3.6 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Fakty a mýty: Vrásky

Vrásky sú nočnou morou mnohých žien, ale nájdu sa aj také, ktoré svoje vrásky nosia s hrdosťou. Či sa vám už vrásky páčia alebo nie jedno je isté, nevyhnete sa im. Skôr či neskôr sa prejavia u každého, ženy aj muža. V snahe udržať pleť čo najdlhšie bez vrások veríme množstvu rád, skúsime čokoľvek čo nájdeme na internete,… Rozpoznať, čo na vrásky naozaj účinkuje a čo ich tvorbu spomalí môže byť niekedy náročné.

Pokožka začína starnúť už po 20 roku života. Prvá príznaky nezbadáte, ale produkcia kyseliny hyalurónovej klesá a pokožka sa pomaly ale istotne dehydratuje. Vplyv vonkajšieho prostredia, nevhodného životného štýlu a zlého stravovania prispievajú k skorému nástupu vrások. Aj napriek týmto poznatkom sú vrásky často spájané s mylnými predstavami.

Fakty a mýty

Úsmev alebo mračenie spôsobujú vrásky

Nie. Vždy keď sa usmejete alebo zamračíte vytvoria sa vám na tvári mimické vrásky, ale len dočasné. Kým je pleť mladá vrásky, hneď ako prestanete s mimikou tváre sa vyhladia.

Pravdou je, že vrásky sa začínajú tvoriť v staršom veku v miestach tváre, kde často svaly používame. Týmto miestom je okolie očí. Vráska ale nevznikaj v tomto mieste preto, že často žmúrite, ale preto, že práve tu je pokožka najtenšia a dehydratácia pleti sa ako prvá prejaví práve tu. Stačí ak budete používať hydratačné krémy a tvorbu vrások oddialite.

Vrásky

Vrásky som zdedila po mame (rodičoch)

Nie aj áno. Starnutie s genetikou súvisí a áno, vrásky môžete zdediť po rodičoch. Okrem DNA máte v pokožke aj iné dôležitejšie zložky, ktoré sú pre udržanie mladej pleti dôležité. Vy vediete iný život ako vaši rodičia. Stres, znečistené ovzdušie, slnečné lúče či zlý životný štýl na pleť negatívne vplývajú. Vyhnite sa týmto faktorom a budete mať pleť bez vrások dlhšie.

90% kožných zmien, vrátane vrások má na svedomí slnečné žiarenie. Používanie opaľovacích krémov s ochranným faktorom cca 50 SPF, hydratačných prípravkov a antioxidantov môžu mladosť pleti výraznejšie predĺžiť.

Vrásky

Správna starostlivosť o pleť je len jedna

Nie. Kozmetika, ktorá vyhovuje vašej kamarátke alebo sestre nemusí vyhovovať vám. Aby ste zistili čo zaberá na vašu pleť budete musieť podstúpiť veľa pokusov a omylov. Oplatí sa to. Ak máte mastnú pleť zaobstarajte si kozmetiku na mastnú pleť. Ak máte nad 40 rokov vyberte si produkty určené pre vašu vekovú kategóriu.

Nájsť vhodnú kozmetiku na starostlivosť o pleť nie je ťažké ak sa budete riadiť pravidlami.

  • Používajte jeden produkt a doprajte pokožke čas aby si naň zvykla. Ak si na pleť nanesiete viacero anti-aging produktov môže to spôsobiť len zbytočné podráždenie pokožky.
  • Zadovážte si produkty s overenými účinnými látkami ako sú kyselina hyalurónová, retinol a peptidy. Ich priaznivý účinok na pleť bol aj vedecky overený, takže sa na ne môžete spoľahnúť.
  • Kým kozmetika na vrásky zaberie môže to trvať 6 týždňov a niekedy aj 3 mesiace. Ak vám vrásky nezačnú ustupovať, alebo sa aspoň nezjemnia ani po tejto dobe zaobstarajte si niečo iné.
  • Produkty, ktoré účinkujú neprestávajte používať ani potom keď uvidíte výsledky.

Na vrásky je najlepšia hydratácia

Áno. Hydratáciou môžete tvorbu vrások spomaliť. Ich tvorbe ale nezabránite úplne. Jemné, tenké vrásky môžu zmiznúť ale hlbších vrások sa úplne nezbavíte. Môžu sa ale zjemniť.

Konzumácia veľkého množstva cukru môže za rýchlejšie starnutie pokožky

Áno, ale len čiastočne. Konzumácia veľkého množstva cukru zásadný vplyv na starnutie pokožky. Väčší vplyv na vznik vrások má slnečné žiarenie alebo genetika. Cukor ale poškodzuje kolagén a elastín v pokožke. Práve tieto dve zložky sú pre udržanie pevnej, pružnej a mladej pokožky dôležité. V kombinácii s ďalšími faktormi môže cukor prispievať k rýchlejšiemu starnutiu pokožky.

Vrásky

Spánok pre krásu naozaj funguje

Áno. Spánok pre krásu funguje. Ľudia, ktorí veľa oddychujú majú menej vrások a aj celkovo lepšiu textúru pokožky. Môžu za to protizápalové cytokíny, ktoré sa uvoľňujú do organizmu počas non-REM spánku. Tieto látky zabraňujú poškodzovaniu buniek v koži vplyvom slnečného žiarenia ale aj ďalších faktorov.

Ďalšou dôležitou látkou, ktorá sa produkuje počas spánku je rastový hormón. Ten zabraňuje rednutiu pokožky, vďaka čomu je pleť pevná a pružná.

Červené svetlo redukuje vrásky

Áno. Svetelná terapia (fototerapia) sa používa na rýchlejšie a lepšie hojenie rán. Červené svetlo preniká hlbšie do pokožky kde podporuje tvorbu kolagénu.

Muži vrásky nemajú

Majú. Muži ale vrásky na svojej tvári neberú tak tragicky ako ženy. Pravdou je, že mužom sa začnú tvoriť vrásky v neskoršom veku. Keď už ale vrásky mužom začnú pribúdať budú pribúdať rýchlejšie. Mužská koža a aj pleť je hrubšia ako pleť ženy a práve preto sa u nich objavujú prvé vrásky neskôr.

ZDROJ

pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2022/march/the-truth-about-wrinkles

quasarmd.com/blogs/news/7-surprising-skincare-myths-and-facts

bebeautiful.in/all-things-skin/everyday/your-go-to-guide-for-cc-creams-and-bb-creams

Obrázky: pixabay.com, unsplash.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY