14.9 C
Bratislava
nedeľa, 26 mája, 2024

Medovka lekárska

Latinsky: Melissa officinalis
Ľudovo: lemonka, marulka, madlinka, melisa, včelanka, rojovník, včelník, meduň, matočina, dúbravník, citrónová zelina
Čeľaď: hluchavkovité

Vzpriamená a rozkonárená bylinka. Dorastá do výšky 30 až 90 cm. Má intenzívnu citrónovú vôňu. Listy sú podlhovasto vajcovité, pílkovité, na rube holé. Kvety sú belavé.

Výskyt

Pochádza zo Stredomoria, pestuje sa aj u nás a je to veľmi obľúbená bylinka, pestuje sa v záhradkách ako liečivá, aromatická, priemyselná, medonosná i dekoratívna rastlina. Medovka lekárska je teplomilná rastlina, náročná na teplo a plochu chránenú od severných vetrov. Jej korene rastú do hĺbky 0,20-0,30 m, preto sa odporúča pestovať ju v hlbokých pôdach bohatých na živiny. Obľubuje pôdu piesočnato – hlinitú, vyhriatu, kyprú a bohatú na humus. Dobre sa jej darí po okopaninách alebo po strukovinách.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame list alebo vňať a to spravidla prv, ako rastlina kvitne, viac ráz do roka. Prvý zber čo najskôr, aby sme zrezávaním rastliny predišli škodcom, posledný zber nesmie byť neskoro v roku, ináč rastlina vymrzne. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga). Schne rýchle. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Využitie

Medovka lekárska má liečivé účinky proti nadúvaniu a kŕčom, pôsobí posilňujúco a upokojúco a dodáva chuť k jedlu. Podporuje tvorbu žlče, tlmenie žlčníkových kolík, tlmenie menštruačných kŕčov a pri ochorení močových ciest. Používa sa pre jej účinok s inhaláciou jej silice, ktorý napomáha odkašlávaniu a uvoľňovaniu hlienu, ďalej vo forme záparu do kúpeľov a ako kloktadlo pri zápale mandlí a ďasien.
Čaj posilňuje žalúdok a priaznivo pôsobí proti nadúvaniu. Z jednej čajovej lyžičky drogy na šálku vody sa pripravuje zápar, z ktorého sa pijú dve až tri šálky denne.
V ľudovom lekárstve sa používa ako prostriedok na utíšenie nervov.

Kontraindikácie

Medovka znižuje pozornosť, po jej užití sa neodporúča viesť motorové vozidlá, alebo obsluhovať stroje.

Zaujímavosť

Pripravte si relaxačný kúpeľ z medovky
Odvar z medovky si môžete pridať dokonca aj do kúpeľa. Takýto jemne citrónovo voňajúci kúpeľ vás krásne uvoľní a ak si ho doprajete večer, príjemne vás naladí na spánok.

Motto

Sladká priateľka pre radosť zo života.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY