15.3 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Fakty a mýty: Spánok

Spánok je pre ľudský organizmus životne dôležitý a je rovnako potrebný ako dýchanie alebo prijímanie potravy. Spánok sa často spája s niečím mystickým, nadprirodzeným a éterickým: sny, emócie, zmenený stav vedomia, …niet divu, že je od dávnych čias spájaný s množstvom mýtov a povier. Čo sa vlastne deje s ľudským organizmom počas spánku, ako v tomto čase funguje mozog a prečo sa nám sníva? Aj keď súčasná veda na niektoré z týchto povier pozná odpoveď stále zostáva množstvo nezodpovedaných otázok.

Fakty a mýty

Mozog sa počas spánku vypne

To, že počas spánku nevnímame čo sa deje okolo nás neznamená, že mozog vypol. Takže toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Mozog pracuje 24 hodín denne 7 dní v týždni. Už len dýchanie či tep srdca sú znakom toho, že pracuje aj keď spíme.

Hneď ako zaspíme začína náš mozog pracovať. Prechádza štyrmi fázami spánku, z ktorých jedna je REM fáza. Cyklus fáz sa počas spánku zopakuje 5 až 6 krát. Vo fáze REM (spánok s rýchlym pohybom očí) je aktivita mozgu rovnaká ako keď ste bdelí a dokonca spotrebuje mozog v tejto fáze aj viac kyslíka. Zaujímavé je, že práve v tejto fáze spánku je najťažšie zobudiť človeka.

V REM fáze mozog spotrebuje viac kyslíka ako keď ste bdelí.

Pre každú fázu spánku je typický iný vzor mozgových vĺn a iná aktivita neurónov. Napríklad počas non REM spánku sú niektoré časti mozgu neaktívne (alebo slabo aktívne) zatiaľ čo amygdala (časť mozgu, ktorá je považovaná za centrum emócií) je aktívna. Vo fáze REM zas aktivitou vyniká thalamus (časť mozgu, ktorá prepája senzorické receptory s mozgovou kôrou). Pravdepodobne aktivita thalamusu spôsobuje, že sa nám sníva.

Keď si pamätám sen tak som dobre spal

Fakt, že si pamätáte svoj sen je znakom toho, že ste dobre nespali a často ste sa v noci zobúdzali. Vysvetlenie je celkom jednoduché. Ak sa zobudíte vo fáze REM (kedy sa nám najčastejšie sníva) alebo tesne po nej sen si môžete pamätať. Potvrdila to aj jedna štúdia, ktorej sa zúčastnili ľudia, ktorí si svoje sny pamätali. Kvalita spánku ľudí, ktorí si sny pamätali bola horšia než ľudí, ktorí si sny nepamätali.

Prečo si nepamätám sen?

Väčšina ľudí sníva každú noc, dokonca niekoľkokrát. O čom sa nám snívalo takmer vždy zabudneme. Predpokladá sa, že je za tým melatonín (hormón regulujúci spánok), ktorý spomaľuje aktivitu hipokampusu (časť mozgu, ktorej hlavnou úlohou je ukladanie a spracovanie spomienok a ukladanie informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäti). Z tohto dôvodu si sen nepamätáme.

Snívame len v REM fáze

Nie. Aj keď najčastejšie snívame vo fáze REM občas môžeme snívať aj v non-REM fázach spánku. Obsah snov sa vo fázach REM a non-REM líši. Živšie a bizarnejšie sny majú ľudia v REM fáze. Predpokladá sa, že je za tým kolísanie hladiny kortizolu (stresový hormón) počas spánku.

ZDROJ

sleepfoundation.org/how-sleep-works/myths-and-facts-about-sleep

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-how-much-sleep-do-we-need

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-the-mystery-of-sleep

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY