3.4 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Poznáte príznaky boreliózy a ako sa jej brániť?

V Slovenskej republike ročne Lymskou boreliózou ochorie okolo 1 000 ľudí. Výlet do prírody tak môže vyjsť veľmi draho. Ako sa borelióza prejavuje, čo všetko môže spôsobiť a ako jej predchádzať? To všetko sa dozviete v tomto článku.

Najčastejšia infekcia prenášaná kliešťom v SR

Lymská borelióza je najčastejšia infekcia prenášaná kliešťom u nás. Chorobu vyvoláva baktéria Borrelia burgdorferi, ktorú prenášajú dospelé kliešte, ale aj tie úplne malé. Ochorenie boreliózou má sezónny charakter a najviac výskytov sa odohráva v letných mesiacoch, keď sú kliešte najaktívnejšie.

Čo by ste mali vedieť?

  • Lymskou boreliózou neochorie každý, kto si z prírody prinesie kliešťa. Ochorenie prepuká asi u 5 ľudí zo 100.
  • Akonáhle zistíte, že máte na tele prisatého kliešťa, je potrebné ho odstrániť. Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým sa zvyšuje riziko nakazenia.
  • V niektorých prípadoch sa telo lymskej borelióze ubráni bez toho, aby ste spozorovali príznaky.
  • Aj napriek tomu, že baktérie spôsobujúce boreliózu žijú aj v tele iných živočíchov, nebol nikdy dokázaný prenos na človeka. Nemusíte sa tak báť, že by ste boreliózu chytili napríklad od komárov.
  • Inkubačná doba môže trvať 3-32 dní, ochorenie teda nemusí prepuknúť ihneď.
  • Lymská borelióza je liečiteľné ochorenie a nešíri sa z človeka na človeka.
  • Lymskou boreliózou môže ochorieť aj váš domáci miláčik, najčastejšie pes. Toho však môžete pred boreliózou ochrániť vhodným očkovaním.

Ako sa lymská borelióza prejavuje?

Borelióza má širokú škálu príznakov a sú individuálne. Rôzne príznaky boreliózy sa prejavia u konkrétneho jedinca inak. Ochorenie veľmi často zasahuje nervový systém, kĺby, svaly, vrátane srdcového svalu, niektoré štruktúry oka alebo kože.

Borelióza má niekoľko štádií ochorenia, v rôznych štádiách sa môžu objaviť trochu iné príznaky, preto sme sa rozhodli v tomto článku popísať príznaky typické pre jednotlivé štádia.

Lymská borelióza. Ochorenie

1. fáza boreliózy a typické škvrny na koži

V prvej fáze ochorenia sa na mieste, kde sa prisal kliešť, objaví jasno ohraničená červená škvrna. Táto škvrna nebolí ani nesvrbí, môže byť rôznej veľkosti a postupom času sa môžu takéto škvrny objaviť na mieste, kde kliešťa prisaté nebolo. Takýto jav sa nazýva erytem migrans, putujúce škvrny.

Takéto škvrny však nie sú jediným symptómom, ktorý sa v počiatku ochorenia objavuje. Pridružovať sa môžu aj ďalšie problémy, ktoré môžu pripomínať chrípku, ako napríklad:

  • zvýšená telesná teplota
  • opuchnuté uzliny
  • bolesti kĺbov a svalov
  • bolesti hlavy

a ďalšie.

Pozor! Existujú aj ľudia, u ktorých sa v prvej fáze ochorenia nemusia príznaky objaviť, poprípade sú tak mierne, že si ich jedinec nevšimne. U každého jedinca je priebeh ochorenia skutočne veľmi individuálny. Nie všetci jedinci si tiež prejdú všetkými štádiami ochorenia.

2. fáza boreliózy

Druhá fáza ochorenia sa objavuje niekoľko mesiacov po nákaze a typické sú najme bolesti celého tela, záťaž pre orgány, nervový systém a pohybový aparát. Môžu sa objaviť bolesti svalov, najrôznejšie zápaly svalov, ochabnutie svalov, opuchnutie kĺbov, brnenie končatín, poruchy srdcového rytmu a ďalšie.

U nakazených boreliózou sa tiež môže objaviť tzv. boreliový lymfocytom. Jedná sa o modro-červené sfarbenie alebo výrastky na koncových častiach tela, najčastejšie na ušných lalôčikoch alebo bradavkách.

V prípade zasiahnutia nervového systému boreliózou, či už v 2. alebo v 3. fáze ochorenia, sa dá hovoriť o tzv. neuroborelióze. Tá sa v Európe objavuje až u 40 % prípadov. Medzi jej hlavné príznaky patria spomínané zápaly nervov alebo stuhnutie svalov. Pokiaľ je narušený periférny nervový systém, môžu sa pridružiť tiež problémy so sluchom alebo poruchy videnia.

3. fáza boreliózy

Do tretej fázy ochorenia sa nedostane každý. Jedná sa hlavne o štádium, ktoré sa dotýka pacientov, ktorých borelióza nebola včas alebo adekvátne liečená. Ich príznaky môžu pretrvávať celoživotne a dá sa hovoriť o tzv. chronickej borelióze.

Typickým príznakom tretej fázy ochorenia je:

  • chronická únava
  • trvalé zmeny na koži
  • poškodenie orgánov
  • brnenie alebo necitlivosť v končatinách
  • poruchy pamäti
  • poruchy spánku
  • bolesti a opuchnutie kĺbov

a ďalšie.

3 tipy, ako predchádzať ochoreniu lymskou boreliózou

Ako predchádzať ochoreniu lymskou boreliózou je veľmi ťažké. Jedná sa skôr o preventívne opatrenia spočívajúce v ochrane pred samotnými kliešťami.

I napriek akejkoľvekj ochrane sa môže stať, že sa na vás kliešť prisaje a budete mať smolu, že je práve infikované. Môže sa tiež stať, že si z prechádzky prinesiete aj päť kliešťov a žiaden z nich prenášačom boreliózy nebude.

Dodnes neexistuje očkovanie, ktoré by človeka spoľahlivo chránilo pred prepuknutím ochorenia, a tak nezostáva nič iné, len sa snažiť chrániť pred samotnými kliešťami.

  1. Vyhýbajte sa oblastiam so zvýšeným výskytom kliešťov, ako sú zarastené lúky s vysokou trávou, porastami, najrôznejšími kríkmi. Pokiaľ takými oblasťami napríklad prechádzate, rozhodne sa v nich nezdržujte viac, než je nutné a nesadajte si na zem.
  2. Pokiaľ sa do prírody vydáte, vždy použite kvalitné repelenty a iné odpudzovače hmyzu, ktoré aplikujte hlavne na dolné končatiny. Okrem repelentov kliešte nemajú radi ani niektoré éterické oleje, ktoré môžete s repelentom kombinovať. Ich účinnosť totiž nie je tak vysoká, aby fungovali sami o sebe – jedná sa o vône, ako je levanduľa alebo tea tree.
  3. Akonáhle sa vrátite domov, popozerajte si celé telo, aj telá svojich detí. Na miestach, ktoré si nemôžete pozrieť sami, ako sú napríklad chrbát, požiadajte o kontrolu niekoho z blízkych. Prehliadku tela je vhodné aspoň jeden krát zopakovať.

Tip: Ak u vás prepukla lymská borelióza alebo iné ochorenie, vždy majte na pamäti, že je potrebné si udržiavať pozitivnú myseľ a telo čo najviac fit a vo forme, aby sa s chorobou mohlo popasovať. Viete, ako na detoxikáciu organizmu?

Ako odstrániť kliešťa?

Ak sa už na vás kliešť prisal, neostáva, než ho čo najskôr a najlepšie odstrániť. Hrôzou všetkých je situácia, keď sa kliešť roztrhne a časť zostane vo vašom tele. Ako sa dnes ideálne odstraňujú kliešte?

Majte na pamäti, že kliešť sa odstraňuje najlepšie pár hodín po prisatí, neskoršie sa už drží pomerne pevne a je tak zložitejšie ho odstrániť. Pri odstraňovaní kliešťa nepoužívajte oleje alebo mastičky, ako sa to robilo kedysi – tieto prípravky môžu celú situáciu ešte zhoršiť, pretože kliešť sa môže vyprázdniť do rany a riziko infekcie sa tak zvýši.

  1. Umyte si ruky a miesto prisatia dezinfikujte vhodným dezinfekčným prostriedkom, ktorý kúpite v lekárni.
  2. Kliešťa sa nedotýkajte holými rukami, zvyšuje sa tak riziko jeho pretrhnutia. Využiť môžete pinzetu alebo v najideálnejšom prípade špeciálne kliešte, pinzety a karty určené priamo na vyberanie kliešťov.
  3. Pripravte si tiež obrúsok alebo skúmavku, do ktorej kliešťa následne umiestnite.
  4. Pri samotnom vyťahovaní kliešťa ľahko pohybujte zo strany na stranu a buďte trpezlivý, kliešť sa do niekoľkých minút sám „pustí”. Kliešťom neotáčajte, pretože sa tak zvyšuje šanca, že ho roztrhnete.
  5. Miesto po odstranení kliešťa opäť vydezinfikujte, počítajte s tým, že miesto môže byť ešte pár hodín aj dní začervenané, je to bežná reakcia, a pokiaľ sa vám predsa len niečo nezdá, môžete vyhľadať lekára.
  6. Vybratého kliešťa je potrebné zlikvidovať. Nikdy ho nechytajte holými rukami, môžete ho spáliť s kúskom papiera či obrúska alebo ho môžete poslať do laboratória, kde urobia rozbor a dajú vám vedieť, či bol kliešť infikovaný, alebo nie.
  7. Po vytiahnutí kliešťa nezabudnite ranu sledovať, a to pokojne aj mesiac. Keď podchytíte boreliózu včas, zvyšuje sa šanca na pomerne rýchle vyliečenie bez dramatického priebehu ochorenia.

Lymská borelióza. Kliešť v skúmavke

Ako sa borelióza lieči? Antibiotikami

Pretože je lymská borelióza spôsobená baktériami, lieči sa predovšetkým antibiotikami. Užívať antibiotiká však v prípade lymskej boreliózy musíte dlhšie, ako ste zvyknutí u klasických infekcií, väčšinou 3 týždne. O tom, ako dlho užívať antibiotiká vás bude informovať váš ošetrujúci lekár.

Rovnako ako pri akejkoľvek inej antibiotickej liečbe nezabudnite užívať probiotiká, aby ste minimalizovali vedľajšie účinky antibiotík a dopady na vaše zažívanie. Užívať môžete tiež najrôznejšie doplnky stravy, ako vitamíny skupiny B alebo magnézium. Tieto látky podporujú okrem iného aj správne fungovanie nervového systému.

Liečbu boreliózy môžete tiež podporiť doplnkami stravy na podporu imunitného systému a celkovo zdravou stravou, ktorá dodá telu potrebné živiny pre správne fungovanie.

Inšpirácia: Poznáte vplyv potravín na zdravie?

Diagnostika boreliózy

Diagnostika boreliózy môže byť v niektorých prípadoch orieškom – pokiaľ sa totiž neobjavili príznaky v prvotnom štádiu ochorenia a pacient prichádza k lekárovi až napríklad s neurologickými problémami, môže chvíľu trvať, než sa príde na diagnostiku boreliózy.

Borelióza sa diagnostikuje na základe popisu príznakov a tiež laboratórnych vyšetrení, ktoré zisťujú prítomnosť protilátok proti borelii v krvi. Protilátky sa tvoria po niekoľkých týždňoch, ale ich prítomnosť automatický nemusí znamenať ochorenie boreliózou. Ich prítomnosť rozhodne nie je dôvodom na antibiotickú liečbu.

Alena Mrvíková, obsahový a SEO špecialista

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY