23.8 C
Bratislava
nedeľa, 16 júna, 2024

Bakuchiol – zastavte starnutie bez podráždenia pleti

Ak sa pri výbere kozmetických produktov zameriavate na hlavné účinné zložky určite ste už natrafili aj na bakuchiol. Táto zložka je považovaná za alternatívu retinolu, ktorý sa používa na omladenie a zlepšenie textúry pleti. Dokáže bakuchiol to, čo deriváty vitamínu A? Čo je bakuchiol a ako naozaj účinkuje?

Anti-aging kozmetika

Anti-aging kozmetika je typ kozmetických produktov s obsahom aktívnych látok, ktoré spomaľujú starnutie pleti. Vyhladzujú vrásky, obnovujú a podporujú regeneráciu kožných buniek, zlepšujú jej pružnosť, elasticitu a zjednocujú tón pleti. Môžu tiež vybieliť pigmentové škvrny, vypnúť pleť, zmierniť viditeľnosť jaziev a pomôcť s akné. Viete, ktoré zložky toto všetko dokážu?

Retinol

Retinol (derivát vitamínu A) je najúčinnejšou látkou v boji proti starnutiu pleti, ktorá zatiaľ nemá konkurenciu. Podporuje tvorbu nových kožných buniek, vyhladzuje vrásky, podporuje tvorbu kolagénu, vyrovnáva tón pleti a priaznivo vplýva aj na starecké (pigmentové) škvrny. Používa sa na liečbu akné, zmierňuje viditeľnosť jaziev a strií, sťahuje rozšírené póry,…. výhody aplikácie retinolu na kožu sú široké. Jedinou jeho nevýhodou je, že môže podráždiť pokožku.

Kyselina hyalurónová

Hyalurón je prírodná látka, ktorá sa bežne nachádza v organizme. Má najsilnejšie hydratačné účinky a tým, že na seba dokáže naviazať až 1000 násobok vody je najlepšou zásobárňou tekutín v organizme. S vodou dokáže hospodáriť, je schopná ju absorbovať a aj uvoľniť. Tým, že na seba naviaže množstvo vody vyplní priestor medzi kožnými bunkami, pleť sa vypne, vyhladí a zjemnia sa vrásky. Kolagén a elastínové vlákna sú ďalšie zložky pokožky,  ktoré pre správnu funkčnosť potrebujú tekutiny. Hyalurón tak pomáha udržiavať pokožku hladšiu, pružnejšiu, pevnejšiu a mladšiu.

Bakuchiol

Poslednou zložkou, o ktorej sa ešte tak veľa nevie je bakuchiol. Ako účinkuje, čo v pokožke ovplyvňuje a aké má vedľajšie účinky si povieme teraz.

Bakuchiol. Kozmetika

Čo je bakuchiol

Bakuchiol je zložka kozmetických produktov, ktorá má prírodný pôvod. Získava sa z rastliny Psoralea Corylifolia, ktorá sa používa v čínskej a indickej medicíne už stovky rokov.

Samotný bakuchiol je antioxidant, ktorý v pokožke účinkuje rovnako ako retinol. Viaže sa v bunkách na rovnaké receptory a podporuje tak rast a delenie buniek, podporuje tvorbu kolagénu, má antibakteriálne a aj protizápalové účinky.

Bakuchiol verzus retinol

Rozdiel medzi bakuchiolom a retinolom je hlavne v ich pôvode. Retinol je derivát vitamínu A, ktorý sa získava v laboratóriách. Bakuchiol je extrakt z listov a semien rastliny, má prírodný pôvod a je šetrnejší k pokožke.

Nežiaduce účinky

Aplikácia retinolu môže pleť podráždiť. Ak sa u vás prejaví suchá, svrbivá, šupinatá alebo začervenaná pokožka dôvodom je práve retinol a vaša pleť si naň musí privyknúť.

Pri používaní bakuchiolu sa zatiaľ žiadne vedľajšie účinky neobjavili. Ide o prírodnú zložku, ktorá pokožku nedráždi. Keďže ale táto zložka ešte nie je tak dobre preskúmaná ako retinol buďte pri aplikácii opatrní.

Bakuchiol: účinok

Ako sme už spomínali, bakuchiol by mal účinkovať rovnako ako retinol. Pravdou ale je, že kým retinol je skúmaný už desiatky rokov bakuchiol je novinkou, s ktorou sa zatiaľ vykonalo len málo štúdií. Niektoré z nich ale jej účinky potvrdili

  • zmiernenie tvorby vrások, vyhladenie jemných vrások a zjemnenie hlbších.
  • Podporuje tvorbu kolagénu čím zlepšuje pružnosť a pevnosť pokožky.
  • Zjednocuje tón pleti, vybieli pigmentové škvrny.
  • Zmierňuje tvorbu zápalov v pokožke.
  • Môže byť účinný v boji proti miernemu až stredne silnému akné.

Bakuchiol. Akné

Ako používať bakuchiol

Riziko prejavenia vedľajších účinkov pri používaní bakuchiolu je oveľa menšie než pri používaní kozmetiky s retinolom.  Keďže ide o látku, ktorá ešte nie je dostatočne preskúmaná mali by ste pri používaní bakuchiolu postupovať opatrne. Môže sa stať, že si vaša pokožka bude musieť naň privyknúť.

Kozmetiku s bakuchiolom aplikujte zo začiatku dva až trikrát do týždňa. Ak sa žiadne podráždenie neprejaví (suchá pokožka, začervenanie, svrbenie,…) môžete kozmetiku používať častejšie. Niektoré prípravky s touto zložkou môžete používať aj dvakrát denne (podľa návodu).

Tehotné ženy by sa mali bakuchiolu vyhnúť. Aj keď ide o bezpečnú látku žiadne štúdie vplyvu bakuchiolu na tehotné ženy sa zatiaľ nerobili a nevie sa či a ako vplýva na plod.

Nie je dobré kombinovať kozmetiku s bakuchiolom s kozmetikou s inými účinnými látkami. Kombinácia rôznych látok by mohla spôsobiť podráždenie pokožky.

Ako si vybrať kozmetiku s bakuchiolom

Bakuchiol môžete nájsť v krémoch, sérach či peelingoch na pleť. Niektoré produkty obsahujú kombináciu viacerých aktívnych látok. Môžete tak nájsť kozmetiku s retinolom aj bakuchiolom či inú kombináciu. Po týchto produktoch siahnite len ak viete, že vaša pleť ostatné zložky toleruje. V opačnom prípade nebudete vedieť, ktorá z aktívnych látok podráždenie pokožky spôsobila.

  • Ak vaša pleť toleruje retinol môžete siahnuť aj po kozmetike s retinolom a bakuchiolom. Tieto dve zložky sa vzájomne dopĺňajú a zvyšujú svoju účinnosť.

Výhodnejšie je zaobstarať si kozmetiku ktorá okrem bakuchiolu obsahuje hydratačné látky (hyalurón, skvalén,…). Okrem omladenia bude pleť aj dostatočne hydratovaná.

Pokiaľ kozmetiku s bakuchiolom len zavádzate do starostlivosti o pleť zaobstarajte si produkt, s menším obsahom tejto látky. Ak sa neprejaví žiadne podráždenie môžete prejsť na kozmetiku s vyšším obsahom bakuchiolu.

Bakuchiol. Krém

Typy bakuchiolu

Pri výbere kozmetiky s bakuchiolom si dajte pozor na zloženie. Nie všetky zložky, získané z rastliny Psoraela Corylifolia majú rovnakú účinnosť. Najčastejšie môžete natrafiť na

  • bakuchiol olej (babchi olej)
  • bakuchiol prášok (babchi prášok)

Tieto látky nemajú taký účinok ako bakuchiol a môžu dokonca podráždiť pokožku. Ak chcete z bakuchiolu vyťažiť všetko čo ponúka zaobstarajte si len produkty, ktoré obsahujú bakuchiol.

Čistý bakuchiol sa získava extrakciou zo semien rastliny. Musí sa poriadne vyčistiť aby bola zaručená jeho bezpečnosť a samozrejme aj účinnosť.

Ak vám kozmetika s retinolom nevyhovuje siahnite po produktoch s bakuchiolom. To zložka má rovnaké účinky ako retinol ale je šetrnejšia k pleti. Prírodná kozmetika s bakuchiolom je vhodná aj pre ľudí s citlivou pleťou, častými zápalmi pokožky a na zmiernenie akné. Keďže je bakuchiol prírodná látka je vhodná aj pre vegánov.

ZDROJ

healthline.com/health/beauty-skin-care/bakuchiol-retinol-alternative

health.harvard.edu/staying-healthy/bakuchiol-does-it-make-skin-look-younger

everydayhealth.com/smart-skin/what-is-bakuchiol/

Obrázky: Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY