11.9 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Staráte sa o svoje zuby správne? Ako na čistenie zubov

Čistenie zubov by malo byť dennou rutinou, ktorú by ste mali vykonávať aspoň dvakrát denné. Prebehnúť pár krát so zubnou kefkou s pastou po zuboch ráno a večer určite nestačí. Ak si chcete zachovať krásny úsmev, ak chcete mať zdravé zuby a predchádzať množstvu problémov mali by ste vedieť ako čistiť zuby.

Spôsobov ako správne čistiť zuby je viacero. Či už máte vlastnú techniku umývania zubov, alebo ste sa o niečom novom dozvedeli na internete môžu sa v detailoch líšiť. Dôležité ale je aby ste si zuby umyli správne a naozaj dôkladne. Ak nebudete vedieť, ktorá technika je pre vás správna najlepšie urobíte ak sa spýtate svojho zubného lekára.

Kedy čistiť zuby

Čistiť zuby by ste si mali minimálne dvakrát denne: ráno a večer. Ideálne by bolo keby ste si mohli zuby umyť vždy po jedle, ale nie vždy sa to dá.

Umývať zuby pred jedlom alebo až po jedle nie je len otázkou zvyku ale hlavne zdravia zubov. Jedlo znižuje v ústach pH vďaka čomu je zubná sklovina mäkšia. Vy si to ani neuvedomíte ale je to tak. Ak si hneď po jedle umyjete zuby môžete si poškodiť sklovinu. Vhodnejšie je umyť si zuby ešte skôr než sa najete. Pokiaľ trváte na vyčistený zubov po jedle počkajte s čistením aspoň 30 minút. Počas tejto doby zubná sklovina spevnie a riziko jej poškodenia je nižšie.

Skôr ako dĺžka čistenia zubov je dôležitejšia technika. Osvojte si správnu techniku čistenia zubov a môžete ich mať čisté do dvoch minút.

Výber správnej zubnej kefky

Najdôležitejšou pomôckou na čistenie zubov je zubná kefka. Tvrdé zubné kefky môžu poškodiť zub ale aj podráždiť ďasno. Výberom mäkkej zubnej kefky určite nič nepokazíte.

Zubné kefky sa časom opotrebujú. Pokiaľ vám na čistých a zdravých zuboch záleží mali by ste ju každý druhý – tretí mesiac vymeniť za novú.

V súčasnosti nájdete v ponuke aj elektrické zubné kefky. Rozdiel medzi mechanickou a elektrickou zubnou kefkou je hlavne v spôsobe čistenia. Používanie klasickej zubnej kefky je účinné ak ovládate správnu techniku čistenia zubov. Elektrická kefka čistí zuby sama, stačí ju len priložiť k zubom. Je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí majú obmedzenú manuálnu zručnosť.

Pri výbere zubnej kefky berte ohľad aj na jej tvar. Mali by ste si ňou pohodlne vyčistiť všetky zuby a ľahko  dosiahnuť aj na ťažšie dostupné miesta. Zubná kefka s menšou hlavičkou sa lepšie dostane do každej oblasti ústnej dutiny.

Čistenie zubov – správna technika je dôležitá

Na zubnú kefku naneste zubnú pastu. Netreba jej veľa, postačí ak bude mať veľkosť hrášku. Priložte kefku k zubom pod 45°uhlom. Dajte pozor aby sa štetinky zubnej kefky dostali aj do priestoru medzi ďasnom a zubom (čiastočne aj na ďasno).

Krúživým pohybom zubnej kefky po zuboch ich vyčistíte. Nečistoty odstraňujte kefkou z ďasna preč. Nezabudnite na vyčistenie zadných zubov, žuvacích plôšok a vnútornú stranu zubov. Aj keď vnútornú stranu zubov nie je vidieť zubný povlak sa tu usádza. Pokiaľ ho neodstránite môže dôjsť k tvorbe zubného kameňa a ďalších problémov so zubami.

Pri čistení zubov zvnútra pohybujte kefkou hore-dole, nie sprava doľava. Nakoniec si môžete zubnou kefkou vyčistiť aj jazyk a ďasná. Vypláchnite ústa čistou vodou a skontrolujte ako ste si zuby umyli. Posledným krokom je použitie zubnej niti alebo medzizubnej kefky, čím vyčistíte aj medzizubné priestory, kde sa so zubnou kefkou nedostanete.

Metódy čistenia zubov

Existuje viacero metód čistenia zubov. Každému môže vyhovovať iná. Rozdiely medzi nimi sú najčastejšie v spôsobe ťahu kefkou po zuboch.

Na správne čistenie zubov u detí  je dobrá metóda podľa Foneho – zahryzneme zuby k sebe a zubnou kefkou robíme krúživý pohyb. Začneme od stredu a postupne čistíme zuby na jednu stranu, potom na druhú stranu. Pokračujte v čistení vnútornej strany zubov a nakoniec  vyčistite zubnou kefkou žuvacie plôšky. Ide o jednoduchú techniku čistenia zubov, ktorú sa deti rýchlo naučia.

Metóda od červeného k bielemu je spôsob čistenia zubov zhora dole. Umiestnite štetinky zubnej kefky čiastočne na ďasno a čiastočne na zub. Stieraním vyčistite zuby. Kefku vždy ťahajte zhora nadol aby ste dostali nečistoty zo zuba preč.

Dobré je ak sa vám podarí pri čistení zubov vytvoriť zubnou kefkou vibračný pohyb. Ak to nejde netrápte sa a zuby čistite krúživým pohybom. Dôležité je aby ste si vyčistili každý zub po celej jeho ploche, preto nezabúdajte ani na medzizubný priestor a používanie zubnej niti. Práve v tomto priestore najčastejšie dochádza k tvorbe zubného kazu.

Čistenie zubov

Elektrické zubné kefky

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si elektrickú zubnú kefku budete si môcť vyberať zo širokej ponuky. V podstate ale budete mať na výber medzi sonickou a rotačno-oscilačnou elektrickou kefkou. Každá z nich má svoje výhody.

Sonická elektrická kefka

  • Tvarom sa podobá na klasickú zubnú kefku. Štetinky kefky ale vibrujú čím čistia zuby – sonické vibrácie. Sonická elektrická zubná kefka je efektívna a zároveň aj šetrná, je vhodná pre ľudí s citlivými zubami a ďasnami.
  • S kvalitnou sonickou zubnou kefkou môžete vyčistiť aj medzizubný priestor.
  • Nevýhodou tohto typu kefiek je fakt, že si neporadia so škvrnami na zuboch od kávy, vína alebo tabaku.

Rotačno-oscilačná elektrická kefka

  • Kefka má okrúhly tvar a vykonáva polrotačný pohyb (krúži v 90° uhle tam a späť) a štetinky oscilujú dnu a von. Týmto spôsobom sa z každého zuba dôkladne odstráni zubný povlak.
  • Poradí si aj so zafarbením zubov po káve či červenom víne.
  • Tento typ kefiek nie je vhodný pre ľudí s citlivými zubami a ďasnami.

Pri výbere správneho typu elektrickej zubnej kefky sa orientujte hlavne podľa citlivosti vašich ďasien a zubov. Nesprávnym výberom by ste si mohli viac ublížiť.

ZDROJ

colgate.com/en-us/oral-health/brushing-and-flossing/how-to-brush-your-teeth-properly

mouthhealthy.org/all-topics-a-z/brushing-your-teeth/

pilulka.sk/vsetko-o-elektrickych-zubnych-kefkach

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY