22.2 C
Bratislava
pondelok, 6 mája, 2024

Choroby prenášané hmyzom alebo akú infekciu si môžete priniesť z exotickej dovolenky. (2. časť)

Uštipnutie komárom nie je u nás tak nebezpečné ako uštipnutie komárom v exotickej destinácii. Malária, vírus Zika, horúčka dengue či západonílska horúčka sú choroby prenášané hmyzom, ktoré sa objavili už aj v Európe. Aj keď je ich výskyt v Európe zatiaľ zriedkavý mimo kontinentu tomu tak nie je. Aké choroby prenášané hmyzom vám na dovolenke hrozia?

Komáre nie sú jediný hmyz, ktorý vás môže infikovať. Uhryznutie infikovaným kliešťom, muškou alebo kontakt s plošticami vám môže zmeniť život úplne. Preverte si destináciu, do ktorej sa chystáte na dovolenku, zistite si či tam nie je ohnisko nákazy a pre istotu si so sebou vezmite aj repelent.

Existuje množstvo chorôb, ktoré si môžete priniesť nie len z exotickej dovolenky. Skôr ako sa na niektorú vyberiete urobíte dobre ak sa o chorobách, ktoré tam môžete dostať informujete. Ak existuje vakcína proti konkrétnej chorobe  dajte sa po porade s lekárom zaočkovať. Pokojne sa môže stať, že vás do krajiny bez očkovania nepustia.

Kliešte

Kliešte sú negatívne známe aj u nás. Medzi choroby prenášané hmyzom – kliešťami u nás patria lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Tento drobný hmyz vás môže v zahraničí infikovať aj ďalšími a nebezpečnejšími chorobami.

Brown Spider on Green Leaf

Krymsko-konžská hemoragická horúčka (CCHF)

Ochorenie spôsobené vírusom sa môže preniesť na ľudí infikovaným kliešťom, hospodárskym dobytkom a je možný aj prenos z človeka na človeka (pri kontakte s krvou, sekrétmi, telesnými tekutinami). Choroby prenášané hmyzom môžu byť smrteľné a v prípade tohto ochorenia to je od 10 do 40%. Najväčšie riziko infikovania sa vám hrozí v endemických oblastiach Afriky, na Balkáne, na Strednom východe a v niektorých ázijských krajinách (južne od 50. severnej rovnobežky).

Inkubačná doba krymsko-konžskej hemoragickej horúčky je závislá od spôsobu infikovania sa. Ak vás infikoval kliešť príznaky sa prejavia od 3 do 9 dní. Pokiaľ ste sa infikovali kontaktom infikovanou krvou zvieraťa príznaky sa objavia od 5 do 13 dní. Príznaky:

  • náhla horúčka
  • bolesť svalov, hlavy, chrbta
  • bolesť hrdla, očí (citlivosť na svetlo), brucha
  • stuhnutá šija (bolesť)
  • nevoľnosť, vracanie, hnačka
  • neskôr zmeny nálady, zmätenosť.

Po dvoch až štyroch dňoch sa dostaví ospalosť, depresia a malátnosť.

Ďalšie príznaky CCHF, ktoré sa môžu prejaviť neskôr patria tachykardia, zväčšenie uzlín, vyrážky na koži (spôsobené krvácaním do kože). U niektorých pacientov dochádza k rýchlemu poškodeniu obličiek, náhlemu zlyhaniu pečene alebo zlyhaniu pľúc. K úmrtiu dochádza v druhom týždni ochorenia.

Medzi ďalšie choroby prenášané hmyzom – kliešťami patria

  • ricketsiové infekcie (baktéria) – alebo aj horúčka Skalistých hôr či škvrnitá horúčka. Pre túto infekciu sú typické krvavé vyrážky, vysoké horúčky, bolesť hlavy a končatín. Ak je priebeh ochorenia závažný môže sa objaviť nevoľnosť, pomätenosť, strata vedomia alebo žlté sfarbenie kože.
  • Tularémia – prenáša sa kliešťami ale zriedkavo vás môže infikovať aj komár. Prvé príznaky (teplota, triaška, bolesť chrbta, končatín, zvracanie,…) sa môžu objaviť v priebehu 1 až 10 dní od infikovania sa. Behom 2 až 3 týždňov teplota klesne alebo sa príznaky znova objavia.

Mušky

Piesočné mušky sú porovnateľné s komármi. Oproti nim majú len kratší sosáčik. Rovnako ako komáre vás aj piesočné mušky môžu uštipnutím infikovať rôznymi chorobami. Napríklad leishmaniózou.

Choroby prenášané hmyzom. Mucha

Leishmanióza

Existujú tri formy tohto parazitického ochorenia.

  • Viscelárna leishmanióza – najzávažnejšia forma. Ak sa nelieči je smrteľná pre viac ako 95% infikovaných pacientov. Prejavuje sa záchvatmi horúčky, chudnutím, zväčšením sleziny a pečene. Ročne je zaznamenaných 50 až 90 tisíc prípadov. Najčastejšie sa vyskytuje v Brazílii, východnej Afrike a Indii.
  • Kožná leishmanióza – najbežnejšia forma. Spôsobuje vredy na odhalených častiach pokožky (tvár, ruky, nohy). Jazvy zostávajú na celý život. Ročne sa vyskytne 600 tisíc až 1 milión nových prípadov (niekde sa uvádza až 1,5 milióna prípadov ročne). 95% prípadov ochorenia pochádza z Ameriky, Stredomoria, Stredného východu a Ázie.
  • Mukokutantná leishmanióza – prejavuje sa tiež na koži ale spôsobuje čiastočnú až úplnú deštrukciu sleziny nosa, úst a hrdla. Zo začiatku sa prejavuje ako kožná forma a kožné lézie sa môžu úplne vyhojiť. Behom 1 až 2 mesiacov sa ale lézie objavia znova na sliznici. Až 90% prípadov sa vyskytuje v Bolívii, Brazílii, Etiópii a v Peru.

Onchocerkóza

Onchocerkóza alebo aj riečna slepota spôsobuje parazit, ktorý prenášajú čierne mušky . Ide o ochorenie očí a kože, ktoré spôsobujú parazitické červy. Tie sa dostanú do organizmu, kde produkujú larvy. Tie prejdú do kože, očí a ďalších orgánov. Larvy, ktoré sa dostanú do podkožného tkaniva odumierajú a spôsobujú zápalové reakcie v koži. Typické príznaky tohto ochorenia sú silné svrbenie a výrazné kožné zmeny. Ak sa larvy dostanú do očí môžu spôsobiť poškodenie zraku až trvalú slepotu.

Onchocerkóza sa najčastejšie vyskytuje v tropických oblastiach Afriky a aj niektorých oblastiach v Brazílii, Venezuele a Jemene. Odhaduje sa, že preventívnu liečbu proti tomuto ochoreniu potrebovalo cca 220 miliónov ľudí.  Viac ako 14,5 miliónov ľudí malo kožnú formu ochorenia a stratou zraku v dôsledku onchocerkózy trpí viac ako 1 milión ľudí.

Spavá choroba

Muchy tse-tse môžu byť prenášačmi parazitov, ktoré spôsobujú spavú chorobu. Behom 20 rokov sa podarilo znížiť počet nových prípadov pacientov o 97 %. V roku 2022 bolo zaznamenaných menej ako 1000 nových prípadov. Stále ale ide o ochorenie, ktorým sa môžete infikovať hlavne v oblasti subsaharskej Afriky.

V závislosti od poddruhu parazita, ktorým sa infikujete rozpoznávame dve formy spavej choroby.

  • Trypanosoma brucei gambiens – spôsobuje chronické ochorenie. Bez väčších príznakov môže infekcia v organizme byť mesiace až roky. Keď sa prejavia príznaky ide už o pokročilé ochorenie, ktoré často postihuje centrálny nervový systém.
  • Trypanosoma brucei rhodesiense – spôsobuje akútne ochorenie. Behom pár týždňov až mesiacov sa objavia prvé príznaky. Infekcia sa rýchlo rozšíri do viacerých orgánov vrátane mozgu. Medzi prvotné príznaky patria horúčka, bolesti hlavy, zväčšené lymfatické uzliny, bolesti kĺbov a svrbenie (parazity sa množia v krvi, lymfatickom systéme a podkožnom tkanive).

Druhá fáza nastupuje neskôr, keď parazity prejdú do centrálneho nervového systému. V tejto fáze sa môžu prejaviť príznaky ako zmätenosť, zmeny správania, poruchy zmyslov, zlá koordinácia. Výrazná je hlavne porucha spánkového cyklu podľa ktorého dostala choroba názov. Bez liečby je spavá choroba často smrteľná. Zriedka môže dôjsť k samovyliečeniu.

Choroby prenášané hmyzom. Hmyz

Ploštice

Ploštice nie sú len nepríjemným hmyzom, ktorého sa chcete čo najskôr zbaviť. Choroby prenášané hmyzom na vás číhajú aj v niektorých druhoch ploštíc. Infikovať sa nimi je celkom jednoduché a ani o tom nemusíte vedieť. Stačí prísť do kontaktu s výkalmi alebo močom ploštíc.

Chagasova choroba

Chagasova choroba sa vyskytuje najčastejšie v Latinskej Amerike a prenášajú ju práve ploštice. Infikovať sa môžete kontaktom s výkalmi ploštíc. Ochorenie spôsobuje parazit a odhaduje sa, že 6 až 7 miliónov ľudí na svete je ním infikovaných.

Chagasova choroba sa prejavuje v dvoch fázach. Akútna fáza trvá cca 2 mesiace od infikovania. U cca 50%  infikovaných pacientov sa príznaky nemusia prejaviť. U zvyšných 50% sa môžu prejaviť príznaky ako

  • opuch viečka jedného oka
  • kožná lézia
  • horúčka
  • zväčšené lymfatické uzliny
  • bolesť svalov, brucha alebo hrudníka
  • problémy s dýchaním

Druhá fáza sa môže prejaviť až po rokoch (desaťročiach). Až tretina pacientov trpí chorobami srdca, zmenami v tráviacom alebo neurologickom systéme (zväčšený pažerák, hrubé črevo,…). Počas ďalších rokov môže dôjsť k deštrukcii srdcového svalu alebo nervového systému a náhlej smrti.

Blchy

Malé sotva viditeľné stvorenia vás môžu infikovať nebezpečnou baktériou alebo parazitom. Drobné uštipnutie, ktoré ani nezbadáte vás môže v najhoršom prípade stáť život.

Mor

Morová epidémia mala v 14. storočí v Európe na svedomí cca 50 miliónov úmrtí. Aj keď sa môže zdať že ide o vyhubené ochorenie nie je tomu tak. Ročne sa vyskytne cca 600 nových prípadov. Mor, ako choroba zvierat sa vyskytuje na všetkých kontinentoch. Sú ale aj krajiny, kde dochádza k prenosu na človeka. Tri najendemickejšie krajiny sú Konžská demokratická republika, Peru a Madagaskar.

Toto bakteriálne ochorenie sa vyskytuje u drobných hlodavcov (potkan) a ich blchách. Blcha sa infikuje od hlodavca a ak uhryzne človeka môže ho morom infikovať.

Choroby prenášané hmyzom. Potkany

Existujú dve formy moru:

  • Bubonický mor – baktéria Yersinia pestis sa dostane do lymfatického systému a prejde do najbližšej lymfatickej uzliny kde sa začne množiť. Uzlina sa zapáli, zväčší a
  •  bolí.  V najhoršom prípade sa môže uzlina zmeniť na otvorenú ranu plnú hnisu.  Tento typ moru sa môže rozšíriť to pľúc, v tomto prípade už hovoríme o pľúcnom more.
  • Pneumonický (pľúcny) mor – inkubačná doba tohto typu ochorenia je len 24 hodín a ide o najnákazlivejšiu formu moru. Infikovaná osoba prenáša ochorenie kvapôčkami na ďalšie osoby. Neliečený pľúcny mor má 100% úmrtnosť. Ak sa ale liečba podá včas (do 24 hodín od prvých príznakov) je nádej na zotavenie veľmi vysoká.

Tungiáza

Radi chodíte po piesku bosí? Dajte si pozor na piesočné blchy, ktoré sa môžu zavŕtať do nechránenej kože chodidiel. Tu začnú produkovať vajíčka, ktoré vypadávajú von a môžu tak infikovať ďalších ľudí.

Opuch, zápal a silný pocit svrbenia sú prvé príznaky infekcie. Škrabanie uľahčuje rozvoj infekcie a môže viesť k tvorbe vredov, deformácii a strate nechtov a nekróze postihnutého tkaniva. Tungiáza tak môže končiť aj amputáciou.

Vyskytuje sa v marginalizovaných populáciách v tropických oblastiach Karibiku, Južnej Ameriky a subsaharskej Afriky.

Choroby prenášané hmyzom

Infekcií a zdravotných problémov, ktoré si môžete doniesť z dovolenky je viacero. Dovolenka by mala byť časom oddychu a sladkého ničnerobenia. Aby ste si náhodou so sebou nepriniesli aj nejaké ochorenie mali by ste si okrem krému na opaľovanie so sebou zabaliť aj repelent. Najlepšou ochranou, proti infekciám, ktoré prenáša hmyz je nenechať sa uštipnúť.

Čo robiť ak sa u vás vyskytli príznaky niektorej z vyššie spomínaných infekcií? Čo najskôr vyhľadajte lekára a povedzte mu, v ktorej destinácii ste strávili dovolenku. Na základe destinácie a vašich príznakov môže lekár nariadiť konkrétne testy a presne stanoviť diagnózu. V prípade náhlej horúčky alebo krvácania volajte pohotovosť. Čím skôr sa s liečbou začne tým je šanca na vyliečenie vyššia.

ZDROJ

travelhealthpro.org.uk/factsheet/48/diseases-transmitted-by-insects-and-ticks-in-europe

eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/vector-borne-diseases-2/assessment

who.int/news-room/fact-sheets/detail/vector-borne-diseases

/climate-adapt.eea.europa.eu/en/observatory/evidence/health-effects/vector-borne-diseases

Obrázky: freepik.com, pixabay,com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY