Rumanček kamilkový

01.07.2010 / Kategória: Atlas byliniek

Latinsky: Matricaria recutita
Ľudovo: rumanček, harmanček, kamilka
Čeľaď: astrovité

Je to vzpriamená, rozkonárená, intenzívne voňajúca rastlina. Listy jemne 2 až 3-krát perovito zložené. Úbory kvetov majú kužeľovité duté lôžko, s priemerom 10 – 25 mm. Jazykovité biele kvety, čoskoro naspäť previsnuté. Harmanček je jednoročná bylina vysoká 15 až 50 cm.

Výskyt

Vyskytuje sa zväčša na okrajoch ciest, na obilninových poliach, alebo úhoroch. Pôvod tejto rastlinky je vo východnom Stredomorí, ale dnes je už rozšírená po celom svete.

Časti, ktoré sa zbierajú

Z byliny používame kvet, ktorý zbierame bez stopiek v čase kvitnutia, od mája do septembera. Dá sa bez problémov kúpiť v lekárňach.

Využitie

Je hviezdou medzi bylinkami. Má naozaj všestranné využitie. Pravidelné pitie čaju dokáže regulovať trávenie. Používa sa zvonka pre svoje protizápalové, dezinfekčné, granulačné a protikŕčové účinky, ďalej pri ošetrovaní zapálenej sliznice, na výplachy, na kúpele, pri liečení hemoroidov a v liečebnej kozmetike.

Urýchľuje reparatívne procesy, znižuje bolesť a bráni tvoreniu jaziev. Užíva sa tiež ako kloktadlo pri chorobách ústnej dutiny a hrtana. Rumanček má vynikajúce účinky pri žalúdočných a črevných poruchách, chronických hnačkách a zápaloch močových ciest.

Ak trpíte nespavosťou, často vás prepadáva úzkosť či záchvaty paniky, doprajte si šálku harmančekového čaju. Upokojí vašu myseľ, uvoľní organizmus a telo pripraví na odpočinok. Ak večer nemôžete zaspať a prehadzujete sa dlho do noci v posteli, vypite vždy pol hodinu pred spánkom šálku čaju.

Kontraindikácie

Niektorí ľudia môžu byť na harmanček alergickí. Harmančeku by sa mali vyhýbať tehotné ženy.

Zaujímavosť

Harmanček je zdravý aj pre vašu pleť. Odvar alebo zriedený olej môžete použiť na zosvetlenie pleti, dokáže dokonca odstrániť aj nepríjemné tmavé kruhy pod očami. Unavené oči osviežia vylúhované a vychladené vrecká čaju. Dermatológovia vyzdvihujú jeho liečivé účinky proti lupienke a rôznym druhom ekzémov. Zmierňuje následky ovčích kiahní alebo zaparenín. Harmanček sa využíva aj pri výrobe vlasovej kozmetiky. Jeho zosvetľujúce účinky sú vhodné najmä pre blondínky.

Motto

Každý čaj vylepšíš rumančekom.

Páčil sa vám článok? Kliknite na

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *