4.9 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Fakty a mýty: Akné

Akné je chronické kožné ochorenie, ktoré sa často spája s obdobím puberty. Možno ste ním trpeli, alebo ešte stále trpíte aj vy a skúšate všetko možné aj nemožné len aby ste sa bielych pupáčikov či zapálených hrčiek v koži zbavili.

Akné je celosvetovo ôsme najrozšírenejšie ochorenie na svete. Postihuje až 9,4% populácie. Aj keď nejde o život ohrozujúce ochorenie môže významnejšie zasiahnuť do našich životov, hlavne čo sa týka psychiky. Na tému „Ako sa zbaviť akné“ by vedel asi každý z nás povedať hneď niekoľko „zaručene účinných“ rád. Čo z toho sú fakty a čo len mýtus?

Fakty a mýty

Dospelí ľudia akné nemajú

Aj keď sa akné najčastejšie objavuje v období puberty môžu ním trpieť aj dospelí ľudia. Pokojne sa môže objaviť vo veku 30, 40 alebo dokonca 50 rokov. Keďže v tvorbe akné zohrávajú dôležitú úlohu hormóny v dospelosti ním častejšie trpia ženy než muži. Pupáčiky sa môžu objaviť v priebehu menštruačného cyklu, počas tehotenstva alebo aj v období menopauzy. Až 35% žien trpí akné vo veku 30 rokov a viac ako štvrtinu žien trápi aj vo veku 40 rokov.

Akné sa môže vekom zmeniť. Ak ste v puberte mali problém s čiernymi bodkami alebo bielymi pupáčikmi môže sa neskôr u vás prejaviť vo forme červených zapálených uzlíkov v pokožke.

Čokoláda spôsobuje akné

Nie. Kakao, ktoré je v čokoláde obsiahnuté akné nespôsobuje. Podľa niektorých štúdií môže za vznik akné mlieko, ktoré sa v čokoláde nachádza. V mlieku sú hormóny, ktoré by mohli mať vplyv na nadmernú tvorbu kožného mazu. Zatiaľ ale na toto tvrdenie nie je dostatok dôkazov. Pokiaľ práve rozmýšľate, že obmedzíte príjem mlieka dobre si to rozmyslite. Mlieko obsahuje množstvo živín, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu potrebné.

Pokiaľ sa stav vašej aknóznej pleti po konzumácii čokolády zhorší skúste si nabudúce dať čokoládu s väčším obsahom kakaa (aspoň 70%).

Používanie opaľovacích krémov zhoršuje akné

Pravdou je, že niektoré opaľovacie krémy môžu upchávať póry. Stačí si ale vybrať vhodný opaľovací krém a nemusíte sa ničoho obávať. Najvhodnejšie sú opaľovacie krémy s oxidom zinočnatým (zinok má aj antibakteriálne účinky) alebo krémy ktoré póry neupchávajú (nájdete na nich nápis „nekomedogénny“).

Opaľovací krém určite používajte. Je lepšie liečiť biele pupáčiky či čierne bodky ako sa neskôr liečiť z rakoviny kože.

Aknóznu pleť by ste mali umývať čo najčastejšie

Nie. Podľa viacerých štúdií je najefektívnejšie umývať tvár dvakrát denne (ráno a večer). Častejšie umývanie môže pleť vysušiť, čo má za následok zvýšenie produkcie kožného mazu. Ak na umývanie používate kozmetiku určenú na aknóznu pleť nezabúdajte, že tá bude na pleti účinkovať len pár sekúnd (kým sa umyjete). Lepšie je siahnuť po krémoch či sérach, ktoré na pleti účinkujú celý deň.

Samozrejme, že aj na umývanie pleti používajte kozmetiku na akné, ale nie vždy sa stačí spoľahnúť len na ňu.

Akné

Stres môže akné zhoršiť

Áno aj nie. Asi to zleží od každého osobne. Kým u niekoho sa akné môže počas stresu zhoršiť u iného nemá stres na stav pleti žiadny vplyv. Skôr je faktom, že ak sa vám objaví na tvári červený zapálený hrbolček v deň keď máte rande začnete stresovať J.

Biele pupáčiky rýchlejšie zmiznú ak sa vytlačia

Nie. Aj keď je to prvá vec, ktorá vás asi napadne nerobte to. V bielom pupáčiku na pokožke je hnis a aj baktérie, ktoré vytlačením môžete rozniesť na nepostihnuté miesto pokožky. Výsledkom bude viac bielych pupáčikov na vašej tvári. Pupáčik ani nezatláčajte. Baktérie a mastnotu, ktoré sú v pupáčiku len zatlačíte hlbšie do pokožky, kde môže vzniknúť zápal a pokožka začervenie. Zbaviť sa tohto problému bude náročnejšie a aj časovo dlhšie než si počkať kým sa zahojí pupáčik.

Ďalším dobrým dôvodom prečo nevytláčať biele pupáčiky je riziko vzniku jaziev, ktoré vám zostanú na celý život.

Keď máte aknóznu pleť nemôžete používať make-up

Pravdou je, že nevhodný make-up môže stav pleti zhoršiť. Hlavne ak používate husté krémy, ktoré upchávajú póry. Ak ale siahnete po ľahšom make-upe, miesto tekutého základu použijete práškový púder póry v pleti neupcháte.

V súčasnosti už na trhu nájdete aj dekoratívnu kozmetiku, ktorá obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá je hlavnou zložkou kozmetiky na akné. Môžete si tak biele bodky nie len make-upom skryť ale aj liečiť.

Akné časom zmizne samé

Áno, zmizne. Ale môže to trvať aj pár rokov. Vhodnou liečbou sa môžete tohto kožného ochorenia zbaviť pomerne rýchlo.

Na akné postačí bežná kozmetika určená na tento problém

Áno aj nie. Bežne dostupná kozmetika na akné môže niekoho akné zbaviť, u niekoho môže výskyt pupienkov minimalizovať a niekomu nemusí pomôcť vôbec. Pokiaľ máte problém s pupáčikmi a červenými zapálenými hrčkami v pokožke aj v dospelosti mali by ste vyhľadať dermatológa.

Kozmetika s vyššou koncentráciou účinných látok vás zbaví akné

Nie. Kyselina salicylová je účinná látka, ktorú v kozmetike na akné nájdete. Vyššia koncentrácia tejto látky vám s aknóznou pleťou nepomôže, skôr naopak, môže pokožku vysušiť a/alebo podráždiť. Skúsiť môžete dermokozmetiku, ktorú dostanete kúpiť v lekárňach. Je síce drahšia ale aj účinnejšia, keďže na jej výrobe sa podieľajú aj odborníci, farmaceuti a lekári.

Pokiaľ vám kozmetika na akné nepomáha poraďte sa o vhodnej liečbe s lekárom. Existuje viac účinných látok na akné než len vyššie spomínaná kyselina salicylová. Tieto látky sú ale viazané na lekársky predpis.

ZDROJ

hopkinsallchildrens.org/Patients-Families/Health-Library/HealthDocNew/Myths-About-Acne

brentwoodderm.com/blog/8-myths-about-acne

webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/10-myths-and-facts-about-adult-acne

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY