1.9 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Opaľovanie – naozaj nám škodí?

O rakovine kože, starnutí pokožky, poškodzovaní DNA a ďalších rizikách opaľovania sa toho hovorí stále a veľa. Slnku a slnečným lúčom sa ale nemusíte vyhýbať a opaľovanie si v rozumnej miere užiť do sýtosti. Navyše, opaľovanie môže byť pre ľudský organizmus a zdravie prospešné.

Slnečné lúče – zdroj UV žiarenia

Neustále upozornenia na vyhýbanie sa slnku, používanie opaľovacích krémov s vysokým SPF, zahaľovania sa (aj keď je pod mrakom) na váš číhajú z každej strany, hlavne v lete. Opaľovanie ale má viacero zdravotných benefitov, pre ktoré by ste sa slnečným lúčom nemali vyhýbať.

Slnečné lúče obsahujú UV žiarenie (ultrafialové), ktoré sa delí na UVA, UVB a UVC. UV žiarenie je produktom jadrovej reakcie v slnku.

UVA

  • Žiarenie s najdlhšou vlnovou dĺžkou preniká hlbšie do pokožky.
  • Môže poškodiť membránu buniek čím spôsobuje starnutie pokožky. Vplyvom tohto žiarenie dochádza aj k poškodeniu väzieb medzi kožnými bunkami, tvorbe vrások a strate elasticity pokožky.
  • UVA žiarenie sa spája s niektorými typmi rakoviny kože
  • Spôsobuje okamžité opálenie a je zodpovedné aj za úpal
  • Cez atmosféru prejde až cca 95% tohto žiarenia.
  • Žiarenie prejde cez sklené výplne okien a aj cez mraky.

UVB

  • Žiarenie s kratšou vlnovou dĺžkou než UVA. Pôsobí na vrchnú časť pokožky.
  • Poškodzuje DNA v bunkách, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Práve tento druh žiarenia je najviac zodpovedný sa vznik rakoviny kože.
  • Je zodpovedné aj za starnutie pokožky, jej spálenie a neskoršiu tvorbu pigmentových škvŕn. Môže trvalo poškodiť pokožku.
  • Opálenie UVB žiarením sa prejaví až pár hodín po slnení.
  • Cez ozónovú vrstvu prejde 5 až 50% tohto žiarenia.
  • Neprejde cez sklenú výplň okien a predpokladá sa, že časť žiarenia neprejde ani cez mraky.

UVC

  • Žiarenie s najkratšou vlnovou dĺžkou, ktoré môže spôsobiť vážne poškodenie všetkého živého.
  • Toto žiarenie cez ozónovú vrstvu Zeme neprejde. Pri opaľovaní tomuto UVC nie sme vystavení.
  • Nepovažuje sa za faktor zvyšujúci riziko rakoviny kože ale môže vážne poškodiť oči, spôsobiť popáleniny a vredy na pokožke.
  • Nájdete ho v umelých zdrojoch ako horák na zváranie, špeciálne žiarovky na ničenie baktérií alebo v ortuťových výbojkách.

Vplyv opaľovania na organizmus

Slnečné lúče dokážu v tele spustiť viacero reakcií, ktoré priaznivo vplývajú na naše zdravie. Tvorba vitamínu D je len jednou z množstva výhod, ktoré pobytom na slnku (v rozumnej miere) získate.

Vitamín D

Značná časť populácie trpí nedostatkom vitamínu D. Ľudský organizmus si ho dokáže vyprodukovať sám, potrebuje k tomu ale slnečné lúče. Tie zabezpečia premenu cholesterolu na vitamín D. Predávkovania vitamínom sa obávať nemusíte. Keď ho má vaše telo dostatok jednoducho ho prestane vyrábať. Môžete byť na slnku ako dlho chcete, viac vitamínu D nezískate. Predávkovanie vám hrozí ak vitamín D užívate formou doplnkov stravy.

Vitamín D pomáha predchádzať množstvu rôznych ochorení, zlepšuje fungovanie imunitného systému a zlepšuje vstrebávanie vápniku do organizmu. Vďaka tomu sú kosti pevnejšie a silnejšie a riziko prepuknutie artritídy či osteoporózy nižšie.

Koľko vitamínu D si pri opaľovaní organizmus vytvorí záleží od viacerých faktorov. Ľudia v plavkách pri 30 minútovom opaľovaní si dokážu vytvoriť

  • 50 000 IU (1,25 mg) – belosi, neopálení ľudia
  • 20 000 až 30 000 IU – opálení ľudia
  • 8 000 až 10 000 – ľudia s tmavšou farbou pokožky

Na internete sa môžete stretnúť aj s inými údajmi. Koľko vitamínu D sa vytvorí počas 30 minútového opaľovania ale záleží aj od intenzity žiarenia, množstve telesného tuku, pigmentu,…

Vitamín D, ktorý si vyrábame pomocou slnečných lúčov dokáže organizmus uložiť do zásoby a použiť ho v prípade nedostatku.

Hypertenzia

Aj keď mierne, ale predsa môžete opaľovaním krvný tlak znížiť. Opaľovanie rozširuje krvné cievy na vrchnej časti pokožky a zlepšuje tak prekrvovanie.

Spánok

Opaľovanie vám môže pomôcť regulovať cirkadiánny rytmus a vplýva aj na tvorbu melatonínu (hormónu spánku). Tento hormón sa začne v organizme vytvárať hneď ako sa začne zvečerievať. Takže keď slnko zapadne váš organizmus to zaregistruje a začne produkovať melatonín. Dlhé prehadzovanie sa na posteli a neschopnosť zaspať by vám po opaľovaní hroziť nemali.

Kožné problémy

Slnečné lúče pomáhajú pri liečbe niektorých kožných ochorení ako napríklad psoriáza, žltačka, ekzém, akné či niektoré kožné infekcie. Jedna štúdia preukázala priaznivé účinky slnečných lúčov u pacientov so psoriázou. Symptómy tohto ochorenia sa zlepšili u 84% jedincov.

Imunitný systém

Podľa niektorých štúdií môže vystavenie sa slnku zmierniť nadmernú aktivitu imunitného systému. Podarilo sa to potvrdiť pri psoriáze. Na druhú stranu slnečné žiarenie je pri niektorých autoimunitných ochoreniach spúšťačom (napr. SLE).

Celkovo ale opaľovanie podporuje imunitný systém. Opaľovaním sa zvyšuje počet leukocytov (bielych krviniek) a teda sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Rakovina

Aj keď za rakovinu kože môže z väčšej časti práve nadmerné opaľovanie slnečné lúče môžu znižovať riziko vzniku iných onkologických ochorení. Rakovina hrubého čreva, vaječníkov, prostaty, pankreasu či Hodgkinov lymfón sa častejšie objavujú u ľudí, ktorí žijú v oblastiach s kratším dňom, než u ľudí, ktorí žijú v oblastiach, kde je deň dlhší.

Kombinácia opaľovania a dopĺňanie vitamínu D (formou stravy alebo doplnkov) sa ukázalo byť najúčinnejším spôsobom ako znížiť riziko vzniku akejkoľvek formy rakoviny.

Duševné zdravie

Predpokladá sa, že slnečné lúče zvyšujú v mozgu tvorbu serotonínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za našu dobrú náladu. Nízke hladiny tohto hormónu súvisia s depresiami. Neraz sa spája so sezónnou depresiou, ktorou citliví ľudia trpia v jesennom a zimnom období kedy sú dni kratšie a chudobnejšie na slnko. S príchodom teplejšieho obdobia depresia ustupuje. Opaľovanie môže zmierniť aj iné druhy depresií ako

  • veľkú depresívnu poruchu
  • predmenštruačnú dysforickú poruchu (druh predmenštruačného syndrómu)
  • tehotenskú depresiu

Slnečné lúče môžu pomôcť aj pri záchvatoch paniky a úzkosti.

Opaľovanie – ako dlho a kedy sa opaľovať

Názory a odporúčania na to ako dlho sa opaľovať sú rôzne. Prevažuje ale názor, že 5 až 15 minút slnečného žiarenia dopadajúceho na ruky a tvár 2 až 3 krát týždenne je postačujúca doba na vytvorenie dostatočného množstva vitamínu D. Keďže opaľovací krém bráni vzniku vitamínu na túto krátku dobu ho nepoužívajte. Ak sa ale chystáte zostať vonku dlhšie chráňte si pokožku vhodným krémom s SPF najmenej 15.

Ak sa rozhodnete vystaviť slnečným lúčom na poludnie, keď slnko najviac žiari skráťte svoj pobyt na slnku. Pokiaľ to je možné vyvarujte sa spáleniu, ktoré je už jasným znakom toho, že ste to s opaľovaním prehnali.

Ak máte tmavšiu pokožku, alebo už ste opálení budete asi potrebovať viac času na slnku než 15 minút. Melanín (pigment) ochraňuje pokožku pred UV žiarením. Bude pár minút trvať kým slnečné žiarenie spustí tvorbu vitamínu D v opálenej pokožke.

Ľudia, ktorí bývajú ďalej od rovníka potrebujú na slnku stráviť viac času aby získali potrebné množstvo vitamínu D.

Opaľujte sa ráno, do 10: 00. Medzi 10:00 až 16:00 sa opaľovaniu vyhnite. Slnečné žiarenie je príliš intenzívne a miesto priaznivých účinkov by ste sa mohli dočkať tých nepriaznivých.

Opaľovanie v tehotenstve

Opaľovanie v tehotenstve vám pomôže zmierniť tehotenskú depresiu a zlepšiť náladu.

Riziko, ktoré pri opaľovaní tehotných žien hrozí je dehydratácia, ktorá môže viesť k predčasnému pôrodu. Preto nezabúdajte na pravidelné a časté dopĺňanie tekutín.

Opaľovaním sa zvyšuje telesná teplota mamičky. Následne sa zvyšuje aj teplota plodu. Ak je plod vystavený vysokej teplote, alebo je vyššej teplote vystavený dlhší čas môže dôjsť k poškodeniu mozgu plodu.

Pokožka tehotných žien je vďaka hormonálnym zmenám citlivejšia čo sa môže prejaviť zvýšenou tvorbou melanínu (pigment pokožky). Aj keď to znie dobre, rovnomerného bronzového opálenia sa dočkať nemusíte. Chloazma, alebo inak povedané tehotenská maska sa prejavuje tmavými škvrnami najčastejšie na tvári ale môžu sa objaviť aj na iných častiach tela. Na túto formu hyperpigmentácie sú náchylné práve tehotné ženy.  Tmavé škvrny po tehotenstve môžu, ale nemusia zmiznúť. Už len z tohto dôvodu je dobré si nadmerné opaľovanie v tehotenstve odpustiť.

Opaľovanie a deti

Pre malé deti sa opaľovanie neodporúča. Ich pokožka je ešte veľmi tenká a aj ich imunitný systém ešte nie je plne vyvinutý na to aby odolal negatívam, ktoré opaľovanie prináša. Ak sa chystáte na dovolenku k moru aj s deťmi dohliadnite na to aby boli vždy natreté opaľovacím krémom s najvyšším SPF.

Deti ale pred slnkom schovávať nemusíte. Ukázalo sa, že vystavenie dojčiat (prvé mesiace života dieťaťa) miernemu rannému slnku na pár minút podporuje ich rast a výšku. Malé bábätká by ste pred silnými slnečnými lúčmi mali rozhodne chrániť. Opaľovací krém je základ, dajte im ľahké priedušné oblečenie, ktoré zakryje ich pokožku a nechajte ich v tieni. Zabránite tak prehriatiu organizmu a možnému úpalu.

Ak vás samotné opaľovanie nebaví a ležanie na lehátku považujete len za stratu času môžete výhody, ktoré slnečné lúče poskytujú získať aj inak. Prechádzka, šport v prírode, kúpanie,… existuje množstvo aktivít, ktoré môžete robiť vonku. Pokiaľ máte v pláne byť na slnku dlhší čas použite na ochranu pokožky vhodný opaľovací krém.

ZDROJ

nescensswissstemcellscience.ch/en/2019/06/28/pregnancy-and-sunbathing

verywellfamily.com/sunbathing-in-pregnancy-2753106#citation-1

vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000649/1648075/Devat-uzasnych-zdravotnych-prinosov-opalovania–o-ktorych-ste-zrejme-nevedeli

healthline.com/health/skin/uva-vs-uvb#about-uva-rays

cjasn.asnjournals.org/content/3/5/1548.full

healthshots.com/preventive-care/self-care/10-surprising-benefits-of-sunbathing-daily-for-15-minutes/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY