4.1 C
Bratislava
streda, 6 novembra, 2024

Kúpele pre zdravie a krásu

Základom každej krásy je čistota, preto sa starostlivosť o kožu začína práve vodou. Dôkladné očistenie tela nás zbaví nielen povrchového prachu a špiny, či zvyškov kozmetických prípravkov, ale pomôže nám aj odstrániť z povrchu kože jej odumreté bunky a výlučky potu. Okrem toho majú kúpele priaznivý vplyv na prekrvenie pokožky, nervovú sústavu a podporu krvného obehu – samozrejme, ak sú používané s mierou.

Kúpanie

Kúpanie vo vani sa odporúča raz do týždňa v trvaní 15 až 20 minút, pri teplote 35 38 stupňov. Teplejšia voda neprispieva vhodne ani telu ani pokožke. Veľmi teplá voda zbavuje kožu tuku, ale i ochranného kyslého plášťa.

Horúca voda v rozmedzí 37 až 41 stupňov je vhodná len pre mastnejšiu pokožku a ľudí, ktorí majú problém s prekrvením. Takáto voda nás vyhreje, otvorí póry a kapiláry, prečistí ich a zbaví vplyvom potných žliaz škodlivých látok. Ak používate mestskú tvrdú vodu, pridajte do nej trošku sódy bikarbóny.

Pred kúpeľom si taktiež nezabudnite čistiacim mliekom, alebo vodou vyčistiť tvár a odstrániť make-up.

Na záver kúpeľa je vhodné sa osviežiť letnou sprchou, ktoré naspäť stiahne póry, napne pokožku a utuží organizmus. Po kúpeli si nechajte aspoň pol hodinku čas pre seba, zababušte sa do predhriateho uteráka a relaxujte. Dbajte však pritom na dôkladné osušenie sa, najmä v záhyboch pokožky, v podpazuší, na stehnách a intímnych partiách.

Striedavé kúpele sú odporúčané aj na cievy, kde pôsobenie striedavej, teplej a studenej vody pomôžu prekrviť ruky a nohy. Aj doma si ich vieme ľahko pripraviť a to pomocou 2 nádob. Do jednej dáme vodu teplú 40 stupňov a do druhej studenú vodu, a striedavo vkladáme nohy na 2 minútky do teplej vody a 5-10 sekúnd do studenej. Na záver sa opäť použije studená voda.

Inak liečebný účinok teplej a studenej vody vyzdvihoval aj známy nemecký farár Kneipp, ktorý dokonca založil vodoliečebný ústav vo Worishofe (s výrazom Kneippove kúpele ste sa určite stretli v lepšom wellness centre). Kneipp taktiež kládol dôraz na pridávanie rozličných rastlín do kúpeľa, ako aj otužovanie.

Otužovanie

Zdraviu prospešné je aj otužovanie spojené s masírovaním. Odporúča sa aj tým menej smelým osobám, veď stačí začať postupne. Pri kúpaní si vezmeme froté rukavicu, alebo jemnú kefu, ktorú namáčame do vlažnej vody. Postupne, počas 2 mesiacov teplotu vody znižujeme, až na 18-15 stupňov. Pri frotírovaní postupujeme od spodku nôh smerom nahor, silnejším svalovým partiám, bokoch, zadku aj stehnám kľudne doprajeme väčší tlak. Potom sa venujeme chrbtu, masírujeme pozdĺž rebier. Horné končatiny masírujeme podobne ako dolné, krúživými pohybmi, smerom od prstov až ramenám a trupu. Jemne premasírujeme aj brucho, prsníky nemasírujeme.

Po otužovaní sa vrátime do kúpeľa, kde odpúšťame z teplej vody a primiešame studenú vodu. Chvíľku si poležíme vo vani, neskôr z nej vyjdeme osviežení a nabudení.

Otužovanie a masírovanie kefou pomôže aj starším ľuďom s ochabnutou pokožkou a ženám po pôrode, ktorým sa takýmto spôsobom prinavráti hladkosť a elasticita kože.

Parný kúpeľ a sauna

Výborný na očistu tela je aj parný kúpeľ, resp. parná sauna. Vplyvom horúceho vzduchu sa póry otvoria, koža sa prekrví a telo vylúči pot aj škodlivé látky – toxíny, usadené v koži. Parná sauna priaznivo vplýva aj na odstránenie nečistôt z pokožky. Je však vhodná len pre ľudí, ktorí nemajú problém so srdcom, nakoľko je vysoká teplota v pare záťažou na organizmus.

Aromatická para pôsobí liečivo a vzpružujúco aj na pľúca, dýchacie orgány, tráviace orgány a nervy.

Ešte extrémnejšia je suchá sauna, kde je teplota vzduchu aj 90 stupňov. Suchým teplom sa vyvoláva intenzívne potenie, koža sa prekrvuje, rozširujú sa cievy v koži a svalstve. Saunu používajú aj vrcholoví športovci pred súťažou, ak potrebujú v krátkom čase znížiť svoju hmotnosť – keďže sauna odvodňuje a tým sa dočasne zníži aj hmotnosť tela. Aj u suchej sauny platí, že je vhodná iba pre zdravých ľudí. Pravidlom pri saunovaní je aj následné ochladzovanie ľadovým medveďom (ľadovou drťou), studenou sprchou, alebo v vodou v ochladzovacom bazéne a dopĺňaní si tekutín.

Preto po saunovaní, ale aj kúpaní je potrebné stratenú vodu prijať aspoň 2 pohármi vody, pri suchej saune aj viac.

Prísady do kúpeľa

Ak si chceme kúpeľ ešte viac spríjemniť, do kúpeľa si pridávame rôzne voňavé prísady vo forme práškov, olejov. Veľmi liečivé sú prírodné výťažky z bylín, či už vlastnoručne nazbieraných alebo zadovážených v obchode.

Povzbudia vás odvary z ihličia, rozmarínu, lipového kvetu, ale aj levandule. Bylinky nevaríme, len ich sparíme vriacou vodou po dobu 10-15 minút, precedíme cez gázu a pridáme do kúpeľa. Mastnej pokožke prospeje harmanček, šalvia, arniky.

Na suchú pleť dobre vplýva olejový kúpeľ, kde do kúpeľa pridáme pár kvapiek obľúbeného oleja. Na suchú a popraskanú pokožku je významným pomocníkom mandľový olej, jojobový olej prinesie hebkosť citlivej pleti. Kúpeľ s pridaním medovkového oleja priaznivo pôsobí na pokožku, prinesie odpočinok a upokojenie. Zas borákový olej pri liečbe zápalových ochorení, pri artritíde, kedy zmierňuje opuchy, uľavuje od bolesti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov.

Výborné sú aj minerálne kúpele – kúpele s prísadou minerálnych solí (napríklad morská soľ), ale aj pridaním prírodných minerálnych prameňov.

Pri kožných chorobách, ako je akné, lišaje, ekzémy sa odporúčajú sírne kúpele. A na reumatické choroby sa odporúčajú bahenné kúpele. Tie sa zväčša pripravujú priamo v kúpeľných miestach a wellness hoteloch, blízko prírodného náleziska liečivej rašeliny, alebo sírnatého bahna.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY