27.9 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

Fakty a mýty: Detský ekzém

Detský ekzém môže byť pre rodičov prekvapením, hlavne ak žiaden z rodičov ekzémom netrpí. Červené fľaky na pokožke vášho dieťaťa tak môžu vyvolať množstvo otázok a ešte viac obáv. Čo je príčinou vzniku detského ekzému a ako sa ho zbaviť? V snahe zistiť ako uľaviť dieťaťu  od svrbivej vyrážky natrafíte na množstvo poloprávd a mýtov, ktoré sa nemusia zakladať na pravde.

Ekzémom, alebo atopickou dermatitídou trpí asi každé piate dieťa. Môže postihnúť aj staršie deti ale najčastejšie sa vyskytne u malých detí od 2 do 6 mesiacov. Zvyčajne do 2. roku života dieťaťa zmizne. Ak nie, v dospelosti spôsobuje oveľa menšie problémy než v detstve.

Fakty a mýty

Detský ekzém spôsobuje nedostatočná hygiena

Nie. Mýtus, ktorý je pomerne rozšírený sa nezakladá na pravde. Pokožka dieťaťa je ešte jemná a citlivá. Jeho pokožka môže vznikom ekzému reagovať na množstvo podnetov z okolia ako je nevhodný materiál oblečenia alebo jedlo. Určite ale nie z nedostatočnej hygieny.

Dieťa môže dostať ekzém aj v tom najsterilnejšom prostredí. Deti s ekzémom majú často blízkeho príbuzného s atopickou pokožkou. Predpokladá sa, že ekzém je tak zakódovaný v ich DNA a preniesol sa na nich od jedného z rodičov. Prečo ale niektoré dieťa ekzém dostane a iné nie sa s istotou nevie.

Až 70% detí s ekzémom má príbuzného, ktorý trpí alebo trpel atopickou dermatitídou.  Dieťa môže toto ochorenie zdediť po rodičoch alebo aj starých rodičoch.

Detský ekzém je ochorenie na celý život

Nie, alebo aspoň nie u všetkých detí. Na detský ekzém nie je liek, deti ale z neho často do 2. roka života vyrastú (viac ako polovica detí). Deti, u ktorých ekzém nezmizol s ním majú v dospelosti oveľa menšie problémy.

Detský ekzém. Jedlo

Potraviny, ktoré jete počas dojčenia môžu ovplyvniť ekzém

Môžu, ale nie je to isté. Podľa niektorých výskumov atopická dermatitída sa môže zlepšiť u dojčených detí, ktorých matky vylúčili zo stravy vajcia a mlieko. Ďalšie štúdie zas preukázali, že u detí, ktoré boli dojčené minimálne 4 mesiaca bolo riziko vzniku ekzému nižšie (matky nepili mlieko).

Ak si myslíte, že dojčenie spôsobilo alebo zhoršilo ekzém u vášho dieťaťa porozprávajte sa o vhodnom stravovaní s lekárom. Je ale málo pravdepodobné, že práve materské mlieko môže byť dôvodom vzniku ekzému. Častejšie je za jeho vznikom umelá výživa, ktorej základ tvorí kravské mlieko, či niektorá potravina ak prechádzate na tuhú stravu.

Časté kúpanie môže spôsobiť detský ekzém

Môže. Detské mydlá a šampóny môžu obsahovať chemikálie, ktoré podráždia citlivú pokožku dieťaťa. Ekzém môže zriedka spustiť dokonca aj samotná voda, ktorá môže byť príliš chlórová, obsahovať rôzne minerály či soli. Aj keď je voda nezávadná a pitná môže pokožku dieťaťa podráždiť.

Ak je dôvodom vzniku ekzému detská kozmetika zmeňte ju. Vyhnite sa rôznym penám do kúpeľa a skôr ako dieťa vyberiete z vane dvakrát ho opláchnite čistou vodou. Budete mať istotu, že ste z jeho pokožky zmyli všetko mydlo. Do 3 minút od kúpania nakrémujte dieťa, aby ste zabránili vyparovaniu vlhkosti z jeho pokožky.

Zaobstarajte si detskú kozmetiku, ktorá neobsahuje parfumy a pridané vône. Práve tieto zložky sú často dôvodom podráždenia kože aj u dospelých.

Detský ekzém. Kúpanie

Slintanie môže ekzém zhoršiť

Slintanie môže byť dôvodom vzniku vyrážok na brade a lícach dieťaťa. Nie je to nič nezvyčajné. Pokiaľ má ale dieťa aj ekzém sliny ho môžu ešte zhoršiť.

Najlepšie čo môžete urobiť je naniesť na pokožku krém (masť alebo vazelínu) čím vytvoríte medzi slinami a pokožkou bariéru.

Dieťa môže dostať detský ekzém v škôlke

Nie. Detský ekzém dieťa nedostane v škôlke ani od nikoho iného a nemôže ho ani preniesť na inú osobu.

Pre deti s atopickou dermatitídou je najlepšie bavlnené oblečenie

Áno. Voľné oblečenie z bavlny a väčšiny prírodných materiálov sú pre malé deti lepšie. Vyhnite sa ale oblečeniu z vlny a ďalších materiálov, ktoré môžu škriabať a dráždiť pokožku dieťaťa.

Je vhodné ak nové oblečenie najskôr operiete a až potom ho dáte dieťaťu. Na pranie oblečenia používajte jemné a neparfumované mydlá a prášky, ktoré neobsahujú farbivá či alkohol. Vhodné sú pracie prostriedky, ktoré majú označenie „hypoalergénne“ alebo „pre citlivú pokožku“.

Detský ekzém sa v zime zhorší

Môže to byť pravda. Studený vzduch v zime je suchý, rovnako ako je suchý vzduch aj vo vykurovaných miestnostiach. Pleť v zime trpí. Suchý vzduch všeobecne zhoršuje stav pokožky u dospelých ľudí  a samozrejme aj ekzém u detí.

Zvlhčovač vzduchu je síce dobrý nápad ako zvlčiť vzduch v miestnosti ale nemusí fungovať. Lepšie a účinnejšie je používanie hustej masti alebo krému, ktorý pokožku dieťa udrží hydratovanú (o vhodnom kréme na zimu sa poraďte s lekárom) a zabráni jej ďalšiemu vysušovaniu.

Detský ekzém. Stres

Deti s ekzémom majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku iných alergií

Áno. Dojčatá a aj staršie deti, ktoré majú atopickú dermatitídu majú vyššiu pravdepodobnosť alergie alebo astmy. Nie je to ale vplyvom ekzém. Takmer 50% detí s ekzémom má astmu a cca 2/3 detí sennú nádchu. Astma a alergie sa môžu pokojne vyvinúť aj u detí, ktoré ekzém nemali.

Stres spôsobuje ekzém

Nie. Ekzém nevzniká v dôsledku stresu ale pôsobením alergénu, ktorým môže byť čokoľvek okolo (prach, látky, jedlo, …). Pravdou ale je, že stres môže detský ekzém zhoršiť.

Ak má dieťa ekzém nemôžete mať žiadne domáce zviera

Môže, ale nemusí to byť pravda. Pravdou je, že srsť mačky, psa či škrečka môže byť spúšťačom ekzému u dieťaťa. Na druhú stranu, ak ste mali zvieratko ešte skôr ako sa narodilo dieťa (počas tehotenstva) je možné, že dieťa je voči týmto alergénom imúnne.

Najlepšie čo môžete urobiť je poradiť sa s lekárom. Ten na základe testov môže zistiť, čo alergiu dieťaťu spôsobuje.

ZDROJ

webmd.com/parenting/rm-quiz-eczema-myths

mumplus.co.nz/baby-eczema-myths-facts

mustelausa.com/blogs/mustela-mag/the-12-most-common-baby-eczema-myths-revealed

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY