14.8 C
Bratislava
nedeľa, 6 októbra, 2024

Lupiny: Ako sa zbaviť lupín

Lupiny sú bežným problém, ktorý postihuje množstvo ľudí po celom svete. Biele šupinky suchej kože vo vlasoch predstavujú hlavne estetický problém. V niektorých prípadoch ale môžu byť jedným z príznakov ochorenia. Určite si kladiete otázku ako sa lupín zbaviť. Ak viete ako a prečo vznikajú bude jednoduchšie sa ich zbaviť.

Čo sú lupiny

Ak vás trápia lupiny vo vlasoch mali by ste vedieť, že sa môžu objaviť aj v obočí alebo v ušiach. Nejde o znak nedostatočnej alebo zlej hygieny. V podstate ide o malé kúsky odumretej kože. Koža a kožné bunky sa prirodzene obnovujú každých 25 až 30 dní. Voľným okom neviditeľné šupinky nie sú problém. Ten nastane ak sa šupinky kože odlupujú častejšie a vo väčšom množstve. Ak sa navyše odumreté kožné bunky zmiešajú s kožným mazom a/alebo potom dochádza k tvorbe lupín.

Lupiny sa často vyskytujú vo vlasoch tesne pri pokožke hlavy. V horšom prípade sa môžu objaviť po celej dĺžke vlasov.

Príznaky lupín

Ak máte problém s lupinami vidíte to. Biele malé plátky odumretej kože máte vo vlasoch, padajú vám na plecia,… tento príznak sa nedá prehliadnuť.

Ďalším príznakom je svrbenie, ktoré sa môže ale nemusí objaviť.

Posledným príznakom sú žltkasté až červené hrbolčeky pozdĺž línie vlasov. Tento symptóm sa ale objavuje len v závažných prípadoch.

Príznaky sa môžu zhoršiť ak ste v strese. K zhoršeniu problémov s lupinami dochádza často aj chladnom a suchom období.

Príčiny vzniku lupín

Problém s lupinami môže vzniknúť z rôznych dôvodov.

Seboroická dermatitída

  • Zápalové, chronické neinfekčné ochorenie kože, ktoré postihuje často miesta pokožky, kde sa vylučuje najviac kožného mazu. Typickým príznakom tohto ochorenia sú žltkasté mastné lupiny, ktoré sa objavujú okrem vlasov aj na tvári alebo na trupe. Seboroická dermatitída sa vyskytuje aj u detí v dojčenskom veku a možno ju poznáte pod ľudovým názvom „mliečna chrasta“.
Lupiny
Image by Freepik

Mastná pokožka (mastné, žlté lupiny)

  • Ľudia s mastnou pokožkou majú lupiny častejšie. Dôvodom je kvasinka Malassezia globosa, ktorá sa živí kožným mazom. Pokožka citlivejších ľudí môže takýto rozklad kožného mazu vnímať ako dráždenie na čo reaguje zrýchlením obnovy kožných buniek. U zdravých ľudí trvá asi mesiac kým kožné bunky na pokožke dozrejú, odumrú a vypadnú. U ľudí s lupinami môže tento proces trvať 2 až 7 dní.

Kontaktná dermatitída

  • Podráždenie pokožky môže viesť k svrbeniu a vzniku vyrážky. Ak dôjde k podráždeniu vo vlasovej časti hlavy vznikajú lupiny. Pokožku môže podráždiť naozaj čokoľvek. Môže ísť o nevhodný šampón na vlasy, kondicionér, farbu na vlasy,… Ak kozmetika obsahuje látku spôsobujúcu alergiu alebo precitlivenosť pokožky určite ju vymeňte.

Suchá pokožka (suché lupiny)

  • Chladné a suché ovzdušie vysušuje pokožku. To môže spôsobiť vznik lupín. Tieto lupiny sú menšie a suché. Ak máte suchú pokožku môžete mať problém s týmto typom lupín v chladnom a suchom období takmer vždy.

Ďalšie príčiny

  • Nesprávne umývanie vlasov – zriedkavé umývanie môže stav zhoršiť. Lupiny sa môžu objaviť aj keď ste si zle opláchli vlasy od šampónu
  • Vek – najčastejšie sa lupiny objavujú u mladých, dospievajúcich ľudí. Vekom sa ich výskyt znižuje
  • Pohlavie – muži majú lupiny častejšie ako ženy. Môže za to testosterón (mužský hormón), ktorý stimuluje aktivitu mazových žliaz.
  • Oslabený imunitný systém – seborea je častejšia u ľudí s hepatitídou C, alkoholickou pankreatitídou, HIV a AIDS.
  • Iné kožné problémy – problémy s lupinami môžu mať aj ľudia s ekzémom, psoriázou, rosaceou či akné
  • Neurologické a psychiatrické stavy – Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, epilepsia ale aj poranenia mozgu alebo miechy môžu zhoršiť problémy s lupinami.
  • Plesňové ochorenia kože
  • Hormonálne zmeny
  • Poruchy príjmu potravy
  • Depresie
  • Obezita
  • Sťahovanie vlasov do copu, vrkoča
  • Časté používanie čiapok, šatiek, prilieb alebo iných pokrývok hlavy
  • Náhle výkyvy teplôt (prechod z vonku, kde sú mínusové teploty do vykúrených miestností).

Ako za zbaviť lupín

Ak vás okrem lupín nič iné netrápi nemusíte navštíviť lekára. Ich výskyt môžete obmedziť. Pravidelné umývanie vlasov jemným šampónom znižuje množstvo kožného mazu na vlasovej pokožke čo vo výsledku zmierňuje tvorbu lupín.

Ak máte väčší problém s lupinami vyskúšajte šampón proti lupinám. Vlasy si umývajte 2 až 3 krát do týždňa. Ľudom so suchšími vlasmi prospeje menej časté umývanie vlasov. Do starostlivosti o vlasy začleňte aj hydratačný kondicionér alebo séra na vlasy, ktoré vlasovú pokožku zvlhčujú. Pri výbere produktov nezabudnite siahnuť po kvalitnej vlasovej kozmetike, ktorá podporí zdravie vašich vlasov a vlasovej pokožky.

Lupiny
Image by valuavitaly on Freepik

Účinné látky v šampónoch proti lupinám

Šampóny proti lupinám obsahujú rôzne účinné látky. Väčšinu z nich si kúpite bežne v drogériách alebo lekárňach. Niektoré z nich sú ale len na lekársky predpis. Ak hľadáte naozaj účinný šampón na lupiny zamerajte sa na tie ktoré obsahujú

  • Sulfid selénu – má antimykotické účinky, spomaľuje odumieranie kožných buniek a znižuje tvorbu kožného mazu.
  • Kyselina salicylová – má exfoliačné účinky. Odstraňuje z pokožky odumreté kožné bunky.
  • Pyrition zinočnatý – vhodný na suchú vlasovú pokožku s lupinami. Má antibakteriálne a antimykotické účinky.
  • Ketokonazol – ničí plesne a kvasinky, ktoré sú zodpovedné za tvorbu lupín
  • Uhoľný decht – uhoľný decht patrí medzi škodlivé zložky v kozmetike. Nájdete ho ale v kozmetike proti lupinám. Má antibakteriálne a protiplesňové účinky a znižuje nadmernú tvorbu kožných buniek. Keďže je táto zložka kozmetiky v EU zakázaná môžete sa obzrieť po šampónoch na základe dechtu.

Môže sa stať, že šampón proti lupinám, ktorý vám zo začiatku zaberal časom stratí účinnosť. Vymeňte ho. Striedanie šampónov pri liečbe lupín nie je ničím výnimočným.

Aby šampón proti lupinám  naozaj účinkoval je dôležité aby ste ho používali správne. Naneste šampón na mokré vlasy, rozpeňte ho a vtierajte do pokožky hlavy. Šampón nechajte pôsobiť 5 minút (prípadne podľa pokynov na obale) a dôkladne zmyte. Zvyšky šampónu môžu dráždiť pokožku čo vedie k zhoršeniu problémov s lupinami.

Pokiaľ sa lupín aj po niekoľkých týždňov pravidelného používania šampónu proti lupinám nezbavíte poraďte sa o vhodnej liečbe s lekárom.

Lupiny môžu byť príznakom aj iného zdravotného problému. Lekára by ste mali vyhľadať ak okrem lupín máte aj

  • príznaky infekcie (začervenanie kože, opuch, citlivosť)
  • symptómy ekzému, psoriázy, alebo iného kožného ochorenia
  • svrbenie je príliš silné

Lupiny

Domáca liečba lupín

Pri problémoch s lupinami ste sa už určite stretli aj s množstvom domácich receptov.

  • Olej z čajovníka – naneste pár kvapiek na vlasovú pokožku pri umývaní vlasov. Môžete pár kvapiek pridať aj do šampónu na vlasy a nechať pri umývaní pár minút pôsobiť. Olej z čajovníka má antiseptické, antibiotické a antimykotické účinky. Aj keď je jeho používanie bezpečné môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie alebo spôsobiť podráždenie pokožky.
  • Aloe vera – šťavu z Aloe vera naneste na pokožku hlavy, nechajte 15 – 20 minút pôsobiť a potom dôkladne zmyte
  • Mandľový olej – má výborné hydratačné účinky. Vmasírujte ho do pokožky večer a do rána nechajte pôsobiť. Ráno si vlasy umyte.
  • Omega-3 mastné kyseliny – zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na tieto tuky. Omega-3 mastné kyseliny regulujú tvorbu kožného mazu a môžu prispieť k zmierneniu tvorby mastných lupín.
  • Obmedzte používanie kozmetických produktov na vlasy – rôzne pomády, gély, spreje, laky na vlasy,… kozmetika sa hromadí na vlasoch a pokožke, následne môže dôjsť k jej podráždeniu alebo zvýšenej produkcii kožného mazu čo môže spôsobiť tvorbu lupín.

Lupiny trápia približne 50% populácie. V živote asi každého človeka sa vyskytlo obdobie, kedy mal s lupinami problémy. Stačí ale pár zmien a môžete sa tohto nepríjemného estetického problému zbaviť.

ZDROJ:

mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850

webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-dandruff-treatment

everydayhealth.com/dandruff/guide/

Obrázky: Pixabay, Freepik 

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY