4.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Ako sa starať o pleť v zime

Na starostlivosti o pleť by ste si mali dať záležať nie len v lete počas horúčav ale aj v zimnom období. Chladný vzduch, vietor, mráz sa na pokožke negatívne podpisujú. Pokožka v zime trpí a preto by ste správnu starostlivosť o pleť v zime nemali podceňovať.

Pleť v zime

Rukavice, šál, teplé oblečenie a topánky udržia organizmus v chladných mesiacoch roka v teple. Pleť je ale vystavená nepriaznivému chladnému počasiu stále. Zmenou kozmetickej starostlivosti môžete udržať pokožku tváre zdravú a sviežu aj v mrazivom počasí. Určite by ste ale nemali zabúdať ani na zvyšok pokožky.

Studený vzduch vonku, teplý v interiéry a všade suchý vzduch  – kombinácia týchto faktorov nepriaznivo vplýva na pokožku. Najčastejšie problémy, s ktorými sa v zimnom období môžete stretnúť je suchá, začervenaná a mdlá pleť. Udržať ju sviežou s zdravou môžete vhodnou starostlivosťou.

Čo sa stáva s pokožkou v zime

Filaggrín je proteín, ktorý hrá dôležitú úlohuochrannej bariére pokožky. Táto bariéra zabraňuje vyparovaniu vlhkosti z pleti a zároveň zabraňuje prieniku patogénov do kože. Vplyvom suchého chladného vzduchu a teplého (tiež suchého) vzduchu vo vnútri budov sa množstvo filaggrínu zmenšuje, čím sa stenčuje až narúša ochranná bariéra pokožky. Výsledkom je suchá a citlivá pleť.

Ak ste mali suchú a citlivú pleť aj pred príchodom zimy bude vaša pleť ešte suchšia a citlivejšia. V lete sa pokožka vplyvom tepla prirodzene premasťuje. V zimnom období sa tvorba kožného mazu redukuje a vlhkosť z pleti sa stráca rýchlejšie.

Chladné počasie spomaľuje aj cirkuláciu v krvi, čím sa do vrchnej vrstvy pleti spomaľuje aj prísun živín.

Starostlivosť o pleť v zime by mala brať do úvahy všetko, čo sa s pokožkou v tomto období deje.

Kožné problémy v zime

Ak nejakými kožnými problémami trpíte, počítajte s tým, že sa v zimnom období môžu zhoršiť, alebo znova vyskytnúť. Medzi najčastejšie kožné problémy, ktoré sa v zime objavujú patria

  • Ekzém – zapálené, červené a svrbiace fľaky na pokožke.
  • Psoriáza – dlhodobé ochorenie pokožky. Aj keď na toto ochorenie nie je liečba dajú sa jeho príznaky zmierniť. Chlad a nedostatok slnečného žiarenia môžu psoriázu zhoršiť.
  • Keratosis Pilaris, alebo husia koža – neinfekčné a neškodné ochorenie, ktoré sa môže objaviť na suchej pokožke. Pokožka je na dotyk drsná s červenkastými hrbolčekmi na povrchu. Príznaky sa často objavujú na nohách, stehnách, rukách a ramenách.
  • Raynaudova choroba – krvné cievy v rukách a nohách sa vplyvom chladu, stresu alebo emócií stiahnu, čo vedie k zníženiu prietoku krvi. Prsty na rukách a nohách sú studené, biele a znecitlivené. Pre ľudí, ktorí Raynaudovou chorobou (syndrómom) trpia môže byť chladné mrazivé počasie nepríjemným problémom.

Pleť v zime

Pleť v zime – udržte pokožku hydratovanú

Keďže pleť v zime najviac trpí stratou vlhkosti hydratujte ju. Je jedno či sa pohybujete vonku, alebo ste väčšinu času vo vnútri. Suchý vzduch (v exteriéri aj interiéri) pleť vysušuje. Celková starostlivosť o pleť v zime by sa preto mala zamerať na jej hydratáciu.

Zvlhčovač vzduchu

Ak udržíte v byte dostatok vlhkosti udržíte kožu hydratovanú. Dobré je ak sa vlhkosť v interiéri pohybuje od 30 do 50%. Investujte preto do zvlhčovaču vzduchu alebo vzduch zvlhčite inými trikmi (sušenie mokrej bielizne, izbové rastliny, akvárium,…).

Kúrenie

Zbytočne byt neprekurujte. Aj keď prídete uzimení z vonku nenastavujte kúrenie na vyššiu teplotu. Posedenie pri kozube pokožku tiež vysušuje.

Sprchovanie

Dlhá a dobre teplá sprcha (kúpeľ) je síce v zime dobrý nápad ale nie pre vašu kožu. Horúca voda pokožku vysušuje. Na sprchovanie používajte vlažnú vodu. Ak zbadáte, že vaša pokožka pri sprchovaní sčervenala je to znak toho, že voda je príliš horúca.

Platí to aj keď si umývate ruky. Ak sú červené voda je príliš teplá. Vplyvom teplej vody sa pokožka nie len vysušuje ale narúša sa aj jej ochranná bariéra. Po sprche preto kožu uterákom nedrhnite ale len jemne vysušte a hneď natrite hydratačným krémom (telovým mliekom).

Kozmetika

Pri sprchovaní sa vyhnite tuhým mydlám a sprchovým gélom, ktoré vysušujú pokožku. Vyberte si kozmetiku, ktorá nie je parfumovaná. Vhodné sú kozmetické produkty, ktoré obsahujú hydratačné zložky ako kyselina hyalurónová, ceramidy, oleje,… tieto zložky pokožku hydratujú a zároveň prispejú k obnove jej ochrannej bariéry.

Opaľovací krém

Aj v zime nezabúdajte na opaľovací krém s vhodným faktorom, hlavne ak ste niekde na svahu, keďže žiarenie sa môže odrážať aj od snehu. UV žiarenie je nebezpečné nie len pre pleť ale aj očí (snežná slepota).

Pleť v zime. Opaľovací krém

Starostlivosť o pleť v zime

Pleť v zime si vyžaduje inú starostlivosť než v teplejšom období. Ak je vaša pleť suchá a svrbí obmedzte používanie kozmetiky s obsahom AHA kyselín a retinoidov, ktoré problém ešte zhoršia. Hneď ako sa pokožka znova vráti do normálu môžete ich začať zas používať.

Vyhnite sa aj kozmetickým produktom s obsahom alkoholu a vonných látok, ktoré pleť vysušujú, dráždia a odstraňujú z nej prirodzený ochranný film.

Akú kozmetiku na pleť v zime používať

V minulosti prevládal názor, že hydratačnú kozmetiku nie je vhodné v zime používať. Dôvodom bol fakt, že voda v pokožke zamrzne a poškodí ju. Nie je to pravda. Na trhu nájdete kozmetiku s hydratačnými zložkami, ktoré pleť vstrebe a voda sa tak nedrží na jej povrchu. Ak k tomu použijete aj produkty na obnovu ochrannej bariéry pokožky nemáte sa čoho obávať.

Dajte prednosť krémom pred mliekami, ktoré sa dávkujú z pumpičiek. Tieto mlieka sú často vodnatejšie a redšie a skôr ako preniknú do pleti sa vyparia.

Hydratačný krém na pleť v zime by mal obsahovať kyselinu hyalurónovú, kyselinu glykolovú, jojobový olej, glycerín, pantenol alebo aloe vera.  Výhodou je ak krém obsahuje aj vitamíny (E a C) ktoré pleť vyživia.

Krémy by mali mať olejový základ. Olej vytvorí na pleti ochrannú vrstvu vďaka čomu zabráni úniku vody z povrchu pokožky.

Hydratačné nočné krémy môžu deficit vlhkosti v koži zmierniť. Ak ste ich počas roka nepoužívali a máte s príchodom zimy problém so suchou pokožkou mali by ste po nich siahnuť. Je celkom možné, že kozmetické produkty, ktoré používate počas dňa nestačia pleť dostatočne zvlhčovať.

Pleť v zime. Balzam na pery

Telová kozmetika

Kozmetika určená na starostlivosť o kožu (telové mlieka, sprchové gély,…) by mali tiež obsahovať zvlhčujúce látky a zložky, ktoré obnovia kožnú bariéru. Kozmetika, ktorá je vhodná na suchú pokožku by mala obsahovať kyselinu hyalurónovú, glycerín, lanolín, bambucké maslo alebo vazelínu.

Nezabúdajte ani na hydratáciu rúk. Ruky prídu cez deň do styky s vodou dosť často (umývanie rúk, umývanie riadu,…), preto sú dosť náchylné na dehydratáciu. Po každom umytí naneste na ruky hydratačný krém. Keď idete von vezmite si aj rukavice, ktoré ochránia kožu pred stratou vlhkosti a aj pred prípadným vznikom omrzlín.

Suché a popraskané pery sú častým problémom v zime. Ak si ich pre zvlhčenie vonku len oliznete robíte veľkú chybu. Voda na povrchu pier zamrzne a váš problém sa len zhoršuje. Vhodný hydratačný balzam na pery by ste mali použiť vždy keď idete von a ešte lepšie je mať ho stále pri sebe (v kabelke).

ZDROJ

dermstore.com/blog/top_ten/winter-skin-tips

brynmawrdermatology.com/blog/10-dermatologist-approved-winter-skincare-tips-from-dr-husienzad

aocd.org/page/DrySkin

Obrázky: unsplash.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY