a mýty: Koža a pleť

Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Okrem toho, že pomáha udržiavať všetky orgány vo vnútri tela je aj prirodzenou bariérou pre patogény, ktoré môžu preniknúť do organizmu. Zároveň nám pomáha udržať sa v teple (v zimnom období) a ochladiť sa keď je horúco. Taktiež nám, prostredníctvom zmyslových neurónov, pomáha vnímať svet okolo nás.

Pokožka je orgán, ktorý môžete vidieť alebo si naň siahnuť. Prevláda názor, že koža je najväčší orgán v tele. Nemusí to byť ale pravda. Ľudská koža váži len cca 5,5% z celkovej hmotnosti človeka (do hmotnosti sa nezapočítava podkožný tuk, ktorý nie je súčasťou kože). Ak teda väzíte napríklad 70 kg, hmotnosť vašej kože je cca 3,85 kg. Hmotnosť kostry je oveľa väčšia. Vrátane šliach, väzív a chrupaviek môže kostra vážiť až 14% z celkovej hmotnosti.

Na tento orgán sa zameriavajú nie len lekári ale aj kozmetické spoločnosti. Množstvo kozmetických produktov určených na starostlivosť o pleť a pokožku vám môžu pomôcť s množstvom rôznych kožných problémov. Od alergie cez akné až po večne mlado vyzerajúcu pokožku. Niet divu, že mýtov ohľadom kože je neúrekom.

Fakty a mýty

Môže drahý pleťový krém udržať vašu pleť mladú navždy?

Nie. Koža, rovnako ako každý iný orgán v tele starne. Neexistuje krém, ktorý by zabránil starnutiu pokožky. Viac ako 90% starnutia pokožky je spôsobené slnečným žiarením. Ak chcete znaky pribúdajúceho veku oddialiť postačí pravidelne používať vhodný opaľovací krém s UV filtrom. Takýto opaľovací krém vás bude stáť oveľa menej než drahá kozmetika, ktorej výsledky nemáte zaručené.

Iný prípad je kozmetika s rôznymi zvlhčujúcimi zložkami (retinol, hyalurón), ktoré môžu pleť hydratovať. Nedokážu ale zázraky a vašej pleti mladosť natrvalo nezaručia.

Pitie vody môže vyriešiť problém so suchou pokožkou

Nie, nemôže. Pitím väčšieho množstva vody stav pokožky nezlepšíte. Problém suchej pokožky nie je v jej vnútri ale na jej povrchu. Suchá pokožka je pocit, ktorý spôsobuje strata vlhkosti z hornej vrstvy kože a jej znížená schopnosť odolávať patogénom. Najčastejšie sú za tým vonkajšie faktory ako rôzne chemikálie, čistiace prostriedky, rôzne parfumy, nadmerné kúpanie ale aj nevhodné poveternostné podmienky, ktoré kožu vysušujú (studený vzduch, vietor, nízka vlhkosť).

Na suchú pokožku najlepšie pomôžu hydratačné krémy, pleťové vody a rôzne hydratačné oleje. Tie na pokožke vytvoria ochrannú bariéru a zabránia tak jej vysušovaniu.

Na pokožku je najlepšie antibakteriálne mydlo

Nie. Antibakteriálne mydlo zbaví pokožku všetkých baktérií, čo je výhodou ak pracujete v zdravotníctve, s potravinami alebo ak vonku práve zúri pandémia. Pokiaľ ale v žiadnom z týchto odvetví nepracujete používať antibakteriálne mydlo nie je dobrý nápad. Na koži sa nachádzajú dobré aj zlé baktérie. Použitím antibakteriálnych prípravkov sa zbavíte oboch typov baktérií. Podarí sa vám tak narušiť prirodzenú rovnováhu mikróbov na pokožke, čo môže viesť k ďalším problémom s pokožkou.

Lupiny sú spôsobené suchou pokožkou hlavy

Nie, ani tento mýtus sa nezakladá na pravde. Za vznikom lupín (seboroická dermatitída) sú najčastejšie plesne alebo kvasinky. Kvasinky sa živia mazom na pokožke čím spôsobujú zápal a vrstvenie kože. K tvorbe lupín sú náchylnejší ľudia s mastnou pleťou, akné ale aj ľudia, ktorí sú neustále v strese prípadne používajú kozmetiku s obsahom alkoholu, ktorý pleť vysušuje.

Akné je dôsledkom špinavej pleti

Nie. Okolo akné ste isto počuli množstvo mýtov a poloprávda a toto je jednou z nich. Akné nevzniká zo špinavej pleti ale zo vzájomného pôsobenie hormónov a kože. Pri akné dochádza k upchávaniu pórov keratínom, ktorý tvoria kožné bunky. Cez upchaté póry nedokáže kožný maz vytekať a tak sa hromadí v póroch.

Ak špina neobsahuje mastné zložky (olej, mastný make-up, mastný krém,…) nie je zodpovedná za upchávanie pórov a tvorbu akné.

Počuli ste už pojem „mobilné akné“? Mobilné akné sa tvorí ľuďom na tej strane tvári, na ktorej držia mobilný telefón keď telefonujú. Nemusí ísť priamo o akné ale aj o červené fľaky. Predpokladá sa, že za jeho vznikom je kombinácia žiarenia z mobilu v kombinácii s prachom, potom, trením a baktériami, ktoré sú na telefóne. Pravidelným čistením telefónu sa dá tomuto typu akné predísť.

Čokoláda spôsobuje akné

Nie. Toto je ďalší z množstva mýtov, s ktorým sa pri téme „akné“ stretnete. Kakao, ktoré čokoláda obsahuje akné nespôsobuje. Pri akné zohrávajú dôležitú úlohu hormóny, ktoré podporujú tvorbu kožného mazu, odumreté kožné bunky, ktoré upchávajú póry a baktérie, ktoré spôsobujú zápal v koži.

Ak máte problém s akné vždy po zjedení čokolády môže byť problém v cukroch, ktoré čokoláda obsahuje. Zvýšená hladina cukru v krvi prinúti organizmus tvoriť hormón inzulín aby sa cukor v krvi znížil. Tento proces v okrajovom prípade môže spôsobiť aj tvorbu ďalších hormónov, ktoré sú zodpovedné za zvýšenú tvorbu kožného mazu.

Skúste si dať miesto mliečnej čokolády horkú s väčším obsahom kakaa a nižším obsahom sacharidov.

Prírodné kozmetické produkty sú pre kožu lepšie

Prírodná kozmetika

je obľúbená len preto lebo obsahuje slovo „prírodná“. Koľko percent a koľko zložiek je naozaj prírodných v konkrétnej kozmetike sa dozviete len ak si prečítate zloženie.

Aj prírodná kozmetika môže mať množstvo vedľajších účinkov, rovnako ako iná „neprírodná“ kozmetika (alergie, podráždenie pokožky, ekzémy,…). Navyše, prírodná kozmetika nemá tak dlhú trvácnosť ako bežná alebo dermokozmetika (dochádza u nej často k rozpadu účinných látok).

Jedením mrkvy sa farba mojej pokožky zmení

Áno, toto je pravda

. Konzumáciou veľkého množstva mrkvy môže vaša pokožka získať žltkasté sfarbenie. Môže za to beta-karotén. Tento stav sa volá karotenémia. Žlté sfarbenie je najviac zreteľné na dlaniach a chodidlách. Karotenémia sa často vyskytuje u detí. Nejde o závažné ochorenie. Stačí len na čas vylúčiť zo stravy potraviny s obsahom karotenoidov.

Ďalšou potravinou, ktorá môže zmeniť sfarbenie pokožky sú napríklad paradajky. Väčšie množstvo lykopénu, ktorý sa nachádza v paradajkách môže pokožku sfarbiť na žlto-oranžovo (lykopénia).

Opaľovanie škodí pokožke

Áno aj nie. Záleží to od toho ako dlho ste na slnku. Slnko spúšťa v organizme tvorbu vitamínu D (dôležití vitamín pre zdravé kosti a dobrú imunitu). Slnečné žiarenie pôsobí aj protizápalovo a pomáha pri liečbe kožných ochorení ako psoriáza alebo ekzém.

Na druhej strane sú slnečné lúče zodpovedné za vznik rakoviny kože. S pobytom na slnku to preto určite nepreháňajte ale nemusíte sa mu ani vyhýbať. Používajte vhodné opaľovacie krémy s SPF a vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 11:00 až 15:00 hod.

Vitamín E ma zbaví jaziev

Nie. Vitamín E vás jaziev nezbaví, ale pomôže zlepšiť hojenie rán a zlepší vzhľad už existujúcich jaziev (budú menej viditeľné).

Na hojenie rán je potrebný vzduch

Nie. Preukázalo sa, že poranená koža sa lepšie hojí vo vlhkom a čistom prostredí. Bunky, ktoré sa na hojení rany na pokožke podieľajú lepšie migrujú vo vlhkom prostredí. Ak necháte ranu na vzduchu vysušiť vytvorí sa chrasta, ktorá môže brániť hojeniu. Z toho dôvodu je dobré ranu udržiavať vo vlhkom prostredí (masťou, krémom) a len ju prekryť obväzom. Samozrejme len v prípade, že ste ranu vyčistili a nie sú v nej baktérie, ktoré môžu spustiť infekciu.

ZDROJ

uamshealth.com/medical-myths/is-dandruff-caused-by-dry-scalp

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-skin#8.-Vitamin-E-helps-get-rid-of-scars

forbes.com/sites/jonisweet/2021/12/28/11-skincare-myths-you-should-stop-believing-according-to-dermatologists/?sh=14a30e273611

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY