20.2 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Borák lekársky

Latinsky: Borago officinalis L.
Ľudovo: atlacier, burák, brutnák, oharková zelina, radosť srdca
Čeľaď: borákovité

Je to jednoročná 30 až 80 cm vysoká medonosná liečivka. Byľ je riedko štetinato ochlpená, priama, listy prízemnej ružice stopkaté, sediace, na byli vajcovité, plytko vykrajované až celistvookrajové. Kvety sú biele až modré v tvare hviezdičky. Druh pochádza z južnej Európy. Plody sú hnedé tvrdky. Kvitne od mája do septembra.

Výskyt

Bylinka sa vyskytuje na nížinách, vo voľnej prírode splanieva.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame kvet alebo aj vňať na začiatku kvitnutia prípadne len listy. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 35 stupňov.

Účinné látky

sliz, živica, éterický olej, antokyanové modré farbivo, triesloviny, kyselina kremičitá a vitamín C

Využitie

Osoží pri chorobách močových ústrojov a dýchacích ciest. Potné kúry napomáhajú látkovej premene a znižujú horúčku. Obsahuje vitamín C, má vysoký obsah vápnika, draslíka a minerálnych solí. Znižuje krvný tlak. Šťava z čerstvých listov pomáha pri depresiách a nervovom vypätí. Borák je vhodný na obklady na rany a vriedky, pretože čistí a ošetruje pokožku.

Bylinka sa často využíva v kuchyni ako korenie. Z čerstvých listov môžeme pripraviť šalát, ale správnejšie je uvariť ich, pretože bylinu pokrývajú husté chĺpky. Listy možno dokonca upiecť na panvici a ochutiť nimi cestoviny, prípadne použiť do plnky. Sušený môže slúžiť na dochutenie polievky.

Kontraindikácie

Dlhodobo a pravidelne nie je vhodné túto bylinu konzumovať.

Zaujímavosť

Pri manipulácii s drogou buďte opatrní, lebo kvety a chlpatá vňať pichajú.

Motto

Veselé je srdce, keď ho teší borák.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY