0.8 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Aloe vera

Latinsky: Aloe barbadensis Mill
Ľudovo: aloa pravá, aloe vera, aloe, púštny zázrak, prameň života a večnej mladosti
Čeľaď: ľaliovité

Hrubolistá, vždyzelená rastlina bez kmeňa s dcérskymi ružicami. Listy až 60 cm dlhé, modrozelené, často červenkasté, na okrajoch ostnaté, na oboch stranách hladké. Kvetný stvol je vysoký až 0,9 m, jednoduchý, alebo s 2 – 3 vedľajšími konármi. Žlté kvety merajú až 3 cm a vyčnievajú z nich tyčinky 3 – 4 mm. Vo vnútornej dužine listu je priehľadná, polotekutá šťava, tzv. gél.

Výskyt

Pravlasťou aloe je severovýchodná Afrika a Arabský poloostrov.

Dnes je rozšírená po celom svete, prevažne v teplom a suchšom podnebí.

Časti, ktoré sa zbierajú

Najviac využívané sú listy Aloe.

Účinné látky

vitamíny (A, B, C, E), minerály (draslík, fosfor, mangán, meď, vápnik, zinok), aminokyseliny, enzýmy, esenciálne mastné kyseliny a polysacharidy.

Využitie

Po priečnom reze listu vytekajú z dužinatej časti dva druhy štiav: žltozelená z povrchovej časti, obsahujúca aloín a bezfarebná, tzv. gél, ktorý má ukľudňujúce a hydratačné účinky. Počas priemyselného spracovania sa šťavy od seba oddeľujú, aby sa odstránil laxatívny účinok obsahových látok z povrchovej časti listov. Aloa barbadoská je používaná v tradičnej čínskej, japonskej, ruskej, africkej a indickej etnomedicíne. Gél sa používa v kozmetike do výrobkov podporujúcich regeneráciu pokožky, rán, ochranných prostriedkov pred UV lúčmi je súčasťou mydiel, krémov a pod.

Aloe vera má protizápalové účinky, pôsobí antibakteriálne a ako antivirotikum, antimykotikum. Pozitívne ovplyvňuje hojenie rán, popálenín spôsobených vysokou teplotou, slnečným žiarením, chladom (omrzliny), röntgenovým žiarením, lieči infekcie ústnej dutiny, afty a zápaly.

Existujú štúdie, ktoré ukázali, že aloe stimuluje imunitu, nastoľuje v organizme acidobázickú rovnováhu a zregenerováva črevnú mikroflóru. Pomáha pri zápche vďaka vysokému podielu vlákniny.

Kontraindikácie

Aloe sa používa aj ako preháňadlo. Pri nápojoch s obsahom aloe sú tie zbavené tohto pôsobenia. Inak nie sú známe žiadne kontraindikácie. V obchodoch sa Aloe predáva ako potravina, nie ako liečivo. Účinok je sporný a dosiaľ nebol potvrdený vedeckými výskumami. Existuje taktiež Aloe ozbrojená, rastlina podobná vlastnosťami a výzorom, ktorej kontraindikáciami sú tehotenstvo, dojčenie, či choroby obličiek.

Zaujímavosť

Táto rastlina sa dá pestovať ako rastlina prvej pomoci na okennej parapete. Stačí len v prípade potreby odrezať čerstvý list a jeho šťavou potrieme ranku, či popáleninu. Aloe vyžaduje miestnosť orientovanú na juh, teplota by mala byť konštantná, počas leta okolo 25 st. Celzia. Neznáša však priame slnko, či prievan. Pre rast potrebuje ľahkú a priepustnú pôdu zloženú z kompostu, piesku a rašeliny v pomere 1:1:1. Počas vegetácie sa zalieva vodou 1x do týždňa a je vhodné hnojiť ju aspoň 1 x do mesiaca špeciálnym hnojivom s obsahom minerálov. Patrí medzi najstaršie liečivé rastliny vôbec. Už v Starom Egypte sa používala na regeneračné či omladzujúce kúry. V jej liečivú silu verili kráľovné Kleopatra, Nefertiti, či moreplavec Kolumbus a mysliteľ Gándhí.

Motto

Všetko je na niečo, len Aloe je na všetko.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY