10.8 C
Bratislava
sobota, 5 októbra, 2024

Zelený zákal – glaukóm

Zelený zákal

je choroba očí, pri ktorej dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Najčastejšie je dôvodom tohto ochorenia zvýšený vnútroočný tlak (tlak tekutiny vo vnútri oka stúpne, následne dôjde k poškodeniu citlivého očného nervu). Pokiaľ sa tento stav nelieči dochádza k jeho postupnému zhoršovaniu čo môže viesť až k oslepnutiu.

Vyšší vek – vyššie riziko glaukómu

Zelený zákal

postihuje najčastejšie ľudí po 40-tom roku života. Po 40-tke majú 2% ľudí zvýšený vnútroočný tlak, po 50–tke to je už 8%. Častejšie ním trpia ženy než muži. Najčastejšie sa zelený zákal vyskytuje u ľudí nad 65 rokov.

Rizikové skupiny ľudí

Zelený zákal môže postihnúť kohokoľvek. Ohrozenejší sú ale diabetici, ľudia s nízkym, alebo vysokým tlakom krvi, silno krátkozrakí, silno ďalekozrakí a ľudia, v ktorých rodinnej anamnéze sa glaukóm vyskytuje.

Pravidelné očné prehliadky môžu včas odhaliť zvýšený vnútroočný tlak. Pokiaľ je u vás riziko glaukómu vyššie je vhodné ak budete prehliadky u lekára absolvovať 1x ročne.

Príčiny vzniku zeleného zákalu

Zvýšený vnútroočný tlak

Oko je vyplnené tekutinou, ktorá sa neustále vytvára. Jej nadbytok sa odvádza odvodnými kanálikmi do cievneho riečišťa oka. Pokiaľ všetko funguje tak ako má zelený zákal vám nehrozí. Ak sa ale zníži jej odtok, alebo úplne zastaví dochádza k hromadeniu sa vnútroočnej tekutiny v oku a následnému zvyšovaniu tlaku.

Zvýšený vnútroočný tlak môže nastať z viacerých dôvodov:

  • porucha regulácie tvorby vnútroočnej tekutiny
  • upchatie odtokových kanálov
  • genetika, rodinná anamnéza
  • úraz
  • užívanie liekov – predovšetkým kortikosteroidy.

Zelený zákal, čiže poškodenie očného nervu môže mať aj iný dôvod než len zvýšený vnútroočný tlak.

Nedostatočné zásobovanie kyslíkom a živinami

Tlak vo vnútri oka je normálny, ale k poškodeniu očného nervu aj tak dochádza v dôsledku iného ochorenia. Táto príčina sa najčastejšie objavuje u diabetikov a u ľudí, ktorí majú zdravotné problémy s krvnými cievami, ktoré zlyhávajú pri zásobovaný oka živinami.

Poškodenie očného nervu

K poškodeniu očného nervu môže dôjsť úrazom alebo genetickou predispozíciou.

Druhy glaukómu

Poznáme štyri druhy glaukómu. Každý z nich má iný priebeh, iné symptómy a vyžaduje si rozličnú liečbu.

1. Primárny glaukóm

Primárny glaukóm s uzavretým uhlom prebieha pomaly a nenápadne. Pacient nemá žiadne bolesti a ani si neuvedomuje, že jeho očný nerv je ohrozený.

  • Príznaky – Pacienti s týmto typom glaukomu môžu zo začiatku choroby vidieť kruhy okolo svetelného zdroja, neskôr dôjde k defektom zorného poľa a oslepnutiu.
  • Diagnostika – Aby ste tento glaukóm spoľahlivo diagnostikoval sú potrebné dlhoročné kontroly priebehu ochorenia s podrobnou dokumentáciou. Postupom veku pacienta dochádza k väčšiemu poškodeniu očného nervu.

2. Primárny kongenitálny glaukóm

Tento druh glaukómu sa vyskytuje zriedka. Zvyčajne sa objavuje v prvých rokoch života pacienta (v dojčenskom veku).

  • Príznaky – Pri tomto type glaukómu deťom slzia oči, sú citlivé na svetlo a majú až kŕčovité sťahy viečok. Nakoľko dieťa nevie povedať čo ho bolí, hneď ako zbadáte príznaky poraďte sa s lekárom.
  • Diagnostika – Diagnóza sa určí presne vyšetrením dieťaťa v narkóze (nakoľko ide o malé deti).

3. Akútny glaukóm

Akútny glaukóm, alebo inak povedané glaukóm s uzavretým uhlom sa môže objaviť  v každom veku. Nastane v okamihu kedy sa náhle zvýši vnútroočný tlak.

  • Príznaky – Symptómy ako červené, tvrdé oko, bolesť oka vystreľujúca do hlavy, zhoršené videnie sú pre tento glaukóm typické.  Môže sa objaviť aj nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha.
  • Diagnostika – Lekár diagnózu určí meraním vnútroočného tlaku, vyšetrením oka a na základe symptómov, ktoré akútny glaukóm sprevádzajú. Symptómy akútneho gaukómu sú tak typické, že presnú diagnózu určí ktorýkoľvek lekár. Liečbu už vykoná odborník.

4. Sekundárny glaukóm

Pri tomto druhu glaukómu ide o zvýšenie vnútroočného tlaku, ktoré je spôsobené iným ochorením.

Príznaky – Sekundárny glaukóm môže, ale nemusí mať symptómy. Záleží to od toho akým ochoreným je spôsobený.

Liečba zeleného zákalu

Ak je zelený zákal spôsobený zvýšeným vnútroočným tlakom lekár po stanovení presnej diagnózy nasadí lieky.

Pri primárnej glaukómii sa pacientovi podávajú očné kvapky na zníženie tlaku. Ak lieky nezaberajú je na rade laserová liečba. Táto liečba nemá dlhodobý efekt. Operačný zákrok je ďalším spôsobom ako znížiť vnútroočný tlak. Pri mikroinvazívnom zákroku sa vytvorí umelý kanálik, ktorým môže prebytočná tekutina odtekať.

Akútny glaukom si vyžaduje okamžitú liečbu. Ide o núdzový prípad kedy treba čo najskôr znížiť tlak v oku. Ako prvé sa podajú očné kvapky a nasleduje operácia.

Zelený zákal je postupné, alebo náhle poškodzovanie očného nervu. Či už je príčinou zvýšený vnútroočný tlak, alebo je príčina inde ide o nezvratné ochorenie. Včasná a správna diagnóza a následná liečba môže spomaliť, alebo zastaviť poškodzovanie nervu a vám tak môže zachrániť zrak. Preto nepodceňujte pravidelné očné prehliadky a ak spozorujete u seba akýkoľvek symptóm, vyhľadajte odborného lekára.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY