15.2 C
Bratislava
nedeľa, 5 mája, 2024

Plienková dermatitída u detí

Plienková dermatitída, plienková vyrážka alebo zaparenina je pomerne častý kožný problém dojčiat. Ich pokožka je jemná a veľmi citlivá a aj to je jednou z príčin vzniku tohto kožného problému. Aj keď sa toto ochorenie týka dojčiat môže sa vyskytnúť aj u dospelých ľudí, ktorí nosia plienky. Ako predchádzať a aká je liečba plienkovej dermatitídy?

Čo je plienková dermatitída

Pod pojmom plienková dermatitída sa skrýva problém so zapálenou kožou na zadku, stehnách a genitáliách. Je to špecifická forma zaparenín. Postihnuté sú miesta, ktoré prichádzajú do styku s plienkou.

Príčina vzniku plienkovej dermatitídy

Toto ochorenie je spôsobené dlhším kontaktom kože s močom a výkalmi. Nedostatočná frekvencia výmeny plienok môže viesť k vzniku tohto problému. Teplo a vlhko prispievajú k tvorbe zaparenín. Nie je to ale jediná príčina vzniku. Okrem podráždenia to môže byť aj infekcia alebo alergia.

  • Podráždenie – pokožka je podráždená močom alebo výkalmi. K podráždeniu môže dôjsť aj opakovaným trením pokožky o plienku (čistú)
  • Infekcia – moč zmení pH pokožky, čím vytvorí ideálne miesto pre rast a množenie baktérií a plesní. Ak používate plienky, ktoré nepresakujú nedochádza k cirkulácii vzduchu. V plienke sa tak hromadí teplo a vlhkosť čo vytvára ďalšie dobré podmienky pre rast baktérií a húb. Tento stav vedie k vzniku zaparenín a ďalších problémov s pokožkou.
  • Alergia – deti majú citlivú pokožku. Pracie práčky, farbivá (v jednorázových plienkach), mydlá ale aj samotné plienky môžu na citlivej detskej pokožke vyvolať alergickú reakciu a tvorbu vyrážok.

Kontaktná dermatitída sa objavuje len na miestach, kde je plienka v kontakte s pokožkou dieťaťa.

Plienková dermatitída

Kvasinková plienková dermatitída (candida)

Kvasinková infekcia môže vzniknúť ak sa nelieči kontaktná plienková dermatitída. Jej príčinou je kvasinka Candida. Prejavuje sa červenými mierne vyvýšenými hrbolčekmi, ktoré sa šíria aj ďalej od hlavnej časti vyrážky. Najčastejšie vzniká v kožných záhyboch stehien odkiaľ sa rozširuje ďalej. Môže sa objaviť aj v ústach.

Príčinou jej vzniku môže byť

  • zanedbaná liečba kontaktnej dermatitídy
  • antibiotiká, ktoré dieťa alebo dojčiaca matka užíva. Antibiotiká zabíjajú dobré baktérie, čím sa obranyschopnosť pokožky dieťaťa znižuje.

Seboroická plienková dermatitída

Príčina vzniku seborei nie je známa. Toto chronické neinfekčné zápalové ochorenie môže postihnúť ako kožu v oblasti plienok tak aj iné časti pokožky. Vyskytuje sa hlavne na miestach, kde je vyšší výskyt mazových žliaz. Príznaky seboroickej dermetitída sa zvyčajne súčasne objavujú aj na tvári, hlavy alebo na krku. Prejavuje sa červenými zapálenými miestami na koži so žltými mastnými šupinkami.

Deti s atopickým ekzémom, seboroickou dermatitdou či inými kožnými problémami sú na vznik plienkovej dermatitídy náchylnejšie. Klaďte preto väčší dôraz na prevenciu.

Plienková dermatitída: liečba

Plienková dermatitída u detí je pomerne bežná a na jej diagnostikovanie stačí ak sa lekár pozrie na vyrážku. Liečba závisí od príznakov, veku a zdravotného stavu dieťaťa. Môže obsahovať

  • kortikosteroidný krém ak je dermatitída závažnejšia.
  • Antifungálny krém ak infekciu spôsobili kvasinky.
  • Antibiotiká ak je príčinou vzniku dermatitídy bakteriálna infekcia.
Plienková dermatitída
Image by Freepik

Okrem tejto liečby je dôležité

  • Častá výmena plienok – kontrolujte plienku dieťaťa častejšie. Ak je mokrá hneď ju vymeňte. Dôkladne umyte pokožku čistou vodou a jemným mydlom. Mydlo dôkladne opláchnite. Pokožku dôkladne vysušte. Uterákom kožu dieťaťa len vysušujte, nedrhnite.
  • Obmedzte nosenie plienok – ak to je možné predlžujte čas, keď je dieťa bez plienok. Pokožka vystavená vzduchu je najlepší spôsob ako ju vysušiť. Ak chcete predísť nehode, položte dieťa na väčší uterák alebo deku, na ktorú sa môže prípadne aj vycikať.
  • Detský krém naneste na postihnuté miesto v hrubej vrstve. Slúži ako ochrana citlivej detskej pokožky pred vplyvmi z okolia.

Komplikácie pri plienkovej dermatitíde

Hneď ako zbadáte, že zadoček dieťaťa je začervenaný začnite čo najskôr s liečbou. Neliečená a ignorovaná dermatitída narúša ochrannú bariéru detskej pokožky čo môže viesť k závažnej infekcii, ktorá na liečbu nereaguje.

Kedy kontaktovať lekára

Pri prvých príznakoch zaparenín nemusíte hneď utekať k lekárovi. Častejšia výmena plienok, dôkladnejšia hygiena dieťaťa, prípadne výmena plienok (ak používate jednorázové) a používanie krému na postihnuté miesto zvyčajne postačujú. Lekára vyhľadajte ak

  • ani napriek liečbe sa plienková dermatitída nezlepší do 2-3 dní.
  • príznaky sa zhoršujú
  • sa na postihnutom mieste objavia pľuzgiere alebo hnisavé rany

Prevencia

Aj keď je plienková dermatitída pomerne časté kožné ochorenie môžete jej predísť, prípadne zabrániť jej rozvoju a úspešne ju liečiť hneď ako zbadáte prvé príznaky zaparenín ako je začervenanie pokožky a svrbenie.

Časté menenie plienok – plienku kontrolujte častejšie. Pokojne ich môžete každé dve hodiny vymeniť. Vyberte si plienky, ktoré sú priedušné a nedržia vlhkosť v priestore medzi kožou a plienkou.

Pravidelné umývanie – vždy keď vymeníte dieťaťu plienku opláchnite jeho zadoček teplou vodou alebo ho utrite vlhčenými detskými obrúskami (bez parfumov a alkoholu)

Plienková dermatitída
Image by valuavitaly on Freepik

Obdobie bez plienky – keď zadoček dojčaťa umyjete osušte ho uterákom. Nedávajte mu hneď plienku ale nechajte ho nejaký čas bez plienok. Vzduch najlepšie vysuší pokožku.

Krém na zapareniny – v lekárni si kúpte vhodný krém na zapareniny a plienkovú dermatitídu. Väčšina z nich obsahuje oxid zinočnatý. Krém aplikujte aj keď nie je potrebné vymieňať plienku. Nevadí, že na plienke je zvyšok krému. Na zadoček naneste ďalšiu vrstvu krému a nasaďte plienku.

Nasadenie plienky – plienka by nemala byť nasadená tesne. Je dobré ak môže do plienky prúdiť vzduch. Ďalšou nevýhodou tesných plienok je, že sa môžu trieť o pokožku, čo pokožku môže tiež podráždiť. Ak je to možné vyhnite sa používaniu nepresiakavých plienok a nohavičiek.

Kým má dieťa zapareniny je dobré aby malo plienky o číslo väčšie. Vzduch môže lepšie prúdiť a zabránite tak ak zbytočnému odieraniu už podráždenej pokožky o plienku.

Po výmene plienok si dobre umyte ruky. Dermatitída môže byť spôsobená kvasinkami alebo bacilom a vy ho môžete rozniesť na ďalšiu časť pokožky dieťaťa.

Ak ste zmenili typ plienok, alebo ste prešli od látkových k jednorázovým, prípadne ste zmenili prach na pranie plienok môže sa to prejaviť plienkovou dermatitídou. Vráťte sa k pôvodným plienkam a na nové privykajte dieťa postupne.

Plienková dermatitída u dospelých

Ako sme už vyššie spomínali, plienkovou dermatitídou môže trpieť každý, kto nosí plienky. V dospelosti najčastejšie nosia plienky ľudia, ktorí trpia inkontinenciou. Dôvod vzniku plienkovej dermatitídy je u dospelých ľudí rovnaký ako u detí. Dlhé nosenie mokrej plienky môže viesť k tvorbe zaparenín a teda dermatitídy. Príčinou môže byť aj alergická reakcia, kvasinková alebo plesňová infekcia.

Príznaky a aj liečba plienkovej dermatitídy u dospelých sú rovnaké ako u detí. Časté vymieňanie plienky, udržiavanie postihnutého miesta v čistote a suchu a používanie krému na zapareniny. Ak príznaky neustúpia do pár dní od domácej liečby alebo sa ešte zhoršia vyhľadajte lekára.

ZDROJ:

mayoclinic.org/diseases-conditions/diaper-rash/diagnosis-treatment/drc-20371641

kidshealth.org/en/parents/diaper-rash.html

hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/diaper-dermatitis

Obrázky: Freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY