15.3 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Škodlivé látky ukryté v kozmetike

Slovo kozmetika pochádza z gréckeho slova kosmetikos čo by sa dalo preložiť ako ozdobujúci. V oblasti kozmetiky ide o starostlivosť o udržanie telesnej krásy a odstránenie drobných nedostatkov krásy. Pri výrobe kozmetických produktov sa v súčasnosti využívajú znalosti z biológie, dermatológie, fyziky a aj chémie.

Aj keď si kozmetiku kupujeme a aplikujeme na pokožku v snahe udržať ju zdravou, sviežou, mladou a pružnou môže nám spôsobiť množstvo problémov. Kozmetické produkty nám sľubujú, že nás zbavia vrások, ochránia nás pred UV žiarením, zjemnia pokožku, udržia naše vlasy jemné a lesklé, … ale… Dobre sa pozrite na zloženie kozmetiky, ktorú máte doma. Obsahuje zložky, ktoré je niekedy aj problém vysloviť. Niektoré z nich môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie. Škodlivé látky nájdete prevažne v bežne dostupnej kozmetike. Aj keď sa EU snaží ich obsah minimalizovať a niektoré látky aj zakázala používať môžete ich nájsť v kozmetike, ktorú si donesiete alebo objednáte zo zahraničia.

Každá kozmetika obsahuje aktívne a neaktívne zložky.

  • Aktívne zložky – prispievajú k dosiahnutiu cieľa alebo funkcie produktu. Ak si napríklad kúpite hydratačný krém jeho aktívne zložky pokožku zvlhčujú.
  • Neaktívne zložky – neprispievajú k dosiahnutiu cieľa alebo funkcie produktu. Ide o rôzne konzervanty, syntetické arómy či farbivá, umelé antioxidanty či stabilizátory, ktoré len vylepšujú charakter, vzhľad a vôňu kozmetiky a predlžujú jej životnosť. Väčšina z nich má na pokožku negatívny vplyv a radí sa medzi škodlivé látky v kozmetike.

Škodlivé látky v kozmetike

Sulfáty, sírany(SLS, SLES)

  • Vďaka sulfátom kozmetika pení. Nájdete ich v sprchových šampónoch, šampónoch na vlasy, prípravkoch na čistenie pleti, penách do kúpeľa, prípravkoch na holenie, … asi v každej kozmetike určenej na čistenie, ktorá pení. Sulfáty vznikajú pri reakcii kyseliny sírovej s inou látkou. Získavajú sa aj z ropy ale aj z prírodných zdrojov ako kokosový či palmový olej.
  • Spôsobujú podráždenie očí a pokožky (zápaly pokožky). Narúšajú činnosť imunitného systému. Môžu predčasne odstrániť farbu z vašich vlasov a prispievajú k tvorbe lupín. V najhoršom prípade môžu poškodiť vlasové folikuly čo vedie k vypadávaniu vlasov. Dobre s prečítajte čo váš šampón na vlasy obsahuje.

Parabény

  • Konzervačné látky, ktoré zabraňujú množeniu baktérií v kozmetike. Vďaka nim produkt vydrží dlhšie aj keď je otvorený. Parabény nájdete v takmer každom type kozmetiky: mydlá, pleťové vody, krémy, šampóny, make-up,…
  • Parabény ľahko prenikajú cez pokožku do organizmu a zvyšujú tvorbu estrogénu (ženský pohlavný hormón). Vplývajú aj na funkciu reprodukčného a endokrinného systému a funkcie mozgu. Často sa spájajú s rakovinou prsníka. Aj keď súvislosť medzi parabénmi a rakovinou prsníka nie je zatiaľ preukázaná u niektorých žien sa v nádoroch prsníka objavili parabény.

Škodlivé látky v kozmetike. Lak na nechty

Ftaláty

  • Ftaláty sa v kozmetike často používajú ako stabilizátory na zachovanie farby a vône kozmetiky. Nájdete ich predovšetkým v šampónoch, lakoch na vlasy a nechty, mydlách,…
  • Pozor si dajte obzvlášť na dietylftalát (DEP). Táto látka aj v malom množstve môže narušiť obranyschopnosť pokožky a poškodiť DNA v spermiách mužov. Ftaláty môžu spôsobiť neplodnosť, narušiť funkciu obličiek, hormónov a pripisujú sa im aj vývojové poruchy plodu. Z toho dôvodu by sa im mali vyhýbať hlavne tehotné ženy.

Syntetické farbivá

  • Syntetické, alebo umelé farbivá sa vyrábajú z uhoľného dechtu alebo sa získavajú z ropy. Pozor si dajte hlavne na zložky v kozmetike z uhoľného dechtu ako p-fenyléndiamín alebo PPD, ktoré spôsobujú alergické reakcie. Najčastejšie ich nájdete v očných tieňoch, farbách na vlasy a šampónoch. V EU je uhoľný decht v kozmetike zakázaný, preto si dajte pozor hlavne na kozmetiku, ktorú si zaobstaráte v zahraničí.
  • Čo syntetické farbivá naozaj obsahujú zo zloženia produktu len tak ľahko nezistíte. Uhoľný decht ale môže spôsobiť podráždenie pokožky, akné, rakovinu a spája sa aj s hyperaktivitou či dokonca ADHD.

Syntetické arómy

  • Vône nájdete takmer v každej kozmetike (parfumy, šampóny, krémy, produkty na starostlivosť o pleť, telové mlieka,…). Výnimkou sú len produkty, ktoré sú označené ako neparfumované. Kozmetické spoločnosti nemusia zverejňovať zložky vôní, považuje sa to za obchodné tajomstvo. Vonné zložky ale môžu spôsobiť kožné alergie, dermatitídu a predpokladá sa, že ovplyvňujú aj reprodukčný systém. Keďže sa nevie čo obsahujú môžu byť karcinogénne.
  • Na kozmetike ich nájdete pod názvom parfum, alebo fragrance. Keďže ftaláty sú aj stabilizátory vône môžu sa schovávať aj v tejto zložke kozmetiky.

Mastenec

  • Najmäkší minerál sa v kozmetike používa na absorbovanie vlhkosti. Nájdete ho v detských púdroch, očných tieňoch, farbách na líca, púdroch, niektorých mydlách a deodorantoch.
  • Mastenec ale môže stáť za vznikom rakoviny vaječníkov a pri vdýchnutí môže spôsobiť nádory pľúc.

Škodlivé látky v kozmetike

Opaľovacie krémy

  • O význame opaľovacích krémov niet najmenších pochybností. Dobre si ale všimnite čo obsahujú. Zložky ako oxybenzón, oktinoxát, oktisalát, oktokrylén, homosalát a avobenzón sa dostávajú do pokožky a krvi a zostávajú tam aj niekoľko týždňov po poslednom použití opaľovacieho mlieka alebo krému. Niektoré z týchto látok sa objavili aj v materskom mlieku alebo moči.
  • Aj keď tieto látky bránia prieniku škodlivého UV žiarenia na pokožku môžu spôsobiť viac škody ako osohu. Môžu spôsobiť kožné alergie, podráždenie pokožky, rakovinu kože či narušenie hormonálneho systému. Európska únia navrhla limity na obsah dvoch zložiek v opaľovacích krémoch (oxybenzón a homosalat). Stále ale zostáva dosť veľa nebezpečných a škodlivých látok, ktoré môže kozmetika na opaľovanie obsahovať vo vyšších množstvách. Obzvlášť pozor si dávajte na opaľovacie krémy, ktoré kúpite mimo EU. V nich môže byť koncentrácia nebezpečných látok oveľa vyššia než to odporúča EU.

Polyetylén glycol (PEG, PPG)

  • Nájdete ho hlavne v produktoch starostlivosti o pleť, ale aj opaľovacích krémoch a šampónoch kde pôsobí ako zahusťovadlo. PEG látky sa používajú v kozmetickom priemysle aj na zlepšenie vstrebávania produktu.
  • Z pokožky odstraňuje kožný maz a dehydratuje ju. Je zodpovedný za zníženie obranyschopnosti pokožky, jej predčasné starnutie a zvýšenú tvorbu kožného mazu a teda mastnú pleť. To ale nie je všetko. Zlúčeniny PEG sa spájajú s rôznymi typmi rakoviny, môžu poškodiť pečeň alebo obličky.

Formaldehyd (DMDM – hydantoín)

  • Formaldehyd sa často nachádza v kozmetike určenej na vyhladenie vlasov, gélov, tužidlách a aj lakoch na vlasy. Nachádza sa aj v make-upe, lepidle na umelé mihalnice, šampónoch, pleťových vodách či deodorantoch. Formaldehyd sa môže uvoľniť aj z niektorých konzervačných zložiek. DMDM hydantoín (obchodný názov Glydant), metenamín, bromopol, quaternium-15 a hydroxymetylglycinát sodný…. sú zložky kozmetiky, ktoré uvoľňujú formaldehyd.
  • Formaldehyd môže spôsobiť kožné vyrážky, podráždenie kože a očí, bolesť hlavy a hrdla, nevoľnosť. Vypadávanie vlasov, astma, chronická únava, nespavosť či neurotoxicita sú ďalšie problémy, ktoré má na svedomí práve formaldehyd. Pri dlhodobom vystavení tejto látke alebo vystavení vyšším hodnotám sa spája s rakovinou.

Škodlivé látky v kozmetike

AHA kyseliny (Alfa hydroxy kyseliny)

  • AHA kyseliny odstraňujú s pokožky vrchnú vrstvu a účinkujú ako chemický peeling. Čistia póry, vyhladzujú vrásky, zmierňujú tvorbu akné, zjednocujú tón pleti (odstraňujú pigmentové škvrny), podporujú tvorbu kolagénu čím udržujú pružnosť pleti. Nájdete ich hlavne v telových krémoch ale aj kozmetike určenej na starostlivosť na pleť.
  • Aj keď ide o účinné a prírodné látky (nájdete ich v ovocí a dávajú mu kyslú chuť) môžu vám hlavne pri dlhodobom používaní ublížiť. Pokožka bez najvrchnejšej vrstvy je náchylnejšia na tvorbu pigmentových škvŕn (pieh) a má nižšiu obranyschopnosť. Po použití prípravku s AHA kyselinami by ste sa preto mali slnku vyhýbať aspoň dva mesiace. Ďalším mínusom dlhodobého používania sú nezvratné zmeny na pleti. Kozmetické produkty s vyšším obsahom AHA kyselín patria do rúk odborníka (dermetológa).

BHA, BHT (Butylované zlúčeniny)

  • Konzervačné látky a umelé antioxidanty, ktoré predlžujú životnosť kozmetického produktu. Ide ale o nebezpečné a škodlivé látky v kozmetike. Môžu spôsobiť alergické reakcie, mužskú neplodnosťporuchy funkcie štítnej žľazy. BHA je aj karcinogénna látka.

Nebezpečných, zdravie ohrozujúcich škodlivých látok v kozmetike je viac:

  • dietanolamín – rakovinotvorný a respiračný toxín)
  • hydrochinón – karcinogén, ktorý vybieluje pokožku
  • toluén – rakovina krvi, vrodené chyby plodu, vplýva na centrálny nervový systém

Každá z týchto látok má viac pomenovaní. Napríklad toulén môže byť označený ako benzén, fenylmetán či metylbenzén. Vyznať sa v zložení kozmetiky je takmer nemožné. Ak sa chcete nebezpečným a škodlivým látkam v kozmetike vyhnúť siahnite po prírodnej alebo bio kozmetike. Pravdou je, že aj v prírodnej kozmetike môžete nájsť syntetické zložky ale v oveľa menšom množstve než v bežnej kozmetike. Na prírodnú a bio kozmetiku sa bližšie zameriame v inom článku.

lessandconscious.com/en/conventional-cosmetics-vs-natural-cosmetics-part-ii

skinkraft.com/blogs/articles/toxic-chemicals-in-cosmetics

webmd.com/beauty/features/harmful-chemicals-in-your-cosmetics

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY