19.9 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Levanduľa úzkolistá

Latinsky: Lavandula angustifolia
Ľudovo: lavanda, lavendula, levendula, devandula, dulenka, vandelička
Čeľaď: hluchavkovité

Je to trsovitý, rozkonárený trvácny vždyzelený poloker, vysoký až do 60 cm. Levanduľa má šedozelené plstnaté listy s výraznou vôňou. Zvyčajne kvitne v júni až v auguste fialkovo modrými kvetmi zoskupenými na vrcholku stonky. Plody sú lesklé tvrdky. Bylinka je medonosná.

Výskyt

Neznáša väčšie mrazy.V zime zakrývame čečinou.
Je to teplomilná rastlina obľubujúca slnečné polohy. Pôda jej vyhovuje ľahšia, dobre priepustná, vápenatá s dostatkom živín. Pestuje sa ako okrasná bylinka v záhradách. Pôvodom levandule je Stredomorie, jej pestovanie sa stalo obľúbené aj v iných krajinách, vzácne aj na Slovensku. Najcharakteristickejšou oblasťou pre pestovanie levandule je však južné Francúzsko, oblasť Provance.

Je vhodná aj na pestovanie v nádobách, mulčovanie pieskom stimuluje kvitnutie, po odkvitnutí zrežeme na dosiahnutie košatého vzrastu.

Časti, ktoré sa zbierajú

Z rastliny sa zbierajú najmä kvety. Najvhodnejšia doba pre ich zber je tesne pred rozkvitnutím. Sušia sa zviazané po celých zväzkoch zavesené na suchom a teplom mieste. Zväzky sa potom ďalej používajú ako vonné predmety alebo dekorácia.

Účinné látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka terpénestery), kumarín, triesloviny, horčinu, živicu a iné látky.

Využitie

Výťažky z levandule bývajú častou prísadou v parfumérii. Vrecúško s kvetom a listami vložíme pod vankúš, kde nám navodí príjemný spánok. Vkladáme ich taktiež do šatníka, alebo skrine s potravinami. Svojou vôňou je účinná proti bytovým moliam. Levanduľa je jedna z mála byliniek, ktoré si uchovávajú arómu po vysušení a ideálne sa dá využiť pre POTPOURRI.

V malom množstve ju môžeme využiť v kuchyni a pridať k pečenému mäsu a rybám, hodí sa aj do hubových jedál a šalátov. Taktiež je možné kombinovať ju s rozmarínom, bazalkou a cibuľou. Levanduľové listy tvoria neoddeliteľnú súčasť Provensálskeho korenia.

Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Užíva sa taktiež pri reume. Levanduľový olej je asi najobľúbenejšou prísadou relaxačného kúpeľa.

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa.

Motto

Krásne vonia levanduľa.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY