3.5 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Čo robiť ak máte omrzliny

Omrzliny sú pomerne bežným ale o to viac podceňovaným zdravotným stavom, ktorý môže v najhoršom prípade skončiť amputáciou postihnutého miesta. K omrzlinám dochádza keď je pokožka a tkanivo pod ňou vystavené teplotám pod bodom mrazu, chladnému veternému počasiu alebo studenej vode. Aké sú príznaky omrzlín a aká je prvá pomoc?

Čo sú omrzliny

Omrzliny sú v podstate poranenia pokožky, ku ktorým dochádza vplyvom nízkych teplôt okolitého prostredia. Mínusové teploty vonku, chladné a veterné počasie alebo aj studená voda sú často dôvodom vzniku omrzlín.

Ľudský organizmus je z väčšej časti tvorený vodou, ktorá pri pôsobený nízkych teplôt zmení skupenstvo na pevné. V bunkách a aj mimo nich  tak vznikajú kryštáliky ľadu, ktoré poškodzujú membránu buniek, steny ciev a aj okolité tkanivo. V dôsledku tohto stavu dochádza k sťahovaniu ciev, zhlukovaniu krvných doštičiek a zníženiu prietoku krvi v postihnutom mieste. A keďže sa chlad šíri ďalej zväčšuje sa aj postihnutá oblasť.

Kedy hrozia omrzliny

Omrzliny najčastejšie postihujú periférne časti tela, teda časti, ktoré sú ďalej od srdca a majú nižší prietok krvi. Ide hlavne o prsty na rukách a nohách, uši, nos a pery.

Odokrytá, nechránená pokožka v chladnom počasí je najnáchylnejšia na  vznik omrzlín. Môže k nim ale dôjsť aj keď je pokožka zakrytá.

Nevhodné tesné oblečenie môže byť tiež dôvod k vzniku omrzlín. Tesné oblečenie bráni cirkulácii krvi, čím sa organizmus nezahrieva. Vlhké alebo mokré oblečenie môže v chladnom počasí priamo na vás zamrznúť a miesto toho aby vás pred chladom chránilo môže prispieť k rýchlejšiemu vzniku omrzlín.

Omrzliny môžu vzniknúť rýchlejšie než si myslíte. Aj keď z väčšej časti to záleží od vonkajšej teploty a vetra v mrazivom počasí môže k omrzlinám dôjsť behom pár minút. Čím chladnejšie tým skôr sa u vás prejavia prvé príznaky.

Stupne omrzlín

Zo začiatku sú príznaky omrzlín mierne. Čím dlhšie je ale pokožka vystavená chladu tým vážnejšie je jej poškodenie. V závislosti od toho rozpoznávame tri stupne omrzlín

  1. Stupeň – postihnutá koža má červenú alebo bledú farbu. Postihnutá oblasť kože môže byť necitlivá. Stále ide o mierne omrzliny, ktoré aj keď nespôsobujú trvalé poškodenie pokožky by ste nemali podceňovať. Hneď ako zbadáte príznaky snažte sa dostať dnu, do tepla. Po zahriatí môžete cítiť mravčenie a bolesť.
  2. Stupeň povrchové omrzliny spôsobia zmenu farby kože. Môžete pociťovať teplo ale napriek tomu sa v postihnutej pokožke začínajú vytvárať kryštáliky ľadu. Okrem toho môžete cítiť štípanie, pálenie a opuch. Po prehriatí sa na pokožke môžu objaviť modré až fialové škvrny, ktoré bolia (podobajú sa modrinám). Pokožka začne bolieť a olupovať sa (podobne ako pri spálení sa od slnka). Behom 24 hodín sa môžu objaviť pľuzgiere naplnené tekutinou. Ak je v tekutine krv budú sa omrzliny ťažšie liečiť.
  3. Stupeň – k ťažkým alebo hlbokým omrzlinám dochádza keď sú zamrznuté všetky vrstvy kože a aj tkanivo pod ňou. Ide o najzávažnejšiu formu omrzlín. Pokožka má bielu až modrošedú farbu. V postihnutej oblasti kože strácate cit, necítite ani bolesť, chlad, pálenie,…Kĺby a svaly prestávajú fungovať a vy nedokážete nimi normálne pohnúť. Behom 1 až 2 dní sa na pokožke objavia veľké pľuzgiere a nakoniec zamrznutá pokožka sčernie a stvrdne. Poškodená koža zvykne sama odpadnúť, ak neodpadne musí sa chirurgicky odstrániť.

Hneď ako zbadáte príznaky druhého a tretieho stupňa omrzlín vyhľadajte lekára. Chlad môže poraniť nie len pokožku ale aj svaly, nervy či kĺby.

Príznaky omrzlín

Príznaky a symptómy omrzlín sa líšia v závislosti od toho ako hlboko došlo k poškodeniu pokožky.

Medzi prvé príznaky omrzlín patria

  • bledá koža, biele škvrny na pokožke
  • cítite chlad, studenú pokožku
  • pocit svrbenia, pálenia alebo mravčenia

Hneď ako zbadáte tieto symptómy mali by ste si postihnuté miesto zahriať (prejsť do tepla alebo miesto zakryť)

Ďalšie príznaky sa prejavia ak je omrzlina závažnejšia

  • koža stvrdne (znak tvorby ľadových kryštálikov v koži)
  • pokožka sa leskne alebo vyzerá ako vosková
  • pokožka môže byť aj teplá (znak vážnejších omrzlín)

Po zohriatí sa vytvárajú

  • pľuzgiere (objavia sa behom 1 až 2 dní)
  • opuch pokožky
  • modriny na postihnutom mieste
  • pokožka je červená, môže sa začať olupovať
  • cítite pálenie alebo štípanie

V tomto prípade vyhľadajte lekára. Pľuzgiere neodstraňujte, len ich prekryte sterilným obväzom.

Príznaky hlbokých omrzlín

  • koža je veľmi tvrdá a chladná (zamrzla)
  • postihnuté miesto je znecitlivené
  • nemotornosť (dôsledok stuhnutých svalov a kĺbov)

Po prehriatí

  • vytvoria sa veľké pľuzgiere (aj s krvou)
  • strata citu v postihnutom mieste
  • pokožka je čierna (gangréna)

Čierna pokožka časom odpadne. Pokojne môže odpadnúť prst, ucho, alebo čokoľvek čo bolo vystavené chladu. K odpadnutiu dôjde až po nejakom čase.

Lekára by ste mali navštíviť ak sú vaše omrzliny závažnejšie. Teda keď sa začnú po ohriatí tvoriť pľuzgiere alebo je miesto znecitlivené.

Omrzliny

Omrzliny a podchladenie

S omrzlinami sa často spája aj ďalší zdravotný problém, ktorým je podchladenie (hypotermia). Pri podchladení telo stráca rýchlejšie a viac tepla než dokáže vyprodukovať. Hlavnými príznakmi podchladenia sú

  • triaška
  • ospalosť
  • strata koordinácie
  • nezrozumiteľná reč

Omrzliny prvá pomoc

Problém s omrzlinami je hlavne v tom, že ich necítite. Ak ignorujete prvé príznaky (pocit chladu, štípania, červená alebo bledá pokožka) dochádza k znecitliveniu postihnutej oblasti a vy si ani neuvedomíte, že omrzliny prešli do závažnejšieho štádia.

Hneď ako zbadáte príznaky omrzlín prejdite do tepla. Ruky alebo nohy si ponorte do teplej vody alebo priložte na postihnuté miesto teplý obklad. Na teplotu (vody aj obkladu) si dajte pozor. Keďže je omrznutá pokožka znecitlivená môže horúca voda narobiť viac problémov ako osohu. Voda má byť len teplá (okolo 40°C).

Vyzlečte si mokré oblečenie

Ak po zahriatí rúk (nôh) pociťujete bolesť dajte si liek proti bolesti

Liečba omrzlín

Pokiaľ sa začnú vytvárať pľuzgiere na koži vyhľadajte lekára a ošetrenie nechajte na neho.

Lekár sa bude snažiť zastaviť poškodzovanie ďalšieho tkaniva. Okrem liekov na bolesť vám môže dať lieky na zlepšenie prekrvenia a antibiotiká na liečbu infekcie.

Na zistenie rozsahu omrzlín vás môže poslať na niektoré zo zobrazovacích vyšetrení (röntgen, MRI) .

V niektorých prípadoch je potrebné chirurgicky odstrániť čiernu kožu (ak neodpadne sama). K zákroku nemusí dôjsť hneď. Lekári môžu s operáciu nejaký čas počkať aby zistili, ktoré tkanivo je mŕtve, a ktoré len poškodené.

Podľa niektorých štúdií môže včas podaný liek na riedenie krvi (aspirín) obnoviť prietok krvi v častiach tela s ťažkými omrzlinami.

U niektorých pacientov (nie u všetkých) zaberá hyperbarická oxygenoterapia (dýchanie čistého kyslíka v pretlakovej miestnosti).

Omrzliny. Deti

Rizikové faktory

Pri teplote -15°C a miernom vetre je riziko vzniku omrzlín vyššie. Ak je teplota ešte nižšia, -27°C, môže na nechránenej pokožke k omrzlinám dôjsť za menej ako 30 minút.

Riziko vzniku omrzlín môže byť v niektorých prípadoch vyššie. Medzi faktory, ktoré toto riziko zvyšujú patria

  • užívanie alkoholu, drog
  • fajčenie
  • strach, panika či duševné ochorenie, ktoré zhoršuje úsudok
  • pobyt vo vysokej nadmorskej výške
  • chytenie sa niečoho veľmi studeného (ľad, studený kov,…)

Vyššie riziko vzniku omrzlín je aj u ľudí, ktorí trpia

  • cukrovkou
  • problémy s cievami – ochorenie periférnych ciev, Raynaudov syndróm (zužovanie krvných ciev)
  • dehydratácia
  • ak užívate lieky na hypertenziu
  • problémy s krvným obehom
  • deti a starší ľudia
  • ľudia, ktorí už omrzliny mali sú na vznik ďalších omrzlín náchylnejší.

Omrzliny a deti

Na malých deťoch neuvidíte, že im je zima. Dojčatá nemajú dostatok energie na to aby ste u nich mohli vidieť triašku. To ale neznamená, že omrzliny sa im vyhýbajú. Ak bolo dojča vonku počas zimy čo i len 10 minút skontrolujte ho. Všímajte si farbu kože. Ak je na niektorých miestach červená, biela alebo do siva ihneď vyhľadajte lekára. Je tu riziko, že dieťa môže okrem omrzlín byť aj podchladené.

Staršie deti, ktoré boli vonku nejaký čas vyzlečte z mokrého oblečenia a dajte im niečo suché a teplé. Môžete im pripraviť kúpeľ v teplej vode. Voda by nemala presiahnuť teplotu 40°C.

Čo v prípade omrzlín nerobiť

Možno ste počuli množstvo rád, čo pri omrzlinách robiť. Niektoré môžu narobiť viac škody než osohu.

  • Netrite pokožku – nešúchajte si zamrznutú pokožku. Trenie znecitlivenej kože môže spôsobiť poškodenie tkaniva
  • Trenie snehom – možno ste to videli v nejakom filme ale nerobte to.
  • Zahrievanie sa pred ohňom či pomocou elektrickej (vyhrievacej) prikrývky – v omrzlinách nemáte cit, že je vám príliš teplo nemusíte cítiť.
  • Postihnutým miestom (prsty, nohy, ruky,…) nehýbte. Nepokúšajte sa chodiť ak máte omrznuté prsty na nohách

Ako predchádzať omrzlinám

Ak je vonku zima a teplota je pod bodom mrazu obmedzte pobyt vonku na minimum. Pokiaľ sa dá, choďte sa dnu zahriať.

Skôr ako pôjdete von dobre sa oblečte. Vrstvite oblečenie, nezabudnite na čiapku, rukavice a dajte si pokojne aj dvojo ponožiek. Prednosť dajte palčiakom, nie rukaviciam. Rukavice oddeľujú prsty, ktoré môžu takto ľahšie omrznúť. Pozor si dajte na nos a uši, ktoré môžu naozaj ľahko zamrznúť. Čiapkou a šálom si tieto miesta poriadne prekryte.

Oblečenie aj topánky by mali byť voľné. Tesné oblečenie (alebo topánky) obmedzujú krvný obeh.

Snažte sa byť stále v pohybe. Podporujete tak cirkuláciu krvi.

Omrzliny určite nepodceňujte. Kým vám niekto iný nepovie, že máte omrzliny (alebo zvláštnu farbu kože – znak omrzlín) ani neviete, že ich máte. Ako veľmi je tkanivo vplyvom chladu poškodené si vonku neuvedomíte. Zdravotné problémy, ktoré vám chlad spôsobil často zbadáte až doma. Pri prvom stupni omrzlín riziko trvalých následkov nie je. Pri ďalších stupňoch už môže dôjsť k trvalému poškodeniu tkaniva kože, svalov, nervov, šliach, k artritíde, deformácii kostí alebo ku gangréne (odumreté tkanivo).

Všímajte si aj ľudí, ktorí chodia okolo vás. Na príznaky omrzlín ich môžete upozorniť. A nezabudnite na zvieratá. Či už ide o domácich miláčikov alebo o hospodárske zvieratá nenechávajte ich v mínusových teplotách dlho vonku. Omrzliny hrozia aj im.

ZDROJ

msdmanuals.com/home/quick-facts-injuries-and-poisoning/cold-injuries/frostbite

webmd.com/skin-problems-and-treatments/frostbite-how-spot-treat-prevent

mayoclinic.org/diseases-conditions/frostbite/symptoms-causes/syc-20372656

Obrázky: pixabay.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY