-0.4 C
Bratislava
pondelok, 11 novembra, 2024

Šalvia lekárska

Latinsky

: Salvia officinalis
Ľudovo: babské ucho, babie rúcho, babie brucha, rapaňa, salvatrix, salvia,smrtka, šalfie,
Čeľaď: hluchavkovité

Je to príjemne aromatický, krátko rozkonárený poloker vysoký 20 až 70 cm. .Listy sú protistojné, podlhovasté alebo kopijovité, na báze zúžené, tupo zúbkaté s dvoma malými prilístkami a so sieťovitou žilnatinou. Kvety sú fialové, prípadne biele. Plody sú tvrdky.

Výskyt

Šalvia potrebuje veľa tepla, preto ju nájdeme hlavne v južnejších častiach Európy.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierajú sa listy krátko pred rozkvitnutím, máj až jún.

Účinné látky

Šalvia obsahuje 1-2,5 % silice rozdielnej skladby s významným podielom tujónu. Silica ďalej obsahuje cineol, borneol, gafor, cymol, pinén, linalol, hydroxyterpenové kyseliny, saponíny, horčiny, triesloviny, triterpény, flavonoidy.

Využitie

Potlačuje potenie, vymývajú sa s ňou rany a vredy. Má krvičistiace a protizápalové účinky. Lieči choroby čriev, krvácajúce vredy žalúdka a dvanástnika a zápaly žalúdka. Je výborná pri ženských ochoreniach a klimakterických problémoch, kde by nemala chýbať v čajovej zmesi, ktorou sa liečime. Znižuje hladinu cukru v krvi, preto ju pridávame aj do diabetických čajovín.
Zvonka sa používa odvar vo forme kloktadla pri zápaloch úst a hrtana a vo forme obkladov pri starých, ťažko sa hojacich a stále mokvajúcich ranách a na dezinfekciu.

Kontraindikácie

Nepoužívať v tehotenstve ani pri dojčení. Pri dlhodobom užívaní boli zistené niektoré nežiaduce účinky, ako napr. vysychanie kože, aj preto sa doporučuje užívanie čaju v kombinácii s vhodnými bylinami.

Zaujímavosť

Rodové meno Salvia je odvodené z latinského slova „salvere“ – tj liečiť. Listy šalvie lekárskej sú od antiky považované za symbol večného života. Predovšetkým v stredoveku si potom šalvia získala veľkú prestíž. Hovorilo sa, že komu rastie na záhrade šalvia, ten nezomrie – toľko sa verilo v jej liečivé schopnosti. Ako obľúbenú liečivka ju nechal Karol Veľký pestovať v Capitulare de villis. V šestnástom storočí sa šalviové listy používali aj v kozmetike – ako „zubná kefka“. Šalvia bola tiež používaná k príprave čierneho farbiva na vlasy.

Motto

Prečo umiera človek, ktorému v záhradke rastie šalvia?

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY