Rozmarín lekársky

15.08.2010 / Kategória: Atlas byliniek

Latinsky: Rosmarinus officinalis L.
Ľudovo: rozmajrín, morská rosa, merdov
Čeľaď: hluchavkovité

Je to vždyzelený ker, ktorý je intenzívne voňajúci. Listy sú úzko čiarkovité s podvinutými okrajmi, na líci sýtozelené, na rube sivo plstnaté. Kvetná koruna je modrá, bledomodrá, fialkastá až ružová. Nestrihaný krík dorastá do výšky 2 metrov.

Výskyt

Vyskytuje sa v Stredomorí, inde sa pestuje ako okrasná alebo liečivá rastlina a korenie. Je citlivý na mráz, preto ho buď na zimu zakrývame čečinou, alebo ho v črepníku berieme dovnútra. Inak potrebuje slnečné stanovište s priepustnou pôdou.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame listy prípadne aj zelené nedrevnaté výhonky. Sušíme pri teplote do 35°C. Schnú pomalšie.

Účinné látky

Hlavnou účinnou látkou je silica s viacerými zložkami (ako borneol a cineol), ďalej triesloviny, horčiny, živica, saponíny a iné látky. Silica má dezinfekčný účinok.

Využitie

Ako jedna z mála bylín zvyšuje krvný tlak.
Pomáha pri stareckom srdci, tonizuje cievy, nervovú sústavu a celkove posilňuje.

Pomáha na napuchnuté kĺby, edémy, pomliaždeniny, reumatizmus, ale aj ako dezinfekčná ústna voda na výplach ústnej dutiny i upchatého nosa.

Rozmarín podporuje trávenie aj chuť k jedlu. Zvyšuje totiž prekrvenie tráviaceho ústrojenstva, zvyšuje vylučovanie žlče a ovplyvňuje tvorbu tráviacich enzýmov.

Často sa používa ako korenina do mäsových plniek, aj kvôli svojej výraznej aróme. Hodí sak hydine, bravčovej pečienke, rybe, do polievok, na grilovanú zeleninu, k pečeným zemiakom.

Kontraindikácie

Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá. Nesmú ju užívať ani ženy v tehotenstve!

Zaujímavosť

Rozmarín bol používaný už v stredoveku nielen ako korenie, ale aj ako liečivá bylina a kadidlo. Rozmarín bol, a do dneška zostal symbolom lásky a smrti, používa sa pri zdobení mládeneckých klobúkov, svadobných kytíc i stolov.

Motív rozmarínu sa často objavuje v ľudovej poézii a piesňach. Z Matthioliho herbára sa dozvedáme, že rozmarínové drevo slúžilo k výrobe fláut.

Motto

Symbol lásky a smrti na pomoc životu.

Páčil sa vám článok? Kliknite na

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *